Komentáře vs. Diskuze


MissiPippi
MissiPippi 20.10.2016 v 14:08

Sinea: Jsem ráda, že se bavíš. Jenže já tu neoroduji za diskuzi u knih ani po ní nijak netesknu.

Osobně si bohatě vystačím s komentáři. Jen vím, že co jsem nahlídla do diskuze, tak tam nic nebylo. Případně, když jsem jednou či dvakrát přispěla, měsíce nebyla odezva až to pozbylo aktuálnosti. Toť moje zkušenosti.

A jak jsem psala ani pořádně nevím, co by tam mělo být psáno? Když budu chtít rozebírat děj, tak jak je viděno v předchozích příspěvcích, tak to stále bude na obtíž, i když to bude v diskuzi...

Zemanovu knihu s hojnou diskuzí se mi najít bohužel nepodařilo.

reader.007
MissiPippi
MissiPippi 20.10.2016 v 14:18

Děkuji, když tak to tak projíždím, tak vidím docela velký nedostatek, že uživatelé nemohou reagovat na daný příspěvky. To přehlednosti a využívanosti rozhodně nepřidá :) Ale což, s nadbytečnou záložkou jsem už dávno smířená a s databazeknih.cz jsem i přesto spokojená.

reader.007
reader.007 20.10.2016 v 14:54

Většina příspěvků, které si přeřazení do diskuze zaslouží, vzniká tím, že má někdo potřebu zareagovat na to, jak knihu okomentoval někdo jiný. Že se dotyčného "potřebného" o takovou reakci nikdo neprosil, je věc další. A fakt,, že vůbec existuje možnost takové reakce přesunout někam, kde na ně není tolik vidět, je o to pozitivnější, že nezřídka bývají primitivní nebo dokonce vulgární.

siena
siena 20.10.2016 v 18:04

MissiPippi, byla to jen reakce na vaši poznámku, že není moc využívaná.
Jaj, ale poté, co jsem si přečetla tvůj příspěvek, reader.007, musím učinit omluvu za nevyžádanou odezvu...

reader.007
reader.007 20.10.2016 v 19:07

Siena: Tak jsem to sice nemyslela, měla jsem, po pravdě, spíš v živé paměti, jakou vlnu "hlasité" nevole a posléze osobních útoků sklidil můj příspěvek k Honzíkově cestě...


siena
siena 20.10.2016 v 20:01

A ona snad tehdy má reakce na názor, s kterým nesouhlasím, byla primitivní a vulgární? Nebo je to tak, a že je to zde velmi rozšířený názor, kdo hodí první komentář, je vítěz a bere všechno? Protože ten, kdo se "nevyžádaně" ozve, je minimálně označen za netolerantního, a že si má jít dělat osvětu tam, kde to někoho zajímá? Já jen, že bych takhle mohla brát i samotný prvotní komentář... a teď nemám na mysli jen tu naši výměnu názorů...

Text příspěvku byl upraven 21.10.16 v 07:28

Koka
Koka 20.10.2016 v 20:15

A myslí si tady někdo, že ty tisíce komentářů ke knihám, textům, názorům spisovatelů a spisovatelek jsou "vyžádané"? Že nějakou žijící básnířku třeba zajímá, když se nějaký čtenář domnívá, že ona neumí básnit?
Za ty roky na DK jsem dostala pouze dva-, snad třikrát texty přímo od autorů, kteří si vyžádali můj názor na jejich tvorbu. Nikdo další se mě o názor neprosil, a přesto je sem píšu - stovky! To je jako špatně? Myslím, že každý, kdo veřejně prezentuje svůj názor, musí počítat i s případnou "hlasitou nevolí". Pokud čeká jen a jen potlesk nebo diskrétní mlčení, tak raději se neměl veřejně projevovat.

Isserley
Isserley 20.10.2016 v 22:20

Jsem tu dva týdny a přiznám se, že rozdíl mezi komentářem a diskusí u knih zatím úplně nepobírám.
Jeden komentář mi byl přesunut do diskuse, protože se netýkal obsahu knihy, ale knihy samotné (resp. použitých znaků).
Dnes jsem chtěla napsat komentář k právě přečtené knize, ale nešlo to, protože kniha ještě nevyšla - což je uvedeno chybně, koupila jsem si ji normálně v knihkupectví v úterý. Do diskuse bych ale přispět mohla i k nevydané knize.

