Žánr pro děti a mládež rozdělit na 2 kategorie


knihomol5555458
knihomol5555458 19.03.2017 v 19:09

je mi 13 let. když si hledám knihy celkem mně zdržuje že v žánru pro děti a mládež jsou knihy i pro 4 letá děcka ve vyhledávání knih. obešel bych se i bez toho ale mohlo by to být lepší.

Text příspěvku byl upraven 19.03.17 v 19:11

woodward
woodward 27.03.2017 v 11:17

s tím může být potíž, jako s každou jinou kategorizací. kudy povede hranice?

kapr
kapr 28.03.2017 v 06:54

Bude to určitě moc těžké. Tak nejdříve první kategorie pro dospělé, já bych ji nazval třeba 10+. Děti bývají co do rychlosti různé, běžně se mezi nimi najdou rozdíly +-2roky. Druhou kategorii bych nazval první krůčky, v podstatě knížky pro předškolní věk, s minimem textu. Třetí kategorie by byla ta dětská, dejme tomu tak od 7 do 12 let. Pravděpodobně by bylo nejlepší to stroze neoddělovat, a pro vyhledávání využívat něco podobného štítkům.
Osobně se pamatuji, že jsem v dětství dostával běžně knížky doporučené pro děti o 5 - 6 let starší. Přesto si pamatuji, že asi dvakrát rodiče přestřelili, jednou s řeckými bájemi, a po druhé s krásnou knížkou Pojďte s námi měřit zeměkouli. Mohlo to ale být způsobeno také tím, že jsem o tato témata prostě jen neměl dost hluboký zájem.

2 knihomol:
Ano, myslím si, že už dávno patříš do dospělé kategorie. Samozřejmě knihy které řeší krizi středního věku, problémy mužů po padesátce, potíže související s klimaktériem a podobně, Tě nejspíše ještě dlouho nebudou zajímat, a o některé z nich po celý život ani nezavadíš.
Na druhé straně dobře rozumím snaze o určitou kategorizaci, po doporučeních, která by vyhledávání usnadňovala.
Například já si dodnes velice rád přečtu třeba zrovna ony dětské detektivky.
Myslím si, že lepší než oddělování knih podle věku, by byly lepší takové, nazval bych to takové věkové štítky, prostě věková doporučení.
Navrhoval bych například: předškolní - od 7 let - od 9 let - od 11 let a další pro děti se zájmem o techniku, přírodu, historii, a podobně. Nejlepší by bylo, kdyby takovýto štítek přidělil nejen ten, kdo by knížku do databáze vkládal, ale i každý další čtenář, a zobrazoval by se vždycky průměrný údaj, který by se tedy také průběžně měnil.
Musím se nad tím ještě zamyslit a tento příspěvek upravit. Tohle jsou zatím jen shrnuté nápady.

bamba
bamba 28.03.2017 v 08:17

na začiatok by mono stačilo podľa množstva textu a obrázkov, tvrdosť strán - odolnosť voči trhaniu, kúsaniu namáčaniu do vody....

Text příspěvku byl upraven 28.03.17 v 08:36

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.01.2023 v 13:09

Myslím, že základní problém není jenom tady. Existují štítky, kterými to lze protřídit...
Jednou jsem tady narazila na stížnost, že kniha nepatří do kategorie, která mu zde byla přiřazena. Problém je v tom, že to bylo opsané od prodejce. Odkud to má on? Od vydavatele? Ale k hlavnímu. Dnes jsem narazila na knihu, která má u prodejce žánrově young adult, ale zároveň new adult. Ok, to bylo pro mě dost náročný na zpracování. A zároveň informace: 13+. Jako jo, to už dost široce pojmuto a fakt dost nejasné, od kdy tedy je dobré číst. A jak hluboce jde text do témat...

Text příspěvku byl upraven 14.01.23 v 13:11



Vložit příspěvek