Druhy vazby knihy - poradíte?


Dan
Dan 19.06.2018 v 10:02

Zdravím vás,

mám na vás prosbu ohledně druhů vazeb.
Současný stav zde na webu je následující:

- brožovaná (paperback)
- brožovaná s přebalem
- vázaná
- vázaná s přebalem
- sešitová
- kroužková
- leporelo
- flexovazba

Nedávno mi od jedné uživatelky přišel návrh na přidání další vazby: brožovaná s chlopněmi

Když se podíváte sem: https://www.knihkupectvi-papyrus.cz/odborna-literatura/?f=924 a zhruba v polovině stránky kliknete vlevo na oranžové tlačítko "podrobné vyhledávání" a pak na "vazba", těch vazeb je tam strašně moc a nerad bych k tomuhle směřoval...

Proto uživatelku napadlo: ,,...každý prodejce nabízí jeden produkt pod různým názvem. Jednou je to měkká vazba, jednou paperback. U nás brožovaná (paperback). Ale chápu, že ten velký výběr by asi lidi mátl, to jo. Nebylo by tedy lepší zavést pro sjednocení a klid právě termín "měkká vazba" a do toho by spadalo všechno? S chlopněmi, bez chlopní, lesklé nebo matné desky. Prostě všechno v měkké vazbě bez pevných desek.."?

Co si o tom myslíte? Já osobně mám s vazbami také problém a moc se v nich neorientuji... Děkuji moc za váš čas a pomoc.

Text příspěvku byl upraven 20.06.18 v 09:00

Lector
Lector 19.06.2018 v 10:13

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 19.06.2018 v 10:31

Pro některé zájemce o koupi knih v Bazaru je typ vazby naprosto zásadní - zvláště když tatáž kniha vyšla v různých vazbách. Bylo to typické za I. republiky, ale pamatuji si - snad ještě z 80-tých let - že stejná kniha vyšla v obrovském nákladu brožovaná, v menším nákladu vázaná v plátně, a někdy pár kusů třeba i vázaných v kůži (právě kožená vazba mi na DK hodně schází - výrazně se tím odlišovala třeba knižní produkce poezie v dárkovém "balení" - třeba edice Lyry Pragensis). - Ale tohle si mohou dořešit obchodující ve vzájemné korespondenci.
Proto se přimlouvám za zjednodušení výběru vazeb zde na DK - měkká vazba postačí.

elfos
elfos 19.06.2018 v 10:37

Mně by stačilo z tohoto typu vazby mít na výběr brožovaná (bez paperback, prostě jen brožovaná) a brožovaná s přebalem. Nemám ale nic ani proti měkké vazbě, i když mám obavu, že někteří čtenáři budou mít problém spojit si měkkou vazbu s brožovanou. Databáze Národní knihovny ČR rozlišuje brož. a váz. Mně vyhovuje rozlišení vazeb tak, jak ho tady máme, jen bych z něj odmazala ten paperback v závorce.

Pokud jde o vazbu brožovanou s chlopněmi a další podrobnější případy (například brožovaná i vázaná může mít povrchovou úpravu lamino), uváděla bych to jako upřesnění přímo u konkrétního, takto vydaného vydání knihy.

elfos
elfos 19.06.2018 v 10:39

Ještě jsem někde viděla rozlišení měkká/brožovaná a pevná/vázaná, jsem si teď vzpomněla.

Lector
Lector 19.06.2018 v 10:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Gerty
Gerty 19.06.2018 v 16:01

Nechal bych ten seznam, co už je, a možná bych přidal varianty šitá vazba v měkkých deskách a lepená vazba v pevných deskách - což ještě může znamenat zásadnější rozdíl v mechanické kvalitě a odolnosti knihy. Druhy lamina a jiných potahů a různé další vychytávky už bych asi nedával.

