Pár nápadů na vylepšení webu


LordSnape
LordSnape 13.03.2019 v 12:30

Nj, v profilu knihy to nejde... To je jakože dost na pytel.

reader.007
reader.007 13.03.2019 v 12:36

Ale můžeme trávit šťastné a dlouhé hodiny tím, že si budeme prolézat profily všech místních uživatelů a koukat jestli oni ano/ne. Jak pravila siena: když to nějakým lidem tak vadilo, proč by si seznam vytvářeli? Mohli jej udělat jednoduše jako "Soukromý seznam" s názvem Chci si koupit, ten totiž splňuje přesně stejné parametry.

Anebo je to jen jedna z hloupých výmluv, proč tady na webu měnit funkční. Koneckonců se provozovatel vyjádřil a byl za to i oceněn, že tohle je jeho "One man dílo", tak co mu do toho krafem?

siena
siena 13.03.2019 v 12:49

Paradoxem je,reader.007, že do těch soukromých seznamů, se ostatní uživatelé dostanou, tam možnost zablokovat si, není. Logiku nejspíš netřeba hledat.
Jak si napsala včera, také mi za tu celou dobu, co jsem zaregistrovaná, přišly, jestli osm-deset nabídek? Shodou okolností, poslední minulý týden, a jsem tomu ráda. Těžko je mi tedy věřit, že by byly takovým problémem, že se musel řešit tímto zablokováním. Vzpomněla jsem si, a není tomu tak dlouho, jak padl dokonce návrh, propojit Knihovnu z Bazarem...

LordSnape
LordSnape 13.03.2019 v 12:56

Z podobných změn jsem už letos nehlasoval pro DK v Lupě...

reader.007
reader.007 13.03.2019 v 13:31

Lupa... je zajímavé že o tom mluvíš. Já jsem si totiž, čistě ze zájmu, pustila záznam, protože mne zajímalo, jestli bude oceněnému stát za to, poděkovat minimálně partě moderátorů, která mu web postavila na nohy a udělal z něj funkční nástroj. Odpověď z ní NE.
Situace ne nepodobná příběhu, kdy 3 řemeslníci stvořili pannu: řezbář ji vyřezal, krejčí ošatil a ten třetí naučil mluvit/vdechl jí život. Jenže tady s alternativním koncem.

Text příspěvku byl upraven 13.03.19 v 13:31

LordSnape
LordSnape 13.03.2019 v 14:21

Bude mě ta hláška s poptávkovým inzerátem otravovat pokaždý, když si dám nějakou knih do "chci si koupit"??? Protože bych asi radši byl, aby mě jednou za čas někdo oslovil s nabídkou, než tohle pokaždý mazat...


reader.007
reader.007 13.03.2019 v 14:29

nebude když si upomínky vypneš

siena
siena 13.03.2019 v 14:33

A vypnu kde? Protože jsem tuto možnost v Nastavení nenašla. ..Nově se totiž do Upozornění, Ostatní vloží nabídka poptávkového inzerátu na knihu, kterou jsem si přidala do seznamu Chci si koupit...Tos měl taky, LordeS, na mysli?

Text příspěvku byl upraven 13.03.19 v 14:36

LordSnape
LordSnape 13.03.2019 v 14:42

Mně nepřišel email, ale aut. upozornění v sekci ostatní... Ano, tohle měla na mysli i siena.

vezír
vezír 13.03.2019 v 14:52

zkoušel jsem a upozornění jen poprvý takže není potřeba panika,,, dává to i rozum že pokaždý by to každýho otravovalo

LordSnape
LordSnape 13.03.2019 v 14:54

No proto.

siena
siena 13.03.2019 v 17:26

vezir, jak "jen poprvý"? Zkusila jsem nyní vložit tři knihy a měla jsem tři upozornění v Ostatní. Zkrátka, upozornění se objeví vždy, když do seznamu přidám knihu. To snad stačí na to, aby otrávilo zbytečné mazání. A nevidím rozdíl mezi touto nevyžádanou zprávou a tou, kterou by mi poslal případný kupující. Vlastně v tom druhém případě bych mohla mít alespoň tu knihu!

Možná bych mohla zkusit napsat zprávu, stížnost, že mne to obtěžuje, že bych potřebovala zablokovat:-)

Začíná mi to tu připomínat dobrý cirkus...v době, kdy jsem psala svůj komentář, upozornění "fungovalo", nyní již ne?

