Přečteno - jedno tlačítko pro celou sérii


JaneBonny
JaneBonny 21.04.2015 v 13:54

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 21.04.2015 v 15:19

Zachovám se jak stará, staromódní a staromilská bába a napíšu sem varování, které vám všem bude pro smích, ale přesto: ta posedlost chtít mít pomalu na všechno jedno tlačítko, zahrnout hodně věcí, úkonů, kroků jediným odkliknutím - na to fakt asi lidstvo dojede! Pořád se technicky usnadňuje jakékoliv přemýšlení, posloupná systematická činnost, nutnost opakovaného měření před následným řezem, atd., a to vše v zájmu "šetření časem". Proboha, k čemu jsou vám ty časové úspory , když nikde, opravdu nikde nevidím, že byste vy, "jednotlačítkové děti", dovedly s tím ušetřeným časem rozumně, užitečně, smysluplně naložit.

Naias
Naias 21.04.2015 v 15:43

Mne sa to praktické nezdá, keby do zdanlivo ukončenej série dodatočne pribudol ďalší diel (čitateľ nikdy nevie, čo autorovi napadne), bolo by ho treba pridať zvlášť a úspora času by bola fuč. Alebo by to jedno tlačidlo bolo možné použiť až po smrti autora? Ja si pridávam knihy priebežne a pocitom premrhaného času kvôli tým pár sekundám akosi netrpím.

reader.007
reader.007 21.04.2015 v 19:55

Koka: tak ta sedla :-)))

pobijecmuch
pobijecmuch 22.04.2015 v 15:47

Koka - "jednotlačítkové děti" - tak to je velmi pěkný výraz a dávám ti palec nahoru za celý tvůj příspěvek. :-)

Text příspěvku byl upraven 22.04.15 v 15:47

Koka
Koka 22.04.2015 v 18:29

Tak to jsem se zas jednou spletla - myslela jsem, že můj názor bude všem jenom pro smích, nebo že dokonce obdržím nějaká napomenutí. A ne, opak je pravdou. Děkuji za přívětivé reakce.


hankapimi
hankapimi 22.04.2015 v 23:39

Koka -
"jedno tlačítko pro celou sérii" mě pobavilo, ale tvoje "jednotlačítkové děti" mě rozchechtaly !!!
Díky za zlepšení nálady, souhlas a palec nahoru

reader.007
reader.007 23.04.2015 v 11:24

Koka: Jestli to nebude tím že my všichni co tu na tebe reagujeme se sami mezi "jednotlačítkové děti" nepočítáme :-)
Přiznávám že tvůj popis mě rozesmál, ovšem když potkám dvě děti/mladé lidi kteří sedí vedle se nebo dokonce proti sobě a posílají si smsky, jde mi spíš mráz po zádech. Jo a prý už se takhle "baví" i (dospělí) lidi v hospodě...

pavlinda
pavlinda 23.04.2015 v 12:42

Koka:celý příspěvek,včetně tlačítkových dětí-bezva:-)

Azizi
Azizi 24.04.2015 v 00:16

VíťaNT, moserova: Trefné znázornenie, aj video aj príhoda.

Ehm ja som asi divná, ale mňa tie knihy vkladať takto jednotlivo vyslovene baví :D
Čo sa týka písania si cez net/sms, ono to môže byť veľmi fajn hlavne keď napr. dvaja ľudia bývajú ďaleko od seba a nemajú toľko možností sa stretnúť. Ale je pravda, že aj keď by sa u mňa takíto ľudia našli, s nikým si dlhodobo nepíšem, akosi mi takáto komunikácia nikdy nebola príliš blízka.

JaneBonny
JaneBonny 25.04.2015 v 12:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Alix
Alix 25.04.2015 v 19:51

JaneBonny, je pravda, že vždycky budou mladí tou hnací silou, která pokrok povede kupředu, aspoň doufám. Ale myslím, že takhle to Koka nemyslela. Pokud ji správně chápu, tak spíš varuje před technikou, která je stále dokonalejší a mladé lidi, aniž si to uvědomují, vzdaluje realitě. Mladí lidé často neumí komunikovat, neumí vyjádřit svůj názor "živě" a kašlou na gramatiku, ta je přece zbytečná? Jejich svět je virtuální a v tom se pohybovat umí. Co ale budou dělat v tom reálném životě, až je situace přinutí se do něj zapojit?
V souvislosti s tím, co psala moserová, jsem si připomněla, jak jsem šla venčit jednou v pátek večer své psy, bylo léto, krásný čas. Na lavičce seděly vedle sebe dva páry, kluk a holka. Všichni čtyři koukali do mobilu, všichni psali jako o život a to světlo z těch mobilů jim svítilo do obličejů, takže vypadali jako zombie. Nemluvili, jen psali. Tak jsem se sama sebe ptala, PROČ vlastně šli ven, proč se sešli? Dcera mé kamarádky mi řekla, že si mobil bere i na záchod a když jsem se jí zeptala, proč, tak řekla, že by jí něco mohlo uniknout. Na mou otázku, CO?, nějak neuměla odpovědět. Technika je úžasná věc, ale tady je něco špatně.

