"Sci-fi a fantasy" rozdelit na dve samostatne kategorie

NkD07.10.2016 v 22:45

Slouceni na "sci-fi a fantasy" me hodne mrzi. Tuhle chybu delaji i knihkupectvi a spousta webu. Ja jsem fanousek sci-fi a vidim zasadni rozdil mezi knizkou o magii, elfech a trpaslicich a sci-fi tematy. Sam rad obcas zabrousim do fantasy, ale kdyz zde vyhledavam v zebriccich a chci sci-fi, tak se mi tam motaj carodejove, magove a jina verbez.

eraserhead07.10.2016 v 22:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Richie108.10.2016 v 09:43

Souhlas. Sci-fi, fantasy a horory by jednoznačně měly být samostatné kategorie. Nechápu, proč jsou tady stále sloučené.

Eicherik08.10.2016 v 13:25

Taky jsem pro rozdělení na tři samostatné kategorie. Sci-fi, horory a fantasy. Jejich spojování je naprosto nelogické.

Eldar8008.10.2016 v 14:26

Naprostý nesmysl. Jednak nechápu, proč se pro tohle zakládá separátní téma, když už tu vlákno Sci-fi a fantasy je, a potom nechápu tu potřebu některých jedinců mít na všechno pevně dané škatulky. To si jako nevšimli, že se zkrátka všechno zaškatulkovat nedá?
Kam by potom patřily Star Wars? Sci-fi to moc není, takže fantasy? Ostatně přesně tohle se přece v tom vláknu nedávno řešilo. A dále co třeba romány co napsal Roger Zelazny? Není to ani sci-fi a ani fantasy, protože je to něco mezi tím. To jako chcete přidat další škatulku new wave? Vždyť mraky lidí ani neví, že něco takového existuje. Heslo na wiki zde:
https://en.wikipedia.org/wiki/New_Wave_science_fiction
(má to i český heslo, ale odkaz zde nefunguje)
Z toho, že se něco odehrává v budoucnosti přece nikdy nevyplývá, že se musí jednat o sci-fi. To vznikne další škatulka apokalyptická literatura? To je to stejné jako když si někdo vezme Solaris od Lema s představou, že se jedná o sci-fi (vesmírný lodě, ufoni, zkrátka škatulka Space opera) a pak zjistí, že je to mnohem víc psychologický drama, tak jako značná část sci-fi literatury z 60. let, která v dnešní době díky zastarání často působí bizarně.

Horory zde přece vlastní škatulku mají, tak jako Space opera.
Aby bylo zřejmé proč reaguji: Pouhé rozdělení Sci-fi & Fantasy není řešení. Jedná se samozřejmě o můj pohled a čistě moje chápání tohoto žánru.

Text příspěvku byl upraven 08.10.2016 v 14:38

Richie108.10.2016 v 14:56

Pravda, horory zde již svou škatulku mají. Zmátlo mě to, že je zde plno hororů označeno zároveň jako sci-fi a fantasy (špatně). Takže když si chci vyhledat nějaké sci-fi, vyjíždí mi v seznamu plno hororů o upírech apod. Což je nesmysl.

Jsou sice díla, u kterých se nedá jednoznačně říci, zda se jedná o sci-fi nebo o fantasy. Ale myslím, že u drtivé většiny knih tyto žánry samostatně stanovit lze. Takže to rozdělení na sci-fi a na fantasy by mělo smysl. V knihkupectvích jsou tyto kategorie také zpravidla oddělené od sebe.

Jsou to navíc žánry, které jsou velmi využívané a do kterých se dá zařadit mnoho tisíc knih. Když zde mohou být i tak titěrné žánry jako třeba "Vlaky a modeláři", proč by tak obsáhlé kategorie jako Sci-fi a Fantasy nemohly být samostatné?


Eldar8008.10.2016 v 15:12

Můj názor zkrátka je, že škatulky NIKDY nebudou přesné. Co se týče hororů a upírů, tak z toho plyne další škatulka: Dívčí fantasy.
U drtivé většiny knih to stanovit lze, ale podle mě pouze ze subjektivního pohledu.
Richie1: Ty kladeš další otázku. Mě šlo spíš o to, aby se diskuse ubírala směrem k řešení.

Jeden z možných návrhů by možná byl stávající škatulku Sci-fi a fantasy zachovat, ale přidat oboje navíc samostatně. To se mi jeví jako mnohem lepší řešení než pouhé rozdělení.

Richie108.10.2016 v 15:22

Samozřejmě, že škatulky nikdy nebudou zcela přesné. Ale škatulky nám usnadňují práci s databází. Proto tu už škatulky jsou.
A škatulka Sci-fi a fantasy je strašně veliká (tipuji přes 10.000 knih). Práce s takovým množstvím knih je náročná. Někdo má rád sci-fi, ale nečte fantasy - pak se mu s tak velkým souborem těžko pracuje, když chce vyselektovat pouze sci-fi. Navíc se tam ještě pletou i ty horory.

Ano, rozdělit ty knihy by asi bylo velmi náročné. Myslím, že to je ten hlavní důvod, proč to rozdělené není. Ta kategorie se rozrostla příliš.

