Čitateľské fórum.


Jass
Jass 11.07.2018 v 21:04

Také dávám přednost zahraniční klasice, nicméně jsem z té slovenské snad nic nečetla (já vím, ostuda), takže sem tam mi něco z toho nevadí. Co se týče čtení ve slovenštině (protože to se tu řešilo), tak to mi taky nevadí, chvíli mi trvá než se do toho zažeru, ale pak už většinou vůbec nevnímám, že je to jiným jazykem...
Takže jestli to správně chápu, tak teď bychom se měli shodnout na nějakém tématu? Nebo?
Jinak woodwardův seznam považuji za vcelku zajímavý (inspirativní je rozhodně), asi tak s 30% souhlasím, u části bych vybrala jiné související dílo, pár jich vůbec neznám, a jsou tam i takové, které si podle mě tak vysoké postavení vůbec nezáleží, ale tak každý má jiný vkus...

newtory
newtory 11.07.2018 v 21:12

woodwardův seznam, to mi pripomína jednu poviedku od Woody Allena. A čo sa týka slovenskej klasiky, tak keby som si mal vybrať medzi špenátom a Hviezdoslavom, tak dám prednosť prísunu železa (inak zlý príklad, špenát mám veľmi rád).
P.S. Vybrať tému: napríklad antika
autora: napríklad Homér
dielo : napríklad Ilias
A predstaviť ju ostatným tak, aby za ňu hlasovali no a keď vyhrá hlasovanie, tak máme čo čítať. A o mesiac už jeden, niekto z nás určí tému a my všetci k nej po hlasovaní vyberieme autora a dielo.

Text příspěvku byl upraven 11.07.18 v 21:19

Jass
Jass 11.07.2018 v 21:14

:D Vážně špatný příklad, špenát je moc dobrý, nevím, čím si zasloužil svoji špatnou pověst...
Hviezdoslav je pěkné jméno - i když z příspěvku soudím, že to bude tak všechno, co je na něm pěkné :D

Jass
Jass 11.07.2018 v 21:20

Jinak, abychom se někam dostali... tak já v nejbližší době plánuji z klasiky číst Píseň o Rolandovi, Božskou komedii (znovu) a Vojnu a mír. - To jsou knihy, které si přečtu, ať společně nebo individuálně. To je spíš tak ispirativně...
Jinak vlastně (jestli jsem to správně pochopila) by se nejprve měla navrhovat ta témata (?). V tom nejsem moc dobrá. Tak k tomu snad jen řeknu, že já teď k jedné zkoušce budu číst středověké a renesanční texty, tak bych se vůbec nezlobila, kdyby to bylo něco z toho, ale přizpůsobím se... samozřejmě...

newtory
newtory 11.07.2018 v 21:25

Zatiaľ len rozmýšľajte, vylaďujeme pravidlá a zbierame mužstvo (tak to vyzerá že zatiaľ ženstvo).
Nominovať budeme budúci týždeň.
P.S. Za mizerné PR špenátu môžu najskôr deti, ani to len neochutnajú a hneď nahadzujú novú omietku.

Text příspěvku byl upraven 11.07.18 v 21:30

Jass
Jass 11.07.2018 v 21:25

No, dobře, nedá mi to... Kdyby to někoho zajímalo (inspirativně), tak tohle je náš doporučený seznam ke zkoušce. Který nikomu nechci vnucovat, spíš mi to přijde zajímavé. Ten středověk a renesance nemají tak profláklé klasiky, takže na jednu stranu to asi ani není vhodný začátek, ale... Pro rozproudění debaty mi přijde vhodné házet nejrůznější návrhy, abychom viděli, na čem se shodneme...

Doporučená četba: ESK II - Středověk a renesance
(50 titulů, z nich si každý vybere alespoň 10, pokud možno napříč chronologií)