Pelapania
Pelapania 19.06.2018 v 17:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eldar80
Eldar80 20.06.2018 v 08:37

Dan - Nerozumím tomu současnému stavu. Takže flexovazba již byla zrušená? U některých knih ale je... nebo jen omylem vypadla z toho seznamu?
Jinak bych zachoval současné rozdělení + ta flexovazba. To je přece jenom určitý přechod mezi klasickou brožurou a vázanou knihou. Brožura s chlopněmi mi už přijde zbytečná.

Dan
Dan 20.06.2018 v 09:07

Děkuji moc za nápady a názory. Také si to ještě nechám projít hlavou.

to Eldar80: Ano, flexovazba z nějakého záhadného důvodu omylem vypadla, už jsem ji do příspěvku výše vrátil.

to Gerty: Cílem je vazby zjednodušit (viz příspěvky výše), nikoliv přidávat další a udělat to ještě složitější...

Dan
Dan 20.06.2018 v 09:27

Co říkáte tedy na toto:

měkká / brožovaná
měkká / brožovaná s přebalem
pevná / vázaná
pevná / vázaná s přebalem
sešitová
kroužková
leporelo
flexovazba

Dan
Dan 20.06.2018 v 09:31

Ještě přidám statistiky:

103 000 - brožovaná
6 300 - brož. s přebalem
102 000 - vázaná
61 600 - vázaná s přebalem
18 800 - sešitová
680 - kroužková
2 700 - leporelo
48 - flexovazba

Koka
Koka 20.06.2018 v 09:31

Za sebe říkám ano, jen bych potřebovala, kdyby se zde našel někdo, kdo by podrobně slovně (a případně i na příkladu nějaké konkrétní knihy a pomocí jejího obrázku) vysvětlil, jak vypadá flexovazba. Už jsem zde jednou o to (marně) prosila.

Dan
Dan 20.06.2018 v 09:39

Nad tou flexovazbou ještě zvažuji, zda ji tu nechat... na internetu píší, že je to něco mezi měkkou a tvrdou vazbou, ale už jen to, že my sami pořádně nevíme a že je pouze u 48 knih, tak bych ji odebral.

Skallarix
Skallarix 20.06.2018 v 11:11

I já bych se přikláněl k tomu, že bych ponechal verzi

měkká / brožovaná
měkká / brožovaná s přebalem
pevná / vázaná
pevná / vázaná s přebalem
sešitová
kroužková
leporelo

a "flexovazbu" bych vyjmul nadobro.

Eldar80
Eldar80 20.06.2018 v 12:17

Koka - flexovazba je obyčejná vázaná kniha, ale je vložená do desek z tvrdého kartonu, které jsou ohebné. Klasická vázaná kniha má desky tvrdé neohebné.
Tyto knihy myslím vydává hlavně Argo:
https://www.databazeknih.cz/knihy/hlidka-nocni-hlidka-499
https://www.databazeknih.cz/knihy/radio-svobodny-albemut-8797
nebo je použitá i u této edice:
https://www.databazeknih.cz/knihy/pohrbeny-obr-342910?show=binfo

Eldar80
Eldar80 20.06.2018 v 12:26

Dan - já bych flexovazbu ponechal. Je to nový formát, který je levnější než klasická pevná vazba takže bude časem přibývat. Přece jenom je flexovazba mnohem kvalitnější provedení knihy než obyčejná brožura. Já sám bych takové knihy dával jako vázané, ikdyž jsou "měkké". Viz odkazy u příspěvku pro Koku.
Hm. Teď se koukám, že u toho Lukjaněnka je chybně uvedená brožura. Asi to zas někdo blbě opravil ach jo. :(

Eldar80
Eldar80 20.06.2018 v 12:46

Koka - v dokumentu, který sem vložil Lector je také zmíněná flexovazba jako "Vazba s ohebným obalem (Flexible Binding)" str.19 - bohužel bez obrázku.
Namátkově sem našel podrobný popis zde:
http://www.grafie.cz/ngp/ngp-na-facebooku/knizni-vazby-6-dil-tuhe-knizni-vazby/
a obrázek, kde tedy tato vazba vypadá jako klasická tuhá zde:
https://www.polygrafcentrum.sk/technologie/vazby/flexovazba/?lang=cs
Holt šetřit se musí... To je holt ten tlak na všudypřítomné snižování cen... ušetříme kde se dá :(

Text příspěvku byl upraven 20.06.18 v 12:47

elfos
elfos 20.06.2018 v 13:39

Taky jsem pro verzi, kterou uvádí Dan v 09.27.22.

