Pár nápadů na vylepšení webu

LordSnape31.05.2019 v 13:05

Diskuzi u knih nemůžeš zpoplatnit. Úplně to odpírá smyslu fungování databáze a jako komunitního webu. U bazaru to byla otázka času, páč si i teď pamatuji, jak to Dan měl jen jako "doplněk".

evickakyticka31.05.2019 v 15:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Skeeve31.05.2019 v 18:56

.. Ještě se může zpoplatnit členství, samozřejmě. Nebo - možnost si kupovat prémiové členství, ať už to bude znamenat cokoli.... ( #Trollínápady ;-)

Lenka.Vílka06.06.2019 v 08:39

Když si rozkliknu vydavatelství, vidím u přípravovaných knih buď datum nebo otazník. To je ok. Nešlo by to takhle udělal i u již vydaných? Jako situace: dlouho jsem byla mimo a chci se kouknout na vydané knihy svého oblíbeného vydavatelství. Jasně, ty knihy se zobrazují jakž tak podle data, ale při aktualizaci knihy vypadá zase trochu jinak s pořadím.
Dík

PS: a co ten návrh, aby každá kniha měla svou sérii viditelnou u svého vydání, ne jenom tu hlavní, která se ukazuje všem vydáním? Jenom pro připad, kdyby dotaz z minula (opět) zapadl v...nečekané reakci.
Dík

Lenka.Vílka11.06.2019 v 13:46

Nápad: víc nutných kontrol a schválení moderátorem. Příklad? Včera večer jsem nahlásila smazání autorů, protože to je antologie (můj první střet s knihou byl, když jsem nechala smazat autory, protože jsou u povídek a kvůli doplňeni antologie). Včera večer si s tím dal moderátor práci a všechno smazal, aby zůstala jenom antologie. Dnes ráno tam jsou zas všichni autoři. Proč? Protože na tohle není potřeba schválení moderátora. Do dalších autorů si vlastně může kdokoliv naklepat cokoliv a nikdo to nekontroluje. Což je za mě dost důležitá část knihy a je osvobozena kontrole moderátora? Jasně, to by moderátor neschválil, když vidí, že má kniha povídky. Ale takhle má akorát práci s mazáním.

To je jenom takovej nápad. Může zůstat ignorován. Holt si moderátoři máknou ;)

(A to se netýká věcného boje antologii, ale třeba i kdyz někdo předělá staré dílo po svém, je vedený jako autor jenom on a potom se najdou tací, kteří stále přidávají autora původní látky jako spoluautora. A kontrola v tom případě prostě není.)

LordSnape12.06.2019 v 16:55

Ono je jednodušší tam nafrkat autory a už ne povídky s jejich jmény...


Lenka.Vílka12.06.2019 v 19:23

Ono je to trochu jinak. Od moderátorky jsem se dozvěděla, že pokud u knihy nejsou doplněny povídky, je lepší, aby tam všichni autoři byly, a až se doplní povídky, tak se autoři smažou a dodá antologie. Což je podle (mého) zdravého rozumu blbost (u určitých knih). A kdo to bude doplňovat, když většina lidí stejně hodnotí celou knihu, ne jednotlivé povídky?

Jde hlavně o knihy, kde už povídky jsou a stále někdo má potřebu autory doplňovat, přestože jsou u povídek. V případě mojí knihy (teď už to byla poslední kapka) a já tohle napsala, má příběh happy end, když se během 24 hodin mazalo dvakrát a předtím už taky. Asi jde zamknout knihu stejně jako sérii.

Jenže to nevyřeší problém jako celek...

Text příspěvku byl upraven 12.06.2019 v 19:23

siena13.06.2019 v 09:32

Dle mého to blbost není. Jestliže opravdu nejsou vložené jednotlivé povídky, tak je, vložení alespoň jejich autorů, jediná možnost, jak něco najít. Souhlasím s LordemS., že to je podstatně snadnější práce. A kdo to bude doplňovat? Doplňovat to budou ti, kteří mají v ruce a kteří jinak vkládají. Ostatně jako všechno tady:)

Ale, když už se tu toto téma otevřelo. Ráda bych opět připomenula, že tu jsou pod povídkami vložené romány, divadelní hry, neb jiná možnost vkládání sebraných spisů není. Nevím, jak technicky náročné to je, ale jestli by se alespoň nešlo pokusit naprogramovat možnost vkládání i něčeho jiného, než povídek...Řekla bych, že by to bylo velké vylepšení zdejších stránek, vylepšení právě jejich "databázovosti".