reader.007
reader.007 25.04.2015 v 21:55

Alix: Teď jsi mi připomněla pár měsíců starý zážitek. Šla jsem po parku a potkala mladý pár. Ruku v ruce, rande jako vyšité - nebýt toho, že ona ve volné ruce mobil, zrak zapíchnutý do displeje a jela esemesku (nebo chat). Docela mi bylo toho mládence líto, ale konec konců "jaký šel, takovou potkal" že? :-)

JaneBonny: neber to jako hudrání starých bab ani jako kritiku mládeže jako takové ;-) ale uznej že kdybychom se i my dorozumívali jen virtuálně, dost tvých vrstevníků by tu vůbec nebylo...
A o čas jsi nás nepřipravila určitě, naopak - nadhodila jsi velmi slibné téma.

nightlybird
nightlybird 25.04.2015 v 23:53

Ono s tou technikou je to podobné jako s ohněm, je to dobrý sluha, ale je zle, když se stane pánem, který ovládá váš život. A už ani nezmiňuji situaci, když vypoví službu - to se může u řady lidí změnit doslova v katastrofu. Nepatřím k těm, kteří volají po návratu do jeskyň a na stromy - možná by ale neškodila jistá míra uměřenosti. Vzpomínám si na školní doby, kdy vrchol výpočetní techniky bylo tzv. logáro (dnes asi většina z vás asi nemá tušení o čem je řeč), když chodily moje děti do školy, nesměly používat kalkulačky. Dnes MŠ chce zakoupit všem tablety.
Začínám se obávat, že není příliš vzdálená doba, kdy počty "z hlavy" a "ruční" psaní bude znalost jen několika podivínů (teď jsem si vzpomněl na Tevisův Zpěv drozda). A myslím, že čím je civilizace závislejší na technice, tím je také zranitelnější a křehčí. Ono by se asi opravdu nemělo nic přehánět do extrému.

Text příspěvku byl upraven 25.04.15 v 23:53

Ječmínek
Ječmínek 26.04.2015 v 07:06

Souhlasím s nightlybird. I s vámi ostatními. Lidi, hlavně mladí, si chtějí hrát. S elektronickými hračkami. A když se objeví nová dokonalejší hračka, chtějí ji mít. A zde chtějí hodně tlačítek a ne jen jedno. A ajťácké školy chrlí geniální ajťáky. A ti, protože jsou geniální, vymýšlí stále nové a nové hračky a programy pro ty mladé lidi. A my starší se s tím musíme nějak porvat. Mě osobně nejvíc rozčílí některé "aktualizace". Křičím na obrazovku, že nechci aktualizaci, že jsem spokojenej s tím, co tam bylo. Marně. Ten geniální ajťák na druhé straně je silnější. Jednou se z toho musí všichni zákonitě zbláznit, nemyslíte? No, ještě že máme ty staré dobré papírové (opakuji: papírové) knížky, se kterými si můžeme zalézt do stínu na zahradě a relaxovat.

rafej
rafej 26.04.2015 v 15:14

JaneBonny
Já už jsem podobnou funkci navrhovala.

Jinak je mi líto, že docela rozumný návrh je tady shazován jen proto, že si ostatní neumí představit správné a rozumné použití.

Uvedu příklad. V e-mailové schránce máte hromadu e-mailů a když je chcete např. přesunout nebo smazat, tak je taky nemusíte otvírat a procházet jeden po druhém, ale jen si v seznamu označíte ty, které chcete a přesunete nebo smažete je všechny najednou. Vsadím se, že kdyby to nešlo, tak byste pěkně nadávali.

No a stejným způsobem by to mohlo fungovat i tady. Do výpisu všech knih autora nebo série bych umístila před jednotlivé knihy čtverečky pro označení knihy a na konec seznamu tlačítka pro přesun do seznamů (ke čtení/přečtených/knihotéky ...). Pak by stačilo jen označit příslušné knihy a všechny společně dát do příslušného seznamu.

Ušetřilo by to moře času, když se někdo čerstvě zaregistruje a má už pořádnou čtenářskou historii. Možná, že ti, co tu tak nadšeně kritizují snahu o úsporu času ho mají dost, aby s ním mohli plýtvat, ale já budu radši dělat něco konstruktivního - třeba doplňovat informace o knihách nebo psát hodnocení.