LordSnape
LordSnape 21.10.2016 v 09:18

@Isserley Komentář je prostě názor na knihu. Nejsem si jist teď jak vypadal ten přesunutý, ale to posouzení je samozřejmě dost individuální. Diskuze je pak to klasické tlachání o knize, které se přeline pak na spisovatele a hmotnost vesmíru o dalších postů dál... V případě špatného data vydání to můžete změnit vy sama. Stačí jít na "upravit/doplnit, klik na "základní údaje o knize a u vydání nastavit "již vyšla". Po schválení bude jako vydaná a může se přidat i koment.

reader.007
reader.007 21.10.2016 v 10:31

siena: myslím, že bys (když už mi odepisuješ na příspěvek) měla pečlivěji číst co píšu. Zvláště bych vypíchla slovo "nezřídka". A protože je to očividně třeba, vysvětlení daného termínu jest, že se to ČASTO STÁVÁ, OVŠEM NE VE VŠECH PŘÍPADECH. Jestli to tak bylo v tomto případě, nechám na tvé paměti i svědomí, já jsem jmenovitě na nikoho nepoukazovala a svůj názor na jednotlivé komentáře už nemám potřebu dál rozebírat.

Koka: ano, často jsou. Když někdo založí diskuzi, je nabíledni že by k ní rád viděl přispívat i jiné uživatele. U diskuze pod knihou/povídkou/autorem je to ale trochu jiná káva, tam každý hodnotí dílo/autora za sebe a podle svého vkusu (alespoň to předpokládám) a na reakce nečeká.

Mimochodem: u té básničkářky jsem si přisadila jen proto že jsem našla diskuzi bez přidaného příspěvku, ale protože mi její jméno nic neřeklo, trochu jsem si zagooglila a pak už jen s hrůzou zírala, kam dospěla česká literatura. To nešlo přejít mlčením. Ale co Vám budu povídat, vy to přeci znáte nejlépe :-))
A jestli se negativní reakce dotyčné autorce nelíbí, může plodit jen doma do šuplíku, dělali to tak i lepší než je ona.

Text příspěvku byl upraven 21.10.16 v 11:13

Koka
Koka 21.10.2016 v 13:48

reader - diskuze u knih zde nejsou možné, protože - pro mě nepochopitelně - panuje zde tabu, pokud jde o obsah příběhů (o čem by jedině asi mělo smysl diskutovat). Kdysi před pár lety někdo v ČR z anglosaského prostředí převzal slovo "spoiler" a zejména převzal názor, že čtenář v žádném případě nesmí předem vědět, o čem kniha je. Tato praxe mě rozesmívá zvláště když čtu na obálkách knih ta propagační hesla a někdy i z kontextu vytržené úryvky - ty nejenže zatajují, o čem kniha je, ale přímo lžou nebo vytvářejí mylná očekávání. A to nevadí.
A pokud jde o tu "básnířku" - rozumím tvému názoru, že ne každá veršovánka je poezií, a také tomu, že dělat si básnické jméno psaním o tragicky sesnulých hokejistech není zrovna projev uměleckého ducha. Ale protože jsem z generace, která běžně, opravdu denně zažívala přísun tendenční poezie na "aktuální témata" - smrt Stalina, výročí Velikého Února, památku Říjnové revoluce, okupaci Československa, rozpad Československa atd. atd.- tak jsem už dost otrlá. Totiž "sepsat básníčku" na téma, které hýbe společností, je mnohem snažší a hlavně rychlejší, než zhodnotit situaci komplexně v 500-stranovém románu. Moje knihovna obsahuje opravdu hodně, hodně "příležitostné" poezie slovenských, českých, sovětskych i anglických básníků a číst to je někdy smutné, jindy veselé či směšné, ale vždy zajímavé - výstižně to vypovídá o době vzniku. Mnozí ještě žijící tvůrci by byli docela rádi, kdyby se o těch jejich akčních, přes noc sepsaných veršovánkách na oslavu osoby XY či památku xx výročí, dnes ani nevědělo.

reader.007
reader.007 21.10.2016 v 15:31

Koka: Máš dojem že je tu na spoilery tabu? Mně naopak přijdou jako vysloveně neřízené střely, zvlášť u populární literatury typu "young adult".

Už jsem nejednou upozorňovala i na to, že často vyžvaní část děje (nebo celý) samotná anotace tady na DK. Většinou je to ale spíš k zasmání... A kdybych se měla rozčilovat nad takovými prkotinami, už mě dávno kleplo :-)

A já osobně bych na prozrazování děje tak přísná nebyla (možná s výjimkou u detektivek :-)), snad jen, ať si je čtenáři nechají opravdu do diskuze - kdo nechce nic, vědět, číst to přece nemusí. Nevím jestli pamatuješ to šílenství, než vyšly poslední díly Harryho Pottera a hromada čtenářů urputně shánělo amatérské překlady nebo se DOKONCE tak obětovali, že se pouštěli i do originálu aby mohli v klidu spát :-)))

S tou literaturou minulého režimu vím co myslíš, nejen u poezie je to někdy hodně sranda, sem tam ale i velmi smutně prorocké nebo nadčasové.

