Žánry a kategorie na DK - vaše návrhy


LordSnape
LordSnape 19.05.2017 v 22:02

@tenax Už jsem se smířil s tím, že psát sem do diskuze ohledně nápadů je jako hrát na piano v bordelu. Můžeš se snažit sebevíc, ale dění nahoře moc neovlivníš.

Text příspěvku byl upraven 19.05.17 v 22:03

Marthas
Marthas 19.05.2017 v 22:27

To knihomol5555458: Super.-) Jen si dovolím zarecitovat pravidla vkládání knih: 1.) Oficiálně vydané knihy a eknihy
a) v českém a slovenském jazyce
b) případně i v jiném jazyce, ale vydané českým či slovenským (československým) nakladatelstvím na území ČR nebo Slovenska po roce 1945.

Od roku vydání 1989 s nutností uvedení kódu ISBN (viz obrázek níže), nebo uvedením odkazu na umístění v databázi Národní knihovny ČR/SR (případně známém knižním eshopu či webu nakladatelství.)

2.) Oficiálně plánované knihy a eknihy
nejpozději s termínem vydání do jednoho roku a je znám jejich oficiální český nebo slovenský název (+ ISBN či datum vydání).
Při čemž : Na tomto odkazu http://www.databazeknih.cz/napoveda/jake-knihy-patri-do-databaze
máš zobrazeno ISBN a je tam i tebou zmiňovaný EAN, minule jsem ho nemohla najít.-)

Takže to znamená, že většinou ani jiné vlaječky nejsou potřeba, zaznamenala jsem tu sem tam nějaký polský název, ale v podstatě jde o to, že pokud by naše vydavatelsví vydalo anglicky psanou knihu, tak ok ale musí to být na našem území, takže většina knih v Aj je vložena chybově a musí se hlásit.

Já jen, kdyby jsi nečetl pravidla, přeci jen jejich čtení nemáme napsané na čele.-)

HTO
HTO 19.05.2017 v 22:49

Tenaxi, chtěl jsem napsat, že s vámi souhlasím, co se těch málo účastníků týká, tak libozvučným způsobem, že jsem ho ihned zapomněl, tak vás aspoň urazím tím, že po Howgh už nemáte mluvit. *mrk* a pozdrav do víkendu

MichelleS
MichelleS 20.05.2017 v 10:30

Také už o kategoriích pár dnů přemýšlím. Ono je to právě dost limitované zdejším bídným vyhledáváním, nejen že ani základní vyhledávání nenajde vše (hlavně u krátkých jednoslovných názvů), ale především nemožnost vyhledávat podle více možností najednou, v kombinaci údajů u knihy, autora, štítky. Z tohoto důvodu je pak nutné ty kategorie dost promyslet.

Určitě by bylo fajn to postupné třídění.
V prvním kroku výběr:
- drama
- poezie
- próza
- naučná (populárně, učebnice, slovníky,...)

V druhém kroku bych u drama, poezie, próza volila výběr:
- česká
- slovenská
- světová

U naučné bych využila knihovnické mezinárodní desetinné třídění.

A ve třetím kroku už by byly ty konkrétní věci (historický román, eseje, YA, ...; v naučné matematika, vesmír, kuchařky, okutismus, ....) a mohlo by v tomto kroku být i víc než jedna položka pro řešení těch věcí na hraně.

Alienor
Alienor 20.05.2017 v 13:41

Možno je to obmedzujúce, ale bolo by podstatne presnejšie. Takto si tam môže každý dať to, čo sa mu páči a niekedy sú tam poriadne blbosti.

tenax
tenax 20.05.2017 v 13:57

VAROVÁNÍ!
Bude to možná trochu nepřehledné, ale je to můj první pokus o návrh na komplexní řešení problematiky Kategorie a žánry.

Předně bych se přimlouval za to, aby první políčko (říkejme mu třeba Kategorie) nabízelo v našeptávači pouze položky:
Literatura (příp. Beletrie) česká
Literatura (příp. Beletrie) slovenská
Literatura (příp. Beletrie) světová
Literatura naučná
Literatura faktu
Osobně by se mi víc líbil termín Beletrie, ale co s poezií, komiksy nebo omalovánkami? To by se muselo ještě do Kategorií něco přidávat, takže spíš jen Literatura.
Do vyplnění první kolonky by měla být další okénka blokována. Kdysi už to tady bylo, že druhé políčko bylo neaktivní (myslím modré) a teprve po vyplnění prvního se aktivovalo.

