Pár nápadů na vylepšení webu


mata57
Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.09.2019 v 12:23

Asi je to tím, že oni možná ebooky nemají. Nevím, jak to chodí, nikdy jsem žádný nakupovala, čtu jenom půjčené z knihovny, ale oni mají ukázku. Nikde asi není stanoveno, co v ní má být, takže je to pokaždé jiné. Možná kdyby od prodejce měli isbn v informacích stejně jako u papírových, určitě by to do kolonky psali. Ale nevím, jak to mají nastavené :( třeba je super tajná informace :D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.09.2019 v 12:26

Reader.007: to dělají hlavně na alze. A dřív to bylo na ereading. Tam se ukázka musela rozliknout, a pokud bylo isbn v ní, opsat z ukázky, ne to z údajů u knihy . Taky u slovenských knih. Tam nemají povinno jako u nás že ebook musí mít jiné isbn než papírová kniha...
Ale všimla jsem si, že se to postupně mění. Není hezký pocit, že alespoň v něčem jsme napřed před bratrama? :D

Text příspěvku byl upraven 25.09.19 v 12:30

Lukasitch
Lukasitch 25.09.2019 v 12:31

Lenka.Vílka: Ale mají, právě že mají.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.09.2019 v 12:42

Lukasich: děkuji, já jenom vkládám a nekupuju, takže to jsem nevěděla, dík :)
V tom případě je odpověď jasná a smutná a jedná nebo víc dohromady z možností:
A) nechtěj mít práci navic, protože na ebooku vydělají míň, tak na to kašlou...
B) považuji ebooky za "nižší knihy" a podle toho jim dávají péči, a prodávají je i jinde než jenom ve speciálních obchodech, třeba ty palmknihy, myslím, aby zákazník neremcal...
C) nenapadlo je, že by se to někomu hodilo k vložení záznamu na nějakou knižní databázi, což je smutný, protože teď si nevybavuju, kde jsem to viděla. Několik odkazů pod sebou na komentáře k oné knize právě na tuhle databázi, takže o nás ví.

jirin@
jirin@ 25.09.2019 v 13:35

ISBN a online publikace.
Cituji:
"... Ještě v r. 2009 nehrálo elektronické publikování, natož trh s online publikacemi u nás žádnou roli. Během r. 2010 se však začalo ukazovat, že rozmach obchodování s těmito publikacemi nelze ignorovat a že se budeme muset vypořádat s přidělováním čísel ISBN online publikacím i u nás v Národní agentuře v ČR. Od července 2010 lze proto čísla ISBN přidělovat i těmto publikacím, ale jakým konkrétně? ..."
zdroj: https://ikaros.cz/isbn-a-online-publikace
---------------------
Pro DK: Před červencem 2010 může mít e-kniha ISBN shodné s tištěnou verzí knihy.


reader.007
reader.007 25.09.2019 v 13:40

hmm... a jak je tu tedy máme vkládat? Se stejným číslem? A kousne mi to systém?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.09.2019 v 13:46

Reader.007: stačí jenom ignorovat upozornění, že kniha s tímto isbn tady už je :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.09.2019 v 13:56

Když teď to tady jedeme jako téma...
Nebylo by od věci to "jak na ebooky", dvě tři základní pravidla zakomponovat do nápovědy?
Jako to:
Do roku 2010 byla ta a ta pravidla, od roku 2010 ta a ta, povinnost isbn a že formát není povinný.
Nebo nějak tak do pár vět jako to je u papírových...

kapr
kapr 26.09.2019 v 04:34

2019 09 25 - Uvědomil jsem si, že žebříček nejoblíbenějších autorů je užitečná věc. Když se ale chcete seznámit s literaturou určitého jazykového okruhu určitě by pomohla možnost filtrace podle národnosti - jazyka tak, aby bylo možné se začít seznamovat s díly autorů nejoblíbenějších, která budou pravděpodobně také nejčtivější, nejsnáze přístupná.
-
2019 09 26 - Tak se mi zase jednou celý, a poměrně dlouhý, několikrát čtený, přepisovaný a opravovaný příspěvek ztratil.

Hledám vhodné knihy pro děti a mládež přeložené z jazyků sousedních států, které vyšly v češtině a slovenštině, nejlépe v obou dvou jazycích. Pokud žádné nenaleznu tak si ještě v nouzi pomáhám překlady do němčiny a angličtiny, které ale pravidelně pro mé potřeby nebývají vhodné. Spíše bývají vhodným doplňkem k překladům do našich jazyků.

