Vlastimil Vondruška


R.E.M.
R.E.M. 10.10.2016 v 13:16

Část chyb je vypsaná v profilu autora: http://www.databazeknih.cz/autori/vlastimil-vondruska-779 - především příspěvky elizabeth_ba, Zany, ale i dalších.

Vypíšu jen jednu: v detektivkách o Oldřichovi z Chlumu, které se odehrávají za vlády Přemysla Otakara II. (zemřel r. 1278), má panovník, dle VV, jako purkrabího Viléma z Landštejna. Ten se ovšem narodil teprve v 1. pol. 14. stol., cca kolem r. 1312, zemřel 1356. Sice Vilém z Landštějna zastával "funkci" purkrabího, ovšem za vlády Karla IV.
Nejde o zbytečný nesmysl, byť jde "jen" o historickou detektivku?

A vzhledem k tomu, že min. v jednom rozhovoru V. Vondruška tvrdil, že si dává při psaní románů záležet na historické přesnosti... :(

Pokud se mýlím já, opravte mě.

Text příspěvku byl upraven 18.10.16 v 13:02

R.E.M.
R.E.M. 10.10.2016 v 13:37

Richie1: Vidím, že jsme psali své příspěvky současně :-)).

Ajrad1981
Ajrad1981 10.10.2016 v 14:14

Richie1: Když čtu historickou detektivku (nebo jakýkoliv jiný příběh z historického prostředí), tak mě samozřejmě zajímají historické reálie, postavy i události, nejdou úplně mimo mě, jenom poukazuji na to, že pokud bych hledala fakta, rozhodně ne v historické detektivce, ať už ji napsal kdokoliv.
Kdysi, ještě v -náctileté době, jsem se v jedné knize (v dívčím románu, klidně přiznám, že v 15 jsem je četla) dočetla, že žížala je členovec, a taky jsem málem vyletěla z kůže, takže chápu, že doktorovi vadí faktické chyby v lékařských románech a historik zase těžko překousne chyby v těch historických. Já prostě nejsem historik, ani profi, ani amatér, takže některé chyby opravdu nezaregistruji.

R.E.M.: Děkuji za příklad. Tohle přesně je ta "nesrovnalost", kterou bych nezaregistrovala. Kdyby VV šoupnul do 2. poloviny 14. stolení samotného Přemysla Otakara II., tak by mě to do očí praštilo, ale moje obecné znalosti historie, získané převážně ve školních lavicích, opravdu neobsahují povědomí o tom, který panovník měl jakého purkrabího. Ano, je to chyba, a u VV, který si zakládá na správných historických údajích, tím větší, ale pokud se člověk v historii nějak blíž nerealizuje, tak ho ani nenapadne, že je to špatně.

A protože čtu detektivku, a ne opravuji písemnou práci, opravdu by mě nenapadlo ověřovat si správnost historických údajů, případně zkoumat, která postava reálně existovala a která je vymyšlená.

R.E.M.
R.E.M. 10.10.2016 v 14:38

Ajrad1981 - za to, že vím vcelku přesně - že se mi vrylo do paměti, kdy byl Vilém z Landštejna purkrabím, za vlády kterého panovníka, vděčím především knihám paní Ludmily Vaňkové (a ne svým znalostem ze základní školy) :-)). Zmíněná autorka, ač nevystudovala obor historie, má Viléma vhozeného do správného období a ke správnému panovníkovi.

Když jsem se já, naprostý laik, "vyděsila", co že to pan VV píše, co teprv "chudáci" vystudovaní odborníci oboru historie. :-D Kolik vlasů si vytrhali?

Ještě dodám, že jsem si (jak jinak!?) při čtení románů L. Vaňkové "listovala" v encyklopediích a zjišťovala podrobnosti.

Text příspěvku byl upraven 10.10.16 v 14:54

ursus.w
ursus.w 08.10.2017 v 16:23

Přečetl jsem obě epopeje a všechno ostatní co od pana Vondrušky vyšlo, alespoň doufám, asi by mě moc vadilo, kdybych něco vynechal. Snad bych ho srovnal s Jiráskem, nebo Francouzem R. Merlem. Konečně někdo zpřístupnil českou historii
normálním lidem.

zdenka.hal
zdenka.hal 19.10.2017 v 19:59

Já mám pana Vondrušku ráda moc, Přemyslovskou epopej mám přečtenou a Husitskou rozečtenou. Překvapuje mě názor, že by tam byla historická chyba, protože to čtu s tím, že pan Vondruška je historik a vůbec neuvažuji nad tím, že by někde byla chyba. Ty detektivky moc nečtu, zdá se mi to pořád dokola stejné, ale zvláště Přemyslovská epopej se mi zdála býti skvostnou. Mám od něj ještě nějaké knihy, ale musím si na to udělat čas.


jarkamet
jarkamet 22.10.2017 v 08:35

Zdravím všechny znalce pana Vondrušky. Mě by zajímalo, jestli knihy, které napsal pod pseudonymem Alenský vyšly později v serii Oldřich z Chlumu? Jestli se mám po nich začít pídit a shánět. Děkuji za informaci.

jarkamet
jarkamet 07.11.2017 v 08:19

Nikdo?

jitvav
jitvav 07.11.2017 v 09:26

Nevím to určitě, ale myslím si, že ne. Taky se po nich pídím, ale zatím marně...

jarkamet
jarkamet 07.11.2017 v 10:19

Děkuji, z těch názvů to právě není jasné.

Text příspěvku byl upraven 07.11.17 v 10:19

Shardlake
Shardlake 22.01.2019 v 13:18

jarkamet: knihy, které byly vydáný pod pseudonymem Alenský, byly vydány znovu pod jménem p. Vondrušky. Např. "Osudný turnaj" je kniha "Jménem krále", kniha "Falešný tolar" vyšla jako jedna z povídek v "Letopisech královské komory II".



Vložit příspěvek