Text příspěvku byl upraven 13.06.2019 v 09:49

LordSnape13.06.2019 v 09:57

Ale teď si představ, že někteří z těch autorů napsali stovky povídek. Takže u nich v seznamu budou stovky knih? OMG, to snad nemyslíte vážně. Ty povídky se daj krásně dogooglit.

Lenka.Vílka13.06.2019 v 10:18

Siena: to je ten problém. Naděje umírá poslední, možná tam ty povídky třeba i někdo doplní :) ale neustále znovu doplňovat autory, pokud už povídky doplněny, aby moderátor smazal, je na hlavu. O tenhle případ mi šlo v první řadě. Ale teď už vím, že to jde vyřešit s moderátorem a to je fajn.

A svůj návrh neberu zpět (to další, co píšou ostatní, je na delší diskuzi, která už jisto jistě proběhla víckrát). Tj že vkladní dalších autorů knize, která tady už je, by mělo podléhat kontrole moderátora :)

siena13.06.2019 v 10:45

Tak kdybych chtěla být škodolibá, tak bych mohla říct, že vše se dá nakonec "vygooglit", LordeS...Holt, budou stovky knih, stejně, jako by byly stovky povídek v jeho seznamu.

Lenka.Vílka, s kontrolou moderátorem souhlasím. A znovu se budu opakovat. Jestliže musí projít kontrolou změna vazby knihy, tak tím spíš tyto důležitější údaje...

Naias13.06.2019 v 11:05

Dovolím si pochybovať, že by u nejakého autora mohli byť stovky antológií, nech už napísal poviedok hocikoľko. To by každá poviedka musela vyjsť v inej antológii.

Text příspěvku byl upraven 13.06.2019 v 11:08

LordSnape13.06.2019 v 12:05

Naias a Siena. Jenže tady je ten problém. Povídka může být v x antologiích a proto je dobré v rámci katalogizace ji přidat a k ní autora napříč antologiemi. Tam se pak u ní zobrazí, kde se ještě objevila. V případě hltačů antologií to pomáhá, aby nečetli povídku 7x třeba.

Takže drahá Sieno, pokud dáš autora k antologii jen v rámci "seznamu", vůbec tomu nepomůžeš. Autoři v rámci záhlaví by měli být pouze editoři. Jestli to nechápete, je mi vás líto.

Já povídky doplňuju pravidelně + nechávám odmazat i ty debilní seznamy. Co děláte vy?

Text příspěvku byl upraven 13.06.2019 v 12:07

Lenka.Vílka13.06.2019 v 12:23

Jinak k povídkám. Většinou skutečně lze doplnit, až tím, kdo knihu četl. Proto mě vždy naštve, když vidím u knihy komentáře, jak jsou ty povídky bezva a nejspu doplněné (někdo byl línej). I kdyby to znamenalo jenom název a jméno autora (i já sama jsem minule ke povídkam psala komentář, kde nebyla anotace, protože jsem měla problém s napsanim obsahu bez vyzrazení děje, když to má třeba jenom šest stran, takže jsem chybějí anotaci fakt nedoplňovala).
A souhlas s Lordem. Na mě je argument "ať má autor zatím nějakou knihu" málo. Napsal povídku, povídka tady ještě není, tak by jeho jméno nemělo v téhle databázi figurovat. Jestli ho tady někdo chce mít za každou cenu, ať si doplní povídky. Potom onen pojem antologie neplní svůj účel :(
A jelikož jsem nějakou dobu zpátky měla trochu krizi a zvládla číst jenom povídky, propojenost povídek se mi hodila víc než dost.
Já to beru jako svou "povinnost" tady. Že pokud narazím na povidkovou knihu, kde nejsou povídky, doplnit. Už jenom proto, abych mohla napsat komentář k té povídce, ne ke knize. A potom fuj se seznamem pryč.

