Diskuze o knižním pirátství v Národní knihovně

Artran07.03.2012 v 14:42

Zítra se bude od 17:00 v Národní knihovně konat panelová diskuze na téma knižního pirátství. Pozvánka je zde:

http://www.nkp.cz/images/knizni_pirat_pozvanka.jpg

Už úvodní otázka "Mají elektronické knihy budoucnost, když se na internetu šíří tisíce knih zdarma?" naznačuje, že to bude diskuze jistě velice hodnotná... :)

Artran09.03.2012 v 14:38

Pravdu měla ona paní z NKP, která mluvila o změně paradigmatu. O čemž vlastně celou dobu mluvil i P. Císař, ale bohužel to nedokázal autorce a nakladatelům příliš dobře předat.

Dokážu si docela dobře představit model, kdy se skrze nějaké zařízení (čtečka, tablet) připojím on-line do nějaké knižní databáze, kde si budu platit měsíční poplatek, a aniž bych si musel cokoli stahovat, tak budu mít ke všem textův v té databázi neomezený přístup nebo jednorázově na určitou dobu (něco jako knihovna). Na takovémto principu funguje pro artové filmy například server MUBI. Tyhle knižní databáze si budou konkurovat službami, které budou nabízet. Tzn., že ve výsledku nebudu platit ani tak za daný text, jako spíše za poskytnutý komfort (protože většinu pirátů rozhodně nebaví ztrácet čas píděním se po internetu po titulech, které by je mohly bavit a byly ještě v dostatečné kvalitě). Peníze se pak budou distribuovat dál nakladatelům, kteří e-booky dokáží pro dané databáze dodat (korektury, editorská činnost, překlady atp.). Nakladatelé tedy zůstanou, pouze bude čtení ve výsledku více sociální záležitostí a bude spíše probíhat on-line. Určité tituly (např. některé učebnice, nějaký literární kánon či digitalizace starších textů) mohou být pak z části dotované státem.

Amazon se o něco podobného v US již snaží:
http://technet.idnes.cz/knizky-do-kindle-se-budou-pujcovat-knihovny-spolupracuji-s-amazonem-1j0-/sw_internet.aspx?c=A110422_115105_sw_internet_nyv

Věřím pak tomu, že v takto ke čtenáři vstřícném prostředí bude pirátství marginální záležitostí.

hannah200026.09.2018 v 19:55

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

hannah200026.09.2018 v 21:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.Vložit příspěvek