Fake profily a uměle nadhodnocená kniha


tlllk
tlllk 02.03.2020 v 12:07

@Natias, : 1, bral, preto som Lenke nerátal prvý rok, kde väčšina zadáva históriu hlavne ak ju má cez 5 rokov, bohužiaľ tieto štatistiky nezohľadňujú dátumy čítania, ale dátum zadania . 2, Audioknihy sú v tom zarátané, veď KTN sú iba Audioknihy, ja osobne mám default na 1,4 rýchlosť , myslím že viac 2 ako by bolo je barbarstvo. Paradoxne predpokladal som že čítate rýchlejšie ako počúvate :)

Ale myslím že takto skĺzavame do osobnej roviny, nechcel som sa nikoho dotknúť. Len navrhnúť aby sa označili "motivované" účty. Tento problém nie je nijak nový, s podobným problémom roky bojuje Amazon, Booking, u nás Heureka , Alza alebo Modrý koník.

Cielenie marketingových guru je celkom pochopiteľné, ale ak si ostatný uvedomia že sú vlastne manipulovaný, prestanú systému veriť ako celku, a potom bude každému jedno koľko palčekov ste si rozdali.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.03.2020 v 12:20

Tlllk: pokud vám nestačí můj úpis krví, tak vás nic nepřesvědčí. A pokud nechcete být osobní, musím říct, že se vám to nedaří.

Ale o co celkově jde? Kdo mě z místních zná, ten ví, kdo jsem, co dělám za práci, kde bydlím. Ale jestli se nějakej divnej strejda chce vykecat, ať si svejch 15 minut slávy užije.

Do seznamu toho, co zde nesmím dělat, přidávám tedy nečíst a nepsat komentáře. Ať to nevypadá statisticky podezřelé. Tehdy jsem si sem registrovala, protože jsem chtěla napsat uživateli, který lživě tvrdil, že kniha My vykrádá knihu 1984. Od té doby jsem se tady sice hodně namála, občas byla i flustrovaná, ale dnes poprvé zvracím. Je mi z vás zle.

Text příspěvku byl upraven 02.03.20 v 12:25

Naias
Naias 02.03.2020 v 12:27

Tlllk, moja prezývka je Naias, nie Natias, audioknihy nepočúvam vôbec, dávno prečítané knihy si zaraďujem do prečítaných stále a neobťažujem sa meniť dátum, a palčekov som rozdala veľmi málo, som strašne skúpa. A označovať motivované účty vydedukované takým pochybným rozborom je totálny nezmysel. A veriť systému ako celku? Kde ľudia - nemotivovaní finančne - bežne hodnotia neprečítané knihy a dokonca ich aj veselo komentujú? To si robíte srandu.

tsal
tsal 02.03.2020 v 12:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 02.03.2020 v 13:44

tsal, domnívám se, že jste celkem pregnantně shrnula výsledky dosavadních diskuzí na toto téma, lépe by to ani nešlo.

tlllk
tlllk 02.03.2020 v 14:31

Pripúšťam že každý má inú motiváciu prečo sem chodí. Mojim primárnym cieľom je typ na kúpu alebo požičanie knihy, takže som citlivejší na tento aspekt ako tí čo sa sem chodia realizovať, k tomu mám doma tri deti.

@tsal, ohľadne analýz správania už toho bolo celkom dosť popísaného, existujú celkom úspešné algoritmy, ale to nepatrí do tohto vlákna

Ako sledujem na tento rok som si splnil kvótu "verejného na*ratia" už v marci a nedajbože by sa mi to mohlo začať páčiť, tak aspoň za mňa by som to tu ukončil :).

Ak by i napriek tomu mal niekto potrebu posledné slova , tak potom poprosím do správy.


mauvais-ange
mauvais-ange 12.12.2022 v 19:44

Ráda bych obnovila toto téma a ještě jednou se zeptala: Jde něco udělat s fake profily a jejich nadhodnocováním/podhodnocováním knih? Je možné takový profil nějak nahlásit? Nebo je řešením napsat to do komentářů a diskuze u dané knihy? Konkrétně jsem na tento problém narazila u knih manželů Bartošových, ale bude jich jistě víc...

Text příspěvku byl upraven 12.12.22 v 19:45

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 12.12.2022 v 20:20

Ono je to strašně těžké! Když vidíte, že v pondělí jednu knihu hodnotí a komentuje deset nových profilů (bohužel je otázkou, zda tím akorát nezmasakrují dvacet dalších knih, aby ten komentář napsat mohli), tak je těžké říct, zda jsou to fake profily autora nebo jenom autor na svém fb nenapsal, že pokud se někomu kniha líbila, tak až jí hodnotí na téhle databázi. A to je fake? Na druhé straně je skutečný jednotlivý člověk. Efekt? Pro databázi to fajn, zvýší se statistika databáze, takže je win-win. A je to velká reklama. Dost často vidím právě na fb malých vydavatelů odkazy na hodnocení právě na DK.
Ale potom je ta trochu bizár situace, kdy lze na první pohled poznat, že je to fake profil. A každý, kdo není úplně mimo, rozdíl pozná. A nebere vážně. Tam je otázkou, co z toho mají, kdy jde už na první pohled poznat, že to není skutečný. Ale dost autorů prostě nemá soudnost. A prostě si rádi hodní ego s pomocí svojí nebo druhých. A takové autory chceme číst? A teď nemluvím pouze o české tvorbě. Stačí si projet internet. Třeba taková Cassanda Clare, bestsellerová autorka, které by to mohlo být přeci jedno, je v tomhle ohledu poměrně toxická osoba.

Ale na druhou stranu. Fakt to furt chceme řešit? Tuhle ubohost lidí? Stále dokola? A kazit si tím svoje dny?

Text příspěvku byl upraven 12.12.22 v 21:01

Hana H.
Hana H. 29.01.2023 v 06:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 29.01.2023 v 07:51

Nedávno se to řešilo. Kde je hranice? Rok? Dva? Pět? Potom se někdo vrátí a bude čumět...

Azizi
Azizi 29.01.2023 v 09:02

Ja som tu nebola prihlásená niekoľko rokov a našťastie som o účet neprišla, ale nesmierne som sa toho bála. Že mi zmazali účet.

Hana H.
Hana H. 29.01.2023 v 10:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Azizi
Azizi 29.01.2023 v 11:17

Hana H.. Presne! Nechcela som prísť o všetky moje zoznamy, kvantum komentárov ku knihám... Som vďačná, že mi bol profil ponechaný.

Zas na druhej strane, keď tu nemá niekto takmer nič, po tých 5 rokoch by som profil asi zmazala, neviem. Ale tiež mi je to v podstate jedno.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 29.01.2023 v 11:29

Vlákno recenze knih, strana tři. Myslím, že to tam Elfos napsala jasně a zřetelně, jaký na tohle má názor databáze.

Text příspěvku byl upraven 29.01.23 v 12:41

Hana H.
Hana H. 29.01.2023 v 12:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek