Temná věž vs. Píseň ledu a ohně


maphiosso
maphiosso 14.08.2012 v 15:31

Taková malá anketa :-) Napište, kterou serii máte radši a proč. Zajímalo by mě, který ze dvou dokonalých světů je u čtenářů oblíbenější..

paulhunter
paulhunter 14.08.2012 v 17:11

Rozhodně Píseň ledu a ohně, už jen z toho důvodu, že si drží kvalitu i po tolika dílech. Zatím mě ani jeden nenudil, protože je udržováno neustálé napětí, přicházejí nová a nová šokující zjištění, zvraty a hlavně sága obsahuje tolik prvků a zajímavých postav, že si snad každý najde to své. A hlavně styl psaní je brilantní.

Naopak série Temná věž mě zklamala, neboť měla sestupnou tendenci v kvalitě. Alespoň pro mě. Nejvíce mě bavily první tří díly a pak už jsem tak nadšený nebyl. King podle mě Temnou věž zvoral a některými pasážemi jí úplně degradoval. Zpěv Susannah je podle mě nejhorší díl, který mi dal už takovou předzvěst, že se to nebude moc ubírat směrem, který by se mi líbil. A samotný poslední díl je kapitolou sám o sobě. Takových nesmyslů a hlavně zlehčení (deus ex machina) se jen tak nevidí. Samotný konec se mi líbil, ale to, co mu předcházelo, bylo spíš k pláči. Včetně Karmínového krále. Na začátku ságy to vypadalo, že se bude jednat opravdu o Kingovo životní dílo (a ano svým způsobem je, vždyť jej psal takovou dobu a má rovných sedm dílů), ale pak se spíše ukázalo, že King neví, kudy kam. Dalo by se tu rozebírat víc věcí, ale to je spíš už na spoilery, proto jen tak obecně.

Text příspěvku byl upraven 14.08.12 v 17:13

pistalka
pistalka 14.08.2012 v 22:25

Série jsou dost rozdílné a srovnání je těžké. Kingova Temná Věž je žánrově těžko zařaditelná, je to mix mnoha žánrů a nápadů, Píseň ohně a ledu je naopak klasická fantasy (byť tam těch fantasy prvků není tolik) a není zrovna dvakrát originální a nápaditá. Vzhledem k rozsahu obou ság se ani jeden z autorů neubránil nudnějším částem (pasážím), GRRM mě ale nudil rozhodně častěji a hlavně, málokdy překvapil něčím jiným než smrtí některé z postav. Nejen nápaditostí, ale i zpracováním mám blíže k Temné Věži.

laurdes
laurdes 05.09.2012 v 14:43

Temnou věž jsem nečetla, ale Píseň zbožňuju, takže volba je u mě jasná :)

Gnomo
Gnomo 05.09.2012 v 15:55

Připadá mi zvláštní srovnávat „Temnou věž" a „Píseň ledu a ohně". To už zní lépe „Malazská Kniha padlých" a „Píseň ledu a ohně". Pravda je, že série podobná „Temné věži“ mě momentálně nenapadá žádná. Snad kniha, ale to už by zase nebylo solidní srovnání…

Augi
Augi 08.09.2012 v 14:13

To je blbá otázka. To je jak kdybych srovnával Pána prstenů s Twilight :D

Temnou věž jsem právě dočetl a příští týden se vrhnu na Píseň ledu a ohně :)


maphiosso
maphiosso 08.09.2012 v 17:42

Augi: Nikdo tě nenutí na ni odpovídat.. A když si ji přečteš ještě jednou, tak zjistíš, že chci prostě jen vědět, která ze sérií je oblíbenější a nejde mi o nějaké srovnávání..

Text příspěvku byl upraven 08.09.12 v 17:58

Ruw
Ruw 09.09.2012 v 13:33

Souhlasím s Augi a nesrovnával bych. Už jen proto že Píšeň není dosud dopsaná (narozdíl od Věže) a nelze na ni mít náhled jakožto na celek.
Nicméně Věž mám dočtenou a nemám k ní zásadnější výhrady (např. překombinovaný poslední díl) a v Písní mám rozečtenou Hostinu a nadále se královsky bavím i když pár výhrad by se taky našlo (např. opakující se dějové zvraty v příběhové linii s Aryou v jednom z dílů).



Vložit příspěvek