Čitateľské fórum.


newtory
newtory 10.07.2018 v 23:56

Toto vlákno je pokus reagovať na určitú "spoločenskú objednávku".
Zazneli tu hlasy, že by možno bolo fajn založiť akýsi čitateľský klub, ktorý by sa venoval literatúre "idúcej naprieč časom", teda klasickej.
Z mojej strany je maximálna snaha vyjsť v ústrety, pretože aj ja sám tu postrádam niečo podobné, ale sám bez pomoci to asi nezvládnem. Preto vítam všetky návrhy a nebránim sa diskusii, naopak budem rád, ak sa mi podarí vyprovokovať ju.
Nebudem sa zatiaľ konkrétne rozpisovať o svojej predstave, ale dávam týmto slovo uživateľom, ktorí by sa radi zapojili, aby sa tiež vyjadrili.
Uzavriem tento vstup citátom, ktorého zdroj si už nepamätám, (a asi som ho už v niektorej diskusii použil) ale veľmi trefne pomenúva dôvod prečo som založil toto vlákno :
"Klasická literatúra je literatúra, ktorú by každý chcel mať načítanú, ale nikomu sa do toho nechce."

Text příspěvku byl upraven 10.07.18 v 23:57

Pavelina
Pavelina 11.07.2018 v 08:17

Ahoj,
tak předně díky za založení tohoto vlákna ;)

No čtenářský klub zaměřený výhradně na klasiku by byl super :-) Předpokládám, že by byl on-line...

Moje představa je taková: Na měsíc jedna kniha (v případě rozsahu např. Vojny a míru by se nám ten měsíc asi prodloužil ;) ), přečíst k určitému datu a pak debata. Možná by si každou knihu kromě přečtení mohl vzít někdo na starost, jakýsi garant daného měsíce, který by nám poreferoval něco málo o autorovi, kontextu doby, vzniku apod.
Kniha by se vybírala z vícero návrhů, které by byly rozdílné, např. francouzský romantismu + ruský realismus + držitel nějaké ceny + antika + USA 20. století - formou ankety mezi členy. Vítězná kniha by se četla, 2. by mohla postoupit do dalšího měsíce? Návrhy by dávali členové... Jen si vůbec nevím rady s tou platformou... Aby se nám nemotaly návrhy, samotná anketa a diskuze k již přečtené knize...

Ale je to jen návrh, přizpůsobím se čemukoliv, co bude fungovat :) Trošku mám z toho on-line formátu strach - trollení, vykřiky do tmy, politikaření typu "zavšemůžePutinaKalousek"... Tak možná by to chtělo nějaká pravidla?...

newtory
newtory 11.07.2018 v 10:05

Ahoj, dobré nápady, pokúsim sa ísť zaradom, aby som nič nevynechal :
1. Zameranie klasika to nám tu na DK chýba súhlas, kvôli tomu to zakladáme.
2. Na mesiac jedna kniha, súhlas, aby nám kvalita nešla na úkor kvantity a treba brať do úvahy: zháňanie knihy, prípadné ochorenie, zaneprázdnenie etc.
3. Garant mesiaca, neviem, ono by možno išlo skôr o to, že ten kto knihu nominuje bude sa snažiť svoju nomináciu obhájiť voči iným návrhom, navnadiť zvyšok čitateľov prečo práve táto kniha a nie iná, ale môže byť aj garant, nech sa vyjadria aj ostatní.
4. Aby sa to zbytočne nekombinovalo, neprenášali by sa knihy na druhom mieste do ďalších kôl mohla by byť za každého člena v každom "kole" vždy len jedna nominácia. Každý sa sústredí na tú jednu, SVOJU knihu a bude sa snažiť ponúknuť ju ostatným.
5. Dobrý návrh, tematika, každé kolo by bolo tematické napr. francúzsky romantizmus, ruský realizmus , držiteľ nejakej ceny, antika, USA 20. storočie...Tematiku by mohol navrhovať každý mesiac niekto iný systémom rotácie návrhov. Jeden mesiac, jedna téma.
6. Politikárenie, tomu sa asi nevyhneme, tá je súčasťou našich každodenných životov, ale nie v štýle Kalousek kontra Babiš etc. Skôr v tom že literatúra nevzniká a nežije vo vákuu, vždy je tu nejaký kontext a dajú sa nájsť paralely minulosti a súčasnosti, človek sa za tie tisícročia až tak veľmi nezmenil, technika napreduje, ale gény nepustia. OBČAS možno "skĺzneme" niekam kam nechceme, ale musíme mať na mysli to, kvôli čomu vlákno vzniklo a teda ČÍTANIE dobrých kníh.

