Nejlepší klasika jakou jste kdy četli....


skipiii
skipiii 03.03.2017 v 21:37

Krásný večer všem...ráda bych se pustila do čtení klasiky a vím že je opravdu spoustu na výběr a proto mě zajímá vaše nejoblíbenější, ke které se třeba rádi vracíte nebo si říkáte, že je škoda,že jste ji nepřečetli hned jak se o ní zmínila vaše profesorka češtiny :)) děkuji :))

Gerty
Gerty 03.03.2017 v 22:11

K.J. Erben - Kytice

bamba
bamba 03.03.2017 v 22:21

Ja som sa naopak ku klasikom radšej dostala skôr, než ich začala przniť moja učiteľka. Potom by ma už nik k nim nedostal. Keď boli rozbory básnikov, ktorých som mala rada, šla som poza školu.

knedlik
knedlik 03.03.2017 v 22:35

Záleží... :-) Já jsem zbožňovala realisty, jak kritické, tak meziválečné, a z českých (mnou dlouho zatracovaných a těch, u kterých pak první seznámení přerostlo v zamilování se) mě takhle zběžně napadá Čapek, Fuks, Kundera...
Kupodivu je většina autorů uvedená v povinně doporučené četbě velmi čtivá a zajímavá, takže bych klidně popadla nějaký seznam a jela podle toho :-) Výběr pak podle toho, jaká témata Vás oslovují a co méně.

denib
denib 03.03.2017 v 22:49

Právě jsem přemýšlela nad tím samým - co je klasika? Pokud si vzpomínám na povinnou četbu ve škole, tak jsem zbožňovala (a pořád zbožňuju) Válku s mloky od Čapka. A taky mě už tehdy bavil Remarque. A Evžen Oněgin od Puškina.
Teď, když už to není povinné, mě toho z klasiky baví mnohem víc. Ani si na to všechno nejde vzpomenout :-)

Text příspěvku byl upraven 03.03.17 v 22:50

knedlik
knedlik 03.03.2017 v 22:51

http://www.gymmost.cz/scio/kanon.pdf

od toho se dá odpíchnout dál :-)

Text příspěvku byl upraven 03.03.17 v 22:56


Hraboshka
Hraboshka 03.03.2017 v 23:21

Kromě zmiňovaných ještě určitě Goethův Faust, Quo vadis, Plechový bubínek, Hlava XXII, Cyrano z Bergeracu, Edgar Allan Poe,... A spousta dalších, na které si nevzpomenu nebo je ani neznám.
Povinná četba je jedna z mála věcí, které si ve škole užívám :D

Text příspěvku byl upraven 03.03.17 v 23:23

knihamouder
knihamouder 03.03.2017 v 23:55

Za mě třeba Johannes Mario Simmel, Erich Maria Remarque, Antoine de Saint-Exupéry

Marbo
Marbo 04.03.2017 v 07:29

Vojna a Mír, Kytice, Karamazovi.

skipiii
skipiii 04.03.2017 v 09:52

všem Vám moc děkuji za nápady a inspiraci:) bohužel díky mojí češtinářce jsem měla k povinné literatuře snad až odpor :)) a až teď si říkám kolik skvělých knížek mi možná díky tomu uniklo :)) ještě jednou děkuji:)

marimari
marimari 04.03.2017 v 21:13

zdravím všechny a také trošku přidám. Kromě výše uvedených ještě Daphne du Maurier, John Knittel, sestry CH. a E. Bronte¨, Stendhal, mám ráda A. Lustiga, B. Březovského, K. Nového, K. J. Beneše, J. Sekeru. Je pravda, že záleží i na věku čtenáře. Co se nám líbilo v ... nácti, už se třeba nelíbí později.

Hun
Hun 06.03.2017 v 10:15

Pokud hledáte kratší a méně náročnou klasiku, tak co třeba Farma zvířat? Máte-li ráda pochody lidské mysli a zákoutí lidské duše, pak sáhněte po Netrpělivosti srdce nebo Otci Goriotovi. Z českých již zmíněná Válka s mloky.

