Pár nápadů na vylepšení webu


alibrum
alibrum 15.03.2021 v 12:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

micha-ella
micha-ella 15.03.2021 v 13:56

Ano, to je dobrý nápad! Ubylo by i připomínek a stížností, zvlášť od jedné nejmenované osoby.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.03.2021 v 14:20

Alibrum: snad by šlo nějak nastavit (?). Ale obávám se, že chyby jdou i za těmi, kdo už toho vložili či opravili víc. (Sedi na gauči, kouká na Vetřelce dávnověku a ukazuje prstem na sebe.) Občas se to stane. Ale problém je v hlavě lidí, kteří sem například jeden den vloží knihu, je jim smazaná, a oni druhý den vloží znovu. Ani je netrkne přečíst si nápovědu :( nebo těch, kteří i po upozornění neustále dělají to samé dokola. Ignorují rady a ani bych se nedivila, kdyby na férovku celou databázi na základě tohoto poslali do háje, i když to dělají špatně oni. Už jsem tady i zaregistrovala situaci, že po podrobné akci tady člověk zrušil profil. Tak pravda je, že na jiné databáze to vložit mohou :D
Nebo přidávání povídek, kam nepatří. Kdyby se nezobrazovaly v seznamu jenom nově vložené povídky, ale všechny nově přidané povídky do knihy, když už tady ta povídka je, šlo by to uhlídat :/

Většinu dat sem zadávají uživatelé, ale to neznamená, že to zde bude odrážet naší společnost. Stále to je zde především o informacích o knihách. Ne sociální síť, která odráží nálady společnosti :/

Text příspěvku byl upraven 15.03.21 v 14:24

ijcro
ijcro 15.03.2021 v 14:33

@Lenka.Vílka:
tady asi není fronta neschválených publikací; ale všimnul jsem si, jak se objevují v DK zcela nové knížky, které ještě nevyšly. V některých případech (asi se objevují v nevhodnou chvíli) mají jen název, nejde se na ně dostat a rozkliknout (nebo jsou možná zrovna v nějakém polostavu).
Možná, že je to zakleté v metodě vkládání, které není úplně triviální.
(ale to mluvím z vlastní zkušenosti s vyplňováním daňových podkladů, aneb - co jen to do toho políčka vlastně chtějí vyplnit, že? A mají tam být čárky, nebo tečky, nebo nic? A oddělit v seznamu čárkou anebo středníkem? A co uvozovky? Americké, dvojité, jednoduché nebo jen mezi apostrofy? - to je potom dilema).

:) :D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.03.2021 v 14:49

Ijcro: asi je to tím, že jsem trochu magor, ale vadí mi, pokud někdo vloží knihu a název je takhle:
Svatba;Milenec (dvě knihy, které u nás vyšly v jedné. Mě logika říká dát tam lomítko. A samozřejmě mezera před a za ním.)
Štěstí,řekla mi
Štěstí ,řekla mi
(Za mě způsobeno tím, že si to po sobě lidi nečtou a nevšimnou si tak automatického posunutí. To je první věc, kterou by si měl člověk správně na svém zařízení nastavit, pokud chce někam něco psát!)

A nesoulad vedení podtitulu
Vnitřní síla - postupy a principy
Vnitřní síla: postupy a principy
Vnitřní síla: Postupy a principy
Vnitřní síla postupy a principy
Vnitřní síla. Postupy a principy
Vnitřní síla. postupy a principy

Uvozovky a apoatrof, jsou zde velký problém. Hlavně zobrazení. Nepočítám s tím, že to někdy někdo opraví. Ale to jsem už sfoukla z dlaně :D

Text příspěvku byl upraven 15.03.21 v 14:54

ijcro
ijcro 15.03.2021 v 15:43

@Lenka.Vílka:
tohle ale není poznat, když někdo píše za sebe a obvykle nevidí na ostatní varianty zápisu.
To je jako u knih, autor nevidí svoje typické nešvary, ty by měly vidět druhé (revizní) oči někoho, kdo záznam schválí (u knih chyby objevuje korektor, ale obvykle nehrábne packou, jen pošle označené úseky autorovi; smysluplnost by měl pohlídat editor/redaktor, ale ten taky obvykle nehrábne packou a taky pošle už jen vybrané úseky autorovi s předběžnou recenzí; zbytek by měla odhalit 2. revize ještě jinšíma očima), ale kdo by to dneska dělal, že?