Text příspěvku byl upraven 11.07.18 v 10:06

Pavelina
Pavelina 11.07.2018 v 10:13

jo, ten systém navrhnu - obhajuju=přibližuju, to je lepší a zahrnuje to, oč mi šlo... A princip - každý měsíc jedno téma/oblast a z něj různé knihy mi taky přijde dobré - člověk si to může utřídit a třeba si přečte i něco dalšího, co zrovna "nevyhrálo".

newtory
newtory 11.07.2018 v 10:27

Navrhujem, dajme si čas od dnes, do budúcej stredy a počkajme, či sa niekto pridá a či príde aj s nejakými návrhmi. No a budúci týždeň by sme to mohli "spustiť". Súhlasíte ? Medzitým už môžeme premýšľať nad témami a nomináciami k nim.

Jass
Jass 11.07.2018 v 10:30

Zni to dobře, pokud budu mít čas a zvládnu se *teď mi vypadlo to správné slovo* donutit, tak bych do toho určitě šla.


newtory
newtory 11.07.2018 v 10:38

Budeme radi, viac hláv viac rozumu, viac očí viac vidí (a to ešte nerátam dioptrie nás niektorých).
P.S. Kto ma ešte "nepozná" smajlíky v textoch nepoužívam, ale smejem sa celkom rád, teda keď je na čom.

Jass
Jass 11.07.2018 v 10:45

Nevím, jestli zrovna moje oči budou velkým přínosem (to souvisí s těmi dioptriemi...), ale hlavu - bohužel jen jednu - ráda zapojím.

Stuka
Stuka 11.07.2018 v 13:28

Už som prejavila záujem v inom vlákne, takže tiež pridám pár návrhov. Ja som si predstavovala čitateľský klub podľa jedného filmu /teraz narýchlo neviem ako sa volal/ kde sa síce stretávali osobne, ale ide to aj takto online. Oni boli najprv asi piati, ale samozrejme sa mohol pripojiť kto chcel, len teda buď musel počkať, kým sa daná kniha prečíta alebo rýchlejšie prečítal už prečítané v klube.
Prvý z nich určil rovno konkrétnu knihu. /V prípade filmu išlo najprv o prejdenie diel Austen/. Každý z nich si zohnal knihu, ak bol problém, dohodli sa na inej. A začali ju čítať. Určili si ale len napr. po tretiu kapitolu a pri stretnutí napr. za týždeň, prebrali tie dve prečítané kapitoly. Bez toho, aby spoilerovali. Rozoberali a rozprávali sa o autorke, čo im zatiaľ kniha dáva, či ich zaujala a samozrejme aj o deji, ale len tých dvoch kapitol. O štýle písania, o vývoji v deji, o postavách, čo sa tam objavili atď.
Neviem, či by to takto mohlo fungovať aj tu, ale zdá sa mi lepšie ísť postupne a nie si určiť, že za mesiac knihu prečítame a až potom sa o nej porozprávame. Ale nebránim sa tomu, pretože možno môj "postupný" proces rozoberania knihy by sa nakoniec ukázal ako nerealizovateľný. Fakt neviem, ešte som to s nikým neskúšala - nikto nemal záujem :)
Kniha by sa teda pomalším tempom /či tým tempom, ktorý by každému vyhovoval/ prečítala, priebežne by sme sa o nej rozprávali a záverom samozrejme najviac.

Potom druhý v poradí /oni si to poradie určili dopredu/ navrhol zasa inú knihu. Takto sa všetci vystriedali, každý navrhol tú knihu, čo má rád, alebo chce čítať a popritom od ostatných musel prijať zasa ich návrhy. A vlastne, hoci chlap /bol tam iba jeden/ zo začiatku frfľal nad Austen, potom ho celkom zaujala. On sám, keď prišiel na radu, zasa navrhol tuším sci-fi a dámy sa zasa dostali k literatúre, ktorú by inak nečítali.
My by sme sa samozrejme zamerali iba na klasiku. Do budúcej stredy by sme už vedeli, koľkí sme pre začiatok /ale iní sa môžu pridať aj neskôr/ a určilo by sa poradie. Pokojne môžem byť na konci, je mi to jedno, aj tak raz na mňa dojde rada. Prvý by teda povedal návrh svojej klasiky a my ostatní by sme si museli knihu zohnať. Ak by niektorý mal problém knihu zohnať, dal by sa iný návrh, či by sa prešlo na toho druhého, alebo by sme do stredy rovno napísali, akú klasiku máme doma, či ľahko dostupnú.
Ak už by každý povedal, že knihu má, začala by sa čítať a priebežne o nej hovoriť.

