Žánry a kategorie na DK - vaše návrhy


Eicherik
Eicherik 20.05.2017 v 15:04

tenax: no tohle řešení je sice nepřesné, ale zase asi přehlednější. :-) Ono těch podmnožin okultismu je totiž pořádná hromada. :-D A takových příznivců numerologie je možná víc než příznivců spiritismu. :-D

tenax
tenax 20.05.2017 v 15:04

HTO - souhlasím se všemi vašimi návrhy, sídí - Pohádky a pověsti, rozdělení Umění, Duchovní literatura, "upoutávka" na možnost Štítky.

HTO
HTO 20.05.2017 v 15:17

Shukran jazīlan, ó ago.

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 15:22

Duchovní literatura mi zní lépe než Duchovno. Ohledně dalšího života kategorií Náboženství, Duchovní literatura a původní Astrologie, okultismus a spiritismus už se nebudu vyjadřovat, nechám to na ostatních.

K navrhované Geologii bych přiřadila mou oblíbenou Mineralogii.
Botaniku bych neoddělovala od Biologie (duplicita), navíc když už tu je kat. Zahrada (možná k Zahradě bych přidala možnost Pokojové květiny, aby část knih s tímto tématem nebyla v Zahradě, část v Biologii, část v Dům a byt).

Ještě mi chybí škatulka Romantika.

Víceslovné názvy kategorií a žánrů, ani sloučení Pohádek s kat. Pověsti mi nevadí.

Jaký máte názor na kat. Osobní rozvoj a styl? Knihy v ní zapadají do kat. Psychologie a pedagogika, která tu také je.

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 15:34

elfos
elfos 20.05.2017 v 15:49

Nevím, jestli na něco nezapomenu, je to mazec, ale krásný. :-)

Takže.... Rozdělení podle tenaxe, kdy první políčko je základní, pro kategorii (Literatura česká, literatura slovenská, literatura světová, literatura naučná a literatura faktu) a další dvě pak pro konkrétnější žánr - určitě nejsem proti.

Sloučení Pohádky a pověsti - ano.

Chybí mi tu trochu ty příběhy, kupodivu. Taková Pekelná třída nebo Bořík a spol. a spousta dalších příběhů dětí ze školy, prázdnin, domova apod., které nejsou ani pohádky, ani povídky, ani dobrodružné, teď není kam dát, jen pod Pro děti a mládež. Ale jsem s tím srozuměna a nelpím na nich.

Budu s tím otravná - naprosto zásadně a absolutně mi tu chybí kolonka Ezoterika, astrologie, okultismus. Za tu se znovu přimlouvám úplně moc, aby byla znovuzavedena.

Přejmenování Duchovno na Duchovní literatura - ano.

Rozdělit podrobněji Umění - ano. Až dopřebírám sci-fi vs fantasy (Marthas měla pravdu, že to nebude hotovo za týden), vrhnu se na probírání Umění, protože přesunem Film a divadlo se nám mezi knihy o umění dostaly knihy literatury faktu - různé knihy rozhovorů s herci a herečkami apod.

Označení, odlišení knih psaných česky a slovensky - ano, určitě by to přispělo k zpřehlednění.

Geologie a mineralogie hezky pospolu - ano.

Romantika - proč ne.

Osobní rozvoj a styl ponechat, je tu velmi důležitý pro specifické skupiny knih!

Marthas
Marthas 20.05.2017 v 16:00

To LordSnape: Ano, pamatuju si to, když tu bylo pevné řazení, sem tam jsem sem totiž zavítala, když jsem ještě nebyla registrovaná, a jak říká R.E.M blbě se vyhledávaly třeba detektivky, když jste je nechtěli čistě české nebo světové.

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 16:01


denib
denib 20.05.2017 v 16:29

Já se ještě vrátím k těm štítkům, jak píše HTO. Já bych doporučovala, aby otázka "nechcete přidat štítky" vyskakovala při přesunutí knihy do přečtených. Knihu kolikrát člověk přidá ještě nepřečtenou, takže ho řada štítků nenapadne. Navíc takto by se to připomnělo více uživatelům. Klidně by to mohlo být v dialogu na ohodnocení a přidání komentáře, takže kdo štítek přidat nechce, toho by to neotravovalo, jen by to nevyplnil. Ale to už jsem taky navrhovala ...

kapr
kapr 20.05.2017 v 16:49

Přesně, z 99% přidávám knihu následujícími způsoby: Když ji přinesu půjčenou z knihovny, tak zasednu, a pokud by na DK nebyla tak ji zařadím. Pokud tu je, tak dám právě čtu. Když ji vracím dělám další úpravy, ale až 50% dávám mezi nedočtené. Když ukládám knihu z regálu, tak jsem ji četl před x lety, nebo dosud vůbec ne. Ani v jednom z obou případů toho o knize v daném okamžiku nevím dost abych soudil, snad jenom srdcovky.

