Knihy, po kterých pátrám - poraďte


Litocha
Litocha 19.04.2022 v 14:43

Orange8knihomol
Je to sice pro mladší, ale nemohlo by to být tohle? https://www.databazeknih.cz/knihy/alfie-bloom-tajemstvi-zakleteho-hradu-309688

Anna009
Anna009 20.04.2022 v 00:28

Zdravím, nemůžu si vzpomenout na název knížky, kterou jsem četla v dětství. Příběh se odehrává v lese, jsou tam lesní zvířátka a v hlavě mi utkvěla kapitola, kdy byla povodeň, zvířátka se snažila zachránit na voru, ten byl ale přetížený, a tak se jedna z postav - myška - obětovala, skočila do vody a po pár dnech ji ostatní našli utopenou. Nevíte někdo, co to bylo?

JAnD
JAnD 27.04.2022 v 10:43

Vzpomněl jsem si na knihu pohádek, kterou jsem kdysi četl, ale už po letech nenašel, snad nějaké eskymácké.
Jedna z nich byla, že nějaká čarodějnice chtěla někoho otrávit polévkou z vlčích hlav, ale dotyčný na to přišel a naopak otrávil tu čarodějnici. Co by to mohlo být?

Bücherratte
Marla
Marla 27.04.2022 v 11:36

Anna009: řekla bych že je to od Josefa Filgase Mezi brášky.

Snoopi
Snoopi 28.04.2022 v 23:38

Dobrý den,
chtěla bych poradit ohledně názvu jedné knihy - šlo o rozhlasovou hru či pohádku, určenou pro děti a mládež, poslouchala jsem ji v dětství. Děj si přesně nevybavuji, ale hlavní roli zde hraje řeka - plyne si poklidně krajinou a městem, lidé ji respektují a chovají k ní úctu. Jeden muž se však slovům místních o její síle a moci vysměje. Uražená řeka se pak vzbouří, zvedne se z břehů a při následné povodni se zachrání muž, který lidi před živlem varoval. Možná je to i trochu jinak, děj si přesně nepamatuji - pyšná řeka hodlá ustoupit pouze v případě, kdy se jí ten muž, který se jí tolik vysmíval, omluví a poprosí za odpuštění... Bylo to určené pro děti, takže žádná tragédie se konat nemohla :-) Docela by mě zajímal název, budu ráda za odpovědi, děkuji moc.


mumin63
mumin63 03.05.2022 v 14:51

Snoopi - myslím, že je to pohádka O králi Jasnozřivém a slepci převozníku, napsal ji Karel Šiktanc

Text příspěvku byl upraven 03.05.22 v 20:55

Ennny
Ennny 08.05.2022 v 00:21

Dobrý den, ahoj prosím pěkně o radu už dlouho pátrám po jedne knížce, prolezla jsem celou databázi knih a ani podle žánru ani podle štítků jsem ji nenašla už jsem z toho nešťastná…ona byla normální holka co pracovala jako servírka někde tuším, on bohatý dominantní chlap, který chodil zásadně v obleku, její nejoblíbenější móda byly džíny triko a co bylo její doménou byly conversky… bydlela s babičkou, protože matka se jich se sestrou vzdala (později se ukázalo že to nebyla úplně tak pravda) ta její máti byla zapletená do nějakého průšvihu podle všeho z nějakou mafii.Ten její krasavec ji nechával hlídat protože věděl že se něco děje a chtějí ji unést, mezitím někdy dostane ta její babička infarkt, oni se oni pak starají přitom ona tam z nich je asi největší drsňák a noc dobře ví kde ta její matka je…její oblibou je vaření ale nejraději dělá ananasový koláč… jednou kdy byly v jednom z těch období kdy vlastně jakože nemohli být spolu, protože on má nějaké své démony, se potkají v nějakém drahém obchoďáku a ta babička si tam koupí nějaký úplně drahy ten ananas a toho chlápka pozve na večeři…mv epilogu vím že on ji koupil všechny možné barvy conversek, je z ní psycholožka a jejich syn dětem krade ponožky protož ty děti nenosí stejný pár a je stejný puntičkář jako jeho otec…a ještě se tam stal takový jeden zvrat kdy ona jde k jeho rodičům na večeři i se sestrou a zjisti se že ta sestra je dcera jeho otce tak se čeká na testy jestli i ona není jeho sestra…snad si někdo vybaví název nebo autora…

