Poznámky


MartinezZ
MartinezZ 25.11.2014 v 09:28

Možná už to tu padlo, nehledal jsem:

Uvítal bych možnost připsat si ke knížce (či autorovi) vlastní krátkou textovou poznámku, která by se zobrazovala jen mě. Z tohoto důvodu mi kupř. nevyhovuje možnost vytvoření vlastního Seznamu.

Poznámky, které budou sloužit mě pro přehled a informace ke knížce, které ale nemají co dělat v komentářích a nejsou ani zastoupeny v seznamech ála Chci si koupit.

Např. že už sleduji výskyt knížky na muj-antikvariat.cz, případně si tam vložit přímo odkazy na oblíbená knihkupectví, abych si průběžně mohl hlídat cenu knížky, označení nedočtené knížky, že jsem kdy a komu knihu půjčil... prostě cokoliv :)

A samozřejmě možnost si také svoje poznámky vypsat pohromadě, abych viděl u které knížky mám jakou poznámku.

Text příspěvku byl upraven 25.11.14 v 09:28

Naias
Naias 25.11.2014 v 13:08

Ku knihám v zoznamoch Knihotéka, Přečtené knihy, Chystám se číst a Chci si koupit sa dá pridať súkromná poznámka. Otvor si niektorý z týchto zoznamov a napravo od každej knihy je „přidat poznámku“. Neviem, či si si to nevšimol alebo máš na mysli niečo iné.

MartinezZ
MartinezZ 25.11.2014 v 19:00

OK, díky moc - tady bych to nehledal - hledal jsem to někde přímo v profilu knihy - kde se zjevně tahle poznámka nikde neprojeví, co? :)

Dobrý nápad, lehce nedotažený. Když někde narazím na knížku a řeknu si "to bych chtěl zkusit", najdu si ji v DB, tak abych hned viděl, že už tam mám poznámku, že už si z dřívějška hlídám její výskyt a že vyšlo nové vydání, které je trochu cenově výš apod.

Ale díky za info, sice je to dost schované, ale alespoň že je :)

Naias
Naias 25.11.2014 v 20:40

Isteže je to schované, keď to ani nehľadáš. Dobré je občas pozrieť „Novinky na webu“ úplne dole v päte stránky:
22.08.2014
Stejně jako dosud v Knihotéce byla nyní i do sekcí Přečtené knihy, Chystám se číst a Chci si koupit přidána možnost na vložení vlastní soukromé poznámky.

alebo pohľadať v diskusii, klikneš na „Diskuze“, dáš do vyhľadávača napr. „soukromé poznámky“ a zistíš, kde, kedy a s akým výsledkom sa to preberalo: http://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/chystam-se-cist-pridat-poznamku-892/str-1#id66368

Keď nájdem knihu a kliknem na „Přidat do mých knih“, vidím, v ktorom zozname ju mám a nie je taký problém pozrieť si poznámku v svojom profile. A tam máš poznámky pohromade a to si chcel.

MartinezZ
MartinezZ 10.05.2015 v 10:18

Tak do toho rejpnu znovu, protože na to stále narážím. Najdu si knihu, otevřu její profil a chci si k ní napsat poznámku. Nemohu, takže si ji musím přiřadit do např. Chci číst, ale ani poté si k ní nemuho v profilu přiřadit poznámku. Musím do svého profilu, tam si rozkliknout Chci číst a zde si teprve k dané knize mohu napsat poznámku. Ta se mi ale stejně nezobrazuje v profilu knihy.

A tak si poznámky ke knihám ani nepíšu a píšu si je bokem mimo DK, protože takhle to tady nemá smysl.

Např. si chci knihu přečíst a časem koupit, ale nepospíchám na to, tak si chci přidat jen odkaz na Muj-Antikvariát, abych měl odkaz hned po ruce a ne že si pak za čas zase knihu vyhledám, v profilu nic neuvidím a tak budu muset procházet ještě svůj místní seznam Chci číst a Chci si koupit, jestli jsem už ke knize něco v poznámce nepřipsal nebo si neuložil k ní nějaký odkaz.

