Rychlý přístup do otevřených diskuzí


i386
i386 03.02.2021 v 15:29

Vzhledem k tomu, že musím poměrně často komunikovat s adminem o opravách (v diskuzi Prosím o opravu), otravuje mě stále se k této diskuzi složitě proklikávat. Navrhoval bych vytvoření záložky Moje diskuze (nebo "Otevřené diskuze", apod.) přímo v záložce Diskuze, kde by se zobrazovaly všechny diskuze, ve kterých diskutuji (dokud to nezruším). Bylo by to dost příjemné. :-)

Naias
Naias 03.02.2021 v 15:42

Všetky diskusie, ktoré užívateľ sleduje, sú v upozorneniach. To nestačí? Okrem toho, záložku si predsa človek môže utvoriť sám v prehliadači.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 03.02.2021 v 15:57

Myslím, že jde o zobrazování toho, kam píšu JÁ. Abych měla seznam vláken. A ne, aby se mi ukazovalo upozornění pokaždé, když do vlákna někdo napíše, jenom proto, že jsem do něj předtím něco napsala já. Měla jsem dovolenou a po týdnu jsem koukla na upozornění. Komentáře a palce byly v pořádku. Ale ve vlákně oprav bylo strašné číslo. Ale co z toho? Příspěvky tam nebyly, protože to po sobě lidi mažou, ale upozornění zůstane svítit.
Čili chápu, že si to lidi odkliknou, dokud nepíšou právě v ten moment oni samy po vyřešení jejich hlášení, protože nechtějí vidět upozornění pokaždé, když tam píše někdo jiný. Hlavně ve vlákně, kde jsou příspěvky vždy jenom chvíli.

Navíc nechápu, proč se příspěvky technického rázu a oprav neukazují v přehledu diskuze jako ostatní...kort technické potíže. To by dost ulehčilo život, pokud někdo vlákno nesleduje. Hned by věděl :/

Text příspěvku byl upraven 03.02.21 v 16:08

i386
i386 03.02.2021 v 18:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

i386
i386 03.02.2021 v 18:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

i386
i386 03.02.2021 v 18:35

Lenka.Vílka: Ano, to je dobře popsaný problém. Abych nebyl zavalen cizíma notifikacema, musím si "zrušit odběr". Potom musím diskuzi opět složitě hledat. Osobní seznam diskuzí s volitelnou notifikací by to řešil, za předpokladu, že její vypnutí neodstraní diskuzi ze seznamu, tak jak to je teď.

Naias: Záložka v prohlížeči - zajímavý nápad, ale tenhle způsob mi nevyhovuje. Jsem toho názoru, že v záložkách stačí jedna ikona pro přístup k jedné aplikaci. Vše ostatní má být přístupné z ní. Kdybych měl mít na všechno záložku v prohlížeči, musel bych se z toho zbláznit. Vám by se líbilo, že byste měl na liště třeba dva zástupce, dejme tomu pro Word a pro tisk ve Wordu? To by mi tedy nepřišlo moc elegantní. Dosud jsem bohužel nenašel systém, který by umožnil mít jednotně a komplexně zorganizované záložky v prohlížeči, zvlášť, když využívám víc zařízení (několik PC, telefon, tablet) a navíc různé prohlížeče. A upřímně řečeno, ani netoužím, aby přístup k veškerým mým odkazům, kontaktům, atd., vlastnil jeden provozovatel, např. Google.


Naias
Naias 03.02.2021 v 20:25

Jaj, mne by toho vyhovovalo...
Však kopa vecí je prístupná z tej jednej ikony, ale to vám zas nevyhovuje, že je to pracné. Takýchto požiadaviek, čo všetko by ľudia chceli mať dostupné na jedno kliknutie, už tu bola kopa. Ešte je jeden spôsob, ktorý niektorí volia a síce vložiť si webovú adresu do Kdo jsem a tam si ju potom môžu ľahko skopírovať. Inak už fakt neviem.

i386
i386 03.02.2021 v 21:22

Naias: Jak si můžete všimnout, to, čím se na tomto webu zabývám, jsou IT a technika. V technice platí, že může-li cokoliv, co lze udělat třemi stisky tlačítka, být uděláno jedním, má (a musí, pokud chcete dosáhnout progresu) to být uděláno jedním. Přesně v důsledku principu, že lidé to chtějí přesně takto, jsme se posunuli od neolitického pazourku až k moderní společnosti, kde roboti vyrábějí roboty. Nevím, jestli je to dobře, ale je to princip evoluce. Netvrdím, že autor projektu zrovna tuto připomínku musí akceptovat, každopádně využívám toho, že zde existuje zpětnovazební kanál, a dávám tímto na vědomí, jak by to vyhovovalo MĚ. Drbat se levou rukou na pravé hýždi opravdu nemám chuť. Děkuji Vám za pozornost i za Vaši skromnost, která (dle jiných názorů) je naší celoplanetární budoucností. :-)