Text příspěvku byl upraven 13.03.19 v 18:25

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.03.2019 v 19:21

Popojedu do jiného tématu...

Ebooky. Víte, co mi vadí? U papírové knihy je isbn div ne nejdůležitější věc. Proč tomu není i u ebooku? Současný stav je, že jsou formáty a isbn zvlášť. Za mě by byl ideální stav, kdyby tam byla kolonka jako u klasického isbn. K formátu by se dopsalo isbn a potom by v přehledu bylo isbn a za ním závorce formát. Nebo každý formátby měl svůj vlastní řádek a tam isbn. Takhle je to nepřehledné a dosti degraduje ebooky (a že se bude muset najet kurzorem níž je blbsot, stejně to musíte už teď rozklilnout, protože při míň informacích nevidíte ani formáty,.pokud tedy nejste v přehledu vydání). Hlavně by se snáz doplňovalo, pokud by někdo někde třeba chybějí isbn určitého formátu dohledat...a to ani nezmiňuji, pokud knihu vydají dvě vydavatelství ve spolupráci. Doplňovala jsem tedy isbn do celkového počtu šest, každý formát dvě isbn. Fakt z toho nelze poznat, co je k jakému formátu, natož vydavatelství (ale těch vychází málo, takže to jenom takový okraj).

A formáty? Co je sakra azw? Kniha se převážně jede ve třech formátech: mobi, epub, pdf. A momentálně je i pdf pro čtečky (pdf2), takže trochu zastaralé, chtělo by to update. Když nic, tak alespoň takhle. Potom je situace, kdy má kniha zakliknute tři formáty, ale čtyři isbn, protože prostě není co zakliknout, dost vtipná. A v profilu knihy navíc vypadá vážně blbě, když formáty nejsou vedle isbn oněch formátů. Jsou mezi nimi další údaje o knize.

To je jenom takový návrh (sem tady správně, jupí). Že když už tady jsou i ty ebooky, tak proč se k nim chovat jako k něčemu míň :( a neudělat to příjemnější :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.03.2019 v 20:34

Děkuji za rychlou reakci ohledně ebooku alespoň (zatím?...) v částečně verzi mého návrhu (velkého přání). Dík :)

kapr
kapr 14.03.2019 v 21:09

Cituji:
11. března
Na základě četných stížností, že vám chodí nabídky na prodej knih, které máte v sekci Chci si koupit, jsem se rozhodl, že do této sekce omezím přístup ostatním uživatelům. Každý tedy má odteď přístup pouze k sobě do Chci si koupit, a pokud bude chtít inspirovat své známé (např. k Vánocům, narozeninám apod.), může jim poslat speciální odkaz, který je dole v Chci si koupit.
Jestliže vás tyto nabídky neobtěžovaly, můžete ostatním přístup do sekce povolit v Nastavení.

Uvítal bych utajenou rubriku ve svém profilu, kde bych si nastavil, které knihy si chci PŘÍPADNĚ, ZA URČITÝCH PODMÍNEK, koupit.
To je současný stav, pokud jsem to pochopil.

K těmto knihám by mi automaticky chodilo upozornění, že ona kniha byla právě nabídnuta v bazaru. Upozornění by rozesílal systém bez vědomí toho, kdo knihu nabízí. Mohl bych, ale také nemusel na takovou informaci reagovat. Nehrozilo by to, že někoho zklamu, nebo, že mé úmysly nebyly čisté, že můj zájem prostě nebyl opravdový.

Takovou SLUŽBU bych doopravdy uvítal.

A ještě:

Ke knihám píšeme komentáře a diskuzní příspěvky.
Uvítal bych, kdyby stačilo, že projevím zájem o upozornění na komentáře, a nemusel bych ještě zaškrtávat, že chci upozorňovat i na diskuzní příspěvky, bývá jich totiž pomálu, a v době kdy knihu komentuji, tak pravidelně ještě žádné neexistují, a tedy nebývá co zaškrtnout.

