Pár nápadů na vylepšení webu

alekis30.03.2019 v 08:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena30.03.2019 v 09:15

"Níže jsou inzeráty, kterým vypršela platnost (neobjevují se ve veřejné nabídce bazaru.)"
Obnovovala jsem si nyní několik poptávkových inzerátů a zaujala mě anonce operace. Dovolím si podotknout, že i když obnovím, stejně se nebudou poptávky objevovat ve veřejné nabídce bazaru:)

R.E.M.31.03.2019 v 09:34

Zveřejňovat seznam knih, u kterých se mazaly duplikáty, aby bylo možné najít chybějící knihu v seznamech.
Při smazání duplikátu se ztrácí všechny informace a evidence, které jsou spojené s duplikátem bez náhrady, bez upozornění.

Lenka.Vílka31.03.2019 v 09:53

Já tedy nevím, ale mě bylo řečeno, že smazat knihu není tak jednoduché právě kvůli tomu, že někdo může mezitím k té verzi napsat koment nebo ho hodnotit, právě kvůli těm vazbám na jiné vydání. Nejsem si tedy jistá, jestli to je automaticky kvůli smazání duplicity, protože se to musí přehodit k ostatním vydání, když vložíte duplicitu a knihu si dáte do bazaru, taky.přece o ten bazar nikdy nepřijdete (jinak, já si vždy vybírám konkrétní vydání, které čtu a vždy se zároveň kouknu, zda jsou ostatní ok, abych něco nenapsala právě v duplicitě a když tam něco je, nahlásim).
Poslední dobou se ale občas stalo (systémovou chybou, protože to opravil až potom majitel), že kniha najednou má místo třeba 382 hodnocení jenom 38. Stalo se mi to se dvěma knihama (co tedy vím, hodnotím i povídky, tak nemůžu porovnat počet přetených a hodnocenych a když se liší, něco se děje a počet komentářů) a bylo vždy vyřešeno.
Není možné, že je to spíš tenhle případ? :(

R.E.M.31.03.2019 v 10:29

Díky informaci o počtu knih v Knihotéce a v Přečtených jsem si všimla, že mám v seznamech o knihu míň. Fakt je že jsem preventivně nekontrolovala, jest-li jde o duplicitu. Otvírám knihu, kterou mi nabízí vyhledávač a kdybych viděla dvě se stejným názvem, zpozorněla bych. Ale jinak systematicky nekontroluji každou knihu před přidáním do seznamu.

Text příspěvku byl upraven 31.03.2019 v 10:30

Lenka.Vílka31.03.2019 v 12:11

Mám trochu problém ohledně položek u knihy. Autor obálky je jasný. Ale všimla jsem si, že dost uživatelů má problém s tou druhou: ilustrace/foto. To je to v knize, lidi. Ale dost lidí vidí foto a dá tam toho, kdo dělal foto na obálku.

Taky jsem si všimla, že dost lidí je moc akční a dá tam třeba Grada publishing. Nebo teď, Ricardo u knih Baronetu. Což je blbost, ale třeba neví, že tam musí být jenom "živej člověk", ne společnost nebo banka fotek.

Chtělo by to trochu pozměnit nebo poopravit. Mě to je jasné, ale evidentně dost uživatelů v tom plave.
----
Dnes jsem na to zase narazila. V knize jméno toho, kdo dělal fotku obálky a jeho jméno skočí v kolonce toho, kdo dělal na vnitřku knihy (!) protože se kolonka jmenuje ilustrátor/foto.
---
Asi budu otravovat, dokud mi na to nikdo neodpoví, protože tohle vytváří solidní bordel. Ve vnitř knihy a obal knihy jsou dvě věci. Fakt je to tak těžký pochopit?! A ještě k tomu to dost mate ty, kteří moc často nedoplňuji... :( :( :(

jirin@31.03.2019 v 12:54

LV - Návěští Ilustrace/foto je v pořádku. Knihy mohou obsahovat jak ilustrace, tak i fotografie. Proto v této kolonce zde uvádíme jak ilustrátory, tak fotografy.
Pokud má fotograf, uvedený v knize, na svědomí pouze foto na obálce, lze jeho jméno uvést v kolonce Autor obálky, vedle výtvarníka obálky (viz níže uvedená terminologie).