V současné době mi jde o především o maďarštinu, již několik let se ale zajímám i o polštinu. Výhledově se pak chci vrátit k němčině. Zajímám se samozřejmě i o ukrajinštinu, rumunštinu a bulharštinu, ale na ně obvykle nezbývá čas.

Ideální by bylo využití seznamů, ale netuším zda takové existují a jak je hledat. Dalšími možnostmi je kombinace oblíbených autorů a štítku, respektive štítků. Takové funkce ale DK zatím neposkytuje.
Vypomáhám si obvykle tím, že zajdu do příslušné knihovny, zpravidla dostanu jeden, dva tipy, které ale nejsou pro mé účely příliš vhodné. Zabývat se například půl roku titulem který vás nezajímá, a číst jej česky, slovensky, případně i anglicky a německy, a to vše porovnávat s originálem není příliš příjemné a především ani motivující.

Text příspěvku byl upraven 26.09.19 v 06:49

Janadvorackova
Janadvorackova 29.09.2019 v 13:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.10.2019 v 18:31

Dost mi chybí jedna věc. V aktivitě oblíbených je skoro všechno. Tedy až na komentář u povídky a její hodnocení. Je to taky komentář k přečtenemu.
Lepší je toto pravidelně toto nahodit. Třeba se někdo chytne ;)
Bylo by to velké vylepšení webu :)

reader.007
reader.007 02.10.2019 v 21:21

ono v přečtených vůbec chybí povídky...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.10.2019 v 21:36

Povídky jsou jenom v hodnocených. A potom samozřejmě v komentářích. Ale jenom na mém profilu :(
Ale po pokroku propojenosti povídek ve vydáních je škoda tohle. Skoro to vypadalo,
že se povídky dočkají stejného "zacházení", ale stálé nic :(
Přesto (proto?) uživatele (je jich dost) vypisují povídky přímo ke knize, aby se jejich názor neztratil a byly o tom informováni ostatní. Já to tam teď ke komentáři píšu. "Komentář k povídkám u povídek." Protože to podle mě u knihy nemá být, když jsou povídky. Jaksi by to mělo být na stejné úrovni tedy, ne? :(

Text příspěvku byl upraven 02.10.19 v 21:37

mata57
mata57 04.10.2019 v 09:41

Mám malou prosbu, při rozkliknutí: autor/knihy se u knih zobrazí volby : koupit a koupit e-knihu. Ale po rozkliknutí knihy se u některých objeví e-kniha zdarma. Nešlo by tuto volbu zobrazit o úroveň výše? Ať má uživatel rychlejší přehled? Stalo se mi to u knih Václava Kahudy. Děkuji.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.10.2019 v 09:35

Opět, píšu znovu. Bylo by lepší nahlašovací formulář lehce změnit. Takhle někdo napíše nějakou kravinu ke knize, která evidentně není komentářem. Někdo nahlásí. Což je voda na mlýn pro tahle individua. Přijde jim upozornění, že buď napsali spoilery nebo to není názor na knihu. Tito chytráci že sebe dalším příspěvkem udělají v diskusi mučedníka, protože to byl jejich názor na knihu. A ten jim nikdo brát nebude! A basta! Já jsem king!
(Bohužel si tady dost lidí plete význam slov "názor na knihu" a "názor na přečtenou knihu".)
Možná by bylo lepší na tyhle případy nechat stejný formulář, ale na spoilery zvlášť. Což pomůže i moderátorů přece. Alespoň budou lidi míň kvákat, že jim bylo kvůli spoilery přesunutí. Prostě jenom moderátor dopíše slovo spoiler. A vyřeší to tuhle věc s nevhodným komentáři ke knize které tam nepatří. Třeba když chtěj jenom hatovat a knihu nečetli. Nebo dají odkaz svojí recenze. Známe tyhle případy a jak to dopadá. Akorát se lidí čertí a v diskusi to vypadá jako u blbečků na dvorku. Navíc když se to někdo někomu pokusí vysvětlit, tak záleží na charakteru, ale chápu, proč se potom každej stará sám o sebe. Je to bezpečnější (?)