Koka
Koka 21.10.2016 v 15:44

Je fakt, že syndrom "tajemství" je snad nejsilnějším prvkem, který táhne - v literatuře, v reklamě, v žurnalistice. Stačí, že propagandisté a propagátoři něco označí, jakože to "odkrývá tajemství"(nějaké císařovny, herečky, hokejisty, politika) - a hned se to čte. Současná generace čtenářů prahne po tajemství, a proto nechtějí nic předem vědět, nic o tom tématu znát, a to ani tehdy, kdy námět čerpá ze skutečnosti a děj se odehrává v současnosti. Proto tak často jejich komentáře vypadají, jak vypadají - nezřídka jako mimořádně originální námět třeba oceňují téma v literatuře již stokrát přežvýkané. Tím je nutné si projít; někteří tu cestu urazí a dovedou pak včas zahnout.

LordSnape
LordSnape 21.10.2016 v 15:47

Spoilery rozhodně nejsou tabu ani přeceňované. Osobně detektivky nečtu, ale když ti někdo rozuzlí celý příběh, je to čtení na pytel. Jiné případy jsou třeba anotace, kde se toho dozvíš v podstatě víc, než je třeba. A útržky, které jsou spíš jen o marketingu. Ale osobně jsem zastáncem toho, že by se na to buď mělo v začátku komentu upozornit, nebo trochu vyvarovat. Dobré je, že si mohu nastavit, jaký komentáře mám mít zobrazené první. Ty vypalcované a mých oblíbenců naštěstí takovými neduhy netrpí. :-) Ale skutečné rozebírání děje a zvratů skutečně patří do diskuze, drahá Koko.

Text příspěvku byl upraven 21.10.16 v 17:10

Koka
Koka 14.06.2017 v 18:45

Doporučuji dnešní zanícenou diskuzi ke knize
http://www.databazeknih.cz/knihy/na-ceste-3046
přesunout z Komentářů do Diskuze

Marthas
Marthas 14.06.2017 v 18:53

To Koka: Chce se mi říct, ty vo... Ale věřím, že diskuse může sklouznout i níže, ale přesto se přidávám, to diskuse patří ne do komentů.-)

Text příspěvku byl upraven 14.06.17 v 18:53

Koka
Koka 14.06.2017 v 18:58

Marthas - zejména když si všimneme, že jeden z diskutujících se na DK zaregistroval právě dnes a že jeho autorský styl tak nápadně připomíná styl jiné, již dávněji sem mnohokrát pod různými jmény zaregistrované osoby ...
No ale tvorba J. Kerouaca k tomu dost svádí, to je fakt ...

Marthas
Marthas 14.06.2017 v 19:02

To Koka: No, já to rozhodně nerozlousknu, jelikož si různých nuancí a rozdílností v autorských stylech nevšimnu.
Ale je pravda, že některým prostě jeden nestačí .-/ Profil.-))

Text příspěvku byl upraven 14.06.17 v 19:10

Koka
Koka 23.08.2017 v 12:04

K takovémuto komentování knih je každá diskuze marná:
https://www.databazeknih.cz/komentare-knihy/saral-33075

eraserhead
eraserhead 23.08.2017 v 12:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 23.08.2017 v 12:20

Ano, to je opavdu charakterová vlastnost dnes pomalu nevídaná. Jenomže - snad ani neví, jak té své obdivované autorce škodí, když nedovede v jejím díle ani rozeznat vývoj, stylové a tematické změny, napředování, inovace.
Pávě o víkendu jsem shlédla jeden tv dokument, v němž se mimo jiného přetřásalo, jaké pobouření vzbudila A. Ch. v jakémsi výlučeném angl. klubu autorů detektivního žánru, když jako první porušila "pravidla" a vypravěčem udělala samotného vraha. To byl literární převrat, jehož důsledky dnes ani nedoceníme, neboť od těch dob se to už stalo nesčetněkrát.
Ale mrzí mě, jak někteří čtenáři fanaticky, bez měřítka a vyjasněných hodnot, přistupují k literatuře, resp. ke svým oblíbeným autorům.

Lector
Lector 23.08.2017 v 12:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 26.08.2017 v 19:24

A co tyhle stereotypy?
https://www.databazeknih.cz/komentare-knihy/nimue-190089
to už není ani vtipné, zejména když ke stejným knihám ve stejnou chvíli dá nachlup stejný "komentář" údajně jiná osoba:
https://www.databazeknih.cz/komentare-knihy/rigel-nika-180247

tenax
tenax 26.08.2017 v 19:41

A navíc si tak "objevné" komentáře hned navzájem opalcují :-(



Vložit příspěvek