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.03.2021 v 15:52

Ijcro:
Moc bych se lidí nezastávala při pohledu na komentáře u knih typu:

Úžasné ????? Úplně mě to dostalo ?????

Protože si někdo po sobě nepřečte komentář, aby zjistil, že smajlíci zde ne-ne

Ano, někdo píše za sebe a neví, že mezera se dělá za čárkou ve větě ne před ní. Omlouvám se, ať si o mě každý myslí, že jsem trapná, ale tohle je základ. Jestli si po sobě někdo nezvládne zkontrolovat, že má ve třech slovech mezeru u čárky jinde, než kde má být, nemůže doufat v druhé oči, je to jeho první blbost...

Text příspěvku byl upraven 15.03.21 v 15:52

alibrum
alibrum 15.03.2021 v 19:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.03.2021 v 19:12

Alibrum: já vím, bohužel to je tak :( :/ ale jak proti tomu? To neví ani ďábel sám...

Text příspěvku byl upraven 15.03.21 v 19:12

PanPredseda
PanPredseda 15.03.2021 v 19:13

S těmi povídkami, které jsou zároveň knihami, by to chtělo jasně specifikovat pravidla. Protože jinak je to válka červenočapkářů s modročapkáři.

siena
siena 16.03.2021 v 07:21

Měla bych jen dvě poznámky. Není to ojedinělé, ale už jsem opravovala i po samotných moderátorech. A už i několikrát mi byla hozená vložená kniha na hlavu, či oprava vložené, s tím, že to musí být tak jako má Národní knihovna. Že tu knihu držím v ruce, vkládám to, jak jí vydavatel vydal, všechno jedno. Takže jsem již velmi opatrná v posuzování "vetřelců"...

ijcro
ijcro 16.03.2021 v 07:44

@siena:
Tenhle problém s chybami při vkládání, ať už nahodilými nebo systematickými, se nevyřeší, dokud nebude přístupná autorita (Národní knihovna? Národní archiv?), kde je možné ověřit správnost údajů např. dle ISBN. To zase povede k vyšší provázanosti databází, jako je DK, aby mohly (bylo jim autoritou umožněno) nahlížet do záznamů a základní informace o knihách resp. publikacích synchronizovat. Třeba to není zas tak vzdálená hudba budoucnosti ;)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.03.2021 v 07:44

Siena: ono to má dost společného právě s tím, co psal PanPredseda. Stejně jako nikdy nebude existovat (on píše, že by měl, ale já jsem realista) žádný manuál na povídky, nebude ani na toto. Viz třeba autoři. V tom podle mě shoda ještě nenastala. Co je v nkc nebo na obálce? Napsat jedno jméno a kolektiv autorů protože to je na obálce nebo všechny čtyři vypsat protože to je tak v nkc?
Tam je podle mě dost velký problém :(

A z druhé strany antologie. Kde je posedlost neustále doplňovat autory ke knize, aby se jim to ukázalo hned na profilu, když od toho jsou povídky. Čili potom se stane, že je to sice antologie, ale autoři mohou být mezi autory, protože mají jména na obálce. Trochu vtipné potom :/

