Obecně o Čtenářské výzvě 2020


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 04.11.2019 v 17:57

Greenfingers:
Rozhodně váš příspěvek nebyl zbytečný :) já se výzvy zúčastním, proto jsem se ozvala...třeba se ozve i ten z druhého "tábora". Nevěděla jsem, že toužíte jenom po odpovědi od nich. Už tedy mlčím...
Ups za gramatiku, brala jsem to z pohledu tvrdých mužů a napsala jsem "samy" :(

Text příspěvku byl upraven 04.11.19 v 17:57

InaPražáková
InaPražáková 04.11.2019 v 18:02

Greenfingers: Ani v jednom z příspěvků jste nepoložil otázku, pouze definoval svůj postoj, nejsem si tedy jistá, co konkrétně byste chtěl vysvětlit. Nicméně každý rok se tu řeší, zda a jaký má výzva smysl, loni na to vzniklo celé jedno vlákno. Odkaz na vlákno přikládám, konkrétně na stránku, kde jsem popsala své důvody k účasti, ale třeba Vás tam toho zaujme víc. https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/anticharta-proti-ctenarske-vyzve-4504/str-5

Greenfingers
Greenfingers 04.11.2019 v 18:07

Lenko, vše odpuštěno! A vůbec - myslel jsem to v dobrém.
Mimochodem: čeština není můj " mother language".

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 04.11.2019 v 18:13

Greenfingers: já jsem Čech jak poleno, ale i tak mi občas přijde, že něco ve mě tuší, že všechno jinak. Vzhledem k občasným výstupům :D

Jinak, mě to taky štve, když je něco tam, kde nemá být. Ale nebudu se kvůli tomu rozčilovat. Já to mám u sebe ok a to mi stačí :)

PS: v pohodě ;)

Text příspěvku byl upraven 04.11.19 v 18:13

JessieEx
JessieEx 05.11.2019 v 07:38

Greenfingers: Smysl čtenářské výzvy? Je nutné, aby nějaký měla? Vždyť je naprosto dobrovolná. A je pro lidi, kteří prostě mají rádi výzvy. Jako třeba já. Nejde nám o to, nad někým vyhrát a někoho porazit. Je to výzva osobní, já přečtu za rok 100 knížek a o inspiraci nemám nouzi, přesto se výzvy účastním. Sama pro sebe, téměř nikdy nesplním... Ale v tom je ta výzva, věřím, že letos to dám. Patříte do skupiny lidí, kteří nedokáží výzvu pochopit, protože jim z toho neplyne žádný zisk, pocit osobního vítězství neocení každý ;)

LooneyCZ
LooneyCZ 05.11.2019 v 08:27

InaPražáková: Díky za názor a odkaz na "antichartu". Já asi zase nechápu lidi, kteří mají neustále potřebu řešit smysl výzvy. Když mě to nezajímá, tak to prostě ignoruju, ne? Fungování DK přece nestojí a nepadá s výzvou. Asi mě to definitivně utvrdilo v tom, že bych měla přestat číst diskuze (leda ty, kde si nechám doporučit něco k jednotlivým tématům). Vážně se lidi potřebují za každou cenu pohádat? Kvůli výzvě? Bože, svět se v p*del obracá!
Greenfingers: Nevím, jestli jste se ptal přímo na tohle, nicméně pro mě třeba opravdu je Čtenářská výzva zdrojem zajímavých tipů na knihu. A ačkoli jsou témata někdy trochu ulítlá, překvapivě mě letos dovedla k přečtení několika moc dobrých kousků. Inspiraci ale čerpám i odjinud. A když výzvu nesplním, nic se neděje. Neprožívám to. Nepotřebuju to všude ventilovat a urážet příznivce/odpůrce. Podle počtu zapojených uživatelů výzva zřejmě smysl má. A koho tak moc obtěžuje, ať si podá návrh na možnost filtrování zobrazeného obsahu v DK. Hlavně klíííd!


iška
iška 05.11.2019 v 08:59

LooneyCZ: Kdyby se mohly dávat palce i za příspěvky do diskuze ode mne byste dostala přinejmenším dva. Výzva opravdu není povinná a nakonec, pokud někdo není spokojen s tématy a chce něco obdobného podniknout, ať si vytvoří výzvu vlastní. Já se na výzvu vždy těším.

Greenfingers
Greenfingers 05.11.2019 v 09:48

Na DK jsem se zaregistroval teprve letos a proto mi zřejmě scházely potřebné informace o tom, jak to tady chodí. Do diskusí se obvykle nezapojuji a tudíž jsem logicky nemohl tušit, že se zde v minulosti odvíjely bouřlivé debaty na téma Čtenářská výzva. Z několika reakcí na můj příspěvek jsem vyrozuměl, že patrně budu se svými pochybnostmi o smyslu Výzvy v menšině. Proto jsem se rozhodl, že v zájmu zklidnění situace nebudu dále v diskusi pokračovat. Děkuji všem za vysvětlení, kterého se mi nakonec přece dostalo.

