Angličtina pro samouky - tipy na knihu/učebnici


joma
joma 02.01.2018 v 18:55

Dobrý den všem,

Jaká je dle vás nejlepší kniha/učebnice pro "samouky" angličtiny? Přiznám se, že jsem z toho trochu od SŠ a VŠ trochu vypadl a nyní se do toho pomalu dostávám zpět. V práci chodím i na doučování, ale to je takové o ničem, jede se podle učebnic a je to taková ta středoškolská výuka (dnes je to asi už o něčem jiném na školách). Nicméně jsem během 4 dnů přečetl dvě knihy - Angličtina na rovinu I a II a byl jsem velmi mile překvapen. Vtipné, svižné, stručné a zaměřené na věci ze "života". Dle této knihy jsem si i utřídil časy a nyní mi přijde, že tomu i více rozumím. Nyní začínám číst tyto knihy znovu a dělám si zápisky a po opravdu dlouhé době mě ta "výuka" angličtiny fakt bavila. Samozřejmě využívám také online zdrojů na zdokonalování se v tomto jazyce. Rád bych se ale vás, čtenářů, zeptal - narazili jste na nějakou knihu/učebnici, která vám toho v tomto jazyce dala opravdu hodně, byla přínosná a bavila vás? Předem děkuji za tipy.

Jacck
Jacck 02.01.2018 v 19:05

už je to dlouho co jsem se učil anglicky, takže nemám přehled v současných učebnicích, tenkrát mi ale přišla nejlepší tato klasika
https://www.databazeknih.cz/serie/anglictina-pro-jazykove-skoly-6258
druhá velice dobrá věc je dívat se na filmy v originále s anglickýma titulkama.

joma
joma 02.01.2018 v 20:08

Díky moc za tip. Kouknou na to. Je to sice staršího data, ale i tak by mohlo být přínosné. Jdu kouknout na recenze atd. Na filmy koukám jedině v angličtině (originále) a již čtvrt roku i s anglickými titulky. Rozhodně pomáhá. Budu rád i za další tipy a ještě jednou díky moc.

Phewell
Phewell 04.01.2018 v 08:39

Dobrý den,
Angličtina na rovinu I a II jsou super, také je všude doporučuji. Vyloženě na přehled gramatiky je skvělá English grammar in use (můžete sehnat v českých e-shopech např.levneucebnice.cz). Rozhodně se z těchto dvou tipů naučíte více, než z obyč. učebnice.
Doporučuji začít číst v angličtině, nebát se toho. Třeba něco jednoduchého co už znáte z češtiny, např. Harryho Pottera :)

Text příspěvku byl upraven 21.10.18 v 06:02

joma
joma 04.01.2018 v 18:43

@tsal: Děkuji moc, English Grammar in Use přidávám do hledáčku a také za tip s titulky. Zní to logicky a určitě vyzkouším :)

@Phewell: Kniha již zmíněna a určitě do ní půjdu. Na HelpforEnglish jsem již zaregistrován a také jsem slyšel jen samou chválu, tak věřím, že bude hodně užitečné. Čtení v angličtině chci vyzkoušet, jen na to vše najít volný čas.

Ještě jednou díky všem za přínosné tipy a pokud by ještě někdo měl jiný návrh, určitě uvítám.

Díky!

R.E.M.
R.E.M. 04.01.2018 v 19:03

joma: HelpforEnglish také doporučuji. Na tomto webu jsou i tipy na výuková videa a další webové stránky. Výborné jsou i tipy, jak se učit angličtinu.

Souhlasím, English Grammar in Use je velmi dobrý.

Čtení anglických knih je skvělé pro angličtinu, ale doporučím vynechat dvoujazyčné knihy (zrcadlové texty), pokud tedy nemáte pevnou vůli a nebudete českou část ignorovat.

Hodně anglických knih se dá stáhnout legálně jako e-knihy např. z webu Guttenberg - http://www.gutenberg.org.

Pro zautomatizování některých gramatických jevů je dobrá učebnice - https://www.databazeknih.cz/knihy/nova-cvicebnice-anglicke-gramatiky-168854, mně hodně pomohla hlavně při "sestavování" otázek. Cvičebnice dobře plní svůj účel. Záleží na tom, co konkrétně potřebujete Vy nejvíce procvičit a doplnit ve Vaší angličtině, kterou dovednost.

Vzhledem k tomu, že už nejste začátečník, doporučuji používat anglické výkladové slovníky. Mnohé jsou na internetu k používání online a zdarma.

Určitě mnohé z informací, které jsem napsala, znáte nebo informaci vložili jiní uživatelé, ale třeba Vám další názor bude užitečný. :)

Text příspěvku byl upraven 04.01.18 v 19:04


TomášBednář
TomášBednář 04.01.2018 v 19:32

Zdravím vás, jak už to padlo mnohokrát na gramatiku jediné Murphyho.

A na slovíčka v souvislostech s obrázky bych vám dal typ na ještě nevydany revoluční slovník www.kreativnislovnik.cz
(Je to náš rodinný projekt)

Hodně štěstí a radosti s angličtinou. Je to úžasný pocit, bavit se s lidmi z celého světa.
Tomáš Bednář

Text příspěvku byl upraven 21.10.18 v 06:03

rysavas
rysavas 04.01.2018 v 19:33

Nejsem sice žádný anglický přeborník, ale jak již bylo řečeno výše, nedám dopustit na English grammar in use a na sledování filmů či seriálu v originálu bez titulků (dokud jsem se dívala s titulky, tak jsem to vždy tak nějak šidila :)

A pak ještě Anglická gramatika od N. Bakalářové. Je v ní fajn, že je tam spousta vět k procvičení překladu a pro mě bylo i přínosem, že je tam gramatika vysvětlena jak anglicky tak česky, takže když něco nepobírám v English grammar in use, tak hledám v téhle gramatice.

joma
joma 04.01.2018 v 19:52

@R.E.M.: Děkuji za shrnutí. HfE rozjedu, English Grammar in Use objednán. Na tu cvičebnici jdu kouknout. Čtení anglických knih začnu řešit příští týden a již stažen Forest Gump :) Jak píšete, také jsem pročetl řadu diskuzí, že dvojjazyčné (EN/CZ) knihy nejsou vhodnou volbou. O výkladovém slovníku přemýšlím (Cambridge/Oxford). Radši mám knižní podobu než online, ale zatím zůstanu u online a uvidím, jak budu často využívat.

