Co je pro vás typickou podzimní četbou?


Standa Šebek
Standa Šebek 03.11.2013 v 12:46

Za okny vytrvale mrholí, po břidlicově šedé obloze spěchají obrovité mraky a na holých větvích vzdorují větru poslední osamělé listy. Do srdce proniká smutek tak nádherný, že snad každou chvíli vyrazí z hrudi a vznese se na křídlech melancholie vysoko k obloze.

V takových dnech má člověk pocit, že příroda tuto roční dobu stvořila snad jen pro nás čtenáře, abychom tu krásu mohli pozorovat v pohodlném křesle, pod hřejivou dekou, s knihou a horký šálkem čaje při ruce.

Jednou z mých podivností je, že se snažím pro aktuální náladu a roční období volit vhodné knihy ke čtení (ale také např. sledované seriály, filmy či dříve počítačové hry).

Jaké knihy jsou pro vás typickou podzimní četbou? (Ať už se odehrávají na podzim nebo ne)

Standa Šebek
Standa Šebek 03.11.2013 v 12:58

Pro mě je to například:

- Sherlock Holmes
- Povídky E.A.Poea
- Malý, Velký Johna Crowleyho
- Knihy Neila Gaimana
- Knihy J.R.R. Tolkiena
- Norské dřevo Haruki Murakamiho
- Ostrovní zprávy Annie Proulx

- A ze všeho nejvíce série Les mytág od Roberta Holdstocka - to je hmatatelné ztělesnění podzimu.

Text příspěvku byl upraven 03.11.13 v 12:58

Koka
Koka 03.11.2013 v 14:39

Moje četba se neřídí ročním obdobím ani aktuálním počasím, ale jednu výjimku to má - vždy tak v říjnu, listopadu se vracím k Ryšavému podzimu Sergeje Jesenina:
http://www.databazeknih.cz/knihy/rysavy-podzim-54515

pajonek
pajonek 03.11.2013 v 15:38

....co to je "typická podzimní četba?"
...at' si slunko pere, at' si mrazy praští, mám-li co číst,
at' si venku třeba leje, je mi s knihou vždycky skvěle.....
...a je mi jedno, jestli čtu na podzim o Tahiti nebo jsem v Himálajích....

Alix
Alix 05.11.2013 v 21:13

pajonek: Nedokázala bych to napsat lépe.

Linu
Linu 31.05.2014 v 09:28

Já osobně bych zvolila nějaké těžší téma. Například upíři, vlkodlaci atd. Taková ta lehká četba, například spojení léto+koně je pro mne typické knižní téma na prázdniny :-).


Dudu
Dudu 31.05.2014 v 10:02

Nestrašit podzimem, když ještě nezačalo léto.

Linu
Linu 31.05.2014 v 10:03

Taky fakt :-)

KerrKnock
KerrKnock 14.09.2022 v 12:16

Tak nám venku pomalu začíná ten pravý podzim. Z listů padá první listí, kabáty už neleží hluboko ve skříni a déšť nám neumožňuje aktivit venku. Pro mě je tohle období od září až do prosince naprosto nejkouzelnější částí roku, do které každodenní četba prostě patří. Celoročně čtu ráda rozvojové knihy, ale co se týče beletrie, vždy ji přizpůsobuji období. Na jaře a v létě mám ráda oddychové romány, případně lehké příběhy ze života. Na podzim vždy podlehnu thrillerům, hororům a příběhům podle skutečných událostí. Přes zimu mám pak ráda takové to milé čtení, které zahřeje u srdce - nejlépe i s dějem zasazeným do období Vánoc.

Máte nějaký tip na pochmurné podzimní čtení, který vás naprosto šokoval, nad kterým jste ještě pár dní po přečtení přemýšleli, který vám nedal v noci spát? Připište prosím i třeba jen jednou větou, o čem kniha je.



Vložit příspěvek