siena
siena 20.05.2017 v 17:07

Tenaxi, dobrá práce!!! Souhlasím s Vaším návrhem, rozdělení je dostačující až až. Další specializace by mohly obstarat štítky. Jsem pro přejmenování Duchovno na Duchovní literatura, či nauka, a kdyby se opět oddělila ta kategorie astrologie,..., nebylo by to od věci:) Souhlasím také s postupným rozbalováním a nabídkou, jak to bylo kdysi, také si pamatuji LordeS:)

Pokud jde o vyhledávání, námitky, že dojde k rozdělování na české/slovenské/světové...u knihy zadám jedno políčko jako literatura světová, druhé políčko detektivka. V té detektivce potom budou všechny detektivky, bez ohledu na to, co jsem zadala v políčku prvním, či ne? Každé to políčko je samostatný Žánr a kategorie, jako je to teď. To postupné rozbalování by jen zamezilo mísení beletrie s literaturou naučnou, faktu. Ale možná to jen špatně chápu:) Něco jiného by bylo, kdyby tu byly kategorie/žánr a podkategorie/podžánr, ale o tom se, opět jak jsem možná špatně pochopila, neuvažuje (?!?).

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 17:23

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 18:01

Siena: Pokud se vybere první pole světová literatura, druhé detektivky - vybere to detektivky všech autorů mimo české a slovenské. To samé platí, když vyberu českou literaturu a detektivku, budou vybrány české detektivky. Bylo by nelogické, když si někdo vybere slovenské detektivky, aby mu vyjel seznam knih od britských nebo českých autorů.

Vzhledem k systému - předpokládám, že všechny detektivky by to našlo jen v případě, kdy by bylo možné při vyhledávání nechat první pole bez upřesnění tj. viselo by tam "Vyberte".

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 20:36

HTO
HTO 20.05.2017 v 18:28

denib: to je dobrý nápad. Mohlo by to tam být v obou případech. Třeba když přidám knihu o svatém Tomáši Akvinském, štítek svatý Tomáš Akvinský jí můžu dát při už přidání.

A ta astrologie a spol. by opravdu měla být odděleně.

tenax
tenax 20.05.2017 v 18:33

R.E.M. - Pro upřesnění - ten můj návrh vůbec nepředpokládá, že by někdo vyhledával knihy podle Kategorie (tj. první políčko), to by dostával - při pěti kategoriích - v každé stovky stránek. Vyhledávalo by se pouze podle jedné ze dvou žánrových nabídek, tj. políček dvě nebo tři, stejně jako je to nyní. Když zadáte současný žánr Literatura česká, tak to vybere ty zmíněné stovky stránek. A zadat současně Literatura česká a Detektivky stejně nejde
Jiná věc by byla, kdyby bylo možné třeba jako Pokročilé vyhledávání zadat dvě nebo tři možnosti a vyhledávalo by se podle jejich kombinace. To je ale luxus, se kterým nepočítám, alespoň v dohledné době. Ani nevím, jak náročné by to bylo z hlediska programování.
Mimochodem vůbec by nebylo od věci, kdyby to první políčko (=Kategorie) mělo samostatný řádek a teprve pod ním by byly ty dva žánrové, ze kterých by šel dělat výběr.

woodward
woodward 20.05.2017 v 18:39

Politologie a mezinárodní vztahy jsou dvě různý věci.

Marthas
Marthas 20.05.2017 v 19:02

To tenax: Teď to nejde, to je pravda, ale pamatuješ rok 2013, kdy to bylo tak, jak to chceš, jak připomínal Lord. Myslím, že tam byla právě možnost pouze Literatura česká - detektivky nebo Literatura světová - detektivky, ale já tu tenkrát byla jen párkrát, protože mi ten pevný styl vyhledávání neseděl, takže by to potřebovalo nějaké častějšího návštěvníka z roku 2013, aby ti to vysvětlil.

