Postava hledá autora - pomozte jí!


soukroma
soukroma 09.10.2017 v 23:13

To jsem blázen, proč tuto českou klasiku (dokonce jsem se někde mimochodem dozvěděla, že je to jenom - povídka) do filmu přejmenovali - a jak se jmenuje táta? Ve filmu je to Kristof...podle https://film.osobnosti.cz/klapzubova-jedenactka-197173.

soukroma
soukroma 09.10.2017 v 23:28

Pak není divu, že film se trochu posunul i "jmenovitě". Ale páč knihu nemám v dosahu, japa se teda starej Klapzuba tedy menoval podlevá Bassa?

Hun
Hun 10.10.2017 v 14:52

Než se dozvíme skutečně jméno pana KlaPzuby, hodím se hádanku:

Autora hledá statečný vůdce party přeživších, který ale vládl příliš přísnou rukou, a proto musel čelit nespokojenosti, vedoucí nakonec ke „schizmatu“ – část skupiny si zvolila vlastního vůdce a oddělila se.

Hun
Hun 10.10.2017 v 16:53

Můj příběh je Pánovi much v lecčems podobný. A také známý.

soukroma
soukroma 10.10.2017 v 18:00

Vzpoura na lodi Bounty - poručík William Bligh (a nevyhnutelný "trest" - ostrov Pitcairn)?

Litocha
Litocha 10.10.2017 v 18:03

Dan Simmons a Terror?


soukroma
soukroma 10.10.2017 v 18:05

Litocha: ze zájmu se optám jaká postava by to tam pak byla?

Litocha
Litocha 10.10.2017 v 18:13

Zrovna Terror jako jednu z mála Simmonsových doma nemáme, takže to nedohledám, ale co vím, byly tam dvě party...

Dudu
Dudu 10.10.2017 v 21:36

Nebo také může hledat Guvernér R. Kirkmana a J. Bonansinga.

Hun
Hun 10.10.2017 v 23:08

No ne, to je ale tipů! A žádný není správný, je mi líto. Z řady hledisek (hlavně toho nejnápadnějšího!) byl nejblíž ten Pán much.

soukroma
soukroma 10.10.2017 v 23:23

Verneovy Dva roky prázdnin by odpovídaly trosečníkům-školákům na ostrově, ale ta 15-členná skupina se úplně nerozpadla, roztržka mezi Briantem a Donniphanem se snad urovnala...

woodward
woodward 10.10.2017 v 23:24

Taky by to mohly být Dva roky prázdnin. Tím statečným přísným vůdcem by potom byl asi Briant, i když pokud jde o tu přísnost, tak Gordon byl nejspíš větší metr. Ovšem k odštěpení Doniphanovy skupiny došlo až po zvolení Brianta náčelníkem.

Hun
Hun 11.10.2017 v 01:36

Výhrady Soukromy i Woodwarda jsem si přečetl, nicméně myslím, že formulace mé hádanky je taková, že rozpor nevidím. Příčinou odchodu Doniphana a jeho nohsledů byla přece nespokojenost rostoucí v prvé řadě kvůli Gordonově přísnosti, ne? Nakonec vedla k rozdělení skupiny, i když k němu došlo až za Brianta. O tom, že by se skupina rozpadla úplně a definitivně, jsem vlastně taky nic nepsal. :-) Nicméně jestli si pamatuju dobře, odstěhovali se pěkně daleko, ne?

Buď jak buď, Gordon hledal Julese Verna a o minutku vítězí Soukroma.

soukroma
soukroma 11.10.2017 v 11:54

Teď zas něco hodně málo známého, ale zato ideálního pro zdejší početné milovníky moderní hudby. Na samotném začátku napínavého příběhu odehrávajícího se přes zhruba půl století, v několika zemích, se hlavní hrdina zamiluje jako mladíček do tehdy nastupujícího rock and rollu a stane se špičkovým bubeníkem v jedné známé kapele. Nicméně jeho příběh je temný a temnější v souvislosti s okolnímu událostmi.
Ale hádanka bude jednoduchá: ve světoznámé písni, která ovlivnila hudební vnímání nejen hlavního hrdiny, ale miliónů a možná dokonce miliard dalších, honí mladík na rychlých gumách svoji nevěrnou přítelkyni ujíždějící také v pěkném fáru - jakpak se ona dotyčná uvedená i v titulu písně jmenovala (a je třeba si dát pozor na správný pravopis)?
Autorem psycho-detektivního příběhu je současný Belgičan, který získal za své romány mj. Cenu Arsèna Lupina či Plume de Cristal, u nás mu ale vloni vyšla hledaná kniha zatím jako první. Poznávacím znamením je anglický název, se speciálním významem také v nahrávací hudební branži.

