Pár nápadů na vylepšení webu


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.05.2019 v 11:23

LordSnape: máš pravdu, mlčím, nebudu se vyjadřovat, ať jsou všichni šťastný a hádají se do krve. Ano, rozvedla se tady zajímavá debata, která bohužel nevedla k reakci a zamyšlením nad mojím dotazem. Snad kromě reader.007, ale to se v tom všem nejspíš ztratilo. Škoda :(

LordSnape
LordSnape 11.05.2019 v 22:43

Všichni šťastní očividně nebudou, když DK jako web o knihách jde strmě dolů, admin neposlouchá své uživatele a honosí se Lupou, zatímco na CBDB jde vše opačným směrem...

jelito
jelito 11.05.2019 v 23:43

LordSnape. Z čeho tak usuzuješ že jde DK strmě dolu?

reader.007
reader.007 12.05.2019 v 00:06

jelito - dovolím si odpovědět, i když ta otázka nebyla na mne: Důvodem je například zvyšující se počet reklamy, stejně jako její přemisťování na místa, která by měla patřit knižnímu obsahu. Ano, můžete sice kontrovat, že reklama na knihkupectví a jejich produkty je taky knižní obsah, jenže opravdový knižní web by měl lidi motivovat knihy číst, zajímat se o to, co se děje ve světě literatury, ne být jen vývěsním štítem vydavatelů.
Navíc se právě ten podíl čtenářů (recenze, komentáře, hodnocení) schoval do lištičky a kdo má zájem o nějaké samostatné myšlenky nebo inspiraci jinou než zaplacenou, musí pěkně hledat. Nejspíš podle hesla, že cesta je taky cíl...

LordSnape
LordSnape 12.05.2019 v 22:34

@jelito Přečti si pár postů výše... Nebudu se tady zbytečně opakovat a parafrázovat jiné.

kapr
kapr 15.05.2019 v 07:39

Včera jsem hodnotil (možná až příliš přísně) Slabikář z roku 1960, poznamenaný duchem 50.let. Když si tyto perly odmyslíme, knížka samotná je velice hezká. (To bylo zřejmě také důvodem proč si ono dítě po kterém jsem knihu zdědil obrázky z knížky prostě vystříhalo.) Moje hodnocení se zobrazuje u vydání z roku 1970, které jsem nikdy neměl v ruce, navíc bez jakéhokoliv odkazu jak vzniklo, a kterého vydání se týká. Předpokládám, že vydání ze 70.roku by už mohlo být trošku ovlivněno duchem uvolněnějších 60.let, a možná nepatrně i zdravými závany roku 1968. Pravdou sice je, že název a obálka je identická, a i autorský kolektiv se zřejmě příliš neliší, přesto takováto kniha pravděpodobně za těch 10 let prošla určitým vývojem. Jakékoliv hodnocení, komentář by měl být vždy spojen s konkrétním vydáním, jinak dochází ke zmatku.

https://www.databazeknih.cz/knihy/slabikar-227869


Koka
Koka 15.05.2019 v 08:32

kapr, ta vydání slabikáře jsou sloučená, proto se všechny komentáře zobrazují pod vydáním, které je tzv. titulní - v tomto případě je to vydání z 1970.
Tak je to u všech knih, u nichž je několik různých sloučených vydání, včetně vydání slovenských. Pokud čtenář v komentáři neuvede, resp. v příapdě kritiky nezdůrazní, které vydání posuzuje, pak se jeho slova mohou vztáhnout na všechna vydání.

Naias
Naias 15.05.2019 v 08:38

Kapr hlavne hodnotil vydanie z roku 1970, čo je vidieť v jeho profile.
https://www.databazeknih.cz/hodnocene-knihy/kapr-182647
Ja som na ukážku dočasne ohodnotila vydanie z roku 1960.
https://www.databazeknih.cz/hodnocene-knihy/naias-57422
Kapr, nemá zmysel žiadať, aby sa hodnotenie spájalo s nejakým vydaním (rok 1960), ak človek ohodnotil vydanie iné (rok 1970).