RunRun22.01.2017 v 21:03

Samozřejmě, že rozdělení Sci-Fi a Fantasy má smysl a byl by to dobrý krok. Argument, že jsou romány, které zasahují do více žánrů neuznávám, takových knih je rozhodně méně, než většina, kterou rozdělit jde.

Takto je žebříček "100 nejlépe hodnocených knih" Sci-fi a fantasy pro milovníky sci-fi nepoužitelný, je zahlcený fantasy romány.

Dakarianna08.02.2017 v 15:16

Pravda, jsou to dva velmi rozdílné žánry.

elfos13.02.2017 v 13:26

Jupí, sci-fi a fantasy rozděleno do dvou žánrů, Sci-fi a Fantasy. Díky moc, Dane. :-)
Teď už je jen potřeba to zařazení dříve sem vložených jednotlivých knih zkontrolovat a doladit.. ale to společně zvládneme během pár dní, troufám si tvrdit. Už se na to vrhám. :-)

Viz dnešní Novinky na webu:
http://www.databazeknih.cz/novinky-na-webu

Richie113.02.2017 v 14:05

Super! Tohle byla velká bolístka webu. Konečně ji Dan vyléčil. Teď to ještě obětavci typu elfos dokončí. :-)

Leiah13.02.2017 v 14:27

Pokud chcete zvlášť kategorii pro sci-fi a zvlášť pro fantasy, už se těším na ty hádky, co kam patří! Co je Pern Anne McCaffrey? Sci-fi, nebo fantasy? Co je Darkover Marion Zimmer Bradley? Sci-fi, nebo fantasy? To se mají zařazovat do dvou oddělených kategorií? Nebo jedna kniha do fantasy, druhá do sci-fi, třetí do fantasy a tak dál? Tohle vlákno mi opravdu spíš připadá, jako pokus o rozpoutání další "bitvy na život a na smrt", jako to bylo s pohádkou a fantasy.

siena13.02.2017 v 14:38

Leiah, ale diskuze už není ve fázi "chcete", ale už je rozděleno:)

Jen by mne zajímalo, jestli se bude i nadále pokračovat v rozdělování či nikoliv. Docela by mne potěšilo, kdyby se tak stalo v kategorii Historie...

Leiah13.02.2017 v 16:06

Siena: aha, nevšimla jsem si. U mnou uvedených je obojí...

Marthas13.02.2017 v 17:13

To Leiah: To je provizorně, než nějaký kápo stanoví, co je scifi a co fantasy, tedy moderátor.
To siena: Mne přijde, že je to takto, aby se to Danovi vešlo, sloučil HIstorické romány s Historií, aby mohl rozdělit scifi a fantasy, což se mi mimochodem nezdá jako šťastný krok.
Dovolím si souhlasit s Eldar80.-(

tenax13.02.2017 v 17:57

Sice to do tohoto vlákna nepatří, ale když už se nakousl problém historie...
U žánrů je problém nejasné hierarchizace. Kdysi tady byla možnost v prvním políčku zvolit jednu z hlavních kategorií (literatura resp. beletrie světová/česká/slovenská/literatura naučná/poezie...) a teprve po jejím vyplnění se odblokovala možnost vyplnit druhé políčko s bližší identifikací. Myslím, že tenkrát byly jen dvě políčka. Pak se to rozšířilo na tři políčka, ale ve všech je možnost vložit všechny alternativy. Pak dochází k tomu, že někdo vloží u stejného titulu Romány-Historie-Literatura česká, jiný Literatura česká-Romány-Historie, nebo jen něco z toho v libovolném pořadí. A máme guláš...
Asi by bylo dobré vrátit se k předchozí formě, aby se napřed dala stanovit základní kategorie titulu a teprve pak se uvolnila možnost bližšího určení žánru. Přeci jen je rozdíl mezi Literatura česká-historie (např. Jirásek) a Literatura naučná-historie (např. Palacký). A podobný problém je téměř u všech kategorií (válečné, příroda, hobby, pro děti a mládež...)

siena13.02.2017 v 18:25

Ano, přebírám odpovědnost za odklonění vlákna:) Jen mne to tak napadlo, při pročítání zdejších příspěvků, protože se domnívám, že v kategorii Historie nebude řádově méně knih, než bylo v této, a že se v ní tedy stejně špatně vyhledává a špatně s ní pracuje. Jen se asi málo ozýváme, málo průbojní jsme:)
Tenaxi, ano, takhle kdysi zadávání žánrů fungovalo. Pak se asi před rokem, možná déle, dělala jejich úprava a z nových "Žánry a kategorie" "historický román" vypadl. Zadávat se sice u knih ještě mohl, ale vyhledávat knihy dle něj už nešlo. Napsala jsem dotaz a výsledek byl, že zmizel i z nabídky při vkládání knih...:)

Text příspěvku byl upraven 13.02.2017 v 18:29

tenax13.02.2017 v 18:42

Siena - třeba je to předzvěst toho, že i v téhle věci se bude něco dít. Koneckonců i rozdělení Sci-fi a Fantasy přišlo jako blesk z čistého nebe...
Zatím se musíme spoléhat na štítky, znalost autorů a intuici :-)