Ilustrátor:
Osoba, která koncipuje a může též realizovat výtvarné řešení nebo ilustraci, obvykle jako doprovod psaného textu.

Fotograf:
Osoba či organizace odpovědná za pořízení fotografií, a to buď v originální formě nebo ve formě reprodukce.

Autor obálky (Výtvarník desky knihy nebo ochranného pouzdra (obalu) pro dokument):
Osoba odpovědná za výtvarný design desek knihy, desek k albu, ochranného pouzdra pro knihy či jiné dokumenty, přepravního obalu atd. Pro výtvarníka obálky se používá označení Autor obálky.
Pro výtvarníka celkové podoby knihy se používá označení Knižní grafik.
----------------------------------------
!!!Důležité: V DK uvádíme jako ilustrátora, fotografa či autora obálky pouze fyzické osoby, nikoliv organizace/korporace. Formulář je zde nastavený právě jen pro fyzické osoby - jméno a příjmení. Pokud zde jsou uváděny organizace/korporace, je to chyba, nepatří zde.
----------------------------------------
Na toto téma jsem ti již odpověděla ve vlákně Prosím o opravu - 21.3.2019.
Text odpovědi znovu přikládám:
LV - Grada Publishing - uvedeno jako autor obálky, příp. ilustrátor, není jediný případ, kdy je zde v těchto rolích uveden korporativní autor.
V databázi není pro korporace v roli ilustrátora nebo autora obálky místo. Jednoznačně zde máme nastaveno pro uvádění těchto rolí pouze možnost zápisu jména a příjmení, tedy fyzické osoby.
Je to už dost dávno, kdy jsem také na tento problém narazila. Tehdy jsem to diskutovala s Danem. Souhlasil s tím, že korporativní jména můžeme z ilustrátorů nebo autorů obálek odstranit.

Lenka.Vílka31.03.2019 v 13:03

Jirin@: tomu já všemu rozumím. Je důležité to sobecké slovo JÁ a doufám, že si toto přečtou všichni uživatelé.
Ale je prostě fakt, že dost lidí uvidí u knihy, že foto obálky dělat xy, tak dá do kolonky ilustrátor/foto, místo autor obálky. Proto jsem myslela, jestli nebylo lepší trochu oba šuplíčky pozměnit názvově, ať to lidi nemate.
---
Včera jsem nechávala mazat autora obálky Nova (jako ta televize, protože tam bylo foto seriálu té televize). Asi to bude tedy v pár případech ještě....
---Příspěvek jsem kopírovala z minula, protože zůstal ignorován, proto tam byly již odstřelene korporace jako tvůrci obálek...

Text příspěvku byl upraven 31.03.2019 v 13:06

luculi01.04.2019 v 13:01

Možná je to prkotina, ale občas mě zajímá kolik mám knih jednoho nakladatelství, nebo bych si tyto knihy chtěla vyfiltrovat a vidět celý seznam. Není třeba do budoucna v plánu do knihotéky přidat další filtr s nakladateli, kromě žánru, autora a písmena?

Lenka.Vílka04.04.2019 v 08:40

Nešel by nějak upravit systém vkládání nové edice?
Jsem na telefonu a chci vybrat vydavatelství. Našlo by to udělat, že začnu psát vydavatelství a našeptávač mi bude nabízet. Hledám vydavatelství Plus. V pc to je ok, ale v telefonu? Prst mě bolí už u písmena "b" z posouvání vydavatelství (kdo to někdy dělal ví).

Proto na to nemám nervy a akorát přidávam práci moderátorovi. Přesně jako teď.

