Žánry a kategorie na DK - vaše návrhy


tester
tester 04.02.2018 v 17:31

Historický román zlikvidoval evoluční vývoj čtenářů. Na tento žánr nezbývá čas na čtení pro haldy nových knih, které je potřeba přečíst aby čtenáři vývojově nezakrněli.

siena
siena 04.02.2018 v 17:34

R.E.M., ne, že bych nesouhlasila, už jsem nemálo "román" doplňovala, ale alespoň nějaká rozumná filtrace existuje. Jak psala tsal, ostatní romány mají smůlu. Znovu bych se chtěla zeptat, zda-li se o propojenosti kategorie/žánr a štítek, alespoň uvažuje. Díky za odpověď...

siena
siena 04.02.2018 v 17:47

tester, historický román zatím žádná evoluce nezlikvidovala a pochybuji, že někdy zlikviduje. R.E.M., a další, tu mluví o "kategorii", která tu kdysi byla, nyní už není...

R.E.M.
R.E.M. 04.02.2018 v 17:53

siena: Já sama mám plánovaného čtiva (vč. historických románů) na několik let dopředu, ale myslím, že tato kat. je dost výrazná a neměla by chybět na DK. Znám několik knihoven a ve všech mají zvlášť historické romány.

Samozřejmě souhlasím, že jiných uživatelům chybí i jiné kategorie podle oblasti jejich čtenářského zájmu.

siena
siena 04.02.2018 v 18:10

R.E.M., myslím, že v tomto zrovna my dvě ve sporu nebudeme:) Jen jsem chtěla naznačit, že to propojení by zde uvítalo nemálo uživatelů, s jakoukoliv preferencí...
Jinak nejenom knihovny, ale i knihkupectví, jak kamenná, tak i internetová...Dokonce, jak jsem mohla posoudit alespoň v Německu, i za našema hranicema.

Text příspěvku byl upraven 04.02.18 v 18:10

tester
tester 04.02.2018 v 18:21

Vydává ještě někdo historické romány? Je to ekonomicky výhodné-kupuje to někdo? Myslím že těm tlustým svazkům už skoro nikdo nerozumí. Domnívám se že není čas to číst. Pochybuji že to čtou mladší čtenáři.


pobijecmuch
pobijecmuch 04.02.2018 v 18:34

tester - záleží čemu ty říkáš historický román.
Já bych je možná ještě rozdělit na podkategorie:
- historický román, který je podložen skutečnou postavou, nebo dějem
- historický román s vymyšleným dějem, např. historické romantické příběhy pro ženy
- a potom román z novodobé historie, např. na pozadí 2. sv. války

Text příspěvku byl upraven 04.02.18 v 18:38

siena
siena 04.02.2018 v 18:34

tester...Vydávají se. Kupují se. Stále někdo i tlustým svazkům rozumí. Nedomníváte se dobře, je čas je číst. A ač sama mezi tu kategorii již nepatřím, nepochybuji, že i mladší čtenáři čtou.

Text příspěvku byl upraven 04.02.18 v 18:47

siena
siena 04.02.2018 v 18:43

pobíječimuch, já bych řekla, že historický román je zkrátka historický román. Dovolím si říct, že se četl, čte a věřím, že se bude číst i nadále. A dle obliby jednotlivých autorů se zdaleka nejedná jen o romány z novodobé historie.

pobijecmuch
pobijecmuch 04.02.2018 v 18:52

siena - já osobně, to takto rozděluji, protože není každý historický román historickým románem pro mně. A máš pravdu, jako celek se historické romány budou číst i nadále.

