Česká detektivka jako odmítnutý žánr - léta 1948 – 1958 .


encyklopedie
encyklopedie 07.06.2018 v 19:49

bubka.....to je přece jasné. Jejich edice "Současná česká detektivka"......

Eicherik
Eicherik 16.06.2018 v 22:30

Je to škoda, ale respektuji to.

encyklopedie
encyklopedie 17.06.2018 v 17:24

...tak jsem tady smazal jediný příspěvek ....a to , že tohle téma smáznu.
Jenže přišla prosbička, abych tohle téma nemazal.... kamarádovu prosbu respektuji ...
českou detektivku ponechám....

Text příspěvku byl upraven 17.06.18 v 17:31

Eicherik
Eicherik 17.06.2018 v 17:27

Moc děkuji. :-)

bagel
bagel 17.06.2018 v 19:18

taky se přidávám s poděkováním :-)

encyklopedie
encyklopedie 21.06.2018 v 09:04

Cenu Jiřího Marka, která je určena pro nejlepší český detektivní román, získal za rok 2017 Vilém Křížek za historický příběh Smrt má vůni inkoustu. První místo v Ceně havran, soutěži o nejlepší povídku, patří příběhu Perpetuum Davida Patrase. Společnost Agathy Christie v rámci své literární soutěže udělila první místo Ireně Blahníkové za povídku Zmizení Zelené záře. Česká společnost Sherlocka Holmese ocenila povídku Lukáše Hrdličky Rudý přízrak. Udílení cen za českou detektivní literaturu se dnes uskutečnilo v pražském policejním muzeu.
Vítězný autor Vilém Křížek žije v Kolíně, živí se odbornými překlady z němčiny a jeho koníčkem je období zanikajícího Rakouska-Uherska a první léta nově vzniklé Československé republiky. "Ve svém detektivním debutu Smrt má vůni inkoustu zpracoval příběh jednoho z prvních soukromých detektivů na našem území Eliáše Sattlera. S využitím dochované korespondence, soukromých zápisků i zpráv z dobového tisku stvořil obraz podivínské osobnosti, která vyniká nad ostatní nejen bystrým úsudkem, ale kupodivu i svým jemným, neobvykle citlivým čichem, který využívá i při odhalování zločinů," podotkl předseda poroty Ceny Jiřího Marka Lubor Falteisek.

....asi bych dokázal s tímto výrokem odborníků souhlasit... soukromý očko Sattler je prostě českej komisař Rex....

Text příspěvku byl upraven 21.06.18 v 09:04


MichelleS
MichelleS 21.06.2018 v 11:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

marlowe
marlowe 22.06.2018 v 11:40

Dík za info o literárních cenách, ale hlavně za tip na Sattlera - neznám a určitě zkusím sehnat.

encyklopedie
encyklopedie 24.06.2018 v 11:02

Jaroslav Kuťák - tenhle šerif westernového městečka, překladatel, správce fotbalového hřiště, manažer velké obchodní firmy.....mne vždycky zajímal, hlavně kvůli jménu N. C. Marshal, pod kterým napsal stovku westernových příběhů .....ale jede taky v kníhách a povídkách detektivního žánru ....
nikdy nebudu tvrdit, že jeho detektivky jsou bestsellery ....nejsou, ale já je rád čtu ....
a tak se těším i na tu poslední..........
Vražda Kafkova vnuka
Když obyčejný sběratel drobností objeví tajemství minulosti, které může mít celosvětový dosah, neví, zda sebere odvahu, aby se ujal temných příběhů sám a šel po stopách, které se zdají být nebezpečně zameteny. Slavný spisovatel Franz Kafka měl mít syna s přítelkyní své snoubenky Felice Bauerové, Grete Blochovou. Podle svědků o něho neprojevoval pražádný zájem, protože nevěřil, že je malý Martin jeho dítětem.