MartinezZ
MartinezZ 22.05.2015 v 10:43

Navíc doplnění:

Poznámku si mohu přidat tedy ke knize v části Knihotéka, Přečtené, Chystám se číst, Chci si koupit... Pokud si ale přidám poznámku ke knížce v Knihotéci a z knihotéky ji potom odstraním (prodám ji, sežeru, whatever), tak mi ty poznámky zmizí nebo se sdílejí s knihou napříč různými sekcemi, ve kterých se vyskytuje? Nebo mám čekat, že poznámky zmizí i když si dám knihu z Čtené do Přečtených?

Prostě mi stále přijde zvláštní nemít poznámky u konkrétní knihy/autora v jeho profilu, ale mít je pro knihu extra v každé sekci, ve které se mi může vyskytovat a pokud je v té sekci knih víc, tak hledat v dané sekci knihu, abych si u ní přečetl svoji poznámku, které v profilu knihy vidět nikde není. Zmatečné, nepřehledné, složitě rozházené po celém pískovišti :)


Hanzman
Hanzman 08.12.2015 v 12:02

Do vlastních seznamů by bylo vhodné si ke každé knížce připsat poznámku. Apoň do těch osobních. A také možnost exportu.
Poté bych vlastní seznam mohl používat třeba jako seznam pujčených knih, nicméně bez možnosti přiřadit ke knízce např. jméno, stav před pujčením apod je to komplikované.

Co vy na to?

Text příspěvku byl upraven 08.12.15 v 12:02

Dan
Dan 08.12.2015 v 14:00

Poznámku ke knihám ve vlastních seznamech lze od této chvíle přidávat. Export zatím není v plánu.

Text příspěvku byl upraven 08.12.15 v 14:01

Hanzman
Hanzman 08.12.2015 v 14:01

Díky moc :)

lenkaknel
lenkaknel 08.12.2015 v 19:29

Také děkuji :-)

TheTristo
TheTristo 14.12.2015 v 21:22

Pecka, to se hodilo, každopádně rozumím uživateli MartinezZ – globální poznámka, která by se zobrazila ve všech seznamech a i u profilu knihy by všechno vyřešila, nicméně nejspíš v tento moment už složité řešení. Toho exportu u seznamů poměrně škoda, protože seznamy se dají mimo jiné používat také jako bibliografie a následný export by se tedy hodil.

Edit: I když jsem si teď uvědomil, že poznámka má v knihotéce nebo v přečtených své vlastní místo. V knihotéce si člověk může připomenout kdo mu knihu daroval, anebo od koho ji má půjčenou, či komu ji půjčil. V přečtených zase oblíbený citát, úryvek, odkaz na něco...

Text příspěvku byl upraven 14.12.15 v 21:40

Janek
Janek 09.02.2017 v 15:59

Také bych uvítala možnost prohlédnout si všechny své poznámky (ať už soukromé, nebo veřejné) na jednom místě. Tedy - možnost prohlédnout si všechny knihy, ke kterým jsem si psala poznámku (aniž bych si musela sama ručně vytvářet speciální seznam). Jak mi uživatelsky nevyhovuje Československá bibliografická databáze (www.cbdb.cz), mám tady také profil jen kvůli poznámkám, které jsou zde řešeny senzačně. Dočkáme se něčeho podobného také tady? Díky.

kapr
kapr 24.11.2017 v 20:44

Mým problémem je to, aby poznámky byly službou. Už jsem to tady před časem ventiloval. Někdy poznámka knihu následuje, jindy nenávratně mizí. Stále nejsem schopen si zapamatovat kdy je poznámka na životě ohrožena, že prostě zmizí, a kdy je trvalou hodnotou. Dnes jsem si s poznámkou hrál víc jak hodinu. Byla uložená u knížky v seznamech jako soukromá poznámka. Při pokusech o její transformaci v komentář, přes právě čtu a přečtené jsem o ni, o něj bohužel přišel. A tak mám vztek.
Řešením pro všechny zúčastněné by bylo, kdyby byly všechny uložené na jednom místě, a mazaly by se až tehdy, kdy by jejich smazání vyvolal přímo uživatel který je vytvořil, a ne pouhým přesunem knihy mezi jednotlivými "šuplíky" !!!

