Postava hledá autora - pomozte jí!


soukroma
soukroma 13.10.2017 v 22:34

Tato postava byla zapletena v notoricky známém skutečném příběhu (také zfilmovaném a ověnčeném hned sedmi Oscary), který se díky ní stal velice komplikovaným milostným čtyřúhelníkem (milovala dobrodruha, který ale miloval vdanou ženu s titulem).
A protože jí byla věnována jen okrajová pozornost v autobiografii hlavní (o 17 let starší) postavy dramatu z předválečné doby v kolonii, připomíná její život nový román americké autorky (její vlastní životopis, který mj. ocenil i Hemingway, u nás podle všeho nikdy nevyšel.). V něm se dozvíme, že se po mnoha peripetiích (z kolonie se kvůli výše zmíněnému skandálu vrátila do Evropy, aby se znovu vrátila zpět, ke svým kořenům) nakonec začala naplno věnovat koníčku, který byl vlastním i jejímu ex-milenci, a dokázala v něm do té doby nevídaný výsledek.

Text příspěvku byl upraven 13.10.17 v 23:17

Litocha
Litocha 14.10.2017 v 01:04

Připadá mi, že by to snad mohla být Karen Blixenová, ale knihu o ní (Baronka Blixenová) napsala Francouzska Dominique De Saint Pern, tak nevím.

Text příspěvku byl upraven 14.10.17 v 01:05

soukroma
soukroma 14.10.2017 v 11:32

Postava byla letkyně Beryl Markhamová https://cs.wikipedia.org/wiki/Beryl_Markham, sice vedlejší ve Vzpomínkách na Afriku (1937) Karen Blixenové (obě byly přítelkyně, i když je dělila skoro celá generace), ale ve své podstatě objektivně významější - jako první žena totiž přeletěla Atlantik při sólovém letu z východu na západ. Jak jsem uváděla, její vlastní životopis z roku 1942 u nás zřejmě nikdy nevyšel, až předloni román o jejím osudu: Létala jsem za sluncem (od Pauly McLain).
Takže zase Vlka.

Koka
Koka 14.10.2017 v 12:30

Pinocchio našel tatínka - Carla Collodiho.

Koka
Koka 14.10.2017 v 12:58

Přebírám a zadávám:
Neznáme jméno té neznámé postavy, jenom její nejvýraznější povahovou črtu, která dala i název celému dílu, v němž se o ní mluví výhradně v minulém čase.

Text příspěvku byl upraven 14.10.17 v 18:30

Koka
Koka 15.10.2017 v 19:06

Napovídám, že postava dobrovolně odešla z příběhu svého nuzného života, a ten, kdo to nám, čtenářům vypráví, neví - nebo dělá, že neví - proč.
Připomínám: postava nemá jméno ve smyslu Jana, Eva, Kamila ..., má jen "název".
V TV inscenaci tohoto příběhu kdysi zazářila herečka, která později herectví vyměnila za jinou práci, u které je také hodně zapotřebí přetvářky.


tatjana1737
tatjana1737 16.10.2017 v 09:49

Makropulos hledá Čapka??

Koka
Koka 16.10.2017 v 16:15

Ne, kdepak - Elena Makropulos jednak měla jméno a žila dlouho, dlouho, hrozně dlouho. Moje hledaná postava - jak už jsem psala - v příběhu jméno nemá, pouze "označení", a zemřela z vlastního rozhodnutí - dotlačena okolnostmi - úplně mladičká.

reader.007
reader.007 16.10.2017 v 21:17

Trochu mi to připomíná Něžnou od Dostojevského, ale to asi nebude ono...

Koka
Koka 17.10.2017 v 09:13

Proč by to nebylo "ono"? Jedině snad proto, že to není ono, ale je to ONA. Ve slovenštině (a i v slavné TV inscenaci Slovenské televize) se ta novela jmenuje - stejně jako v ruském originálu - Krotká. Čeští překladatelé si - kdoví proč - krotkost její povahy vyložili jako něhu a nazvali jí Něžná.
reader.07 pokračuje

reader.007
reader.007 17.10.2017 v 18:43

Asi proto že jsem si ji zaměnila s První láskou od Turgeněva a dočista jsem zapomněla jestli ta postava opravdu umřela.

Tak teď hádejte... hádejte... postavu která se stane kriminálníkem jaksi nedopatřením, přitom původně by měl/a zákon spíše hájit. A tento "psanec" hledá autora, jež mimo spisovatelské kariéry ztvárnil i jednoho z nejslavnějších detektivů. Pro někoho nejlépe, mně vždycky připadal moc velkej...