Ennny
Ennny 08.05.2022 v 00:30

A ještě hned na začátku tak bylo takové to typické nemůžu s tebou být je to jen na jednu noc a pak to nějak samozřejmě nevydrží a zamiluje se do ni ,ona se ho snaží předělat jde s ním nakupovat a chce mu koupit džíny a triko ale on se prostě nejlépe cítí jen v obleku a nic jiného nenosí...ona zase odmítá nosit šaty a podpatky. Tajně za ní leze do pokoje,ale on ví že na ni mají spadeno ti co ani její matku,tak ji hlídá ona samozřejmě nechce být hlídaná,pak se stane problém a on ji zachrání... klasická love story znám celý děj ale nevím jak se to jmenuje nebo kdo to napsal

qakk
qakk 10.05.2022 v 20:53

Zdravíčko, vzpomněl jsem si na děj scifi knih, které jsem četl min. před 20 lety, ale nemohu síň vzpomenout na název - celé Seto točilo kolem toho, že nějakej chlap na nějakej planetě (nevím, jestli tam ztroskotal, přistál,...) našel někde v podzemí obrovský komplex, s umělou inteligenci a takrka neomezenými zdroji - a ten ovládl.. Řídícímu počítači mohl zadávat jakékoliv úkoly a rozhodl se pomáhat tamější civilizací v rozvoji, třeba tím, že počítači třeba zadal, aby blízko nějako města připravil ložisko rudy, kterou potom lidí "sami" našli a posunuli se dal.. v dalších knihách bylo i to, že se uložil k hibernaci a počítači řekl, ať ho vzbudil za 500 let, případně dřív když nastane nějaké nebezpečí atd... To někdy nastalo, vzbudil se, bojoval s ním a potom zase usnul.. Nemusíte někdo název série prosím? :)))

elfos
elfos 11.05.2022 v 12:05

Qakku, trochu mi to připomíná pozdější díly Farmerova Světa řeky.... i když, v té sérii je i výraznější děj k popisu při jejím hledání, tak nevím. :-)

https://www.databazeknih.cz/serie/svet-reky-2151

prasa432
prasa432 12.05.2022 v 20:07

Poraďte nejaké historické knihy niečo podobné ako Bernard cornwell alebo Simon scarrow aby tam boli bitky , malo romantiky

tatjana1737
tatjana1737 12.05.2022 v 20:20

@prasa432: Červenák nebo Sienkiewicz (tam je romantiky tak akorát).

Alma-Nacida
Alma-Nacida 12.05.2022 v 20:25

prasa432: zdravím příznivce historických románů :), nedávno jsem objevila sérii od Pavla Hrdličky Podrychtář Václav a mile mě překvapila, i když je to spíš středověká krimi: https://www.databazeknih.cz/serie/podrychtar-vaclav-6097
Dobrá je taky série o válkách růží v Anglii od Conna Igguldena: https://www.databazeknih.cz/serie/valka-ruzi-6786
Špatná nebyla ani Velrybí cesta Roberta Low: https://www.databazeknih.cz/knihy/oathsworn-velrybi-cesta-58768
Jestli to může být fantasy s mečem :), tak doporučím Joea Abercrombieho První zákon, ten je skvělý: https://www.databazeknih.cz/serie/prvni-zakon-1295
a Paul Kerney: Království Boží: https://www.databazeknih.cz/serie/kralovstvi-bozi-1257
:D Když tak napiš sz. :)

tatjana1737
tatjana1737 13.05.2022 v 08:22

Z ryze historických románů doporučuji sérii Prokletí Králové o 100leté válce od Maurice Druona, ale nevybavuji si, že by tam byly nějaké obšírnější popisy bitev. Paul Kearney je neprávem opomíjený a ne moc známý, ale jeho série je velice dobrá, být je to fantasy odehrávající se ve fiktivním světě.

@Alma Nacida: Díky, hned jsem si něco přidala do seznamů! :-)

MichelleS
MichelleS 14.05.2022 v 13:08

Tady bylo rozhodně víc bitvy než romantiky:
https://www.databazeknih.cz/knihy/krvave-pole-shrewsburske-87561

Soman
Soman 29.05.2022 v 18:16

Dobrý den,
již několik let hledám knihu, u které si bohužel nepamatuji název ani autora/ku. Vím, že ji kdysi měli v Radiu Vltava jako mluvené slovo.
Matně si pamatuji, že příběh byl o skoro plnoleté dívce, které zemřou rodiče, převezou ji do ústavu/vychovatelny, kde zažívá poměrně teror od vychovatelek i chráněnek daného ústavu. Její sourozenec je od ní odejmut.
Pamatuji si konkrétně jednu část, kdy se dívka schová na toaletách a do stehna si vyřeže tři velká H s významem H jako ty husy vychovatelky, H jako ty husy chráněnky atd.
Dále si vzpomínám ještě na část, kdy si píše na papír své pocity a co se děje, na to se ovšem přijde a chráněnky si z ní poté dělají zase legraci. Papír ji tzv. "zradil".