Text příspěvku byl upraven 11.10.17 v 12:13

soukroma
soukroma 11.10.2017 v 22:15

Pohlo se to ve stylu plnohodnotného Rock 'n' Roll(u), tudíž zcela správným rytmem a směrem :-)
předávám

Litocha
Litocha 12.10.2017 v 10:50

Nejstaršího Honzu Klapzubu, co byl pěkný čahoun. (A spáchal to Eduard Bass, aby to bylo úplné.)

Text příspěvku byl upraven 12.10.17 v 10:52

Litocha
Litocha 12.10.2017 v 22:38

Tentokrát hledáme dva skutečné zločince, kteří se (mimo jiné) stali předobrazem pro postavy literárního díla. Jeden z nich virtuózně zvládal vést dvojí život a vodit veřejnost za nos, druhý opakovaně předvedl husarský kousek hodný Kájínka. Dílo, které bylo inspirováno jejich životem, bylo tak populární, že se postupně dočkalo dvou dalších přepracování od autorů slavných jmen. Prosím o skutečná i literární jména obou výtečníků a také o autora prvního zpracování příběhu.

Litocha
Litocha 13.10.2017 v 16:34

Na toto dílo později navázala také populární píseň o jedné z hádaných postav nazpívaná oceňovanými světovými interprety. Českým textem ji opatřil náš přední textař a byla výborně nazpívána - a to přestože interpret se prosadil hlavně jako herec.

denib
denib 13.10.2017 v 17:41

Když si představím herce, který zpívá o zločinci, okamžitě mě napadne Miloš Kopecký a Mackie Messer. Což by asi mířilo do Žebrácké opery. Ke své hanbě musím přiznat, že dohledání požadovaných informací mě bude stát spousty času, protože to nevím :-( Tak se ptám - jdu vůbec správným směrem?

Text příspěvku byl upraven 13.10.17 v 17:44

denib
denib 13.10.2017 v 18:09

Původní autor by zřejmě byl John Gay a v jedné z postav byl karikován sám tehdejší předseda vlády Robert Walpole. Víc toho nenajdu, takže doplnění a případné vítězství ráda přenechám jiným. Pokud to tedy vůbec ta žebrácká opera je ...

Litocha
Litocha 13.10.2017 v 19:56

Tak jste to úspěšně daly dohromady - jedná se skutečně o Žebráckou operu, původně od Johna Gaye. Podle mých informací je předlohou pro Macheatha útěkář Jack Sheppard a pro Peachuma vlk v rouše beránčím Jonathan Wild.
Další verze Žebrácké opery pak zpracovali Bertold Brecht a Václav Havel.

Denib má nezanedbatelnou zásluhu na uhodnutí hádanky, většinu informací doplnila VlKa, takže bych další zadání nechala na ní - souhlasíte?

denib
denib 13.10.2017 v 20:02

Ať klidě zadává VlKa. Já mám radost už jen z toho, že mě napadla správná hra :-) Takže to ráda přenechám.

reader.007
reader.007 13.10.2017 v 22:06

že by nějaký drak?

soukroma
soukroma 13.10.2017 v 22:07

Že by "nejslavnější australský psanec" Ned Kelly - v hledaném podání Petera Careyho (Man Bookerova cena 2001) a jeho Pravdivý příběh Neda Kellyho a jeho bandy?

Text příspěvku byl upraven 13.10.17 v 22:07

soukroma
soukroma 13.10.2017 v 22:24

Děkuji za milé předání ;-)
Mám ráda knihy z Austrálie a okolí (ne však o psancích) a jméno Peter Carey mi bylo povědomé - četla jsem Oskara a Lucindu, zvláštní román o velmi svérázné dámě-podnikatelce, v dobách, kdy se to moc nenosilo a nemuselo...
a to mě vede k následující hádance o ženě zcela jinak samorostlé:



Vložit příspěvek