Velmi často si půjčuji neúmyslně knihy, které jsem již kdysi, často před napojením na DK, kdysi četl. Napadlo mne, že by mohla existovat u každé knihy mimo komentářů a diskuze i nová rubrika - stručný obsah. Taková rubrika by sice také nebyla určená ke vkládání SPOILERÚ, ale přeci jenom už by nebyla tak citlivá jako obě dvě stávající. Prostě by sloužila k tomu, aby bylo možné si knihu připomenout a rozhodnout se zda jme ji již četli nebo ne. Většina komentářů a diskuzních příspěvků totiž k tomuto účelu není použitelná, což není jejich vadou, slouží a dobře trošku k něčemu jinému.

Proč to tady navrhuji - "Anotace (popisy):" bohužel k tomuto účelu často rovněž nelze použít.

A ještě jedna věc, u každého zahraničního autora bych uvítal seznam celého jeho díla - výpis názvů v originále bez jakýchkoliv dalších informací, pouze s odkazem na zdroj, odkud byla informace získána, a - kde lze obvykle získat další informace. Nejčastěji by asi šlo o wikipedii/e nebo něco podobného, ale určitě by se někde našly přímo autorské stránky, nebo stránky autorova fanklubu. Pokud na něco podobného narážím, snažím se to vkládat do zajímavostí, nedělám to ale soustavně, spíše vyjimečně, když mne autor něčím doopravdy zaujme.

reader.007
reader.007 14.03.2019 v 21:46

kapr: ohledně tvé žádosti na soukromé místo na anotace/popisy: nesplňuje to náhodou kolonka Poznámka, kterou lze vyplnit pokud máš knihu v některém z seznamů, jako např. Přečteno nebo Knihotéka?

kapr
kapr 15.03.2019 v 11:39

reader.007

Chyba při přenosu - chyba na mé straně. (Zamotal jsem příliš mnoho různých návrhů do jednoho příspěvku, za což se omlouvám.)

Mé návrhy ještě jednou a stručně:

1.) - Zřízení soukromé rubriky v profilu - "Zvažuji případné pořízení" (při splnění určitých podmínek, a příhodné konstelace hvězd), na ni by (obdobně jako když vyjde nová kniha oblíbených autorů) navazovala automatická upozornění na novou nabídku oné knihy v bazaru generovaná systémem.

2.) - Zařazení nové rubriky "stručný obsah ve zkratce" po bok komentářů a diskuzních příspěvků. (Mnohdy vám prostudování dostupných informací - anotací, komentářů a diskuzních příspěvků nepomůže k ověření, zda jste knihu četli, zda ji znáte.) Domnívám se, že by šlo o rubriku čtenou i v řadě dalších případů. Vždyť přiznejme si, že často se pokoušíme lovit tyto informace z komentářů, kam tak úplně zase nepatří, ale prostě tonoucí ...

3.) - U každého autora splňujícího podmínky k jeho uvádění na těchto stránkách připojovat následně standardně v odůvodněných případech i soupis názvů celého jeho díla, tedy včetně položek, které dosud nebyly přeloženy a vydány v žádném z obou našich jazyků, (především v případech, kdy jsou tyto informace dosažitelné z hodnověrného pramene.) - Nejde mi ani tak o rozmělňování obsahu DK, jako spíše o to, že informace, které zde lze někdy nalézt jsou pokaždé na trošku jiném místě, v jiném tvaru, a tak mne napadlo, že by možná bylo dobré časem jejich formu sjednotit. Stejně se vyskytnou jen u autorů, kteří jsou pro některého z uživatelů něčím vyjimeční.

jelito
jelito 15.03.2019 v 11:53

kapře promiň mi tu nekorektnost a upřímnost ale tvé nápady jsou chrlený v brutálním množství a jsou nesmyslné

Je to sice věc provozovatele ale je tu bazarová poptávka /s upozorněním/ , je tu chci si koupit a ty bys přidával Zvažuju případné pořízení ??? To jako vážně? Aboslutní nesmysl

reader.007
reader.007 15.03.2019 v 11:54

vezmu do od konce

bojím se že bod 3 odporuje základní podmínce DK, a to té, kde se říká, že je to databáze jen ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH knih, uvádět celé dílo autora, ať si je sebevýznamnější, je popírání smyslu, to sem prostě nepatří. Tímto je DK ve svých zásadách ojedinělá a já, i když mám mnohé výhrady na jiné věci, tohle naprosto schvaluji.
Nevím, jestli by ti moderátoři zatrhli, kdybys názvy děl v originále připojil do výpisu v životopise, ale výpis děl v češtině/slovenštině jak je dnes, by se měnit neměl. Tím se snažíš dohánět Goodreads nebo google books a duplikovat ty, je boj s větrnými mlýny.