PanPredseda
PanPredseda 04.02.2021 v 07:38

Ad i386:
"V technice platí, že může-li cokoliv, co lze udělat třemi stisky tlačítka, být uděláno jedním, má (a musí, pokud chcete dosáhnout progresu) to být uděláno jedním."
No já Vám nevím, mně z toho vychází, že GUI (grafické uživatelské rozhraní) bude mít takovou spoustu tlačítek, že bude nepřehledné. ;-)
Jestli ten problém chápu dobře, tak by mohlo stačit u sledovaných diskusí tlačítko "Označit jako přečtené".

DanutaMikulska
DanutaMikulska 04.02.2021 v 10:49

Dobrý den,
Chtěla by jsem touto cestou poděkovat Terce Heitelové za vydání úžasných tři knih, které opravdu chytnou za srdíčko a mají vám co říct.
Nádherný životní příběh se vším.
Děkuji Terezce za její otevřenost a lásku, s jakou ty moc krásné příběhy napsala.
Těším se na další zážitky.
Vaše Danuta M.

PanPredseda
PanPredseda 04.02.2021 v 12:34

Dobrý den, Danuto.
Obávám se, že jste hodně mimo téma této konkrétní diskuse.

i386
i386 05.02.2021 v 12:59

PanPredseda: Danuta zřejmě špatně pochopila téma této specializované diskuze jako univerzální diskuzní téma. Moje chyba. :-)

Naias: Moje minulá reakce na Vás byla trochu ovlivněná konzumací Staropramenu Nefiltr :-), takže se omlouvám, pokud jsem byl drsnější.

Ono je to asi takhle. Vložil jsem sem přes 400 knih. A ono je to nějakého klikání, všechny ty informace dát dohromady, založit autory, vyplnit kolonky, atd. Nerad bych vypadal jako nějaký "sežranec výpočetní technikou", ikdyž přeseně knihy o této oblasti sem momentálně valím a nepopírám, že to je můj koníček. Nemyslím si každopádně, že by stroje měly ovládnout člověka.

Je na složitější diskuzi, co konkrétně je zjednodušení nebo zlepšení v technice. Samozřejmě rozbujelost dnešních technických systémů je často až kontraproduktivní. A je to hlavně v důsledku komerčních a politických tlaků. Zlepšení je podle mého rozhodně to, co dělá výslednou práci pohodlnější, příjemnější, šetří to čas a energii uživatele. Jaksi intiutivně cítíte, že něco by se dalo dělat jednoduššeji, a když to opakujete 100x, 1000x... začne vás štvát každé zbytečné kliknutí, každá zbytečná úvaha, kterou nad nimi musíte udělat (neboť, nejsou-li věci logicky dotažené, uvažování nad tou "nelogikou" vyžaduje neustálou mozkovou energii navíc). Štve vás to proto, že to zbytečně brání v dosažení vašeho cíle - tj. v daném případě vložit sem v co nejkratším čase to, co byste chtěl. Jde však o obecný princip, na který narážíme všude.

Pro Dana:

Když o tom tak přemýšlím, to co, by mi připadalo nejvíc intuitivní, by asi byla záložka "Diskuze/Moje nejnovější" ("nedávné" / "poslední", zkrátka "recent"), kde by se automaticky zobrazovalo např. 10 diskuzí, kterých jsem se naposledy účastnil. Tím by bylo velmi snadné se vrátit tam, kde se účastním. Celé je to obdoba volby "Otevřít/Poslední", která je běžná ve všech programech, ve kterých se pracuje s nějakým souborem (textové editory, apod.).