Text příspěvku byl upraven 13.06.2019 v 12:24

siena13.06.2019 v 12:25

LordeS, dneska se již vesměs ochladilo, tak prosím, uber...
Ano, povídky mohou být v různých antologiích. Také jsem to byla já, spolu s dalšími, která na tehdejší "vylepšení", kdy zmizel přehled, kde všude povídky vyšly, upozorňovala. Stále jsme to tu dokola připomínali, až konečně došlo k nápravě.
Otázku, kdo tu co dělá tedy si nech laskavě od cesty. Dovolila jsem si jen říct, že si myslím, kdy vkládat autory má smysl, a myslím si to i nadále. Možná jste, LordeS, Lenka.Vílka, v místní hierarchii výš, než já, to samozřejmě nevím, ale jinak tu snad můžeme mít argumenty všichni nějaké...

Text příspěvku byl upraven 13.06.2019 v 12:33

Lenka.Vílka13.06.2019 v 12:36

Takže já vím, že nějaký autor napsal povídku a najdu jí kdy je a autora, že je jeho jméno u knihy jako autora. Alespoň. To je divný argument. Nejsi autor, tak vyfič. Udeláš jednu výjimku, potom druhou atd. ... proto se vymyslel pojem antologie, popřípadě její seskladatel.
A myslela bych si to v mínus deseti, plus deseti i plus třiceti. A že prej já jsem hnusná v diskusi, se říká...ha ha ha

LordSnape13.06.2019 v 12:37

Na tomhle se neshodneme. Je to úplný nesmysl tam uvádět autory jako telefonní seznam, když tam mají jen povídku... Zvláště, pokud jde o bichli třeba s dvaceti autory. Autorem knihy antologie povídek je editor! To on dává dohromady autory a vybírá povídky. Nechápete? Problém no. Ale tak já tady už na vše rezignoval, je mi to buřt, tak si dělejte co chcete. Argumentujete úplně mimo. "Je lepší tam mít něco než nic" je jak strategie "dělám to sice na hovno, ale aspoň něco dělám."

Nejsem v žádné hierarchii. jen jsme tohle už řešili milionkrát a beru platné to, že jako autoři jsou uváděni editoři. Pokud si chcete vydupat s některým z moderátorů změnu, tak ok. Svědčí to jen o dalším strmém vývoji DK...

Text příspěvku byl upraven 13.06.2019 v 12:41

siena13.06.2019 v 13:02

Tak znovu, LordeS., ...nechci si nic vydupávat, jen jsem reagovala na slova jedné uživatelky, že je něco hloupost. Že tu není sama, a že i jiným, nejen tomu jednomu moderátorovi, to jako úplná hloupost nemusí připadat. To bylo celé...Takže kdybys do toho nezačal vytahovat své zdejší zásluhy, nezačal tím vlastně říkat, že nikdo jiný se nemá co ozývat, mohlo to u toho skončit:)

Ano, editor je ten, kdo je autorem knihy. A to nejen u knih povídkových, ale například u různých sborníků, u knih s historickými esejemi, apod. To také zde bylo dlouho nejasné, různě se pohled měnil. Jen mi přijde zkrátka lepší, když tu bude alespoň zmínka v přehledu autora, že má příspěvek i v nějaké knize...
A i když to není úplně srovnatelný problém, přesto, narazila jsem na jednu konkrétní knihu...ta vyšla za minulého režimu, autory jsou tři, jinak známí a zde i uvedení, pánové, kteří ji dali dohromady pod jakýmsi "pseudonymem". Ráda bych byla, kdyby se dala tato kniha dohledat v jejich zdejších profilech. Mám tedy k tomu pseudonymu, dopsat ještě i jejich jména? Případně i pseudonym, pod kterým psali za minulého režimu? Nebo to nechat být s tím, že tu bude kniha takto samostatně, a že až po rozkliknutí člověk zjistí, kdo do ní přispěl? A nejedná se o povídky, ale o eseje a úvahy nad naší historií, takže tu samozřejmě nejsou ty jednotlivé příspěvky samostatně uvedené...Nebo k těm autorům dopsat tento pseudonym?