Neviem, či som zrozumiteľne napísala, ale je to len návrh a nebránim sa ani čítaniu vkuse a polemike až potom. Len teda na čítanie nie je veľa času a niektoré diela sú objemné, prípadne by človek už chcel povedať niečo priebežne o nejakej postave, či príhode.

Stuka
Stuka 11.07.2018 v 13:36

A ešte maličkosť - nebránim sa síce vyslovene návrhu českých a slovenských klasikov, ale rovno poviem, že pokiaľ sa im môžem vyhnúť, tak sa im vyhýbam oblúkom. Možno hlúpe, ale takto to mám - nečítam žiadne knihy od českých ani slovenských autorov. Nezdajú sa mi zaujímavé. Takže pokiaľ by niekto prišiel napr. s Havlom, Hrabalom a pod. - neprečítam ho. Ale možno pri nejakom inom autorovi by som sa na to dala a vydržala/pretrpela. :)

newtory
newtory 11.07.2018 v 14:14

Pôjdem zaradom:
1. Nejde o to poznať jedného autora do hĺbky, ale zoznámiť sa so "zlatým fondom" literatúry, takže namiesto vertikály, horizontála.
2. Spoilerovať by sa nemalo, ale pocity by sa možno (na zváženie, aby nezavádzali pri hodnotení, alebo chuti čítať) ventilovať mohli.
3. Tempo jedna za mesiac, je podľa mňa primerané aj keď v individuálnych prípadoch (náročnosť, rozsah knihy) môže byť individuálne.
4. Podľa mňa by bolo dobré, keby jeden zadával tému (na striedačku) a každý zúčastnený by nominoval-prezentoval za seba jednu knihu o ktorej by sa hlasovalo.
5. Porovnávanie Havla a Hrabala podľa mňa nie je najšťastnejšie. Havla ako človeka si vážim (aj keď mám voči nemu výhrady) a čo sa týka jeho písania, dokázal vyjadriť životné pocity určitej časti ľudí žijúcich v určitej dobe, ale na KLASIKA to podľa mňa nevyzerá.
Hrabal by na toto označenie mohol podľa mňa ašpirovať skôr, ale nerobme z toho maturitu z literatúry (obaja sú tuším maturitnými otázkami). My chceme dohoniť to, čo sme nestihli prečítať (a patrilo by sa) pretože sa nám nechcelo, alebo vonku bolo práve tak pekne...

Stuka
Stuka 11.07.2018 v 15:17

V pohode. Vlastne mám v klasike veľa čo dohánať/riadne medzery - takže návrhy na knihy privítam a nechám tomu voľnosť. Len teda do budúcej stredy som mimo svojej knižnice, v ktorej mám z klasiky veľa ruskej, ale málo inej. A knižnica do ktorej chodím sa opravuje a do začiatku septembra je zatvorená. Taktiež aj na voľné stiahnutie je toho pomenej. No uvidíme, čo povedia ostatní.
Za seba môžem navrhnúť ruský realizmus a od Herberta Dunu - s tým sa ale len pýtam, či môže byť aj klasik sci-fi.

Pavelina
Pavelina 11.07.2018 v 15:56

Lebo sa to tu zvrtáva na slovenský klub - tak len za mňa: čo sa českých a slovenských autorov týka - tak jazykovo nemám problém - narodila som sa v Čechách dvom Slovákom... Ale tiež som za, aby sa česká a slovenská nečítala - lebo čo je pre jednoho základ, pre druhého je malá slovanská literatúra. Navyše by to bolo limitujúce pre mladších Čechov, väčšine robi slovenčina problém... Takže len ne-česko-slovenská literatúra - a každy nech si zoženie překlad, aký chce.

Co se rozebírání po kapitolách/dílech/celcích týče... Jako filmový syžet to může být zajímavé, ale nejsem si jista, zda by to fungovalo v praxi, nakolik je kniha celek...

Že by vždy někdo navrhl knihu (ať už podle předem daného pořadí nebo by se vždy přihlásil někdo, kdo ještě nezadával) - tak s tím nemám problém - stejně se nakonec dopracujeme ke spoustě zajímavých knih :) Takže za mě klidně...

