Možnost blokace

nyska-1 26.08.2017 v 08:52:50

Když je zde možné kohokoli sledovat, tak by tu také mělo být právo to sledování odmítnou a případně i někoho zablokovat.

Hanka_Bohmova 26.08.2017 v 11:00:18

Nysko, nedovedu si představit, jak byste "sledování" chtěla efektivně zabránit. Sledujete jen veřejné akce uživatele, takže by se vám např. na stránce knihy musely nezobrazovat jeho komentáře, jeho hodnocení, jestli má knihu v přečtených atd., plus byste nemohla vidět jeho profilovou stránku. Nejde to trochu proti smyslu databáze? Navíc by stačilo se odhlásit a opět byste k "zakázaným" údajům přístup měla.

Pouhá možnost zakázat přidání do oblíbených by byla čistě symbolickým nástrojem. I to má svou hodnotu, samozřejmě, ale ty případy budou, řekla bych, spíše výjimečné. Sama si vybavuju jedinou takovou situaci (ne u sebe). A myslím, že řadu z nich by vyřešila rozhodně formulovaná žádost dotyčné osobě.

Text příspěvku byl upraven 26.08.2017 v 11:10:39

nyska-1 26.08.2017 v 11:10:19

A také by mi snad ten blokovaný nepsal žádné zprávy.

Bohužel tu ale není tolik slušnosti, aby se jeden druhého zeptal, jestli si ho do oblíbených může přidat.

Hanka_Bohmova 26.08.2017 v 11:15:10

Zprávy jsou něco jiného, to je aktivní záležitost a blokace má smysl, myslím, že tahle možnost existuje, poměrně nově. Podívejte se do nápovědy.

Nikdy mě nenapadlo ptát se někoho, zda si jej můžu přidat do oblíbených, a to jsem hodně cimprlich a ostýchavé děvče. Naopak, občas poděkuju, když si mě někdo do oblíbených dá.
Pro mě mít někoho v oblíbených znamená "Dobrý den, čtete zajímavé knihy nebo píšete zajímavé komentáře." Tohle je nežádoucí? Nevím, no...

nyska-1 26.08.2017 v 11:17:52

Pokud mi ten protějšek nemá co nabídnout, pak ano

Hanka_Bohmova 26.08.2017 v 11:24:23

Když mám pocit, že ten přínos by byl menší, malý či žádný, tak si ho sama do oblíbených nedám, ne? Já to takhle chápu a dělám. Mám v oblíbených 10x méně lidí, než má v oblíbených mě. Ne že by mi všichni připadali nedostatečně nóbl, prostě tomu jen nejsem schopná věnovat tolik pozornosti, takže musím okruh dost omezovat.

Jednu dobu jsem měla v oblíbených člověka, který se tu nepřihlásil už roky. Tam bych asi na schvalování čekala dlouho :o) Ale komentáře a seznamy měl moc pěkné a takhle to bylo po ruce.

Jak jsem alergická na poslední dobou hojné nářky nad fejsbukovatěním DK, v tomhle případě mám obavu, že na tom něco bude. Že je tu potřeba řešit věci, které se smyslem DK nemají vůbec nic společného.

Text příspěvku byl upraven 26.08.2017 v 11:35:06

nyska-1 26.08.2017 v 12:17:08

Tak zrovna Vás bych si s velikou radostí zablokovala. Na místo konstruktivní debaty rovnou napadání. Proč bych se měla nechávat sledovat (sledování chápu i jako přátelství) někým, kdo nemá zadané žádné knihy?

R.E.M. 26.08.2017 v 12:20:39

nyska-1

To, že si uživatel dá jiného do Oblíbených a sledovaných není nic jiného než že v Aktivitách oblíbených je upozorněn, co čte, jako knihu dočetl atd. Stejného lze dosáhnou obyčejným otevřením profilu i uživatele, který není dán v oblíbených.

Výhodou DK je, že kdo nechce sdělovat soukromé údaje (jméno, věk, bydliště) nemusí. Může tu být zcela anonymně.

Jak už psala Hanka-B.. - i mě potěší pokud čtenáře zaujmou knihy, které čtu atd.

Text příspěvku byl upraven 26.08.2017 v 16:56:34

Hanka_Bohmova 26.08.2017 v 12:33:14

Nysko, jaké napadání? Popisuju vám svůj pohled na funkcionality DK. Nevidím důvod, proč by přidání do oblíbených mělo být nutně chápáno jako přátelství (i v tom velmi devalvovaném smyslu, jak to tu zřejmě používáme) - to opravdu vypadá jako přenos ze sociálních sítí. Věci, které nesouvisí s knihami, stejně v aktivitách oblíbených neuvidíte - např. přihlašování, aktivity v diskusích a pod blogy a články, úpravy profilu a jánevímcoještě. Čímž "sledování" ztrácí podstatnou porci ze sociální funkce.

Text příspěvku byl upraven 26.08.2017 v 12:38:12

mirektrubak 26.08.2017 v 13:17:51

Nysko: Z praktického hlediska nemá, myslím, zablokování nějakého uživatele smysl - cokoli co zde napíšeme je k dispozici všem, dokonce i uživatelům, kteří na DK nemají vůbec účet. Takže není možné nějak definovat obsah a míru jeho sdílení ve smyslu „tomu víc, tomu míň, tomu nic“.
Jak už psala moje oblíbená spoluuživatelka Hanka: jediný smysl blokování by mohl být „deklarativní“ - umím si představit, že kdyby zde byl uživatel, který by se choval nějak nevhodně (třeba by chválil Mein Kampf nebo takového něco) a měl mě v seznamu oblíbenců, tak bych v takovém seznamu nechtěl být, protože bych měl strach, že bych mohl vzbudit dojem, že s jeho postoji souhlasím. Ale to je velmi hypotetická možnost a v reálu takové situace sotvakdy nastávají.