Text příspěvku byl upraven 13.06.2019 v 13:03

jirin@13.06.2019 v 14:15

siena - s největší pravděpodobností se jedná o knihu Češi v dějinách nové doby, kterou sepsali tři autoři pod společným/kolektivním pseudonymem Podiven.

Se společným (kolektivním) pseudonymem je to složitější než s pseudonymem, který používá pouze jedna osoba.
Pokud by se u každého ze tří autorů uvedl v profilu pseudonym Podiven, pak by se do záznamu konkrétní knihy musel vložit také třikrát. Pro každého ze tří autorů zvlášť, aby se ve výpisu každého z nich titul objevil. Vypadalo by to ovšem divně a spíše by to mohlo vypadat jako chyba (= pro uživatele nepřehledné a s největší pravděpodobností by časem žádali o smazání triplicitního údaje v záznamu knihy).
Češi v dějinách nové doby (1848-1939)
od: Podiven (p), Podiven (p), Podiven (p)

V tomto a podobných případech nelze v DK uplatnit pravidlo uvedené v nápovědě, které se vztahuje pouze na jednu konkrétní osobu a její pseudonym:
"Píše-li autor pod pseudonymem, přidejte ho pod skutečným jménem a příjmením (pseudonym k němu přiřadíte následně)".

Zmiňované dílo je i v NK vedeno pod společným pseudonymem:
https://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=001255368&local_base=NKC
Pokud se nemýlím, tak u jednotlivých autorů, pokud vyhledáme v NK, také tento titul u nich nenajdeme.

V souladu s autoritami NK a též LC, odkud přebírá autority nejen NK, ale i jiné knihovny, pokud už nesdílejí data s NK, má kolektivní pseudonym v DK svůj vlastní profil a autorství díla je připsáno tomuto společnému pseudonymu.
Aby se zcela neztratily vazby mezi kolektivním pseudonymem a autory, kteří jej použili, jsou v DK informace uloženy v životopisech profilů - a to jak v profilu kolektivního pseudonymu s odkazy na jednotlivé autory, tak i v profilech jednotlivých autorů je vložen odkaz na společný pseudonym.

Jinak to v DK asi vyřešit nelze. Jiné řešení než výše popsané jsem pro DK zatí neobjevila, protože zde nemáme navzájem propojený systém odkazů, jakým disponuje např. plně automatizovaný integrovaný knihovní systém Aleph.

siena13.06.2019 v 16:26

jirin@, však s tím také nic nedělám. Jen jsem si zrovna na tuto knihu vzpomněla, když už se tu probírá antologie, editor, jednotlivý autor. Protože kdo nezná přesný název knihy, či zmiňovaný pseudonym, dost těžko knihu hledá. Takže mi přijde, i když se to jeví jako nesystémové, od uživatelů jako určitá lenost, i když mi zrovna v kontextu DK nepřijde lenost jako slovo adekvátní, nikomu tu přeci žádná povinnost není uložena, lepší, když už se u povídkových knih doplní i jen ti jednotliví autoři. Že je to potom alespoň nějaké vodítko, kde všude se mohu s autorem potkat...

hannah200023.06.2019 v 11:08

Měla bych jen malou připomínku/nápad ke komentářům ke knihám.
Nebylo by možné, aby se v přehledu komentářů - v sekci komunita - zobrazovaly i ty starší? Stejným způsobem jako se třeba zobrazují příspěvky v diskuzích - dole by bylo doplněno stránkování. Komentáře, je jedna z možností, jak se přes ty zajímavé dostat na nové tipy na čtení.

Text příspěvku byl upraven 23.06.2019 v 16:46

E. Witerez23.06.2019 v 12:07

Už dlouhodobě mi vadí jedná věc při editaci knih.