Prudentius: Kniha hodinek
Sulpicius Severus: Život svatého Martina nebo Athanasios: Život Antonína Poustevníka
Augustinus Aurelius: Vyznání (stačí knihy I-IX)
Byzantské legendy (výbor)
Jan z Damašku: Barlaam a Josafat
Anna Komnena: Paměti byzantské princezny (nebo jiný svazek byzantské historiografie)
Boethius: Filosofie utěšitelkou
Řehoř z Tours: O boji králů a údělu spravedlivých, nebo Beda Ctihodný: Církevní dějiny národa Anglů
Jacob de Voragine: Legenda Aurea
Bonaventura: Legenda maior (život sv. Františka) nebo Kvítky svatého Františka
Alexandreis (staročeská či jiná)
Edda (starší)
Beowulf
Píseň o Rolandovi
Píseň o Cidovi
Píseň o Nibelunzích
Román o Tristanovi a Izoldě
Wolfram z Eschenbachu: Parsifal
Thomas Malory: Smrt Artušova
Marco Polo: Milión nebo Putování k Mongolům
Bájné plavby do jiných světů nebo Ráj peklo a očistec ve středověkých viděních
Sestra Múza (výbor ze světské latinské poezie)
Písně žáků darebáků (či jiný výbor z vagantské poezie)
Slavíkův vzdálený zpěv či Přátelé, přiléhavý složím vers (výbor z poezie trobadorů)
Dante Alighieri: Božská komedie (aspoň Peklo!)
Francesco Petrarca: Zpěvník
Giovanni Boccaccio: Dekameron
Niccolo Machiavelli: Vladař
Michelangelo Buonarotti: Sonety
Lodovico Ariosto: Zuřivý Roland
Pietro Aretino: Rozpravy o mravech hříšných kurtizán
François Villon: Závěť (nebo některý z výborů)
Francois Rabelais: Gargantua a Pantagruel (aspoň 1. a 2. kniha)
Michel de Montaigne: Eseje
Geoffrey Chaucer: Canterburské povídky
Christopher Marlowe: Doktor Faust
William Shakespeare: Romeo a Julie, Hamlet, Král Lear, Macbeth, Sen noci svatojánské, Richard III., Othello, Bouře, Sonety
Thomas More: Utopie
Erasmus Rotterdamský: Chvála bláznivosti
Miguel de Cervantes: Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha
Luis de Camoes: Lusovci
Jan ze Žatce: Oráč z Čech


Jass
Jass 11.07.2018 v 21:28

Příští týden jsem bez internetu, tak budete nominovat beze mě, jsem zvědavá co vyberete :D

newtory
newtory 11.07.2018 v 21:29

Vďaka za inšpiráciu. Nebude to prechádzka ružovou záhradou.

Jass
Jass 11.07.2018 v 21:31

Tak to klasika většinou není... ale stojí to za to :D

newtory
newtory 11.07.2018 v 21:32

Pošlite mi svojho nominanta do správ aj s dôvodmi prečo práve ona kniha a ja ju pridám do hlasovania.

newtory
newtory 11.07.2018 v 21:34

Súhlas, ťažšie sa konzumuje, ale pocit sýtosti vydrží dlho, veľmi dlho...

Padfoot
Padfoot 11.07.2018 v 21:52

Zdravím, kniha měsíčně je super. Klidně bych byla i pro to fázované čtení s menšími diskuzemi po částech.
K výběru knihy bych možná nepřistupovala tak věděcky. Asi máme všichni nějaké povědomí o tom, které klasiky patří k základnímu přehledu, a kdy už jsme daleko v polích. (Pokud dojde na "výbor z vagantské poezie", patrně zrovna nebudu mít čas :)). Taky máme nejspíš všichni nějakou klasiku, na kterou se už dlouhou dobu chystáme, ale bez podpory se k ní nedokopeme (já tedy rozhodně). Tam bych začala.
Takže tedy ve středu, těším se na návrhy a historicky první hlasování! Jistě to bude krásné.

newtory
newtory 11.07.2018 v 22:12

Mám návrh, "nenaťahujme to", aj tak už všetci majú lesefieber, dnes je štvrtok v sobotu začneme s nomináciami cez víkend to sfúkneme.
V pondelok a utorok sa bude hlasovať, kto tu nebude pošle mi svoj hlas do správ a v stredu už môžeme zháňať KNIHU.
Ste za ? Ak máte nejaké technické otázky prečítajte si "poriadne" celé vlákno, ak tam niečo chýba, alebo nedáva zmysel, pýtajte sa odpovieme, ak nevieme, pokúsime sa spolu nájsť odpoveď.

Text příspěvku byl upraven 12.07.18 v 00:12

Pavelina
Pavelina 12.07.2018 v 07:10

souhlasím...

Padfoot
Padfoot 12.07.2018 v 14:56

Taky souhlasím.

