Česká detektivka jako odmítnutý žánr - léta 1948 – 1958 .


bagel
bagel 24.09.2018 v 16:18

Přečetla jsem ji nedávno a docela dobré...

Eicherik
Eicherik 24.09.2018 v 18:41

Dnes jsem se taky po tom Pětidomí u nás koukal, ale nemáme to.

intelektuálka
intelektuálka 24.09.2018 v 19:11

Tomáš Přibyl /1976/ - Pětidomí - není to řadová detektivka - autor se zamýšlí i nad příčinou jednání proti zákonu

A teď čtu Martin Stručovský /1989 / - Bez duše - opět nová česká detektivka
a baví mě

encyklopedie
encyklopedie 25.09.2018 v 18:29

....další česká detektivka na kterou si dám pozor
Renčín, Pavel: Klub vrahů /18.10.
Klub vrahů je zneklidňující thriller. Napětí příběhu, který se zpočátku tváří spíš jako detektivka, se stupňuje až k hororové atmosféře, která čtenáře sevře jako čelisti svěráku a nepustí. Hlavní hrdina má raději knížky než lidi, jediné setkání však změní jeho obyčejný život v napínavý román. Jak se přihodí, že milý a tichý člověk bez otázek rozmlátí cizí auto? Nebo se ocitne nad ležícím mužem s klouby prstů obitými do krve? Jak jednoduché je rozbít vlastní život na střepy? A není to někdy ta nejlepší věc, kterou s ním můžeme udělat?
Osvěžující nápady, překvapení, filmový jazyk vyprávění a kombinace žánrů vám zaručí čtivý zážitek, na který jen tak nezapomenete.
Nakladatel: Argo

Eicherik
Eicherik 25.09.2018 v 18:41

Já mám od Pavla Renčína v hledáčku knihu Vězněná. Zrovna včera jsem po ní koukal, ale u nás nebyla k mání. Ještě jsem od tohoto autora nic nečetl, ale určitě to napravím. Nakladatele Argo už nějakou dobu považuji za jednoho z nejlepších.

encyklopedie
encyklopedie 25.09.2018 v 18:49

....právě, že vězněnou jsem četl


Eicherik
Eicherik 25.09.2018 v 18:52

encyklopedie: A líbila se?

encyklopedie
encyklopedie 25.09.2018 v 18:55

Eicherik .... nehodnotil jsem....já mám rád úplně jiné knihy. Ale určitě bych jí nějakých 80% dal....už pro tu popisovanou hrůzu .....

encyklopedie
encyklopedie 26.09.2018 v 16:59

...asi jsem o tom ještě nepsal.... další česká detektivka, která by mohla dostat šanci
Jan Tománek - Motýlí křik
Nehoda uprostřed nočního města, nebo důmyslná vražda? Televizní reportér Pavel Černý se dostane do víru událostí vedoucích až do nejvyšších pater světové politiky a utajených mocenských skupin.
Thriller ze současné Prahy vede až na konferenci Bilderberg, kde se za zavřenými dveřmi jedná o budoucnosti světa. Zdánlivě šílené konspirace, které jsou ale realitě blíže, než si myslíte – než si vůbec odvážíte připustit. Skutečná pravda je šokující a je jen na vás, jestli ji dokážete přijmout. Nikdo ji před vámi neskrývá – stačí se jen dívat…

Eicherik
Eicherik 26.09.2018 v 18:47

Ta anotace mě moc nenadchla. Hlavně ta konspirace mě odrazuje. Zatím odolám. :-)

encyklopedie
encyklopedie 27.09.2018 v 20:36

Eicherik .....u mne právě naopak ...ta konspirace mě láká

.....nicméně jedeme dál.....další česká detektivka, která čeká na přečtení je zase takový nalezenec, o kterém jsem nic nevěděl...
Odložené hříchy (Lubomír Macháček) .......Autorova profese psychologa je znát i v jeho detektivním románu Odložené hříchy. Svého (téměř padesátiletého) komisaře sice vylíčil trochu jako frajírka, který v minulosti rozhodně netrpěl nouzí, co se ženského pohlaví týče, a vtipkování mu není cizí ani v situaci, kde by se jiní nesmáli,
Knihu srovnávají s Mazáčovou Letargií /ta se mi líbila/ , tak dostane šanci i tenhle kluk Macháčkovic...

encyklopedie
encyklopedie 27.09.2018 v 20:47

...před zítřejším volnem ještě jeden kousek české detektivky
Smrt pana fotografa (Dana Kovaľová)
Mrtvý fotograf, zvědavá novinářka a kapitán pražské kriminálky ve svižném a zábavném příběhu z líbivého prostředí médií a fotografie.
Velmi sledovaný případ jak médii, tak i ministerstvem kultury, je pro Petříčka pořádným soustem. Navíc je jistá vlezlá novinářka stále o krok před ním a samozřejmě o tom vypráví na stránkách bulváru.
...už je rezervovaná v knihovně

Eicherik
Eicherik 27.09.2018 v 20:56

Že jsem si něco začínal s paní jménem Detektivka. :-D

encyklopedie
encyklopedie 27.09.2018 v 21:17

...ještě mám v záloze jednu českou detektivku...ta se neodehrává v Čechách
Kniha spisovatele, textaře a scenáristy Ivana Hladíka s názvem Klauni.