Co se sci-fi týče - nechám na posouzení jiným, já jsem v tomto směru pole neorané (mrk mrk) a neuškodí mi rozšířit si obzory, i když by mě asi nebavilo, kdyby každá druhá kniha byla sci-fi...

newtory
newtory 11.07.2018 v 16:19

Ani český, ani slovenský, zapojiť sa môže každý a komunikovať tak i onak. Ak narazíme na český výraz ktorý niekomu nebude jasný, objasníme si ho ak na slovenský detto. A dozvieme sa čosi navyše. Veď tak to funguje na celej DK. V. Hugo sa číta na oboch stranách hranice a všade ho radia k romantikom 19- tého storočia.
V čom je rozdiel ?
P.S. Pokiaľ pravda nechcete čítať každého autora v príslušnom originále, čo by priznám sa mohol byť problém.

Text příspěvku byl upraven 11.07.18 v 16:23

newtory
newtory 11.07.2018 v 16:46

Inak, aby sme tieto zbytočné obavy stopli už na začiatku môžeme sa hneď dohodnúť, že českí ani slovenskí autori tam nebudú, aj keď sa môže stať, že neskôr narazíme na mená ako Kafka, alebo Musil, ale nevyhľadávajme komplikácie, sústreďme sa na "vec".

Text příspěvku byl upraven 11.07.18 v 16:47

Marylaa
Marylaa 11.07.2018 v 17:18

Pokud to správně chápu, půjde o to přečíst zadanou knihu a potom se bude probírat, co tím chtěl autor říct? Já bych do toho asi také ráda šla. Ale možná s definitivním rozhodnutím počkám, co bude první kniha. Nebo by bylo možné nějakou knihu vypustit (pokud by ji třeba člověk nesehnal, přece jen občas něco v knihovnách není k sehnání) a opět se zapojit u další?
Nedávno jsem si řekla, že by mi neuškodilo "zaplnit mezery ve vzdělání", pokud jde o klasiku, tak by tohle mohla být motivace navíc.

newtory
newtory 11.07.2018 v 17:36

Vždy je to o dohode. Chceme čítať dobré nadčasové knihy, nebudeme malicherní, chceme sa dohodnúť, tak sa dohodneme. Ak sa niečo nedá zohnať, tak to budeme riešiť, prípad od prípadu, ak to bude nejaká zásadná kniha, čo ja viem Ilias, tak ju posunieme na neskôr a medzi tým bude Vojna a mier (napríklad). Vždy sa dá dohodnúť, keď sa chce.

Stuka
Stuka 11.07.2018 v 18:11

Pavelina - ak vadí slovenský klub - stačí povedať a hneď je o jedného menej.
No a čo sa týka sci-fi - nie každá druhá kniha - ale iba jedna. Ale samozrejme byť nemusí. A ani nebude.