Skeeve16.02.2017 v 00:28

Rozdělení sci-fi a fantasy do samostatných žánrů je skvělý krok kupředu. Stejně tak, jako že tu vznikl samostatný žánr pro knihy horor, který tu kdysi nebyl. Rád jsem se pustil do nápravy a úprav žánrů u mých oblíbených knih (a nejen jich), sérií a řad - obzvláště u těch, kde je jejich příslušnost k danému žánru více než zřejmá. A začal jsem svou knihotékou. Ale to mě nenapadlo, že to bude nekonečná žabomyší válka, i přesto všechno. Je výborné, že když je sporné, zda-li se jedná o čistokrevnou "sci-fi", nebo "fantsy", jsou tu tři pole pro vyplnění žánru, kam knihu zařadit. Může tu zůstat obojí, jistě všichni vědí. Takže když se rozdělilo dřívější jedno pole "sci-fi a fantasy" do dvou, u typických sci-fi románů a jiných děl stačilo odmazat ono automaticky přidané "fantasy". Jenže nevím jaký troll (nebo mudlovský šmejd) má neustálou potřebu tam rvát do druhého a třetího nevyplněného pole znovu a znovu a znovu zpět "fantasy" u takových věcí jako kupříkladu "Zpěv vzdálené Země" od C. Clarka, u sérií knih STAR TREKu, nebo u série "Ledová společnost". Když už u jedné knihy to opravuji po čtvrté a počtvrté mi i tuto změnu k "čisté sci-fi" schválí admin, říkám si, že asi nejsem já ten, kdo to tu, řekněme, kurví. A hlavně - proč to k čertu dotyčný dělá?? To si někdo honí bodíky jen tím, že zaplní všechna okénka žánrů v úpravě základních údajů knihy? A jestli mi někdo teď začne vysvětlovat, že vlastně STAR TREK je i fantasy, tak dostane ránu phaserem!

Eldar8016.02.2017 v 00:48

To stejné platí pro Marťana od Weira, Kouli od Crichotna a Stalkera od Strugackých. Už dvakrát jsem z toho dával pryč Fantasy. Taky jsem upravil jen svou Knihotéku, kde mám úplnou jistotu a u knih, kde není rozdělení žánrů jasné, jsem to nechal.
Ostatně tahle válka o škatulky byla předem jasná. Tak STAR TREK je Sci-fi a STAR WARS jsou Fantasy. Aby sranda nekončila, tak spousta menších děl jsou Novely a ne Romány...
Možná by pomohlo zavést další žánry navíc ke Science fiction: New wave a Science fantasy. (Je to zbytečný, ale spíš aby skončila škatulková válka.)

Text příspěvku byl upraven 16.02.2017 v 01:07

Leiah16.02.2017 v 06:38

Skeeve, bohužel asi dost lidí vůbec nezná rozdíl mezi sci-fi a fantasy (a pohádkou...) a protože se některá díla prolínají, tak proč tak nezařadit všechna?! Proto také nejsem zastáncem rozdělení. Pořád bude někdo, kdo v tom bude dělat bordel. Ale není to jen DK, v online knihkupectvích (i těch zahraničních) také občas nacházím jasné sci-fi i v kategorii fantasy a opačně. Tak je sice hezké, že si kategorii Sci-fi, fantasy a horor rozdělili na podkategorie, ale efekt veškerý žádný. (Mimochodem, už někoho napadlo dát Star trek do pohádek? To by pak ranilo i klingona... :) )

Leiah16.02.2017 v 07:09

Tak mi napadlo, že by nebylo marné, dát ke každé kategorii stručný a jasný popis. Aby každý pochopil o čem daná kategorie je. Možná by se alespoň omezilo nesprávné zařazování...

R.E.M.16.02.2017 v 07:17

Sama mám některá díla jasně zařazená jako sci-fi, další jako fantasy, ale pak jsou knihy, kde bych váhala, jest-li je to víc sci-fi nebo fantasy.
Řešením pak není ani dát stovkám knih obě škatulky...
Snad nejblíž by smysluplnému řešení mohly být tři záložky: Sci-fi - Fantasy - Sci-fi a fantasy. V té poslední by pak byla díla na pomezí obou žánrů.

Celkově rozdělení žánrů/kategorií je nešťastné. Některé záložky jsou zbytečné Hobby, Space opera, Vlaky (když už je tu kolonka Doprava), Mezinárodní vztahy (nebo nějak tak), jiné úplně chybí např. Přírodní vědy nebo Biologie, nebo jsou smíchány dohromady 2 viz Historie , kde jsou společně historické romány s naučnou literaturou, zabývající se historií.
Taky pojmenování záložky Příroda, zvířata není moc dobrá. Změnila bych na nadřazenou skupinu Přírodní vědy.

Text příspěvku byl upraven 16.02.2017 v 07:18

R.E.M.16.02.2017 v 07:22

Leiah - souhlasím, taky mne to napadlo. A pak ještě zakázat některým uživatelům dělat změny v údajích knihy bez schválení úprav moderátory. :-)Vložit příspěvek
1