Co se týče notifikací, je otázka, jak zabránit tomu, aby mi stále chodily bubliny na příspěvky, které už mě nezajímají (typicky v diskuzi "Prosím o opravu"). Do záložky "Diskuze/Moje nejnovější" bych asi dal totéž zaškrtávací políčko "sledovat", jako je v záložce "Upozornění". Jakmile by se políčko odškrtlo, zmizelo by téma ze záložky "Upozornění". Zůstalo by nicméně jakožto prázdné právě v záložce "Diskuze/Moje nejnovější".

i386
i386 05.02.2021 v 13:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 05.02.2021 v 19:07

i386 - několik málo knih jsem už také vložila, proto - myslím - rozumím tomu vašemu rozladění z těžkopádného systému (třeba: vkládám knihu, mám už téměř všechny její údaje vložené a najednou se ukáže, že překladatele té knihy nelze ze zavedeného seznamu doplnit, je zde nový. Jen co kliknu na "přidat nového", všechny do té doby vložené údaje o knize zmizí .. a začínám znova.)
Ale vlastně, proč na vás reaguji: jde o slova "... začne vás štvát každé ZBYTEČNÉ kliknutí." Jak jsem za ta léta vypozorovala, tak majitel a provozovatel DK žádné kliknutí nepovažuje za zbytečné. Právě naopak - dělá hodně proto, aby se klikalo co nejvíce a už několikrát se v minulosti stalo, že nějakou zavedenou rubriku zrušil přímo se zdůvodněním, že prý se na ní málo klikalo! Asi nejskandalóznější takový případ byl, když nízkým počtem kliků zdůvodnil, proč odstranil zobrazování povídek! (aby tutéž funkci pak, za pár let a s hlasitými fanfárami zas zavedl, ale to už je jiná píseň .... )
Jednoduše - nevím, zda to počitadlo kliků je nějak napojeno na senzor úspěšnosti zdejších otravných reklam, či co, ale každopádně - klikání je zde podporováno jako přínosné, ne jako otravné. To jen vy, já a ještě možná stovka dalších si myslíme opak ...

i386
i386 05.02.2021 v 19:31

Koka - Do takové hloubky, abych posoudil, jestli je záměrem autora klikání navíc, do toho já osobně nevidím. :-) Já v tomto webu pozoruji docela velmi zajímavý projekt, a poměrně velmi dobře uskutečněný, byť je zde mnoho drobností, které by ještě mohly být doladěny. Rozhodně tu ale nechci autora bombardovat nějakou kritikou. Souhlasím s tím, že DK je v současnosti možná jeden z nejzajímavějších českých webů. :-) Jestliže zde komunikuji výše uvedené postřehy, je to prostě tak, že jakožto aktivní editor se vnímám jako "tester" platformy. Jsem přesvědčený, že autor takové připomínky vítá a je ochoten web dále vylepšovat (což už mnohokrát prokázal). Nemá se jednat ani omylem o smršť nějakých negativních emocí, které bych chtěl vytvářet. Osobně mě zajímá vývoj aplikací, dovedu si rámcově představit způsob, jakým takový systém vzniká a kolik stojí úsilí ho vytvářet, respektive nyní již spíše udržovat. Sám si neumím představit, že bych něco podobného rozsahem dal dohromady. Zkrátka aspiruju na to být ne "stěžovač", ale "inspirátor". :-)

i386
i386 05.02.2021 v 19:41

Ještě drobnost - každý projekt má svůj vrchol, a kdyby to bylo už naprosto dokonalé, znamenalo by to, že tento by už směřoval dolů. A to by nebylo dobře. Neboť sem zbývá zaregistrovat ještě nějaký ten miliónek knih a podiskutovat o nich... :-) Jinak bych si musel najít i já nějakou jinou zábavu, a dobrá zábava se dneska hledá blbě... :D

i386
i386 05.02.2021 v 19:57

Nechci být depresivní, ale pevně doufám, že před případnou likvidací webu, až bude hrozit, že ho semele čas, vyjde jeho obsah na DVD-ROM (BD-ROM, UFO-ROM...). Pro tento případ bych se stal předplatitelem. Neboť ty tisíce hodin zbytečně vynaložené práce při katalogizaci, by mě hodně mrzely... :(

Text příspěvku byl upraven 05.02.21 v 20:04

i386
i386 05.02.2021 v 19:57

Ještě mě napadá jedna možnost, jak vyřešit problém, který jsem otevřel v této diskuzi. Je to možnost vložit záložku Moje diskuze do seznamu napravo na stránce Profil. Tam by mi také přišly docela symapticky "na ráně". :-)

PanPredseda
PanPredseda 06.02.2021 v 08:07

Ad i386:
"Ještě drobnost - každý projekt má svůj vrchol, a kdyby to bylo už naprosto dokonalé, znamenalo by to, že tento by už směřoval dolů."
Jestliže mluvíme o životním cyklu projektu / softwaru, tak se domnívám, že se tu již vyskytují takové záznamy, které znemožňují jednoduchý přechod na případnou "zcela" novou verzi projektu. (Zcela zjevným příkladem je směšování pseudonymů autorů a jiných přepisů jejich jmen.)



Vložit příspěvek