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 19:03

tenax
tenax 20.05.2017 v 19:07

Nepamatuji si, jak to bylo v r. 2013, ale předpokládám, že stejně byla možnost vybrat jen jednu z těch možností a neumožňovalo to výběr z kombinace obou položek. Ale nepřísahal bych na to :-)

Marthas
Marthas 20.05.2017 v 19:12

No, já právě vím, že vyhledávání byl horor, ale moc detailů si nepamatuju. Byly tam takový rolovací lišty a vybíralo se, myslím, že to šlo kombinovat, ale jak říkám, byla jsem tu všeho všudy 3x a z toho není šance si moc zapamatovat, třeba ti to vysvětlí Lord, až tu bude, třeba má vzpomínky živější anebo Dan.-)

siena
siena 20.05.2017 v 19:55

R.E.M., už odpověděl tenax, ale dovolím si ještě jednou, když jsem byla oslovena.
Nyní existuje seznam nazvaný Žánry a kategorie (http://www.databazeknih.cz/knihy) . Tento seznam obsahuje všechny kategorie, které se ke knize dají zadat. Když si rozkliknu detektivky, vyjedou mi všechny knihy=detektivky a je jedno, co dalšího k té které knize kdo přidal. Stejně je to např. v Knihotéka, Chystám se číst, Bazaru atd. Nebo snad existuje nějaké jiné sofistikované vyhledávání?:) Nyní si slovenskou detektivku prostě nevyfiltrujete a nevyrozuměla jsem, z příspěvků Dana, že by se po této debatě mohlo...ale mohu se mýlit...

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 20:10

siena
siena 20.05.2017 v 20:01

knihomol5555458, jestli tu budou podrubriky, pak ano, pak tu nastane problém při vyhledávání za stávajícího rozdělení Žánry a kategorie...pak by muselo dojít ke změně.

siena
siena 20.05.2017 v 20:12

Tak na tohle bych potřebovala vyšší dívčí...

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 20:13

Siena, Tenax: Já jsem nepsala o dnešním vyhledávání ani dnešních kategoriích. Šlo mi o to, že s návratem v podstatě k původnímu stylu rozbalování položek se vrátí i tehdejší způsob vyhledávání, který byl jiný než je dnes - tzn. pamatuji si jej tak, jak jsem psala v předchozích příspěvcích. Vyhledávání se tehdy změnilo spolu se změnami v celkovém systému žánrů a kategorií. Takže předpokládám, že obě systémové změny spolu úzce souvisí - nebo, co je ještě pravděpodobnější, jde o jednu změnu, která se odráží jak při výběru a způsobu řazení položek při vkládání knih, tak při vyhledávání.

A jak čtu, Marthas si dřívější styl vyhledávání pamatuje stejně jako já.

tenax: Já jsem pochopila, že tvůj návrh je odlišný od toho, co bylo před cca 5? lety. A jsem pro. Jen jsem se obávala, aby ta změna nebyla víceméně návratem ke stavu před lety, který mi pro vyhledávání vůbec nevyhovoval. Proto jsem na to upozornila. Pro jistotu.

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 20:30

siena
siena 20.05.2017 v 20:22

Jsem tu sice déle než tenax, ale nepamatuji se. V programování se nevyznám, takže nevím, jestli by postupné otevírání dalších kategorií znamenalo automaticky i změny ve vyhledávání, oproti současnému stavu. Jen mi ten návrh tenaxe přišel jako rozumné vyřešení nemíchání beletrie a literatury naučné...Samozřejmě úplně nejlepší by bylo, kdyby se alespoň začalo uvažovat o změně, o možnosti různého kombinování, ale zatím jsem nikde nějakou zmínku nezahlédla...

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 20:33

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 20:25

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 20.05.2017 v 20:30

R.E.M. pochopila jsem stejně, ale v tom případě by ta základní hierarchie opravdu musela být trochu jiná...

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 20:34

Woodward: S tou politologií a mezinárodními vztahy mi to přijde podobné jako s geologií a mineralogií. Když se vytvoří pro každý obor, podobor a téma zvláštní položka, bude tu stovka položek a stane se to nepřehledné.

kapr
kapr 20.05.2017 v 20:40

Není to vůbec nic ideálního, ale někdy si s tím můžete trochu (v nouzi) pomoci.

google.com/advanced_search
detektivka slovenská site:databazeknih.cz

Přibližný počet výsledků: 67 700 (0,98 s)

historické detektivky - štítek | Databáze knih
www.databazeknih.cz/stitky/historicke-detektivky-3594
Pokání bratra Cadfaela. 2004, E. Peters (pseudonym). Ve zvratech války mezi Štěpánem a Matyldou se zradou dostane do zajetí třicet Matyldiných rytířů, mezi ...

Naše Mesto: Bestie - Dominik Dán | Databáze knih
www.databazeknih.cz/knihy/nase-mesto-bestie-75672?c=all
Detektivní příběh inspirovaný skutečnou událostí, případem sériových vražd ... Veľmi dobrá kriminálka o vyčínaní najväčšieho sériového vraha Slovenska Riga.

atd., atd., atd. (kráceno)

Text příspěvku byl upraven 21.05.17 v 05:38



Vložit příspěvek