Text příspěvku byl upraven 18.10.17 v 11:36

woodward
woodward 17.10.2017 v 18:53

nerozumím zadání. ten hledaný autor hrál ve filmu nebo na divadle nějakýho detektiva?

reader.007
reader.007 17.10.2017 v 19:05

přesně tak

soukroma
soukroma 17.10.2017 v 19:34

Schusspeitel Veliký - Peter Ustinov?

reader.007
reader.007 17.10.2017 v 20:45

výborně, tak tady taky boduješ...

soukroma
soukroma 17.10.2017 v 23:07

Opičí král (titulní postava), který se svojí tlupou chtěl ovládnout významnou výspu, byl poražen tamním generálem, který díky své ohyzdnosti výspu uhájil.

Pozn.: Pomůžu tipařům na hádance sousední - starověký kartograf, jehož astonomické dílo tam hledáme, výše zmíněnou výspu označoval jiným jménem, vycházejícím z mytologie. K nám již známému jménu přišla téměř po šesti stech letech od smrti autora.

soukroma
soukroma 18.10.2017 v 00:13

V podstatě jsem plně napověděla název díla, ale jak koukám, tak samostatně není novela uvedena zde ani pod tímto názvem, ani pod originálním názvem prozrazujícím jméno hrdiny (velice podobné názvu skutečné a stále významné "výspy", pobřežní skály, o kterou jde). Takže musím donapovědět, že u nás zřejmě dílo vyšlo jen společně s jiným od velkého vizionářského a velice oblíbeného romanopisce...Na wikipedii je novele ale věnována náležitá samostatná pozornost.

Text příspěvku byl upraven 18.10.17 v 09:30

Hun
Hun 18.10.2017 v 10:11

Uf, tak to mám: Gil Braltar a Mac Kackmale hledají Jula Verna.

soukroma
soukroma 18.10.2017 v 11:09

Ano, je to Gil Braltar v málo známé Verneově novele Gil Braltar/Opičí král. A ta skála je "nabíledni": Gibraltar (do 8. století n.l. ovšem známá jako Herkulovy sloupy, abych doplnila všechny náznaky).
Tak vida, že to jde ;-)

Hun
Hun 18.10.2017 v 11:37

Zajímavý objev, dosud jsem o novelce neslyšel. A nepůjdeme daleko:

Obě postavy, jež hledají autora, prozrazují jasně dobu svého vzniku: O jedné z nich je řečeno, že to byl vysoký muž, skutečný obr, měřil totiž... 180 centimetrů! Ten druhý zase v dospívání vyrostl o celé 3 cm za rok!

V dnešní době, kdy je 180cm muž skoro za prcka a teenager vyroste klidně o 15 cenťáků za rok, to působí až komicky, ale holt tehdy nebyla výživa na takové úrovni jako dnes...

Hun
Hun 18.10.2017 v 17:48

Velká nápověda: Od minulé hádanky v tomto vlákně jsme opravdu nešli daleko.

reader.007
reader.007 18.10.2017 v 17:56

Tak já si tipnu: Patnáctiletý kapitán alias Dick Sand a jako o obrovi tam mluvili o černochovi jménem Herkules
Autor pochopitelně Verne...

soukroma
soukroma 18.10.2017 v 17:59

Nejjednoduší dedukce je Verneovka Cesta do Francie, takže tam by se jednalo o kapitána francouzské armády jménem Natalis Delpierre a mladého vojáka Jean Kellera.
Ale o jejich výšce nic nevím (pozn.: kéž by dnes všichni muži měřili aspoň 180 cm - já totiž vidím všude kolem, samozřejmě hlavně na místech mocných všeho druhu, samé prcky, co si nevhodným způsobem léčí své komplexy malého vzrůstu ;-().

Hun
Hun 18.10.2017 v 18:02

No prosím, už se nám to rozjelo. Autor je správně, ale knihy dosud ne. Napovím tedy, že obě postavy se vyskytují v jiné autorově knize, přičemž obě patří mezi autorovy vůbec nejslavnější. Onen "obr" měl velmi chlapácké, drsné povolání, mladík zase v knize málem umřel na nemoc.

soukroma
soukroma 18.10.2017 v 18:30

Jednoho obra, černocha Herkula, máme v Patnáctiletém kapitánovi, ale samotný mladík Dick Sand nevypadá na tu druhou rychle rostoucí postavu ("Dick Sand ukazoval svou postavou, že ani jako dospělý muž nebude velký") a ani se mi nezdá, že byl byl k smrti nemocný v příběhu. Takže nevím.
Aaaa, teprve teď jsem si všimla předpředchozího komentáře, takže nic.

Text příspěvku byl upraven 18.10.17 v 18:33



Vložit příspěvek