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.05.2019 v 08:52

Kapr: a potom je otázka, kolik uživatelů o to opravdu stojí. Když se vy potom podíváte do svých přečtených, zobrazí se to vaše přečtené vydání. Pokud o téhle možnosti víte. Co jsem tady zjistila? Že dost uživatelů neví, že si mohou kliknout na ono jejich čtené vydání. Třeba když jsem psala jedné uživatelce kvůli vkládaným knihám, že už tady všechny jsou. Odpovědí mi bylo, že je tady pouze české vydání (zobrazilo se ji hlavní vydání) a ona má slovenské. Ano, byla překvapená z záložky vydání...

Jinak, já to ke knize občas píšu. Ale jenom když je to starší kousek a vyšel pod více vydavatelstvími. Nebo je to dost důležité psát ke knihám, které mají třeba jenom ilustrace navíc od původního, proto skončí pod stejným vydáním. Protože nevím, jak by se to řešilo potom. Ke každému vydání tedy hodnocení zvlášť? Jak? Knihy jsou přece sloučené pod jednu. Alespoň že údaje mohou být konkrétní každému vydání. Teď už jenom vyřešit, aby se všem vydáním neukazovala stejná série, pokud je byť jedna v sérii, ukazuje se všem vydáním. Což je velkej problém :(

Text příspěvku byl upraven 15.05.19 v 08:57

reader.007
reader.007 15.05.2019 v 10:50

kapr: on slabikář od J. Žáčka z nakl. Alter, respektive jeho různá vydání, ač také sloučená, jsou verze přímo diametrálně odlišné. Například ve vydání z roku 1996 na návštěvě u dědečka mluví tento moravským dialektem. Současné děti už jsou patrně příliš... ehm... citlivé než aby snášely takové řečové kuriozity a tak je text "počeštěn". Nemluvě o přidaných povídáních o vietnamských spolužácích, genderově vyvážené verzi básně K čemu jsou holky na světě a jiné paskvily. Osobně by mne moc zajímalo, jestli k tomu pan Žáček dal vůbec svolení.

Jo a ten tvůj slabikář, tady máš verzi z roku 1973, můžeš porovnávat:
http://skolicka6.sweb.cz/STARYSLABIKAR/SLABIKAR.htm

Ještě dodám, že verze z roku 1970 a 1974 (mám, i když taky prostříhané) odpovídají té elektronické...

Text příspěvku byl upraven 15.05.19 v 11:15

LordSnape
LordSnape 17.05.2019 v 13:58

@Lenka.Vílka Úplně jednoduše. Sám to řeším tak, že to napíšu v komentáři u dané knihy, že jsem četl to a to vydání v tomto překladu a těmito ilustracemi. Ale je správně, že jsou vydání spolu pohromadě.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.05.2019 v 14:09

LordSnape: ne, takhle jsem to nemyslela. Já proti tomu sloučení nic nemám :)
Pokud v rámci vydání nejsou žádné rozdíly, tak jenom vyberu ve vydání a nedopisuju to ke knize. To se mi zdá zbytečné. Ale v případě toho slabikáře, jak se uvádělo na začátku, bych teda rozhodně uvedla taky :)
A že někdo neví, že si lze zároveň vybrat konkrétní vydání, aby se ukazovalo v jeho přečtených, to je problém uživatele, ne můj :(

Jediné sloučení, které mi vadí, jsou dvojjazyčná vydání knih nebo převedení do komiksu. To jak vidím, tak se orosim. Pokud to jsou jenom ilustrace navíc, je to v pořádku. To info je buď v anotaci nebo je u knihy doplněn ilustrátor...

Text příspěvku byl upraven 17.05.19 v 14:12

siena
siena 20.05.2019 v 13:25

Ráda bych se zeptala na zkušenost, kterou tu máte s vkládáním externích odkazů.
Včera jsem v jednom příspěvku vložila odkaz na stránky veřejnoprávního média, jak jsem vkládávala i předtím bez problému, ale tentokrát v příspěvku již není. Přitom jsem tu narazila dnes na, tu velmi častý, odkaz na yuotube...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.05.2019 v 14:01

Odkaz na jinou stránku je reklama, viz podmínky. Jsou dva přístupy. Buď vám moderátor odkaz smaže nebo celý příspěvek dá do diskuse. Že někdo narazí na odkaz je velká šance. Holt na něj nenarazil dřív ten, kdo by nahlásil a rozhodlo se o cestě příspěvku nebo byl právě nahlášený.
Smutný fakt, bohužel. Uživatelů, kteří nahlašuji tyto věci je tady nejspíš málo. Všechno nejde stihnout :(

Na odkazy jsou Zajímavosti. Tedy pokud si někdo všimnul, že teď v nich jsou živé odkazy jako všude jinde, takže má smysl tohle používat...