Lejdus
Lejdus 31.12.2017 v 11:10

Já jsem dnes dumala nad tím, kde bych si u konkrétních knih mohla přidat např. zajímavé pasáže, které mne v knize zaujaly. Do zajímavostí u profilu knihy se nejspíše nehodí, aby se mohl vypsat přímý text z knihy, který bych přepsala. Prozatím jsem to vyřešila tak, že jsem si vytvořila seznam se zajímavými pasážemi, kde budu knihy přiřazovat a vypisovat si k nim přímý text z knihy do poznámky. Ale myslím si, že by mohla být i přímo tato možnost u jednotlivých profilů knih, aby si čtenáři mohli přímo přečíst určité pasáže knihy - nebo se jedná o nezákonné kopírování textu autora? :) Jinak souhlasím s tím, že by bylo vhodné v profilu mít možnost Poznámky, abych je měla všechny pěkně pohromadě.

kapr
kapr 31.12.2017 v 14:34

Zatím jako jediné řešení vidím za současných podmínek provozování systému paralelních poznámek.

Ty první nazývejme je soukromé schopné zveřejnění, je nutné vkládat zásadně přímo do komentáře. Tato metoda vyžaduje psát komentáře k úplně každé knize bez vyjímky, a to jak u knih které přečtu do poslední stránky, tak i u těch, u kterých se mi podařilo přečíst (z různých důvodů) jen prvních deset stránek. V každém případě ale vždycky tehdy, když si chci ke knize napsat poznámku. Je ale nutné dát si pozor na použité formulace vzhledem k panujícím tendencím moderátorů přesouvat text zveřejněný jako komentář někam jinam nejčastěji zřejmě mezi diskuze.

Ty druhé nazvěme je třeba přísně soukromé - nezveřejnitelné, tak ty je možné přidávat jedině tak, že knihu zařadíme do určitého souhrného seznamu zřízenému pouze k tomuto účelu.

Samozřejmě by mi určitě nejvíce vyhovovalo mít všechny (oboje) poznámky společně s vlastním komentářem na jediném místě. V okamžiku, kdy bych zadal třeba onu univerzální Babičku, tak by se mi objevila mimo informací zobrazených v současnosti současně i ona moje vlastní poznámka. Ano, nabízí se samozřejmě i to, že by se objevilo tlačítko, a po kliknutí by se poznámka kliknutím vyvolala. Bylo by to rovněž řešení, ale zobrazení vlastních poznámek bez onoho tlačítkového mezistupně pokládám za uživatelsky daleko přátelštější.
Proč?
Protože když už si ke knize napíši poznámku, tak je téměř jisté, že jsem se ještě před jejím napsáním určitě obtěžoval přinejmenším prostudovat všechny dostupné informace na DK, ale nejspíše i jinde.
Právě proto data, která uživatel ke knize vlastnoručně vložil mají z jeho pohledu jednoznačně vyšší prioritu, nežli ostatní informace v databázi.
Jednalo by se zřejmě o různé citlivé komentáře prozrazující o čtenáři více nežli by on sám chtěl, nebo informace o tom, za kolik byla kniha nalezena v bazaru nebo anikvariátu a podobně.
Rovněž předchozí příspěvek uživatelky Lejdus se zmiňuje o vkládání zajímavých pasáží do poznámky. Já se snažím co možná přímo do komentáře krátké - stručné pasáže vkládat, ale jen takové které nejsou spoilery, a které přitom ostatním uživatelům knihu přiblíží. Do skutečně soukromé poznámky bych pak vkládal pasáže které bych si rád poznamenal, ale jejichž uvádění v komentáři by bylo tak či onak nevhodné.

RenkaB
RenkaB 07.10.2019 v 17:31

Také se přidávám k prosbě mít možnost přidání, zobrazení, editace a smazání soukromé poznámky přímo v profilu knihy. Bylo by to moc fajn. :)
Ovšem hodilo by se mi však ještě něco dalšího. Přidávám si teď postupně poznámku ke všem knihám ve svém seznamu "Chystám se číst". Jakmile přidám poznámku ke knize a dám ji uložit, tak se mi poté zobrazí první stránka daného seznamu. A pokaždé se pak musím proklikávat zpět na stránku, kde jsem s přidáváním poznámek skončila. Šlo by prosím Vás nastavit, aby se po uložení poznámky ke knize zobrazila ta stránka seznamu, kde jsem byla? Díky :)



Vložit příspěvek