@TomášBednář: na videa jdu kouknout a věřím, že zaujmou. Slovník vypadá velice zajímavě. Mimochodem, hezké stránky, stylové, jednoduché (v dobrém slova smyslu) a hezky graficky zpracované. Držím pěsti, ať se Vám daří!

@rysavas: Děkuji za další tip, ihned přidávám do seznamu :)

Ještě jednou všem moc děkuji za zajímavou a určitě přínosnou diskuzi. Já akorát dokončil 4 kurzy o angličtině na seduo.cz, které byly rozhodně užitečné a jsem přesvědčen, že mám určitě z čeho budovat :)

baghira
TomášBednář
TomášBednář 05.01.2018 v 11:18

@joma velice děkuji za feedback na náš web. Na seduo jste měl kurz angličtiny s Bronou? Jestli ne, tak je ještě super český lektor www.brona.cz

joma
joma 05.01.2018 v 14:36

@baghira: Jdu na to kouknout, díky moc za další tip

@TomášBednář: Přesně jak píšete, bylo to s ním :)

R.E.M.
R.E.M. 06.01.2018 v 13:09

ještě jeden tip pro výuku zábavnou formou - písničky s anglickými texty oblíbených skupin, zpěváků. Text si přečíst a vyhledat neznámá slova. Výhodou je, že taková slova se dobře pamatují.
Jen bych vynechala texty se slangem. ;-)

Ťapulka
Ťapulka 06.01.2018 v 17:03

Já jako přínos v udržování, oprašování a zlepšování vidím čtení knihv angličtině - úžasný je Medvídek Pú, první díl Harryho Pottera apod.

Text příspěvku byl upraven 21.10.18 v 06:05

joma
joma 07.01.2018 v 10:58

Ještě jednou díky všem za přínosné příspěvky!!

Alix
Alix 12.01.2018 v 20:15

Na procvičování je dobré Duolingo, dá se stáhnout zdarma na netu.

TomášBednář
TomášBednář 13.01.2018 v 22:10

@tsal @alix: taky si myslím, že je to dostačující pro začátečníky, protože ze zkušenosti studentů vím, že po cca 3 měsících je to začne nudit a pokrok už nedělají, protože systém je velice jednoduchý a předvídatelný. Každopádně Duolingo je mega zajímavý projekt nejen z edukativního, ale i business pohledu.

Nomia
Nomia 24.02.2018 v 13:43

Nejužitečnější jsou tyhle dvě knihy, jsou to nejlepší pomocníci pro kohokoliv, kdo se chce opravdu dobře naučit anglicky. Murphy & Hewings.
https://ucebnice.fraus.cz/catalog/cs/ucebnice-iii-stupen-anglictina-english-grammar-in-use-book-with-answers/
https://ucebnice.fraus.cz/catalog/cs/p6363.html

Text příspěvku byl upraven 21.10.18 v 06:06

marko4752
marko4752 05.09.2018 v 17:26

Ahoj, po dlhšom rozmýšľaní ma napadlo, že si kúpim knihu na zlepšenie angličtiny a tak ma napadlo obrátiť sa na Vás. Vedeli by ste mi poradiť nejakú dobrú knihu angličtiny, kde by som mohol dosiahnúť skupinu C2 z tohto jazyka pre samouka ako som ja?
Ďakujem za pomoc.

Naias
marko4752
marko4752 05.09.2018 v 23:03

Ďakujem, ale ja hľadám skôr takú, ktorá mi zaručí, že po dokončení budem C2 z angličtiny, t.j. rozprávať plynulo atď.

penpaland1369
penpaland1369 20.10.2018 v 20:26

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.

Jardaiam
Jardaiam 23.11.2018 v 21:07

Já osobně jsem vyzkoušel spoustu knih a kurzů ale podle mě nejlepší je prostě vycestovat a tam se učit jazyk pořádně od místních. Pokud bych ale opravdu měl doporučit nějakou knihu byla by to asi tato:
https://www.databazeknih.cz/knihy/anglictina-nejen-pro-samouky-104814
Ta mi hodně dala navíc se někde k tomu prodává i CD a můžete tak trénovat poslech, což u klasických knih chybí. Pokud bych měl doporučit nějaký kurz asi bych se podívat po nějakých ověřených, našel jsem nějaké srovnání kurzů angličtiny online https://www.5nej.cz/srovnani-kurzu-anglictiny-online/ . Ty onlinejazyky vypadají podle recenze jako opravdu nejlepší kurz. Přeji hodně zdaru při učení :-)

Embolio
Embolio 15.08.2019 v 08:54

Dobrý den,

k těm online kurzům bych doporučil Easylingo nebo taky Onlinejazyky stejně jako kolega přede mnou. S prvním jmenovaným mám osobní zkušenost a jazyky to válcují ve všech různých srovnáních https://www.arecenze.cz/online-kurzy-anglictiny/. Každopádne vždy záleží na konkrétních prioritách a nastavení toho, co ti sedí no :).



Vložit příspěvek