Text příspěvku byl upraven 20.05.19 v 14:11

siena
siena 20.05.2019 v 14:42

Byl to příspěvek do Diskuze (u knih). Takže v Zajímavosti lze, v Diskuzi ne...Dobrá, budu to tak brát.
Jen mi přijde drobet úsměvné, že na odkazu na jinou stránku, je tu jedno vlákno prakticky založeno, netřeba moc nestíhat, a jinde je odkaz článek, na věřejnoprávním médiu, brán jako reklama.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.05.2019 v 15:26

Psala jsem, že nově jde živí odkaz přidat do Zajímavostí, protože nevím, kolik lidí to ví, je to málo používaná záložka.
Ale že odkaz zmizí z diskuse knihy je divný :(

siena
siena 20.05.2019 v 15:45

I divné věci se stávají...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 20.05.2019 v 15:46

:D :D :D tak s tím naprosto souhlasím

siena
siena 20.05.2019 v 17:21

Tož, zkusím v příspěvku odkázat do Zajímavosti a tam vložit příslušný odkaz na zpravodajský článek:)

Text příspěvku byl upraven 20.05.19 v 17:49

LordSnape
LordSnape 28.05.2019 v 00:10

Nechcete udělat i položku "oblíbené nakladatelství", kam by spadaly i značky jako Yoli apod.? Byl by to zajímavý průzkum trhu a zároveň i reflexe, protože třeba Talpress letos jede naprostý bomby co se týče třeba obálek...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.05.2019 v 08:07

LordSnape: co ty víš, třeba bude i anketa Kniha roku 2019 a lidi to ocení.

LordSnape
LordSnape 28.05.2019 v 13:21

Na knihu roku jebu.

Jo a Dane, nešlo by naprogramovat do možností nastavení profilu, abych jej celý "vypnul" podobně jako seznam "Chci si koupit"? Že by byl viditelný celý jen pro mě a pro ty, co jim pošlu link.

Text příspěvku byl upraven 28.05.19 v 22:00

Fifth Element
Fifth Element 28.05.2019 v 13:26

Námět 1)
i já bych tuto možnost uvítala, alespon podobne, jako je to u komentaru

námět 2)
pokud mám knihu zaskrtnutou jako "chci si koupit", chodi alespon notifikace o pridani nabidky k prodeji.

Text příspěvku byl upraven 28.05.19 v 13:27

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.05.2019 v 13:45

LordSnape: tuhle reakci jsem čekala a jsem za ní ráda. Je super vědět, že nějaký věci a lidi se tady nemění. Myslím to s knihou roku...poslední dobou jsou tady dost velký nazorový změny šílený, trocha stability je fajn ;)

Jinak, nápad to není špatný. To s těmi vydavatelstvími. Jenom jsem úplně nepochopila, jak by se v zaškrtnutí oblíbeného vydavatelství odráželo to, že nějaké vydavatelství má super duper obálky :(

Druhý nápad taky není špatný. Dost lidí v tom má osobní věci. Mnohdy mnohem osobnější než v "chci si koupit" :)

Text příspěvku byl upraven 28.05.19 v 13:46

LordSnape
LordSnape 28.05.2019 v 22:05

A víš, že změna je vlastně jediná konstanta často vedoucí k úspěchu? :-D

Ohledně (ne)možnosti mít anonymní profil mě upozornila má soulmate, která si ten svůj smazala. Je hodně introvertní a nechce buď sdílet anebo jen s určitými lidmi svůj profil. Přijde mi to jako dobrý nápad a osvěžení možností pro uživatele. Rozhodně bych standardně nastavil profily jako viditelné a až po zaškrtnutí v nastavení je takto schoval.

Ad nakladatelství: Přišlo mi to zajímavé. Nakladatelé u nás hrají obrovskou roli. Ať už svými překlady, kmenovými autory, přístupem k vazbě... To vše by se mohlo promítnout. Vznikla by tak sice další položka v "oblíbených", ale samotný žebříček oblíbenosti by pak byl dobrá statistika a zajímavost. Dan je šikovný programátor a neměl by s tím snad moc práce. :-)



Vložit příspěvek