Text příspěvku byl upraven 20.06.18 v 13:48

Gerty
Gerty 20.06.2018 v 14:25

To Dan - když to chcete zjednodušit, tak mi pak připadne zbytečné rozlišovat vazby s přebalem či bez přebalu - ohledně vazby v těch knihách žádný rozdíl není. Ale kvalitativní rozdíl mezi šitou a lepenou vazbou, ať už je v pevných či měkkých deskách, rozhodně je. Ale berte to fakt jen jako tip do diskuze, prát se kvůli tomu s nikým rozhodně nechci :-)

Koka
Koka 20.06.2018 v 16:14

Eldar80 - děkuji, už začínám tušit, oč jde u toho flexo :=)

Myslím, že všechny vazby nikdy nepostihneme, třeba ta mnou zmiňovaná vazba v kůži:
https://www.databazeknih.cz/knihy/zvony-v-trave-367230
případně v pergamenu :
https://www.databazeknih.cz/knihy/o-ceske-krvi-otcu-vlasti-
mi tady hodně schází.
A nedávno jsem narazila na také ojedinělou vazbu, kterou tvoří opravdová krabice z hodně pevného kartonu, pevnějšího než krabice od bot:
https://www.databazeknih.cz/knihy/sestav-si-lidske-telo-379477

A protože jsem zmiňovala, že na vazbě hodně, opravdu hodně záleží kupujícím v Bazaru, doporučuji Danovi, aby formulář pro nabídku v Bazaru opatřil dalším, novým čísleníkem, případně dobrovolně slovně vyplňovanou rubrikou "vazba" (tak, jak je v Bazaru rubrika pro místo - město osobního předání).

Dan
Dan 20.06.2018 v 18:44

Tak prozatím upraveno takto:

měkká / brožovaná
měkká / brožovaná s přebalem
pevná / vázaná
pevná / vázaná s přebalem
sešitová
kroužková
leporelo
flexovazba

Díky moc všem, co jste se vyjádřili a pomohli.

elfos
elfos 20.06.2018 v 20:07

Super, díky, Dane. Navíc, máme tu statistiku, tak si třeba za rok nebo za pět let můžem porovnat, jak to pokročilo a kolik u které přibylo knih. :-)

nokid
nokid 21.06.2018 v 11:08

Vidím, že si nikdo nevzpomněl na vazbu orientální. Je to způsob, kterým byly spojované publikace malonákladové; blok je z boku spojen několika sponami a tisk obvykle jen na jedné straně listu.
Jinak souhlasím že je důležité rozlišovat vazbu lepenou od šité - kvůli trvanlivosti. Lepená se mnohdy rozlepuje po jednotlivých listech už po prvním otevření. Také je hloupé, když je šitá, avšak drátem místo nití - časem dojde zákonitě k rezivění a je to pak vidět.

ivaanos
ivaanos 09.07.2018 v 08:42

Já bych navrhoval nejprve dotáhnout Bazar do nějaké inteligentní podoby a teprve potom se věnovat pozlátkám typu knižní vazby. Včera jsem strávil asi pět hodin procházením bazaru o sedmi tisíci knihách. Přitom by stačilo pár řádek kódu a to co jsem hledal bych vyfiltroval za minutu. No, hlavně přidej tu brožovanou vazbu s chlopněmi, to je důležitý!

Text příspěvku byl upraven 09.07.18 v 09:11



Vložit příspěvek