Atuin
Atuin 12.07.2018 v 17:08

Mám návrh co kdybychom přestali užívat slovo klasika. Pokud jste si toho nevšimli pro mnohé je to dost děsivý pojem a navíc každá kniha byla svého času tím čemu dnes říkáme dalším ohavným slovem bestsellerem. Co kdybychom užívali slova knihy. Klub je výborná záležitost jen bez těch představ že stará kniha musí mít vždy nějaký vyšší význam, často se tak právě starší knihy zbavují té epické stránky a příběhovosti nebo jiných rysů.
Omlouvám se zda jsem se někoho dotkla, z mého profilu je vidět a dobře znát jaké preferuji knihy, ale klasika jim odmítám říkat, protože to vytváří prostředí dost nezdravé, že existují dvě a více skupin čtenářů. Něco jako vyšší a moudřejší čtenář, potom polovičatý a pak čtenář vlastně nečtenář.
Jsem za zrušení pojmu klasiika jako prvního bodu vašeho programu :-)).
Jsem za to aby se vždy uváděl vždy jen pojem kniha...
Není to útok jen osobní názor :-))
Krásné zážitky nad krásnými knihami....

Padfoot
Padfoot 12.07.2018 v 17:27

To Atuin: Viz hned první příspěvek: "Toto vlákno je pokus reagovať na určitú "spoločenskú objednávku".
Zazneli tu hlasy, že by možno bolo fajn založiť akýsi čitateľský klub, ktorý by sa venoval literatúre "idúcej naprieč časom", teda klasickej. "
Jde prostě o to, že si chceme doplnit mezery a rozhledy na poli světové literatury. Toť vše. Jak těm dílům budeme nebo nebudeme říkat už je jen formalita...

(A faktem je, že opravdu existují různé druhy čtenářů. A není na tom nic nezdravého, všichni nemůžeme mít rádi to samé.)

Atuin
Atuin 12.07.2018 v 18:58

Padfoot: Dobře jsem poučena, já jsem to taky brala trochu s nadsázkou.
Snad se zadaří, ačkoliv ten seznam je takový profláknutý, existuje mnoho knih docela zpožděných, zapomenutých, polozapomenutých, které v tom typickém kánonu nejsou....

Pavelina
Pavelina 12.07.2018 v 19:07

Já to beru jako knihy z povinného seznamu, které jsem nestihla přečíst před maturitou... Ale tyto seznamy se taky zásadně liší - od školy a od toho, kdo učí literaturu. My jsme např. vůbec neslyšeli o V. Woolfové, ale zato na seznamu byli bratři Goncourtové... Takže tak :-) No ale nějaký průsečík prostě najdeme ;) Rozhodně to postupem času bude obohacení o životní zkušenosti a pohledy na literaturu ostatních členů "klubu" :-)

Jo, a jestli se tomu bude říkat kánon, knihy, klasika, povinná četba, mezery ze čtenářského deníku nebo nevím - to je mi buřt - snad se všichni chápeme, co máme na mysli...

Jass
Jass 12.07.2018 v 22:53

Padfoot: V mém příspěvku bylo klíčové slovo "inspirace" :D, nikoho nic z toho číst nenutím. A mezi námi, vagantská poesie patří mezi zábavnější klasiku, často je i nečekaně pikantní. Ale pokud tě to uklidní, tak se ji nechystám navrhovat :D
Jinak tvůj příspěvek mě donutil přemýšlet u které knihy bych já akutně "neměla čas" a s překvapením jsem dospěla k názoru, že nevím... Pravděpodobně to brzy zjistím :D

Text příspěvku byl upraven 12.07.18 v 22:58

Padfoot
Padfoot 12.07.2018 v 22:56

Jass: To jenom asi, že vagantská poezie okamžitě asociuje poezii vogonskou a tu prý číst prostě nechceš :D

Jass
Jass 12.07.2018 v 23:02

Padfoot: Tak tahle asociace mi naštěstí (?) vynechala. Času je málo a Stopaře jsem stále ještě nečetla. Asi ho budu muset pošoupnout na seznamu dopředu...

Padfoot
Padfoot 12.07.2018 v 23:32

Ó fretná chrochtobuznosti!
To si asi pošoupni :) Sama jsem zatím zvládla jen první díl, ale do příštího ručníkového dne hodlám mít splněno...

newtory
newtory 12.07.2018 v 23:37

Tiež jedna z vecí ku ktorej som sa zatiaľ nedostal.

Pavelina
Pavelina 13.07.2018 v 10:37

Ani já ne :-)



Vložit příspěvek