Text příspěvku byl upraven 16.03.21 v 07:48

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.03.2021 v 07:50

Ijcro: fajn představa, kdyby knihy v nkc byly byly hned, co vyjdou :(

PanPredseda
PanPredseda 16.03.2021 v 08:24

Ad Lenka.Vílka: "...ale já jsem realista" Učíte se střílet? ;-)
Co se týká autorů, asi bych se držel tiráže knihy. I když znám knihu, která se mezi obálkou a tiráží liší i názvem. :-D

ijcro
ijcro 16.03.2021 v 08:46

@Lenka.Vílka:
Já bych manuály a různé semináře příliš nepřeceňoval. Každý autor ze samozřejmě může poučit u zkušenějších autorů (=známějších, prodejnějších, úspěšnějších), kteří zaštiťují svou osobností nejrůznější akce pod hlavičkou "tvůrčího psaní", kde právě vznikají nejrůznější manuály a metodiky jak správně psát, aby se to líbilo a dobře prodávalo (ale už ne moc, jak vybírat správná témata z mainstreamu). To jsou ty nejrůznější návody, třeba jak v detektivce gradovat děj, jak v thrileru dávkovat napětí, jak v hororu šokovat hrůzou a to vše smysluplně vetknout do osnovy děje. Taky jsem před mnoha lety podlehl pokušení a přemohl soudnost a zkusil se ochytřit v jednom takovém kurzu. To, že mi v podstatě neřekli nic nového, jsem očekával, stejně jako že za to budou chtít zaplatit, ale nepříjemné bylo překvapení, že jejich komunikace byla těžce jednosměrná a vůbec je nezajímalo, co jsem to tam spíchnul v umělém konstruktu, požadovaném osnovou, o psychickém rozpoložení rajčete, které zjistí, že je shnilé... to jsem fakt nedal

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.03.2021 v 08:54

PanPredseda: teprve do sebe rvu kafe, takže jsme nepochopila z čeho vznikla ta otázka. Sorry :(

PanPredseda
PanPredseda 16.03.2021 v 09:06

Z vtipu:
Optimista se učí anglicky.
Pesimista se učí čínsky.
Realista se učí střílet.
(Toť vše, čas na smích. ;-))

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.03.2021 v 09:09

PanPrededa: ach, tak, v tom případě jsem realista už od dvanácti. Ne kvůli Vaškovi, ale kvůli tomu vašemu pořekadlu ;)

ZuzankaDK
ZuzankaDK 17.03.2021 v 22:05

Napadlo mě, zda by nebylo možné, aby uživatel viděl, kterým komentářům u knih dal palec nahoru? Ráda bych se k některým komentářům vrátila a nyní musím proklikávat knihu po knize a hledat. Palce u mých komentářů lze jednoduše zobrazit, tak bych se ráda zeptala, zda by nebylo možné stejně zobrazit i mé place u jiných komentářů (jak u knih, tak u autorů)? :-) Děkuji.

Text příspěvku byl upraven 17.03.21 v 22:18

Grossberg1
Grossberg1 23.03.2021 v 14:24

Jen malý nápad, chybí mi funkce upozornění na vydání pokračování knih v konkrétní edici. Například - koupil jsem knihu Naše květena vlhké louky, která je první ve své řadě a funkce upozornění na vyjití dalších dílů by mi velmi pomohla.

Marthas
Marthas 24.03.2021 v 20:24

Grossberg1: Hmm, zajímavý nápad, který by se dal uplatnit i na sérii, která je rozvydaná. Je sice pravda, že autora si člověk může dát do oblíbených a pokud by to udělal, tak by se to pak křížilo, ale zase pokud to neudělá, tak se může stát, že to neuhlídá..

baxz
baxz 26.03.2021 v 16:33

Líbilo by se mi, kdyby v knihotéce šly vypsat knihy i podle edicí tak jak to jde např. s žánrem.

Ragdollinka
Ragdollinka 27.03.2021 v 15:39

Ocenila by som, keby sa dalo zaznamenať, že som prečítala viac krát jednu knihu. Že by sa mi to pripočítalo aj do grafu

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.03.2021 v 15:42

Ragdollinka: To už jde. Dokonce i to, pokud jste četla jiné vydání než minule



Vložit příspěvek