V našeptávači u dalších políček bych pak rozdělil nabídky na dvě varianty:

Pro Literatura česká / slovenská / světová
Biografie a memoáry - Cestopisy a místopisy - Citáty a přísloví - Detektivky - Divadelní hry - Dívčí romány - Dobrodružné - Erotika - Fantasy - Fejetony, eseje - Gamebook - Historické romány - Horory - Humor - Komiksy - Novely - Omalovánky - Poezie - Pohádky - Pověsti - Povídky - Pro děti a mládež - Pro nejmenší - Pro ženy - Romány - Sci-fi - Thrillery - Válečné romány - Westerny

Pro Literatura naučná / Literatura faktu
Architektura – Biologie - Botanika - Doprava - Duchovno (nebo Duchovní literatura?) - Dům a byt - Ekologie, živ. prostředí - Ekonomie a obchod - Encyklopedie, vzdělání - Filozofie - Fotopublikace – Fyzika – Geologie - Historie - Hobby – Chemie - Jazyky, lingvistika - Kuchařky - Mapy a atlasy – Matematika - Mytologie - Náboženství - New Age - O literatuře - Osobní rozvoj a styl - PC literatura - Politologie, mezinárodní vztahy - Pragensie - Právo - Psychologie a pedagogika - Rodina - Sociologie - Sport - Šikovné děti-tvoření, hry, styl - Technika a elektro - Učebnice a slovníky - Umění (nebo rozdělit na Výtvarné umění, Hudbu a Film a divadlo?) - Věda - Vesmír (nebo Astronomie?) - Vojenství - Záhady - Zahrada – Zdravotnictví (nebo Medicína?) – Zoologie

Myslím, že při tomto třídění a kombinací dvou (vlastně tří) položek se dá každá kniha přibližně definovat. Není to ideální pro vyhledávání, ale k tomu by měly primárně sloužit štítky, kde se mohou zadat konkrétnější požadavky na hledané knihy.
Určitě jsem na mnoho zapomněl, leccos by se dalo vyjádřit jiným termínem, přidat nebo vypustit, ale je to jen takový pokusný balónek, vypuštěný k další diskuzi, každý má jiné zkušenosti a požadavky, tak se může vyjádřit. Třeba nevím, co s Astrologií,spiritismem,okultismem, Duchovnem a Náboženstvím, někde se to dost překrývá, to bych přenechal povolanějším.

JÁ VÁS VAROVAL :-)


R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 13:58

Také mi připadá to postupné řazení za omezující, ale pokud už by se tak stalo, přikláněla bych se k návrhu MichelleS, aby ve třetím kroku bylo více možností. Je hodně knih, které se dají zařadit pod min. dvě kategorie a není výjimkou, že kniha má přiřazenu jinou kategorii od nakladatelství, jinou v knihkupectví a kniha splňuje obě kategorie.

Učebnice bych raději viděla oddělené od (populárně)naučné literatury, stejně jako odborné texty.

Touha po historickém románu odděleném od naučné historické literatury tu už byla x-krát zmíněna, i v jiných vláknech stejně jako návrh doplnit obory a okruhy naučné literatury, které tu zatím chybí.

A když to tak shrnuji, vzpomenu ještě přání, které sdílím, aby bylo u knih jasně vidět, jest-li jsou vydány v češtině nebo slovenštině. Je mi jedno, jest-li to bude formou vlaječky, slovně nebo zkratkou.

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 13:59

LordSnape
LordSnape 20.05.2017 v 14:03

Postupné řazení jsme tu přeci už měli předtím, než se to stalo libovolným v rámci třech různě přidaných žánrů. Pamatujete to ještě? Teda aspoň vy, co jste tu déle...

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 14:06

ad Tenax: Protože jsem začala psát svůj příspěvek ještě než se objevily tvé návrhy, zohledním je v tomto příspěvku (už nebudu ten původní měnit).

Ale nejprve otázku, úplně jsem nepochopila návrh. První položka by byla povinná, po ní by se odemkla současně druhá a třetí položka, nebo i třetí by byla závislá na vyplnění druhé?

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 14:10

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 14:07

LordSnape: Pamatuji a nevyhovovalo mi, že když hledám sci-fi, historický román nebo cokoliv jiného, musím se rozhodnout jest-li chci český, slovenský nebo světový román anebo, nejčastěji, prohledat všechny tři skupiny literatury.
Protože s tímto systémech vkládání a "značkování" knih úzce souviselo i hledání a třídění knih v seznamech.

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 14:09

HTO
HTO 20.05.2017 v 14:08

Tenaxi, dnes pro změnu mluvíte skoro jako hádží Halef Omar – myslím, že jste napsal výborný pokus! Snad jen bych sloučil Pohádky a Pověsti (protože mnoho knih se přímo jmenuje Pověsti a pohádky např. Oceánie). A přimlouval bych se rozdělit Umění na Výtvarné umění, Hudbu a Film a divadlo, jak píšete. I ten nápad s první kolonkou je dobrý; zbudou přece dvě další.

Označení cs / sk by bylo bezva.

A jak napsala MichelleS, vyhledávání by mohlo být lepší. Uznávám, že hledat názvy knih o jednom písmenu je asi pro stránku těžké, ale uvítal bych třeba Rozšířené vyhledávání nebo nápovědu, když člověk neví, jak se někdo píše (Kinnella „Kinell“ nenajde).

