Žánry a kategorie na DK - vaše návrhy


ddkk
ddkk 30.01.2018 v 09:36

LordSnape - díky za racionální odpověď, pokusím se tedy usilovněji lobovat. A jen pro info: zařazení knihy do žánru "turistický průvodce" je to nejjednodušší co si lze představit - ty knihy se tak totiž buď přímo jmenují nebo to mají v podtitulu, případně na úvodních stránkách explicitně uvedeno. Nechápu příliš debatu na téma: sexuální, gastronomický či jakýkoli jiný průvodce....proto asi nemá jít o žánr "průvodce", aby snad opravdu nedošlo k omylu :-(

Text příspěvku byl upraven 30.01.18 v 09:45

siena
siena 30.01.2018 v 09:49

tsal, já bych se připojila a rozšířila naše přímluvy, i za román historický...

Dan
Dan 30.01.2018 v 11:45

Turistického průvodce jsem přidal.

Nerozumím tomu a proto budu rád, když mi to vysvětlíte, ale díval jsem se na wikipedii na román: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rom%C3%A1n a těch druhů románů je tam hodně. Proto se ptám, proč by se měl přidávat zvlášť historický román či společenský (ten na wiki ani není?), když už tu máme v žánrech romány.

Navíc jsem zjistil, že tu máme i "dívčí romány" (na wiki také nenalezeno), tak proč nemít jen romány? Děkuji.

Text příspěvku byl upraven 30.01.18 v 11:49

pobijecmuch
pobijecmuch 30.01.2018 v 11:58

Osobně nějaký žánr - společenský román nepotřebuji.
Pokud jde o výraz historický román, tak si myslím, že někteří čtenáři, hlavně čtenářky potřebují rozlišit např. knihu z 2. sv. války, které se všeobecně dává žánr historie, od různých těch romantických románů o hraběnkách a baronkách.

R.E.M.
R.E.M. 30.01.2018 v 12:14

Historický román je specifický stejně jako válečný nebo detektivní román. Zabývá se skutečnými historickými osobnostmi nebo událostmi, popř. se fiktivní osudy vymyšlených postav odehrávají v rámci skutečných historických reálií tzn. jde o románově zpracovanou historii.

R.E.M.
R.E.M. 30.01.2018 v 12:23

pobijecmuch: Tak to není. Ale přivedl jsi mě na myšlenku - proč by měli mít čtenáři se zájmem o 1. a 2. sv. válku privilegium a mít svůj "válečný román", když by mohli být společně s římskou, mughalskou nebo keltskou historií pod "obyčejným" románem?

...součástí historie nejsou jen bitvy a války, ale i politika, spojenectví, manželské svazky, rodinné vztahy - to vše ovlivňovalo historii". :)

Text příspěvku byl upraven 30.01.18 v 12:36


pobijecmuch
pobijecmuch 30.01.2018 v 12:24

Ano s tvojí definicí souhlasím, ale určitě budou všichni uživatelé podle tohoto vkládat tento žánr. Bojím se, že se tu takto budou označovat všechno z historie, včetně těch mých nadnesených romantických románů.

R.E.M.
R.E.M. 30.01.2018 v 12:31

pobijecmuch: Máš pravdu. Ono je těžké zajistit "čistotu" kategorií/ žánrů, dokonce i v naučné literatuře. Hodně knih prostě zahrnuje více oblastí.

denib
denib 30.01.2018 v 12:32

Také bych se přimluvila za kategorii historický román. Možná tam uživatelé nasypou i různé romantické cancy, které s historickým románem nemají mnoho společného. Tomu nezabráníme. Ale pořád to je lepší, než když to jako nyní zařadí do žánru "historie".

pobijecmuch
pobijecmuch 30.01.2018 v 12:36

Já bych to tak nechal. Předpokládám, že by v tom novém žánru byl brzo guláš. Kdo to bude pořád opravovat? Mně stačí, že někteří uživatelé v současnosti všechny pohádkové knihy označují jako fantasy, nebo scifi. Chudák i ten Neználek na Měsíci dostal nálepku scifi.

pobijecmuch
pobijecmuch 30.01.2018 v 12:40

Prosím, můžete mně někdo vysvětlit proč je tedy tady žánr - Duchovní literatura, když většina těchto knih je označována jako Literatura naučná?

Text příspěvku byl upraven 30.01.18 v 12:56

Skallarix
Skallarix 30.01.2018 v 12:47

@pobijecmuch - Jedna z těch posledních věcí, kterou bych tu chtěl na DK je, aby se spojovala nějaká EZO a duchovní literatura s literaturou naučnou....