Text příspěvku byl upraven 04.02.18 v 18:52

R.E.M.
R.E.M. 04.02.2018 v 19:18

siena: Určitě jsme ve shodě. :-)
Než jsem dopsala a uložila svoje rozvinutí tématu do diskuze, Ty jsi zvládla napsat další příspěvek, tak proto ty komentáře pod sebou vyzněly trochu jinak . :)

Marthas
Marthas 05.02.2018 v 16:38

Taky bych si hodně přála, aby se vrátily historické romány, neboť mamka je na tento žánr zatížená. Kdysi se mi to tu tak super hledalo, teď můžu leda plakat na hrobě svého kompu.-(

ddkk
ddkk 07.02.2018 v 16:06

Právě jsem zase zápasila s výběrem vhodných žánrů - úplně mi chybí "Myslivost, lesnictví". V této kategorii je přitom opravdu hodně knih, jak odborných tak beletrie nebo knih pro hobbisty...

elfos
elfos 07.02.2018 v 16:18

Myslivost dávám převážně do Hobby, stejně jako rybaření, akvaristiku, chovatelství a další zájmové skupiny.
S lesnictvím je to těžší, záleží na obsahu knihy.... příroda, ekologie, aj.
Nad těžbou dřeva těžce dumám (kam s dřevozpracujícím průmyslem?), nakonec mě zachrání štítek nebo převažující obsah knihy.

Text příspěvku byl upraven 07.02.18 v 16:21

elfos
elfos 07.02.2018 v 16:49

Hm.... tak si říkám, možná by nebylo marné mít tu kategorii/žánr Průmysl. Daly by se tam zařadit knihy věnované těžbě a zpracování různých surovin a materiálů, lehkému i těžkému průmyslu, hutnictví, potravinářství, oděvnímu a papírenskému průmyslu atd. atd. atd. .........

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pr%C5%AFmysl

jirin@
jirin@ 07.02.2018 v 17:36

Za přidání kategorie/žánru Průmysl bych se velice přimlouvala.
Mně tady také chybí Zemědělství - přidání nové kategorie Zemědělství, lesnictví (jako jednu položku) by také nebylo od věci.

Koka
Koka 07.02.2018 v 18:16

Když už jsme tady u těch (marných) tužeb po nových kategoriích, tak se připojím s návrhem, aby byla přidána kategorie Žurnalistika / Publicistika, protože ty různé knihy reportáží, sebraných článků, recenzí atd. jsou zde dosti nesmyslně zařazovány buď nikam, nebo - nelogicky - pod eseje.

Text příspěvku byl upraven 10.02.18 v 11:22

ddkk
ddkk 10.02.2018 v 11:18

elfos: No, dovolím si jen upozornit na logiku věci: lesnictví a myslivost jsou obory bezprostředně spojené a vůbec by nevadilo mít je jako jedinou položku. S lesnictvím je spojeno i hospodaření nejen v lese, ale také se dřevem, že....

A pokud jde o zemědělství, tak to tedy zcela určitě také chybí. Chybí i průmysl, ale nedoporučuji ho pak zas začít členit na další subpoložky, ono totiž i to zemědělství se pak dělí odborně dál...

ddkk
ddkk 10.02.2018 v 11:20

elfos: A jen připomínám, že myslivost není jen hobby typu zahrada, pletení, bylinky, houbaření apod.....Celá řada odborných knih o myslivosti vůbec nemá v žánru hobby co dělat.

LordSnape
LordSnape 04.03.2018 v 14:27

@knihomol5555458 Budu teď rýpat, ale být tebou bych si nejdřív zametl před vlastním prahem a naučil se vkládat knihy s normálním názvem a předtím i zjistit, zdali nevkládám duplikát. Viz. XII úkolů pro Asterixe, že.

Text příspěvku byl upraven 04.03.18 v 14:27

mmouse
mmouse 27.04.2019 v 11:56

Při vypisování seznamu knih nalezených k určitému tématu navrhuji zavést kromě stávajícího zobrazení také zobrazení "jako seznam". Zvýšilo by se tím množství knih vypsaných na stránku / snížil by se celkový počet stránek výpisu, který je nutno projít při hledání.

kapr
kapr 08.05.2019 v 17:16

mmouse Souhlasím, volitelně, současnost je hezká, ale při práci to hrozně zdržuje. Čas strávený na stránkách, ani počet kliků by nepoklesl, zato práce by se udělalo mnohdy daleko více.

Dan
Dan 14.09.2019 v 19:07

Doplněn žánr: Historický román

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.09.2019 v 20:22

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 14.09.2019 v 20:52

Dan: Děkuji. Skvělé.



Vložit příspěvek