Obloukem se vyhněte Jiráskovi či Palackému. Tito autoři jsou nesmyslně označováni v hodinách češtiny za klasiky, ale jen z vlasteneckých důvodů. Objektivně vzato jejich díla nic výjimečného nenabízejí.

tatjana1737
tatjana1737 06.03.2017 v 11:18

Teď si čtu Čapka, Povídky z jedné a druhé kapsy, a moc se mi to líbí. Příběhy jsou sice místy docela drsné, ale psané tak hezky kultivovaně a tak nádhernou češtinou, že smekám.

Pirnitz
Pirnitz 06.03.2017 v 13:51

Dovolil bych si doporučit i toto:

http://www.databazeknih.cz/knihy/zivot-alexeje-arsenjeva-86616

elizabeth_ba
elizabeth_ba 06.03.2017 v 14:15

Hun (06.03.17 v 10:15:22): Dovolím si nesouhlasit (teda aspoň částečně). Podle mě naopak díla Palackého výjimečné věci nabízejí a rozhodně ho nelze srovnávat s Jiráskem. První psal odborné knihy o historii a druhý "jen" historické romány. Ale Jiráskovi se obloukem vyhýbám taky. Do Palackého se dá nahlédnout, pokud člověka zajímá jeho pohled na konkrétní událost, případně nějaký dokument, zejména teda si cením jeho dílu Dějin s překlady listin a poznámkami (a také jeho editorských počinů). Číst jeho dílo jako román by mohl jen naprostý blázen.

Zakladatelce vlákna se omlouvám za OTT, ale na kolegův komentář k Palackému jsem prostě musela zareagovat...

FoboSVK
FoboSVK 06.03.2017 v 19:16

Pridám aj ja... John Steinbeck, priznám že Hrozno hnevu si cením hádam viac ako Orwellovú 1984 alebo aj Zločin a trest...

Marbo
Marbo 06.03.2017 v 19:39

za sebe bych od Steinbecka zmínil hlavně Na východ od ráje

Jass
Jass 06.03.2017 v 19:55

Hmmm, nikdy by mě nenapadlo, že budu obhajovat Jiráska - četla jsem jen Staré pověsti české a musím říct, že mě jinak nenadchly. Ovšem jedna z mých nejlepších kamarádek ho naprosto zbožňuje, takže já osobně se mu chystám dát ještě jednu šanci. (Nechci nikoho nutit číst Jiráska, jen podotýkám, že každý má jiný vkus, ovšem na začátek asi opravdu není nejvhodnější...).

Hmmm, kdybych měla vypsat všechnu svou oblíbenou klasiku, kterou bych doporučila, tak tu jsme asi dlouho, tak jen ty, na které si vzpomenu nejdřív :). Krysař (Viktor Dyk), Evžen Oněgin (Puškin), Malý Princ (Exupéry), Jane Eyre (Charlotte Bronte - nemůžu najít přehlásku), Trójanky (Euripides), Proměny (Ovidius), Sonety (Shakespeare), Balada o žaláři v Readingu (Oscar Wilde), Synáček (Jaroslav Havlíček), Černé světlo (Řezáč)... No, radši už budu končit :)

dva.v.1
dva.v.1 06.03.2017 v 22:49

Frankenstain,Muž který sázel stromy,Malý princ, Obraz Doryana Graye, Bratři Karamazovi, Cirkus Humberto,Osudy dobrého vojáka Švejka...raději už končím

reader.007
reader.007 07.03.2017 v 09:12

Dickens... šáhni kam šáhni. Pro slabší povahy které se děsí 600 až 800 stránkových románů stačí i Olivert Twist nebo některé z vánočních povídek. Jedině Nadějné vyhlídky jsou takové... řekněme méně zaměřené na dobu kdy se odehrávají. Zase jsou ale zajímavé psychologicky.

Falquar
Falquar 08.03.2017 v 20:54

Chrám Matky boží v Paříži; kniha krásná i pro ty tolik haněné popisy architektury. :-)

tester
tester 09.03.2017 v 09:24

Bible, tam je všechno.

reader.007
reader.007 09.03.2017 v 20:29

Ještě mě napadají Bídníci. Člověk si hned začne víc vážit doby ve které žije... ačkoliv to taky není žádné terno ;-)

jitvav
jitvav 10.03.2017 v 07:54

Všechno od Remarqua, Tolstoj - Anna Karenina...

Pitvora
Pitvora 07.04.2017 v 15:15

Victor Hugo : Dělníci moře



Vložit příspěvek