Tipovala bych, že se jedná o knihu z 20. století, česká literatura, každopádně budu ráda za jakékoliv vodítko.
Děkuji za případné odpovědi!

Štěpinambura
Štěpinambura 03.06.2022 v 21:13

Měla bych otázku. Miluji starší literaturu a v poslední době jsem se zaměřila na PAPYRUS WESTCARD. Prý byla přeložena do češtiny a vydala ji nakaldatelství Academia. Chtěla bych ji moc dohledat, ale nevím kde začít. Pomůžete?

Bezantina
Bezantina 07.06.2022 v 13:58

Hledám knihu, kterou jsem četla v dětství.
Dej mám v paměti útržkovitě. Příběh je o chlapci z chudších poměrů, který vlastní polodivokého poníka, na kterém jezdí (snad i do školy??). Jeho oblíbenou kratochvílí je na tom ponikovi předjíždět vlak (takže patrně příběh z minulého století). Poník se jednou ztratí, ale objeví se nějak u dívky, která je (asi) nějakým způsobem tělesné postižená a je z bohaté rodiny. Dívka si poníka oblíbí. Pak probíhá spor o toho poníka, který se rozhodne tak, že na poníka zavolají obě děti a on si vybere a upřednostní toho chlapce.
Ještě se mi vybavuje, že chlapec poníka přivolával tak, že zatřásl uzdou. Děj se odehrává v nějaké krajině se sušším, teplým podnebím a maminka toho chlapce často dělala citronádu.
Knihu jsem četla jako dítě, byla z malé vesnické knihovny a už tehdy měla takovou tu starou látkovou vazbu.
Kdyby někdo věděl, budu moc ráda, poslední dobou mi ta kniha dost vrtá v hlavě.

Bezantina
Bezantina 07.06.2022 v 13:59

Jinak hledala jsem pod štítkem "koně", ale neúspěšně..

Bücherratte
Bezantina
Bezantina 07.06.2022 v 18:26

@Bücherratte děkuji, to je ono :)

babicka_amalka
babicka_amalka 07.06.2022 v 19:32

Štěpinambura:
našla jsem toto přímo na stránkách nakladatelství Academie:
https://www.academia.cz/poslys-vypraveni-z-casu-tvych-otcu--mickova-diana--academia--2019
jinak zkuste se obrátit s dotazem na Český egyptologický ústav - tam vám jistě poradí;
a pozor - není to Westcard, ale jen Westcar :-)

Text příspěvku byl upraven 07.06.22 v 19:34

Kapitankormoran
Kapitankormoran 17.06.2022 v 08:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

uzivatel1921
uzivatel1921 17.06.2022 v 09:33

Zdravím! Pátrám po dvou knihách, netuším autora ani název, četla jsem to dávno.
První byla fantasy o mentálních upírech, žili po staletí a jeden z nich byl nacista v koncentračním táboře. Dokázal ovládat vězně a nutit je dělat, co chtěl. Jeden žid přežil a teď dlouho po válce ho hledal. Zjistil, že jsou skoro nesmrtelní a je jich po světě víc (i nějaké sestry) a má nějaký asi ostrov (nebo pozemek), kde pro své kamarády pořádá hony na lidi. Vycvičil si mysl, aby se byl schopný se mu alespoň na nějakou dobu ubránit a pokusil se ho zneškodnit.
Druhá knížka (nebo série, myslím že to mělo 3 díly) byla čistá scifi. Lidská kolonie na neznámé planetě, ukázalo se, že je tam jeden původní druh zvířete, který byl nesmírně nebezpečný a kolonie málem nepřežila. V dalších dílech už mají děti a ty se postupně sžívají s tou planetou a zjistí, že ten cizí druh je vlastně v podstatě inteligentní a místo boje dokáží spolupracovat. Zní to dost nezáživně, ale bylo to fascinující čtení. Nenapadá někoho z vás něco? Díky.



Vložit příspěvek