Vadí - nevadí?

Lomax22.10.2012 v 18:14

Co si o tom myslíte?

http://www.2i.cz/88fee3c91a
http://www.2i.cz/69fee3c91a

Gnomo23.10.2012 v 13:19

Ahoj. "Verneovky" doma mám. V nejbližší době se možná na některou z nich opět vrhnu. Všechny jsou vydané (teď nechci kecat) v 70 - 80.letech a jejich provedení se mi líbí (vazba je plátěná). Chápu, že pro "VF" velkého fanouška, který sleduje každé opětovné vydání knihy svého oblíbeného spisovatele mohou být někdy nepříjemná podobná zjištění... Ať už převzaté návrhy z jiných knih, ilustrace a někdy i citace (které jsou pro některé případy pochopitelné). Mám již také pár zkušeností. Ta poslední byla při četbě "Pražského hřbitova", kde jsou použity "obrázky" z jiných knih, jiných autorů, vydaných dříve s odlišným popisem obr. Co s tím? Asi nic. Můžem jen "brblat".... :-)

Lomax23.10.2012 v 22:32

Smutná ukázka toho,jak se knihy dělat nemají. Na »Pražský hřbitov« se podívám,protože Eco je klasika.

pistalka24.10.2012 v 11:35

Jenže ilustrace v Pražském hřbitově mají svůj účel, doprovázejí děj, který je inspirován skutečnými událostmi. Navíc v zadní části knihy je napsáno, odkaď pocházejí. To mi jako smutná ukázka nepřijde, spíše naopak, knihu to obohacuje a dělá zajímavější.

Lomax24.10.2012 v 15:29

»Pražský hřbitov« jsem ještě neviděl,ale juknu na něj. Bohužel u některých verneovek z nakladatelství J. Vybíral bych toto už netvrdil.

Gnomo24.10.2012 v 16:00

pistalka «- Pokud ilustrace dokresluje nějakou historickou událost (ať už fikci, nebo i pravdu) to beru i když je z jiných zdrojů, ale je mi podivné, že popisek v jiných knihách kde se ilustrace vyskytuje, vypovídá o úplně jiné události (osobě). To se mi zdálo divné. Kdyby se týkalo jen obrázků, tak bych asi musel povyskočit na každé ilustrované straně (když už jsme u Eca) knihy " Tajemný plamen královny Loany ". Tam je to samej "Mickey Mouse a Superman" :-), pochopitelně to tam patří ...

Lomax24.10.2012 v 18:21

" popisek v jiných knihách kde se ilustrace vyskytuje, vypovídá o úplně jiné události (osobě)"

To je hodně zajímavé. Můžeš býti konkrétnější?

Gnomo24.10.2012 v 19:19

Lomax «- Nerad bych to nějak rozpitvával... Už tak působí některé mé komentáře ke knihám, když se tady na ně zpětně dívám, více než podivně... :-)

Gnomo24.10.2012 v 19:33

obr. na str.259 "Pražský hřbitov"a v knize "Hrabě Monte Cristo 1.díl r.v. 91" na str.185.

Lomax24.10.2012 v 20:33

Jen hezky piš co máš na srdci.
Jsi jediný,kdo do tohoto vlákna píše a ostatních,kteří mlčí si všímat nemusíš.
Nemůžeš mi poslat nějaký sken těch obrázků,protože dohledat to bude pro mne časově náročné.Celkem mne to zajímá.

Text příspěvku byl upraven 24.10.2012 v 20:35

nightlybird25.10.2012 v 00:08

Gnomo - postesk - "mé komentáře ke knihám, když se tady na ně zpětně dívám, působí více než podivně" - mne přiměl se po nich tak trochu porozhlédnout. Jediné, co na mne působí "podivně" je skutečnost, že je nepíšeš příliš často a to je asi důvodem, že zapadly v balastu a já je přehlédl, takže je budu muset projít zpětně. Zatím jsem narazil na Hellera a mám dojem, že jich bude víc, na kterých se shodnem a které se mi budou líbit. Takže žádnou zbytečnou skromnost.

knihomoli25.10.2012 v 21:13

Reaguji na Pražský hřbitov. Trochu mi to připadalo, jako by na ilustracích ( které z valné části pocházejí ze soukromé sbírky autora ) byl postaven příběh. Tak trochu dada - samozřejmě s úsměvem. Vezmu ilustrace, zamíchám, postavím příběh na základě připravených obrázků, částečných reálií a zbytek domyslím a vydám. Opět slušný výkon, i když od Eca znám lepší i tenčí.

Lomax26.10.2012 v 07:58

Dnes jdu do knihovny,tak si tam ten »Pražský hřbitov« musím prostudovat. Jinak to na první poslech také vypadá jako dobrý »guláš«.

K původnímu otázce se nikdo nevyjádří? Názor sběratelů už mám,ale zajímá mne pohled lidí,kteří Verna nesbírají.

Gnomo26.10.2012 v 13:48

Lomax «- Když už jsem to tady v diskusi nakousl, tak se tedy vyjádřím i k původnímu dotazu jasněji, ale jen velmi obecně. Jsem toho názoru, že by se kopírovat "design" knih jiných autorů neměl. Přístup vydavatelů by v tomto směru měl být do jisté míry profesionální. Je to jen o lidech a samozřejmě o penězích. Ty jsou vždy až na prvním místě, co si budeme namlouvat :-)

Vložit příspěvek