bod 2 - vzhledem k tomu že hodně čtenářů v komentáři vyžvaní celý děj knihy, je rubrika "Stručný obsah..." nadbytečná, mnohdy to splňuje dokonce už i anotace. A lidi nepředěláš, i když nastavíš podmínky sebelíp, vždycky se najde někdo kdo podmínky nečte/nedodržuje a když je na to upozorněn, ještě se diví, případně vzteká a prská o svobodě vyjadřování :-))

a konečně bod 1) kdo si hýčká seznam "Chci si koupit" jako přísně tajný, vřele bych doporučila jej sesumírovat ručně do sešitku se zámkem a ten případně zakopat na odlehlém místě, případně zazdít ve sklepě. Tam bude V BEZPEČÍ A NIKÝM NEVIDĚN. Navíc to má tu úžasnou výhodu, že mu u něj nedojdou baterky, neodpojí elektřinu ani internet :-))

Text příspěvku byl upraven 15.03.19 v 11:55

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.03.2019 v 11:57

A je tady vlákno, kam mohou uživatelé psát své návrhy. Tedy pokud mu to jeden nebude zakazovat, ať sem uživatelé ony návrhy píšou. Provozovatel to čte, vstřebává a dál...uvidíme.
Proč se vždycky najde někdo, kdo s tou představou má problém?! :(
Ať kapr píše. Jeho nápady nejsou špatné. Jenom jich je hodně. Čili na dlouhodobější zpracování a popřemýšlení. A? Vlákno používá k tomu, k čemu je určené...

reader.007 diskutuje, což je fajn. Ale proč někdo jenom nadává a posílá někoho pryč?

Text příspěvku byl upraven 15.03.19 v 12:11

reader.007
reader.007 15.03.2019 v 12:06

když už jsme u těch návrhů, současné zobrazování bazarových položek u knihy mi připadá mnohem méně přehledné než bylo předtím

Julinka679
Julinka679 16.03.2019 v 15:08

Nevím, zda se to zde již řešilo ale bylo by fajn si u knížky zvolit jazyk ve kterém ji uživatel zrovna čte. Možná to i zahrnout do statistiky :-)

encyklopedie
encyklopedie 16.03.2019 v 15:16

Julinka679....bylo, je a bude dobře, že na téhle ČESKÉ databázi je zvolený jazyk čeština ....

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.03.2019 v 15:20

Julinka679: ale to tady přece je. Vyberete si konkrétní vydání. A z toho je jasné, zda to bylo česky nebo slovensky. Nevím, proč by se měl zaznamenávat jiný jazyk. Od toho je případně poznámka u knihy. Nebo to píšou lidi do komentáře. Ale jestli chcete přesně vědět třeba jiný jazyk, můžete si udělat seznam. Dočtete třeba polsky, dáte do seznamu "Čteno polsky" a je to :)
Protože číst zahraniční knihy a hodnotit je na české databázi je (sorry) blbost. Kde chcete do hodnocení započítat překlad, obálku, vazbu, písmo, když budete hodnotit jinou knihu, než kterou jste četla?!
(Ano, taky mám ohodnoceno pár zahraničních knih. Ale ne protože mě baví číst v angličtině nebo to chci číst dřív, než u nás vyjde. Ale protože u nás jsem uz nesehnala vydání.)

Text příspěvku byl upraven 16.03.19 v 15:31

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.03.2019 v 21:25

Mám trochu problém ohledně položek u knihy. Autor obálky je jasný. Ale všimla jsem si, že dost uživatelů má problém s tou druhou ilustrace/foto. To je to v knize, lidi. Ale dost lidí vidí foto a dá tam toho, kdo dělal foto na obálku.

Taky jsem si všimla, že dost lidí je moc akční a dá tam třeba Grada publishing. Nebo teď, Ricardo u knih Baronetu. Což je blbost, ale třeba neví, že tam musí být jenom "živej člověk", ne společnost nebo banka fotek.

Chtělo by to trochu pozměnit nebo poopravit. Mě to je jasné, ale evidentně dost uživatelů v tom plave.

Dík za vyslechnutí.... :)



Vložit příspěvek