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 14:13

Je otázkou, jest-li vytvořit stovku kategorií a skupin nebo něco řešit pomocí štítků - tzn. kategorie Umění a štítky odlišit hudbu, výtvarné umění, film atd. Asi by taky nebylo marné udělat inventuru ve štítcích.

tenax
tenax 20.05.2017 v 14:15

R.E.M. - První položka by byla povinná, protože definuje kategorii knihy (tedy, povinná pro toho, kdo vůbec chce vyplnit Kategorie a žánry, mnoho vkladatelů se s tím vůbec neobtěžuje).
Druhá a třetí položka by se podle mé představy uvolnily současně, protože právě jejich kombinací lze přesněji definovat žánr. Např. u Zvonokos Romány - Humor, nebo u cimrmanovštiny Divadelní hry - Humor.

HTO
HTO 20.05.2017 v 14:17

R.E.M.: štítky pečlivě spravuje elfos, toho bych se nebál, spíš bych navrhoval, jako už jednou, aby tu po vložení knihy vyskočila nabídka „Nechcete knize přidat štítky?“. Většinu lidí to možná ani nenapadne, protože o nich neví.

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 14:19

Tenax: Takže by šlo přiřadit např. ke Stopařově průvodci položku Sci-fi i Humor? Byla by možná ve 2. a 3. položce tato kombinace?

HTO: Možná je to jen můj pocit, že je štítků hodně, ale už se bojím navrhovat jejich zredukování :), raději si je někdy, až budu mít víc času projdu hezky jeden po druhém.
Štítky přidávám automaticky, i ke knihám, které už jsou vložené a nepotřebují ani nic opravit. Jen často váhám, který štítek využít a zda přivést na svět další nový štítek (tomu se trochu vyhýbám, aby jich počet štítků nešel do statisíců)

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 14:23

tenax
tenax 20.05.2017 v 14:23

R.E.M. - jistě, takže kombinace těch tří kategorií/žánrů by byla Literatura světová - Sci-fi - Humor nebo Literatura světová - Humor - Sci-fi, to už by záleželo na vkladateli, co vnímá jako víc určující žánr pro zmíněnou knihu.

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 14:26

R.E.M.
R.E.M. 20.05.2017 v 14:26

Tenax: Nápad je to dobrý. Jen by pak bylo fajn, kdyby při vyhledávání a třídění knih v seznamech nebylo podmínkou vybrat první položku, tzn. když chci detektivku, aby mi to napoprvé našlo romány jak od českých a slovenských autorů, tak od autorů za hranicemi Slovenska a České republiky, zkrátka abych nebyla nucena specifikovat "národnost" literatury nebo pokud chci tipy od všech autorů, hledat natřikrát.

Text příspěvku byl upraven 18.09.19 v 21:47

tenax
tenax 20.05.2017 v 14:35

R.E.M. - Právě proto bych definoval první položku jako Kategorie a její funkci oddělil od Žánrů (ve druhé a třetí položce), aby se dalo vyhledávat v seznamech podle žánrů, ne kategorie. Ta Kategorie by představovala příliš všeobjímající seznam desetitisíců knih, který by stejně nikdo nevyužíval, právě z vámi zmíněného důvodu.

HTO
HTO 20.05.2017 v 14:41

Ještě poznámku mimo kategorie (promiňte): proč je teď u autora vpravo jen pět knih?

Eicherik
Eicherik 20.05.2017 v 14:42

tenax: ponechal bych Duchovno a Náboženství a přidal Okultismus. Astrologie a spiritismus jsou podmnožinou okultismu.

Text příspěvku byl upraven 20.05.17 v 14:44

tenax
tenax 20.05.2017 v 14:45

Eicherik - nic proti, to je oblast, ve které se nevyznám, tak to rád přenechám zasvěcenějším.

Eicherik
Eicherik 20.05.2017 v 14:50

tenax: ale bylo by lepší, aby si k tomu řekli své i elfos, evy2, LordSnape a Eldar80. Omlouvám se těm na které jsem si nevzpomněl a kteří se v podobných vodách pohybují. :-)

HTO
HTO 20.05.2017 v 14:51

Už jsem s tím možná protivnej, ale Duchovní lit. (příp. Duchovní literatura) zní vážně líp než Duchovno. Duchovno je takové instantní slovo, jako nějaká mystika určená do metra na krátkou cestu, prostě

– Možná že to, co hledáš, najdeš uvnitř sebe.
– To teda ne.
– Herdek, obvykle to zabere.

Eicherik
Eicherik 20.05.2017 v 14:53

Duchovní literatura jasně, proč ne. :-)

tenax
tenax 20.05.2017 v 14:55

Eicherik - a vůbec by nevadilo, kdyby ten žánr byl nazván Okultismus, astrologie a spiritismus, jak to bylo do nedávného (ukvapeného) zrušení. Pro nezasvěcené by to bylo srozumitelnější a nic nás přeci nenutí, aby název žánru byl jednoslovný...



Vložit příspěvek