Nejmilejší pohádky?!


vincek1
vincek1 09.01.2013 v 20:28

Můj příspěvek bude stručný. Dnes jsem dostal za úkol pohlídat vnučku, žákyni druhé třídy základní školy. Protože jsme chtěli procvičovat čtení přinesla mi knihu "Moje nejmilejší pohádky" z Ottova nakladatelství v Praze. Jednalo se o překlad z originálu vydaného v Belgii. Překladatelky Alena Tonbauerová a Hana Štěpánová, odpovědná redaktorka Jaroslava Hromadová, jazyková redakce-Šárka Jánská . Uvedená jména jsem napsal úmyslně protože se mi zdá, že práce tohoto kolektivu byla dosti slabá (a to je slabé slovo).
Jedná se vesměs o známé pohádky, ale jejich překlad postrádá lehkost a poetičnost jakou bychom od podobných knih očekávali. Obzvláště pro tuto věkovou kategorii. Jako příklad uvádím citát z pohádky "Zvířátka a loupežníci", kde je řečeno starému oslíkovi " Odvedu tě na jatky ty stará mršino" Možná nejsem normální, ale takovéhle věty z našich dětí citlivé osoby nevychovají . Omlouvám se za chyby, ale z češtiny jsem měl většinou za 3.

Dell
Dell 10.01.2013 v 08:39

Dnes je obrovský výběr knih, i knih pro děti, ale opravdu kvalita není vždycky taková, jakou by si člověk představoval. Krásné ilustrace, někdy ani ne originální, ale poutavé pro dětské oko a příšerné texty s chybami nejen tiskovými.
Nic proti vyjádření hulvátství zlého sedláka, jak odhaduju, ale taky bych si to představovala trochu jinak. A bez chyb.

hortenzie
hortenzie 11.01.2013 v 10:31

Taky se mi teď knihy pro děti moc nelíbí. A vzhledem k vysoké ceně bych si představovala, že budou mít vyšší úroveň. Většinou jde o knihy s pár stranami, navíc často s takovými polstrovanými deskami - asi předpoklad, že dítě bude mít doma těch knih jen pár. Problém je, že děti touží třeba po knihách o lokomotivě Tomášovi - jen jsem nakoukla a tedy nic moc. Jenže vysvětlujte dítěti, že je lepší počtení o princích, chytrém Honzovi apod., když všichni kluci ve školce mají Tomáše?! Snažím se číst třeba Drdu (České pohádky), Horáka (Český Honza), Lada(Nezbedné pohádky), když nezabírá Němcová či Erben, ale moc se mi to nedaří.

Dell
Dell 11.01.2013 v 14:39

Tomášovi jsem se vyhnula tím, že jsem to pouštěla na DVD, což naštěstí stačilo. :-)
Klasické pohádky sice taky měly úspěch, ale víc se líbily různé večerníčkové příběhy jako Včelí medvídci, Křemílek a Vochomůrka apod a později např. Lindgrenová. Tu jsme četli zatím ve starších překladech, tak jsem zvědavá na srovnání, ke kterému budu mít brzy příležitost.

muf
muf 11.01.2013 v 20:39

Pro mě jsou jasnou volbou pohádky Oscara Wilda, i když jsou věnovány spíše starším čtenářům. Pokud bych se měla rozhodnout, které pohádky zvolit pro děti, pak jakékoliv z tvorby Eduarda Petišky, a to pokud jsou navíc obohaceny ilustracemi Heleny Zmatlíkové.

WEIL
WEIL 26.01.2013 v 21:57

Nejmilejší pohádky jsou pro mě asi ty, co jsem si je sám pouštěl do omrzení jako dítě přes promítačku.

Třeba - Kdo je hloupější?
Král Lávra apod.


MartyMcFly
MartyMcFly 26.01.2013 v 23:05

Tatínku, ta se ti povedla. - Svěrák

Carrissa
Carrissa 26.01.2013 v 23:43

My čteme malým neteřím Broučky a ještě si nestěžovaly. Ty velké knihy s hodně pohádkami nemám moc ráda, copak se dá na 1 straně A4 pořádně odvyprávět nějaká klasická pohádka? Na prohlížení obrázků princezen ale dobré.

tyzik.cejka
tyzik.cejka 02.11.2013 v 18:51

Neználkovy příhody
Neználek ve slunečnímn městě
tatínku ta se ti povedla
fimfárum
školní stračidlo
asterix
Rychlé Šípy
Chata v jezerní kotlině
Záhada hlavolamu
no je toho hodně filmovi fénomeni byly ale pat amat

Text příspěvku byl upraven 02.11.13 v 18:52

Lucka66
Lucka66 09.11.2013 v 01:18

Děti z Bullerbynu

Dudu
Dudu 10.11.2013 v 13:43

Tyziku, Chata v jezerní kotlině je skvělá, ale pohádka to moc neni.
Zdařilá je Krása nesmírná, kde vystupuje i můj oblíbený Kostěj :-)

tyzik.cejka
tyzik.cejka 10.11.2013 v 13:49

no jo Dudu ale taky ji miluju



Vložit příspěvek