....možná to bude kokotina, nicméně já si ji přečtu .....posoudím....

encyklopedie
encyklopedie 29.06.2018 v 16:47

.....šahám po další české detektivce........
Saudci ?...... Kája Saudek by měl být zařazen ke zlatému pokladu státu /pokud ještě nějaké zlato je..../
Jan Saudek ..... kontroverzní člověk, se kterým bych si já do oko nepadl ...
...a včůl Sára Saudková /je sice Směšná, ale nějak sem taky patří ..... tuhle ženu bych k životu vůbec nepotřeboval.... nicméně vím, že napsala nějaké knihy. Jaké? ....o tom si nechám jenom zdát....
...a ted si přijde s původní českou detektivkou .... a to já vždycky v pozoru a zvědav...
Takže její "Déšť" jsem přidal do právě čtených
Troška anotace vo co go: Na periferii za Prahou naleznou dva záškoláci mrtvolu brutálně utýrané mladé ženy. Do vyšetřování se pouští rázná Oldřiška se svou dokonale vycvičenou mordpartou. Stopy vedou do pražského zásvětí mimonaželských aférek, hodinových hotelů a zakázaných aférek. A bohužel nezůstane pouze u jedné vraždy. Sára Saudková se tentokrát vydala na pole temných sexuálních zločinů a ještě temnějších pudů.

encyklopedie
encyklopedie 10.07.2018 v 19:24

...ještě se v jednom příspěvku vrátím k soudobé české detektivce..
Detektivky jsou u českých čtenářů velmi oblíbené, překladové měly navíc od šedesátých let, kdy komunistická cenzura opět povolila jejich vydávání, štěstí na vynikající překladatele v čele s Janem Zábranou. V dobách komunistické cenzury se zároveň jednalo o jeden z mála tolerovaných napínavých žánrů (oproti dosti důsledně ignorovaným žánrům fantasy a horor). Detektivky byly tištěny v desetitisícových až stotisícových nákladech .... a stály se fronty....
Čeští spisovatelé detektivek spíše paběrkovali ......
České detektivky v těch letech vycházely z tradiční britské detektivky /whodunit/,
pátrání policistů....česká soukromá očka v komunistickém státě neexistovala....
Spisovatelé se navíc museli vyrovnávat s cenzurou totalitního policejního státu,
který sledoval zda není totalitní policejní sytém v románech napadán či jinak očerňován....
Po pádu komunistického režimu v roce 1989 se zdálo, že zájem o detektivní žánr opadl ....nicméně se objevilo několik spisovatelů, kteří ve stylu thrilleru začali "bušit" na dveře nás, čtenářů detektivek....
Pavel Frýbort se svým Vekslákem sklidil velký úspěch a za pár roků se objevilo hned několik dalších jeho románů....
...dále pokračovala třeba Kačírková nebo Inna Rottová....
Mnou proklínané nakladatelství MasteiMoba "posbíralo" téměř všechny starší české spisovatelé a tak se vydalo spousta detektivního balastu .... odpočinkových detektivek, pohádek pro dospělé, čtené mezi luštěnám křížovek....
Vzhledem k tomu, že se hodně vydávala zahraniční detektivka ...tak naši spisovatelé pomalu, ale jistě se začali snažit vyrovnat trend světové detektivky....
Mnohé knihy sice zdaleka nedosahují špičky světové detektivky, ale se světovým průměrem už je srovnávat lze.
Největší chyba tohoto nakladatelství je v názvu - Původní česká detektivka - mnohé z jejich vydaných knih vůbec detektivky nejsou, a navíc jsou to slabé krimi romány....
kde není z detektivního desatera dodržováno vůbec nic....
Když pomineme čistě krimi román M.Urbana - Přišla z moře a thrillery Mafie v Praze a Mráz přichází z hradu Michala Viewegha , tak se dostaneme ke dvou tak trošku detektivním - špionážním románům. Markéta Pilátová do románu Tsunami blues zapojila špionážní zápletku greenovského ražení. Detektivní (a částečně špionážní) motiv je tím ústředním také v zatím třídílné románové sérii Kde lišky dávají dobrou noc od Chaima Cigana.....
A co tedy nová krev české detektivky? Určitě Michaela Klevisová, Michal Sýkora, možná Iva Procházková...
A co solidní krimi?
V Anglii žijící autorka publikující pod pseudonymem B. M. Horská. Její román Pach smrti ....
Naopak Nela Rywiková (nar. 1979) děj svého románu Dům číslo 6 (2013) umístila do jedné z chátrajících čtvrtí bývalé průmyslové metropole Ostravy...
Jako posledního jsem si nechal Jiřího Březinu ....
A potom už jsou ti, co ční nad všechny ostatní - Martin Goffa ...a ještě bych k tomu přidal Kopřivův román Rychlopalba....
Naděje je určitě Antoním Mazáč a jeho Letargie .....

encyklopedie
encyklopedie 11.07.2018 v 09:27

....návrat ke klasice - audiokniha
Paní z šedivého domu
Eduard Fiker

.....viz příspěvek v tématu - ....třeba někoho zaujme

Eicherik
Eicherik 11.07.2018 v 18:35

Já jsem Paní z šedivého domu četl ještě v době, kdy jsem nevěděl kdo pan Eduard Fiker je a kniha mi nesedla. Dal jsem jí tehdy pouze dvě hvězdičky.