Text příspěvku byl upraven 07.10.19 v 09:37

yaoiyuri
yaoiyuri 07.10.2019 v 16:21

@Lenka.Vílka
Ale já už se několikrát setkala s případy, kdy někdo nahlásil a admin schválil přesunutí komentáře, který názorem na knihu byl. A dost často byl problém jen v tom, že autor komentáře použil sofistikovanější systém hodnocení než "kniha se mi (ne)líbila, a proto dávám XXX hvězdiček". Jak něčemu takovému pomůže vámi zmiňovaná úprava nahlašovacího formuláře? Problém totiž dost často je, že psaný text tu nechápou i lidé, kteří mají být ti povolaní... a pak v diskuzi vznikají flame wars.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.10.2019 v 16:30

Yaoiyuri: Jo, jo, řešilo se ve smazané diskusi k Nabarvenému ptáčeti. Když vás to tolik tlačí, nahlašte k návratu do komentáře.
Popisujete další problém hlášení a aplikujete to na mnou zmíněný dost velký nešvar, přestože to je úplně něco jiného.

Odpověděla jsem že slušnosti a končím. S uživateli podrazáky, bonzáky, zákeřákami a těmi, co neumí vkládat knihy nekomunikuji. A hle, vy splňuje všechno dohromady. Zrovna dnes jsem už psychicky vrhla několikrát v rámci této databáze. A už není nic dalšího, co by mohlo jít ven. Sorry, fakt zavěšuju...

Naias
Naias 07.10.2019 v 16:39

Podľa mňa by v tom upozornení „buď nebyl vaším názorem na knihu, nebo obsahoval spoiler (prozrazení děje)“ malo byť dačo o tom, že do komentárov patrí len názor na knihu od užívateľa, ktorý tú knihu čítal. Aby sa ľudia, ktorí si tvoria názory na knihu podľa anotácie, informácií na webe a pod., prestali rozčuľovať, že im ten „komentár“ dakto presunul.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.10.2019 v 16:48

Naias: děkuji, něco v tomhle směru jsem myslela. To slovo spoiler brnká na nervy...A je výmluvou a argumentem. A to není správné...

Text příspěvku byl upraven 07.10.19 v 16:51

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.10.2019 v 16:52

Ještě dodám, že psaní těchto návrhů je pro mě něco jako psaní Ježíškovi, když jsem byla malá. Byly jsme v té době chudá a skromná rodina. Věděla jsem, že ty dárky nikdy nedostanu. Ale stejně jsem psala každý rok a něco i namalovala, přestože jsem to neuměla. Byl to rituál. Už jenom to napsání byla půlka dárku. Tohle je podobné. Něco napíšu a mám ráda vědomí, že si to možná přečetl někdo, kdo s tím může něco udělat. Jasně, i kdyby si to nikdo nepřečetl, já psala Ježíškovi stále, i v době, kdy jsem už věděla, že je to trochu jinak. To stačilo. A stačí mi to i dnes. Umřu jako vysílená stará bába, která prudí všechny sousedy, a stále píše Ježíškovi, ale co? To prostě každý nemůže pochopit...

Skallarix
Skallarix 07.10.2019 v 16:52

Ale tak někteří nahlašují i komentáře ke knize, se kterými se neztotožňují, že, Lenka.Vílka?

Text příspěvku byl upraven 07.10.19 v 16:56

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.10.2019 v 17:07

Skeeve: slovo do debaty. Věřím, že to tak nějací uživatelé dělají.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 08.10.2019 v 11:43

Děkuji za úpravu nahlašovacího formuláře :)

Přesto dodávám, že stávající je verze ničemu, ale vůbec ničemu nepomohla. Snad se ješte něčo znění. Stále je v jednom bodu ono není názor na knihu/spoiler, a hlavičky můžou v klidu jet dál v té své "logice". Kdyby to bylo:

A) tak jak je, to je v pořádku

B) není názorem na přečtenou knihu (jenom hatuje, fakt to nečetl)

C) obsahuje spoiler (moderátor slovo na začátek dopíše, místo přesunu do diskuse)




Jaksi nevím, co znamená současný bod c. Nesouhlasím s tím a stane se co? Já mohu nesouhlasit i s názorem na knihu a co jako? Kvůli tomu se mi to potom nebude zobrazovat u komentářů? Nepochopila jsem.

Text příspěvku byl upraven 09.10.19 v 10:16

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.10.2019 v 13:11

https://www.databazeknih.cz/pravidla-diskuze

Dík za toto ;)



Vložit příspěvek