Člověk obsáhlé vyplní chybějící popis, nahraje novou obálku, přepočítá stránky, doplní autora obálky a.... opět musí všechny předchozí kroky udělat znova. Pokud nemá uložený text, který umístil do popisu tak si docela dovedu představit, že už to tam podruhé fakt neťuká....
Nedá se sekce překladatele/ilustrátoři upravit stejně jako při přidávaní nové knihy, tudíž veškeré předchozí informace vám nezmizí?

Text příspěvku byl upraven 23.06.2019 v 12:07

IVANA012325.06.2019 v 12:58

Dotaz - nešlo by u sérií - hlavně detektivek, které spojuje stejný detektiv - někde označit, jestli je mezi jednotlivými díly přímá návaznost a nebo jsou to samostatné případy na sobě nezávislé? Kdy prostě radši od prvního dílu a kdy je to úplně fuk? Často mi nejsou schopni poradit ani v knihkupectví a toto bych ocenila.

Lenka.Vílka25.06.2019 v 13:28

Ivana0123: nápad dobrý. Ale asi by to záviselo na tom, zda doplní uživatelé a zda správně. Pokud by tam byla nějaká kolonka na to. A kdo určí, zda je to stále "a" nebo už "b"? Ve většině příběhů je buď na začátku opakování minulého dílu nebo se celou sérií táhne červená nit (ať už pracovní nebo osobní), přestože mohou být případy knih oddělené.

Možná by se ale knihy primárně měli číst od prvního dílu a basta! Já si takhle počkala na knihu Synové člověka. Prostě nezačnu číst někde uprostřed. Nehledě na "a" a "b" vašeho návrhu.

Jiný případ je, pokud je série vydavatelstvím zprzněna vydáváním dílů na překáčku (au, Jack Caffery, kde pokud nečtete za sebou, tak jste v háji) nebo vydáním od dílu, kterým autor prorazil. Třeba Davida Rakera jsem si vážně neužila, protože jsem neznala souvislosti minulých dílů, když nejdřív vyšlo od dílu čtvrtého.

Ale není zlaté pravidlo detektivkáře číst od prvního dílu?
(A porušit to jenom v krajní nutnosti? Třeba že už máte na dovolené všechno přečteno, tak v knihkupectví vezmete první knihu a ona se z toho vyklube vynikají série. Což se jednou stalo mě a je to pro mojí psychiku strop.)

Já nečtu jenom příběh vraždy. To dnes zvládne každý. Já čtu příběhy lidí. Zajímá mě i to kolem. Kdo tohle nemá, asi by informaci ocenit. Ale i tak bude závislý na tom, kdo co označí, bez kontroly, bez jistoty... :(

A jo, v knihkupectví vám bohužel neporadí. Do knihkupectví musíte přijít a mít naštudováno, co chcete, protože tam se pomoci nedočkáte... :(

IVANA012325.06.2019 v 17:15

S tím vším s vámi souhlasím. Taky jsem ten typ, který to raději bere postupně, ale pokud nechci mít doma pouze knihy - což by bylo sice fajn pro mě, ale nežiju sama - tak si občas knihy půjčuju v knihovně a tady se občas dočkat nějakého dílu, pokud je všechny vůbec mají, je prostě problém. Tohle jsem třeba řešila u mého oblíbeného Dominika Dána. Knih spousta a v knihovnách max. 10kusů, pokud tedy člověk nežije třeba v Praze, tam by to asi nakonec vyběhal, tak má smůlu. Takže, třeba tady je taky lepší držet lajnu, ale pokud se nezadaří, tak se svět neboří, pže i tak má kniha hlavu a patu.
Otázkou je, jak správně píšete, kdo by to rozhodoval. Mně by třeba stačilo, kdyby u sérii bylo místo, kde by se dalo zatrhnout - třeba někde vedle hvězdiček hodnocení- jde číst mimo řadu a kdyby to tam mělo čtenářů víc, tak je jasno. Možná krkolomné, ale třeba někoho napadne něco jednoduššího. A když nic, tak jsem to aspoň zkusila.

Text příspěvku byl upraven 25.06.2019 v 17:16Vložit příspěvek