Naias
Naias 26.04.2015 v 15:33

Keď pri nejakom autorovi kliknem na ikonku „Knihy“, prípadne „Všechny knihy autora“, knihy sa zobrazia pekne pod sebou. A keď umiestnim kurzor myši na „Do mých knih“, bez kliknutia sa mi rozbalí ponuka a ja si môžem vybrať, do ktorého zoznamu chcem knihu pridať. Takto si jedným kliknutím presuniem knihu do zoznamu, namiesto toho, aby som ju iba označila. Tlačidlo na konci na presun vybraných kníh je teda zbytočné.

rafej
rafej 26.04.2015 v 15:43

Naias
Nechápeš. Tak jak jsem to popisovala, je to jen příklad, abych ilustrovala, že jde zachovat vkládání po jednom i hromadně.
U stávajícího stavu tady na DK, kdy jednotlivé knihy z přehledu už vkládat jdou (ale stále jen po jednom), stačí dodělat na konci přehledu jen to tlačítko pro hromadné vkládání do seznamů. Ideálně i bez nutnosti označování nebo s tlačítkem označit vše, jako se používá i u e-mailů.
Dle tvého popisu si *jednoduše* jedním kliknutím přesuneš knihu do přečtených, ale musíš to udělat pro každou knihu. Pokud jich budeš mít 20, uděláš to 20x.
Když se na konec výpisu přidá tlačítko nebo nabídka pro hromadný přesun, tak jakýkoli počet knih (omezený možná jen stránkováním), můžeš přesunout max. na 2 kliknutí. 1 kliknutí označí všechny knihy a druhým klikem provedeš zařazení do příslušného seznamu. To označení před knihami bych nechala pro případ, že třeba chceš pár knih vyjmout (odznačit).
Dokonce by tohle řešení mohlo být i výhodné, protože by to snížilo počet požadavků na databázi = zatížení stránek.

Text příspěvku byl upraven 26.04.15 v 15:59

pobijecmuch
pobijecmuch 26.04.2015 v 16:15

Doufám, že se nedočkáme i jednoho tlačítka na dělání dětí. :-)

Naias
Naias 26.04.2015 v 17:31

Rafej, pri hromadnom vkladaní by sa vložilo to vydanie, ktoré sa zobrazí, keď klikneš na „Knihy“. Nevadilo by ti, že budeš mať v zozname iné vydanie, než to, ktoré si čítala, prípadne ktoré vlastníš? S iným prekladom, inou obálkou a možno aj s iným názvom. Je neuveriteľné, ako sa dokážu názvy vydaní jednej a tej istej knihy líšiť.

siena
siena 26.04.2015 v 17:55

Naias, domnívám se, že možná nevadilo. Diskuze na téma, "proč tu jsou od jedné knihy x-vydání" už tu také před časem proběhla..:(

Text příspěvku byl upraven 06.05.15 v 11:18

JaneBonny
JaneBonny 26.04.2015 v 20:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

rafej
rafej 28.04.2015 v 07:31

Naias, Siena
S tím vydáním máte pravdu, ale je tu velké ALE. Není to tak dávno, co tu na databázi knih ani možnost zadávat různá vydání nebyla. A i když Danielson žádosti o tohle vylepšení nakonec vyslyšel, tak stále spousta uživatelů o tom moc neví a taky pořád chybí dost údajů.
Pokud u některé knihy to konkrétní vydání stejně chybí a já nemám k dispozici potřebné údaje tak co budu dělat? Prostě si do přečtených dám nejbližší podobné a později to mohu doplnit nebo upravit. Stejně tak bych to řešila i tady při hromadných operacích + automaticky by se předpokládalo, že jde o nejnovější vydání (to by bylo asi nejmenší zlo).
Komu na tom bude záležet, tak si s tím dám práci, komu ne, tak to stejně řešit nebude. Přiznám se, že si stejně zatím vedu ještě soukromou evidenci, protože mi nesedí např. zdejší žánry, v seznamu přečtených mi chybí podrobnosti a nemůžu zde evidovat zahraniční tituly.

MichelleS
MichelleS 28.04.2015 v 07:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

rafej
rafej 28.04.2015 v 08:06

MichelleS
Jasně, to taky dělám, když je čas, ale já jsem mluvila o tom, že většina registrovaných začíná tím, že doplňuje seznamy o své již dříve přečtené knihy. A ty dávno nemusí mít v ruce nebo ani doma, že? ;-) Něco se dá dohledat v katalogu knihoven nebo na internetu, ale ne všechno.

A právě pro hromadné doplňování po registraci je to tlačítko /tlačitka asi nejpoužitelnější. Když budu číst průběžně, tak nebudu potřebovat hromadné operace.



Vložit příspěvek