David Weber a jeho Honorverse


RamonVarga
RamonVarga 23.02.2017 v 13:08

Čte tady někdo Weberovy knihy ze série Honorverse? Jak se Vám tato military sci-fi série líbí?

biki
biki 27.02.2017 v 23:29

Sérii Honorverse jsem začala číst už před mnoha lety, od úplného začátku, kdy u nás začala vycházet. A každý rok se nemůžu dočkat, kdy vyjde další díl. Jasně, že kvalita v tom už značném množství knih poněkud kolísá, ale pořád je na velmi slušné úrovni. Nevím, co tsal mínila řemeslnými chybami, já to zase tak moc nepoznám. Mě spíš vadí, že je Weber občas až moc ukecaný a nechá se unést příliš podrobným a značně rozvleklým popisováním různých politických piklů. Na druhou stranu to většinou dělá dost vtipně, takže se to dá docela dobře přežít, ale nezřídka je to i důležité pro další pochopení událostí v tamním světě. Co musím ocenit, je (dle mého názoru) precizní propracovanost celého "vesmíru HH" včetně vesmírných "map" (většinou v úvodu knih) i s křižovatkami červích děr a z toho vyplývajících důsledků pro mezihvězdné lety ... Mimořádně propracované jsou také technické záležitosti - druhy a třídy lodí, jejich výzbroj, technický rozvoj v průběhu celé série. Alfou a omegou tohoto druhu příběhů je samozřejmě pohon kosmických lodí, což má Weber taky velmi dobře promyšlené.
Vzhledem k tomu, že fyziku jsem absolvovala před více než 40 lety, tak si nejsem zcela jistá, ale domnívám se, že si při popisu pohybů lodí v bitvách či v planetárních soustavách W. nemohl dovolit moc velké excesy, vymykající se newtonovské a relativistické fyzice. To ať posoudí podstatně kvalifikovanější. Hyperprostor, červí díry, gravitační vlny - tak tam se Weber opravdu vyřádil.
I když Honor H. je postava dost černobílá, sem tam, aby se neřeklo, jí W. nějakou tu drobnou chybičku také přisoudí. Ale jinak je její vesmír zalidněn množstvím postav, které černobílé rozhodně nejsou. Sympatické i protivné postavy se nacházejí na straně přátel, nepřátel i neutrálů, mohou jednat moudře i hloupě, čestně či zákeřně, ať jsou na té či oné straně. Prostě, jeví se mi to jako komplexní svět.
A eso v rukávu - empatické stromové kočky a jejich civilizace. Moc mě potěšilo, že jim Weber postupně přisoudil podstatně větší a důležitější roli, než na úplném začátku příběhu. Kéž by mě některá z nich adoptovala.

RamonVarga
RamonVarga 28.02.2017 v 03:09

Nadhoz na téma: Myslíte si, že by se Honorverse dala převést do podoby seriálu, tak, jak se to stalo třeba sérii Expanse? Co Vy na to?

RamonVarga
RamonVarga 02.03.2017 v 00:57

Mimochodem, nedávno vyšel nový díl Weberovy knihy - série Vzestup Mantichory - Volání povinnosti

http://www.legie.info/kniha/17185-zahn-weber-volani-povinnosti

biki
biki 02.03.2017 v 23:16

Na rozdíl od Ramona a tsal se nedomnívám, že by příběh byl vhodný pro filmové či tv zpracování. Kdyby se mělo jednat jen o válku s Havenem tak možná, snad ... Pokud jste ovšem aspoň nahlédli do anotací na další díly, tak zjistíte, že to nebude tak jednoduché, že dojde k překvapivým obratům, a vůbec, celá zápletka mezi Mantichorou a Havenem není zdaleka ukončená. Paralelní série - Ostrov Saganami a Solární svaz - jsou sice opravdu paralelní, ale pořád velmi důležité pro pochopení celkové situace ve vesmíru HH. Právě v nich se totiž projeví ten zásadní bod, který ovlivní pokračování jak hlavní, tak i paralelních sérií, a nelze ho pominout. Celý příběh by pak ztratil smysl. (ale musím si teď postěžovat, jak špatně se o tom píše, aniž bych prozradila pointu těm, kdo ještě v sérii nepokročili tak daleko).

to tsal: v kladném slova smyslu černobílá, jen s jistými malými odstíny šedi, je v příběhu podle mého názoru opravdu jen Honor, což se ale nijak zásadněji neliší od jiných kladných akčních hrdinů. Vládní úřady Mantichory jsou ovšem přehlídkou postav hodně pestrých - od zkorumpovaných hajzlíků, bezcitných mocichtivých darebáků jednajících bez jakýchkoli skrupulí, přes osoby líné, lhostejné až po poměrně překvapivě málo osob kladných, které jsou ovšem naštěstí v této době (první polovina série) zrovna u kormidla. Snad můžu prozradit, že to tak ale pořád nevydrží.
Naproti tomu Haven je v první polovině hlavní série ovládán silami, které mi dost připomínají nacistické Německo, takže převaha záporáků je taky jasná, i když pár rozumnějších lidí se i zde najde. 5.díl série V exilu se mi rovněž jevil nejslabší, ale hned v dalším dílu Mezi piráty se to opět řádně rozjede - a hle, i mezi Haveňany se objeví velmi sympatické a veskrze kladné postavy. V dalších dílech se to pak pěkně promíchá, takže je pořád na co se těšit.

Ještě krátké doporučení pro ty, kdo se chtějí do vesmíru HH hlouběji ponořit - vyšlo také několik povídkových knih s příběhy i od jiných autorů, na některé z těchto povídek jsou pak odkazy i v knihách hlavní a obou paralelních sérií.

RamonVarga
RamonVarga 10.03.2017 v 13:30

Dokážete si vůbec představit, - když už zfilmovali Enderovu hru - jak velký potenciál by mělo Honorverse. Já si myslím, že ač stále je tu frančíza tří STAR ,,produktů" (Star Trek, Star Gate, Star Wars), nebylo by na škodu zfilmovat aji Honorverse. Btw, napadá mne tak, když už jsme zabrousili do vod sci-fi seriálů, co Vy a The Expanse od kabelovky SyFy? Kouká na to někdo? Jaký máte názor na to, že se podle známějších knih, ne-li knižních sérií točí filmy/seriály? Namátkou - True Blood, Dexter, The Expanse, The Man in the High Castle, 11.22.1963!!!


RamonVarga
RamonVarga 10.03.2017 v 13:42

Btw, ale to už hodně odbočuju, co takhle udělat nějakou pořádnou sci-fi hru podle Honorverse, ve stylu Mass Effectu?



Vložit příspěvek