newtory
newtory 11.07.2018 v 18:33

Jedna aj druhá do kúta, nehanbíte sa ? Ešte sme ani nezačali a už takéto...obštrukcie.
Radšej rozmýšľajte nad témou a aj nad autormi. Inak napadlo mi, že o prvej téme by sme tiež mohli hlasovať. Takže domáca úloha :
Vyberte si tému, k nej autora a knihu a premyslite si prečo práve tá téma, ten autor a tá kniha. Podotýkam klasická literatúra, žiadne bestsellery.
Mám tu malú pomôcku na zamyslenie, nemusíte sa jej držať doslovne, "zopár" kníh by som tam určite nezaradil, ale inak celkom dobré.
Použil ju v niektorej diskusii na DK priateľ - užívateľ woodward
zoznam 100 kníh, ktoré by si "každý" mal prečítať skôr ako zomrie (počas života asi znie lepšie):
1. Bible
2. Epos o Gilgamešovi
3. Ílias
4. Odysseia
5. Tao te ťing
6. Ústava (Platón)
7. Herodotos-Dějiny
8. Proměny
9. Livius-Dějiny
10. Židovská válka (Iosephus Flavius)
11. Vyznání (sv. Augustin)
12. O boji králů a údělu spravedlivých
13. Církevní dějiny národa Anglů
14. Sedm princezen
15. Kniha definic (Avicenna)
16. Píseň o Rolandovi
17. Kosmova kronika česká
18. Canterburské povídky
19. Edda
20. Kronika stoleté války
21. Artušova smrt
22. Villon-básně
23. Božská komedie
24. Dekameron
25. 95 tezí M. Luthera
26. Gargantua a Pantagruel
27. Lusovci
28. Don Quijote
29. Vladař
30. Fuente ovejuna
31. Montaigne-Eseje
32. Macbeth
33 Shakespeare-sonety
34. Opičí král
35. Labyrint světa a ráj srdce
36. Lakomec
37. Robinson Crusoe
38. Kulhavý ďábel
39. Evžen Oněgin
40. Chillonský vězeň
41. Faust a Markétka
42. Mrtvé duše
43. Demokracie v Americe (Tocqueville)
44. O původu druhů
45. Máj
46. Pýcha a předsudek
47. Tři mušketýři
48. Poslední Mohykán
49. Vojna a mír
50. Dělníci moře
51. Rob Roy
52. Ohněm a mečem
50. Pickwickovci
51. Dobrodružství Toma Sawyera
52. Ostrov pokladů
53. Křest svatého Vladimíra
54. Rudý odznak odvahy
55. Staré pověsti české
56. Listy z mého mlýna
57. Babička
58. Pes Baskervillský
59. Dvacet tisíc mil pod mořem
60. Dobrodružství Arthura Gordona Pyma
61. Bílá velryba
62. Knihy džunglí
63. Lidská komedie (Balzac)
64. Slaměný klobouk
65 Bratři Karamazovi
66. F.L.Věk
67. Ortodoxie
68. Golem (Meyrink)
69. Proměna
70. Létající hospoda
71. Pygmalion (G.B.Shaw)
72. Sága rodu Forsytů
73. Na plechárně
74. Kniha o životě a smrti
75. Světová krize (Churchill)
76. Osudy dobrého vojáka Švejka
77. Zelená kobyla
78. Světová revoluce (Masaryk)
79. Na západní frontě klid
80. Hovory s TGM
81. Zvonokosy
82. Válka s mloky
83. Farma zvířat
84. Cirkus Humberto
85. Manon Lescaut (Nezval)
86. Saturnin
87. Mor
88. Vesnice/Město/Panské sídlo
89. Horalka
90. Plechový bubínek
91. Gepard
92. Druhá světová válka (Churchill)
93. Stařec a moře
94. Pán prstenů
95. Dějiny anglicky mluvících národů
96. Sto roků samoty
97. Něžný barbar
98. Vesmírná odyssea 1.-4.
99. Dědictví otců
100. Stopařův průvodce po galaxii
Čítajte, premýšľajte a hlavne nevymýšľajte ("koniny").

Text příspěvku byl upraven 11.07.18 v 18:34

Eicherik
Eicherik 11.07.2018 v 18:49

Další diskuzní knižní vlákno. :-) I tomuto vláknu přeji hodně dobrých myšlenek a aktivních diskutérů. :-)

newtory
newtory 11.07.2018 v 19:04

Vďaka, snáď to vyjde.

rybizka
rybizka 11.07.2018 v 19:37

Když mi čas dovolí, ráda se přidám :)

newtory
newtory 11.07.2018 v 19:38

Budeme radi.

intelektuálka
intelektuálka 11.07.2018 v 19:39

I já přeji, aby to přispělo ke znalosti literatury...

Pavelina
Pavelina 11.07.2018 v 20:40

Stuka - a já jsem psala něco o tom, že to vadí? :-o Mně to přišlo vtipný. Ta věta končí slovy "nemám problém" - to dostatečně nevyjadřuje můj postoj? Mám být příště expresivnější? Pokusím se, byť to v psaném projevu nemám ve zvyku... Snažila jsem se to vyjádřit i tím, že půl příspěvku bylo česky a půl slovensky, ale bohužel bez odezvy... To mě mrzí.
Ono můžeme narazit na to, co se považuje v Čechách za klasiku a co na Slovensku, ale i to může být obohacující a z mého pohledu člověka, který se celý život plácá mezi oběma kulturami vtipné :-)
Spíš jsem to vnímala jako čistě věcnou (podtrženo) komplikaci pro Čechy v případě, že by se přistoupilo ke slovenské literatuře, protože - jak jsem psala, mladší mají s jazykem problém a překlady nejsou vždy... valné... Ale to jsme víceméně zavrhli v zárodku, takže karavana může táhnout dál.

K tomu dlouhému seznamu - hm, tak to mám nad čím přemýšlet, kdybych měla za sebe vybrat tu "první"...



Vložit příspěvek