Lukasitch06.04.2019 v 17:47

Zdravím, nešlo by nějak zařídit, ačkoli jednoduše to asi nepůjde, aby knihy, které vyšly dvousvazkově a později byly vydány v jednom svazku, viz např. Hra o trůny a další díly, byly spojeny pod jeden název a byly pouze ve Vydání vidět jako vydání dvousvazkové? Přijde mi zbytečné, aby u jednoho autora bylo tolik knih, když některé z nich jsou v podstatě jedna a ta samá. Mimo to jsou pak některé knihy v žebříčku 100 nejlepších knih vícekrát, o jiných žebříčcích ani nemluvím, mohlo by tak vzniknout místo pro knihy, které si místečko mezi 100 nej třeba také zaslouží.

elfos06.04.2019 v 17:54

Nešlo - z prostého důvodu: Např. první díl ze tří je něco jiného než třídílné souborné vydání v jedné knize, nejde je spojovat do jednoho velkého mišmaše. Čím konkrétně více knih v přehledu knih autora vadí, zatěžuje nebo překáží?

Lukasitch06.04.2019 v 18:00

Já ale nemyslím díly z třídílné série. Myslím tím to, když je např. první díl rozdělený na dvě části. Nepřekáží a v podstatě ani nevadí. Jen jde o jednu a tu samou knihu, jen v jiném, dvousvazkovém, vydání. Tudíž např. G.R.R. Martin tam má Hra o trůny, Hra o trůny 1 a Hra o trůny 2, ale jde víceméně o jednu knihu. A jak říkám, spíše jde o ty žebříčky.

elfos06.04.2019 v 18:07

To chápu. Ale stále, Hra o trůny 1 je půlka (cca, dejme tomu) knihy Hra o trůny. Není to totéž.

Lenka.Vílka06.04.2019 v 18:10

Lukasitch: a jak by potom hodnotil knihu člověk, který má dvou svazkove vydání, kdyby tady bylo jenom jedno. Nebo naopak?
Je to další vydání. A já ráda hodnotím přesně to, co jsem četla (čili přesně si nakliknu to, které držím v ruce, ne které systém nabídne jako první...)

Lukasitch06.04.2019 v 18:42

No hodnotil by ji jako celek. Naopak by to asi nebylo, protože nepředpokládám, že někdo, kdo přečte knihu, chce hodnotit její půlku či snad nějaký počet kapitol.
Ano, je to další vydání, proto jsem psal, jestli by se to dalo dát do profilu knihy mezi Vydání. Ono ale přeci ani teď nejde hodnotit přesně to, co jste četla, protože jiná různá vydání dané knihy jsou u profilu vypsaná ve výpisu Vydání, ale hodnocení je pak pro všechna stejné, či ne?

Skeeve06.04.2019 v 18:50

Tato "roztříštěná vydání" a nesloučení na DK mi někdy také pije krev. Kupříkladu - u jedné knihy (vydání vcelku) je hodnocení vysoké, kdežto v jiném vydání, které vyšlo ve více dílech je hodnocení mizerné. Je to taková schizofrenie, která ještě nenalezla za léta na Databázi knih řešení. Často se jedná o díla obsáhlá a klasická, která se i v našich zemích dočkala spousta vydání. Nejedná se jen o hodnocení, ale i komentáře, diskuze... A jistou nekompabilitu v rámci sociálního propojení mezi uživateli webu. Vcelku a prostě - přistupuje se k vydaním jako zcela k odlišným knihám.
Pokud si dobře pamatuji, Dan tenkrát v diskuzích psal o těžkosti provedení slučitelnosti těchto vydání z technického hlediska.

Text příspěvku byl upraven 06.04.2019 v 19:01

Lenka.Vílka06.04.2019 v 18:52

Problém zrovna vašeho příkladu je jinde. Domnívám se, že když kniha vycházela poprvé, na dva díly, nikoho ani nenapadlo, že by kniha vyšla znovu, natož tolikrát. To jsme jinde. Ale dělá to jinou knihu.