Text příspěvku byl upraven 30.01.18 v 12:47

Lector
Lector 30.01.2018 v 12:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pobijecmuch
pobijecmuch 30.01.2018 v 12:58

Lector - ano, špatně jsem položil otázku. Máš pravdu, myslel jsem to jak říkáš.

LordSnape
LordSnape 30.01.2018 v 13:15

Společenský román je blbost. Je to prakticky román, který se dá šířeji oštítkovat. Historický román zde chybi, to je fakt. Dávat k němu historii je jak dávat k military vojenství. A duchovní literatura přibyla, když se nešťastně zrušil žánr okultismus, astrologie a esoterika.

Text příspěvku byl upraven 30.01.18 v 13:15

pobijecmuch
pobijecmuch 30.01.2018 v 13:17

LordSnape - žánr - esoterika, astrologie, okultismus, pořád máme.

LordSnape
LordSnape 30.01.2018 v 13:20

@pobijecmuch Při reorganizaci ho Dan zrušil a já pak hodně loboval (s dalšími), aby se vrátil. Původně ho mělo nahradit duchovní literatura, ale to je blbost, páč okultismus není moc o duchovnu. Tahle kategorie je nenahraditelná a je dobře, že tu je.

Text příspěvku byl upraven 30.01.18 v 13:20

pobijecmuch
pobijecmuch 30.01.2018 v 13:25

Tak jenom pro zajímavost - včera přidaná kniha - Mafia – City of Lost Heaven – Oficiální herní příručka
https://www.databazeknih.cz/knihy/mafia-city-of-lost-heaven-oficialni-herni-prirucka-369419
a dozvíte se, že je to kuchařka.
Uživatel má pravdu, že je to "kuchařka" pro hráče PC her, ale ten kdo to nezná, tak se určitě těší jaké jídlo mafiáni vařili. :-)

denib
denib 30.01.2018 v 13:28

Jenže protože tu kategorie historický román není, tak spousta uživatelů knihu šoupne právě do chlívku historie ... I když to je špatně. Proto bych (stejně jako R.E.M. a siena) uvítala, kdyby se historický román přidal.

LordSnape
LordSnape 30.01.2018 v 13:31

O historickým románu se zde mluví a debatuje už dlouho. Ten žánr je tak veliký, že by si vlastní kategorii vážně zasloužil.

pobijecmuch
pobijecmuch 30.01.2018 v 13:41

tsal - no jasně - Sněhurka a Perníková chaloupka je horor, Zlatovláska erotický román a Budulínek osobní rozvoj a styl. :-)

siena
siena 30.01.2018 v 15:02

No,netušila jsem, že "historický román" bude tak výbušné téma:)

Dane, když se ptáte, proč, napadla mne taková malá poťouchlost, proč jste ho tu tedy kdysi zaváděl, když se nyní podivujete, že některým uživatelům schází:) Prosím, myslím to vážně v žertu...Jestli bych ale měla odpovědět proč nám některým nestačí pouze "román", odpověď už Vám dala tsal. Chtěla bych se tedy zeptat, zda-li se neuvažuje o možnosti zavedení kombinace kategorie/žánr // štítek. Ta by byla velkým zdejším pomocníkem. Pravda, historický román se již dá filtrovat pomocí kategorií, to mi ráno nějak nedošlo.

A jestli ještě mohu k těm "romantickým cancům". Chápu, že je to pro někoho "podřadná" literatura, přesto si myslím, že ji tu máme mít, jako její čtenářky, možnost nějakým způsobem snázeji vyhledávat:) Vedle štítku historický román, existuje i štítek historická romance, kdyby šlo kombinovat, nemusely by tyto romány být v kategorii Historie...

Text příspěvku byl upraven 30.01.18 v 15:46

Pelapania
Pelapania 30.01.2018 v 17:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 30.01.2018 v 19:37

Pelapania, vím, že dají, také jsem se ve svém druhém příspěvku opravila. To mne dostihlo zdejší již "dlouhé" členství a opakované naléhání některých z nás, než bylo možné alespoň žánry/kategorie kombinovat:) Nic to ale nemění na tom, že by možnost lepšího filtrování, rozšířené i na štítky, přinesla značné vylepšení...

Text příspěvku byl upraven 30.01.18 v 20:15

R.E.M.
R.E.M. 04.02.2018 v 15:59

Ještě se vrátím jednou ke kategorii "Historický román". Jistě, dá se kombinovat hledání pro "Román" a "Historie", ale ne vždy je u historického románu uvedena škatulka "Román" - takové hledání je jen polovičaté (v lepším případě). Při kat. "historický román" by hledání bylo určitě kvalitnější a zachytilo větší množství knih.

...historický román patrně spáchal nějaký odsouzeníhodný čin a je tak právem na DK v nemilosti. :)

Text příspěvku byl upraven 04.02.18 v 17:32



Vložit příspěvek