Eicherik
Eicherik 30.07.2018 v 22:14

Mám tu jedno jméno, které tu myslím zatím nepadlo. Jan Vážný. Na DK má 4 knihy "v modrém" a jednu dosud nehodnocenou. To není moc dobrá vizitka. Zatím mám zkušenost pouze s jednou, s názvem Osudná smyčka a jsem mile překvapen. Nutno ale podotknou, že tato detektivka nebude pro každého. Na knize je poznat autorovo právnické vzdělání. Určitě se poohlédnu po dalších jeho knihách. :-)

encyklopedie
encyklopedie 01.08.2018 v 18:54

....a já se jdu dívat na české krimi Tereza, podle románu Pomozte mi, Terezo!
....už se těším .....

Eicherik
Eicherik 01.08.2018 v 21:59

České krimi Tereza (1961) mi nic neříká, ale vypadá to lákavě. :-)

Po dobré zkušenosti s knihou Dům za duhovou zdí se musím podívat po doporučované knize Případ Anthrax. :-) Obojí samozřejmě autor Pavel Hejcman. :-)

Text příspěvku byl upraven 01.08.18 v 22:03

encyklopedie
encyklopedie 02.08.2018 v 17:35

..další česká detektivka, která je zfilmovaná a stojí za zhlédnutí ..... za přečtení NE!
Zatykač na Královnu
Bedřich Skočdopole
....tahle detektivka se dá přečíst jen tehdy, když 50 km v okolí neleží žádná jiná kniha....
...Ovšem film - to je jiná
V roce 1973 natočil Dušan Klein podle nevábné knihy vskutku dobrou detektivku - Zatykač na královnu se s plejádou výborných herců i době normalizace hodně povedl...
Hrají: Regina Rázlová, Vladimír Menšík, Josef Somr, Jiří Lábus, Otakar Brousek st., Karel Hlušička, Rudolf Jelínek, Jaroslav Moučka, Olga Blechová-Matušková, Viera Strnisková......................

Eicherik
Eicherik 02.08.2018 v 17:39

Určitě si to pustím. :-)

Ovšem kdybych narazil na knihu, přečtu jí stejně. :-D

encyklopedie
encyklopedie 13.08.2018 v 20:05

...znovu jsem nahlédl do Gryma - takové pojednání a dobré pojednání o detektivce
Světovou i domácí produkcí se zabývá Pavel Grym v knize
Sherlock Holmes a ti druzí (1988),
základní znaky detektivky znovu zformuloval a popsal Břetislav Hodek ve
Vraždách na dohrou noc(1989).
A opět celou oblastí zábavné literatury se zabýval i Oldřich Sirovátka v
Literatuře na okraji (1990).

Eicherik
Eicherik 25.08.2018 v 23:03

Zatykač na královnu (film) (1973) Zkouknuto. Vynikající. 5* :-)

Text příspěvku byl upraven 25.08.18 v 23:19

encyklopedie
encyklopedie 10.09.2018 v 22:21

....koukám co že tu chybí ....a třeba na databaze není vůbec detektivka, která vyšla v roce 1948 /nakl. B.Stýblo/ - Vrah přichází pozdě - napsal Ivan Mark....
je pseudonym, pravé jméno je Miroslav Nádvorník

Text příspěvku byl upraven 10.09.18 v 22:24

Eicherik
Eicherik 10.09.2018 v 22:51

Tak to se musím po tom poohlédnout. :-)

encyklopedie
encyklopedie 13.09.2018 v 20:28

....chybí nám tady spisovatel detektivek Václav Režný.... /možná - nenašel jsem
...v roce 1945 mu vyšla detektivka Rybář detektiv
...v roce 1946 následovala Policie na rozpacích ...............

Stafo
Stafo 19.09.2018 v 12:05

česká detektivka a její autoři budou pro čtenáře vždy zajímaví../mně se líbí Pavel Hejcman,Anna Sedlmyerová /

encyklopedie
encyklopedie 24.09.2018 v 14:35

.....a já vyzkouším dalšího, kterého neznám - tak snad dobrá původní česká detektivka
https://www.databazeknih.cz/knihy/petidomi-372634



Vložit příspěvek