To stejné můžete říct, že není důvod mít dvakrát vydání arga z loňska a letos jenom proto, že je jedno brožované a druhé vázané, ale obsah je stejný, takže jako stejná kniha, tak proč to mám dvakrát ve vydání.

Já v mém přehledu knih vidím, co jsem četla. Já si své vydání vždy vyberu. Ale máte pravdu, dost uživatelů o téhle "funkci databáze" neví. To je ale jejich škoda... :(

Text příspěvku byl upraven 06.04.2019 v 18:54

Lukasitch06.04.2019 v 19:04

Lenka.Vílka:

V prvním bodě souhlasím. Proto jsem psal, že by to asi nešlo úplně jednoduše. A navrhl jsem to pouze jako nápad.

Druhý bod je ale něco jiného. Vydání brožované a pevné nefiguruje v knihách autora a v žebříčcích. Pouze ve vydáních v profilu knihy.

Třetí bod. Je to sice možné, ale když si pak v profilu kliknete na vydání jiné, tak u něj budete mít stejné hodnocení jako u toho, které jste si vybrala. Tedy by si hodnotitel právě při hodnocení vybral vydání dvousvazkové a puf, byl by šťasten.

Nicméně ok, tušil jsem, že už se to nejspíš řešilo a nebylo by to jednoduché, ba dokonce možné. Tedy to můžeme zapomenout.

Text příspěvku byl upraven 06.04.2019 v 19:05

Lenka.Vílka06.04.2019 v 19:18

Lukasitch: vazbu jsem uváděla jako toho, že někomu to je jedno, jakou vazbu si označí, potažmo svazek nebo vydání z jiného roku, než četl. Mě to třeba jedno není (i když má kniha třeba stejnou obálku a liší se třeba jenom v roce vydání). Protože já chci mít zakliknuto přesně to vydání, které mám.

A pokud budu číst knihu dvousvazkovou, ano budu hodnotit každý svazek zvlášť jako dvě knihy, přestože je třeba budu číst v návaznosti na sebe. Nikdy bych nehodnotila vydání, kde je to jako jedna kniha...

Mám to tak nastavené. To je důvod, proč mi současné nastavení vyhovuje :)

Text příspěvku byl upraven 06.04.2019 v 19:21

LordSnape07.04.2019 v 12:29

Teď je to ok. Jsou lidi, co si přečtou první svazek (půlku) prvního dílu a druhý už ne, takže proč by měli hodnotit celou knihu?

Lukasitch07.04.2019 v 19:23

A proč by neměli? Když se jim první půlka nelíbila natolik, že nebudou číst druhou, tak klidně můžou negativně ohodnotit knihu jako celek. Ale téma je už uzavřené.

LordSnape08.04.2019 v 12:53

@Lukasitch To je logika jako když bagr sedí na stromě a plete kakao pro lásku ke kombajnu.

Lenka.Vílka08.04.2019 v 12:58

LordSnape: to je nejspíš logika člověka, který přečte z knihy 254 z 843 a do komentáře napíše, že za těch 254 stran dává dvě hvězdy, ale hodnotí těmi dvěmi hvězdami celou knihu...
Holt někdo to tak má. Ale to je do diskuse jiného vlákna...

Lenka.Vílka08.04.2019 v 22:23

Asi by se mělo popřemýšlet o zavedení nového formátu ebooku. Nevím, jak se jmenuje ve zkratce, ale dnes jsem přidávala ebooku docela dost a 80% z nich mělo ten nový pdf formát.
Příklad za tisíc slov:
ISBN 978-80-86309-29-3

ISBN PDF: 978-80-86309-79-8

ISBN PDF pro čtečky: 978-86309-80-4

ISBN ePub: 978-80-86309-81-1

ISBN Mobipocket: 978-80-86309-82-8

Dík

Vložit příspěvek