Máte rádi New York? A detektivky a kriminálky, které se v něm odehrávají? Pak zbystřete pozornost. Možná právě pro vás budeme mít nový knižní typ. Ve „Velkém jablku“ zase řádí sériový vrah! Ale tentokrát nevyšel ani z pera Eda McBaina, ani Johna Lutze, ale – jak už úvodní odstavec napovídá – ryze od českého autora.
Hlavním hrdinou je newyorský detektiv Michael Crow, příběh s názvem Klauni zastihuje newyorského detektiva Michaela Crowa právě v době, kdy se chystá se svou přítelkyní na basebalový zápas. V jedné z kanceláří stadionu je však nalezena mrtvola známého sportovního komentátora. Na obličeji má namalován klaunský obličej. Nejde ovšem o první vraždu tohoto druhu. Podobné se už staly v různých jiných státech a policie má co do činění s masovým vrahem… Navíc všechny oběti byly spolužáky Crowovy přítelkyně.
...rezervace v knihovně

encyklopedie
encyklopedie 28.09.2018 v 10:33

....delší dobu jsem přemýšlel a vzpomínal na jednu slovenskou detektivku, kterou jsem četl kdysi dávno.... uf, už jsem vzpoměl
Kavčí pírko - Katarína Lazarová
.....a hned jsem našel další její detektivky, jsou ve slovenštině, takže kousek slovenské anotace
V posledných rokoch sa autorka venuje literárnemu žánru u nás dosť zanedbávanému – detektívnemu románu – a dosiahla na tomto poli nemalé úspechy, ako dosvedčujú nielen pochvalné hlasy kritiky, ale aj vysoké náklady a rozobrané vydania príhod jej hrdinky-novinárky. Všetky tri jej detektívne romány – vrátane Kavčieho pierka, ktoré sa zjavilo na knižnom trhu len vlani – predkladáme teraz našim čitateľom v jednej knihe.
3x Malinová obsahuje romány
- Kňažná z Lemúrie, Interview s labuťami, Kavčie pierko

Eicherik
Eicherik 28.09.2018 v 10:43

To nezní špatně. Jméno si vrývám do paměti. V pražských knihovnách asi k nalezení nebude, ale šance jsou v pouliční knihovně a nebo antíku.

encyklopedie
encyklopedie 04.10.2018 v 19:44

.....možná by nebylo marný zkusit v rámci česká detektivka tohle
https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/vrazda-za-oponou-385268

Eicherik
Eicherik 04.10.2018 v 19:54

Vzhledem k tomu, že konkurence je veliká, tak tohle zatím nechám ležet.

encyklopedie
encyklopedie 04.10.2018 v 20:07

...já to nekoupím, počkám až se to objeví v knihovně .....ale určitě vyzkouším, pokud to bude ke čtení 200 stran je pro mne maličkost.... zároveň chci zkusit další detektivku od rodačky , přerovačky Lenky Chalupové .....když potkávám ji na rohu, tu ovládnout se nemohu a pokaždé se za ní otočím .....hihihihi

encyklopedie
encyklopedie 05.10.2018 v 09:14

....semotamo vzpomeneme bídnou slovenskou detektivní literaturu/ vyjímka je výborný Dán a trochu slabší Karika/ .... tak aspoň upozornění na pořád novou a asi ne moc známou slovenskou spiasovatelku /vychází ji třetí kniha/...
https://www.databazeknih.cz/autori/katarina-holetzova-98878

encyklopedie
encyklopedie 12.10.2018 v 19:23

.....v posledních týdnech vyšlo na českém poli detektivek

Příliš mnoho pokladů - Hardenová Helena
Slepé okno - Fieber Michal
Pachatelé dobra - Fojtová Věra
Přichází čas pomsty - Veronika Černucká
Pátý kámen - Trbušek Martin

Eicherik
Eicherik 12.10.2018 v 19:30

Ta první mě zaujala nejvíce.

bagel
bagel 13.10.2018 v 06:48

Četla jsem předchozí knihy z této řady a moc nadšená jsem nebyla... Je to hodně lehké čtení.

encyklopedie
encyklopedie 13.10.2018 v 18:43

bagel.....to myslíš MOBA - Současná česká detektivka?

bagel
bagel 13.10.2018 v 19:51

Myslela jsem knihy této autorky ze série Polyxena Berková: https://www.databazeknih.cz/knihy/prilis-mnoho-vitezu-299227
https://www.databazeknih.cz/knihy/prilis-mnoho-nevest-344348
To už se mně víc líbily její detektivky z Kanárských ostrovů (série Zuzana Wilder).



Vložit příspěvek