Mě osobně vždy potěší a příjemně překvapí, když si mě někdo přidá do seznamu oblíbených. Určitě mě nikdo nemusí dopředu žádat :-)

siena 26.08.2017 v 13:30:33

Pamatuji, když si mne přidala do seznamu první paní uživatelka, že mi napsala zprávu. Bylo to moc milé, a kromě asi dvou, tří výjímek, jsem sama postupovala stejně. Buď jsem napsala, nebo to tak nějak vyplynulo ze vzájemného zdejšího debatování. Neberu to jako žádost a povolení, jen mi to nepřijde tak neosobní, jako pouhé zaškrtnutí...Bude to ale tím, že když tato funkce začala, bylo nás tu o hodně méně, více jsme se "znali".

Text příspěvku byl upraven 26.08.2017 v 13:49:11

mirektrubak 26.08.2017 v 14:37:34

Sieno, to je opravdu milý přístup. Až se sám na sebe kaboním, že mě to taky nenapadlo, to takhle dělat.

Eicherik 26.08.2017 v 15:05:12

siena: muselo to mít něco do sebe, když vás tu bylo jen pár. :-)

Hanka_Bohmova 26.08.2017 v 15:17:02

Eicherik: Na druhou stranu, děsilo by mě být cizí (nová) v malé skupině, kde se všichni ostatní znají. Požehnané davy, v nichž se člověk může bezpečně a pomaloučku rozkoukávat! :o)

Eicherik 26.08.2017 v 15:20:22

Hanka: taky pravda. :-)

mirektrubak 26.08.2017 v 15:31:21

Hanka: Já tady občas ten pocit pořád mám. Ten trochu nejistý pocit turisty, který vejde do venkovské hospody, kde sedí štamgasti co se všichni znají.

Skeeve 26.08.2017 v 15:39:20

@nyska-1 - Sledujte novinky na webu. -- https://www.databazeknih.cz/novinky-na-webu

"11. srpna
Do rozepsané zprávy přidáno ozubené kolečko (za přezdívku uživatele), kterým můžete nyní hromadně odstranit všechny zprávy s daným uživatelem, přesunout konverzaci do archivu nebo jej nově zařadit do seznamu blokovaných uživatelů. Pokud vás obtěžoval nevyžádanými zprávami, nebude vám už moci psát."

Snad pochopitelné. Jinak co se týká toho, že vám je nepříjemné, že vás má někdo mezi "oblíbenými uživateli" - zkuste jim napsat. Určitě si to rozmyslí.

Hanka_Bohmova 26.08.2017 v 18:11:08

Mirek: Jakkoli to tu mám ráda a cítím hlubokou loajalitu, občas mě přepadá zoufalý pocit, že bych si měla sbalit fidlátka a vrátit se do mateřské školy nebo tak. Někdy je to pocit oprávněný, odpovídá realitě. Ale ne vždy. Aspoň myslím :o) Je to trochu hloupé.

Možná to mají všichni tak, jen o tom nemluví :o)

mirektrubak 26.08.2017 v 19:32:10

Je možné, Hanko, že když o tom mluvíme, tak tím trochu uklidníme ty, co o tom nemluví :). Jako že budou vědět, že v tom nejsou sami. Jestli je to reálná varianta a nebo jestli jsem nepustil svoji fantazii až příliš z řetězu, to nevím. Ale pokud (hypoteticky) by to tak bylo, tak by to znamenalo, že toto vlákno, které původně vzniklo nad velmi okrajovým tématem, má nějaký smysl. :-)

mirektrubak 26.08.2017 v 19:34:07

Hanka: Ale jinak jsem si nechtěl na nic stěžovat ... ten můj původní povzdech byl spíš na tím, že já sám si někdy věci zbytečně moc beru.

Hanka_Bohmova 26.08.2017 v 19:50:31

Ano, já to myslela stejně. Stěžuju si jenom na sebe :o)

mirektrubak 26.08.2017 v 20:00:38

Takže jsme zase nic nevyřešili :-))

nyska-1 26.08.2017 v 20:31:01

Nevím, jak kdo tady, ale já jsem se sem registrovala hlavně kvůli přehledu knih co mám doma a co jsem četla. Ne pro to, abych všem ukazovala, co mám doma. Tak by opravdu pro ty, co jsem tu ze stejného důvodu nebylo špatné, aby měli možnost si profil nastavit jako neveřejný.

eraserhead 26.08.2017 v 20:55:17

nyska-1 - Tak to neukazujte a do toho profilu si nic nedávejte. Z pouhého seznamu knih v knihotéce se přeci o vás dozvíme jen málo. Vzhledem k tomu, že se tyhle stránky čím dál více od databázní funkce přiklánějí k funkci sociální sítě, váš požadavek zřejmě bude v přímém rozporu s jejich účelem.

nyska-1 26.08.2017 v 20:59:11

Pokud najdu jiné stránky, kde si v klidu povedu jen ten seznam přečtených knih a knih v knihovně, tak to tu zruším. Jak tu občas ty diskuze čtu, tak to tu jde stejně od 10 k 5.

Vložit příspěvek
1 2 3 4 5 Konec