LooneyCZ
LooneyCZ 05.11.2019 v 10:33

Greenfingers: Možná se svými pochybami nejste v menšině, jen si myslím, že počet lidí zapojených do výzvy je poměrně vysoký, takže pro autory ČV má význam dělat další ročník. Jen takhle "od stolu" je ale obtížné určit např. kolik procent aktivních uživatelů DK výzva opravdu zajímá. Třeba je to v tomhle ohledu jen nepatrná část.

Nicméně, v zájmu objektivity musím přiznat, že díky výzvě jsem přečetla nejen několik velice dobrých knih, po kterých bych asi jinak nesáhla, ale taky několik knih velmi špatných (resp. knih, co se mi opravdu nelíbily). Holt, špatná volba. I v tom je pro mě ta výzva, jít do neznámých vod a čekat, co vylovím. Tyhle "jednohvězdičkové" knihy si ve výzvě nechávám taky, protože jsem je opravdu přečetla. Vždyť i jindy se mi stává, že si něco vyberu v knihovně a ona se z toho vyklube blbost. Chápu, že někdo se snaží naplnit výzvu jen knihami, které se mu/jí fakt líbily. To je věc, kterou každý asi cítí trochu jinak, a je to v pohodě. Na druhou stranu, se napovažuju za čtenářku, která by výzvu musela nutně splnit. Letos se plnohodnotně účastním poprvé (předchozí ročníky jsem doplňovala zpětně - pokud jsem zjistila, že mi knihy z toho roku náhodou pasovaly do témat, ale to je spíš taková lehká úchylka) a zatím nevím, zda splním poslední letošní chybějící téma, protože mě prostě nic nezaujalo. U těch témat, kde jsem nakonec hodnotila knihy nízko, se mi totiž dle anotace zdály příběhy zajímavé. Tady mám ale od počátku problém.
Omlouvám se za dlouhý komentář, asi jsem si to sama pro sebe potřebovala utřepat v hlavě.

Mimochodem, jak píše iška, taky by se mi líbily "lajky" příspěvků v diskuzi :)

Lector
Lector 05.11.2019 v 11:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

LooneyCZ
LooneyCZ 05.11.2019 v 13:14

Lector: Tenhle rozměr dávání lajků mě nenapadl. Já jsem "lajk" v diskuzi myslela spíš jako "souhlasím s tebou, ale nepovažuji za nutné kvůli tomu psát celý komentář". Ale uznávám, že tvůj argument je dobrý.

Skallarix
Skallarix 05.11.2019 v 13:44

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hana H.
Hana H. 05.11.2019 v 14:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 05.11.2019 v 14:55

pro LooneyCZ, troška argumentů:

267 893 registrovaných čtenářských profilů na DK

10 419 profilů, kteří přijali čtenářskou výzvu v roce 2018
1 907 profilů, které Čtenářskou výzvu v roce 2018 dokončily

11 047 profilů, kteří přijali čtenářskou výzvu v roce 2019
812 profilů, které Čtenářskou výzvu v roce 2019 už STIHLY dokončit, ano vím, že do konce roku ještě další přibudou.
***
Co je na čtenářské výzvě směšné mně?
Že ji její zastánci a zastánkyně obhajují, jak díky ní objevují knihy, které by jinak nikdy neotevřeli/y,
ale první, co se zde pro každý další rok řeší, je seznam knih, který do těch někdy vskutku obskurních šuplíků (témat) spadají.
Jako by nebylo to bezpečné dobrodružství hledání knih podle tak volného zadání tou nejsladší satisfakcí (pomineme-li aplikace typu Tinder! :-)).

Absolutním kabaretem jsou pak dotazy, zda je konkrétní kniha pro konkrétní téma vhodná, místy až "schválená vrchností".

Text příspěvku byl upraven 05.11.19 v 14:57

JessieEx
JessieEx 05.11.2019 v 15:20

JáJejí: Chápu správně, že vám čtenářská výzva vadí, štve? Potom to nejlepší, co můžete udělat, je: neúčastnit se jí a ignorovat ji. Jak sama píšete, je tady 11tis lidí, které výzva zajímá a chtějí se jí účastnit, to je dost slušné číslo. Zkuste ji ignorovat, když vám ji nikdo necpe a níkdo vás do ní nenutí. ;) Bude to pro vaše dobro.
Nechápu, že se vždy všude najdou rýpalové, kteří by danou věc mohli přejít bez povšimnutí a žít si dál svůj klidný život... Ne, fakt nepochopím, že někomu přijde čtenářská výzva směšná a ještě má potřebu chodit do diskuzí k této výzvě a tam své pocity ventilovat. Čeho chcete dosáhnout? Zrušení výzvy? :D

Skallarix
Skallarix 05.11.2019 v 16:01

@JessieEx - Jájejí? Jen tak plácat a ke všemu se "erudovaně" vyjadřovat. Proto si tu už podruhé založila profil....

LooneyCZ
LooneyCZ 05.11.2019 v 16:40

JáJejí: Díky za argumenty. Mně jste těmi čísly potvrdila, že výzva má smysl, protože se každoročně najde něco okolo 10 000 lidí, které zaujme, z toho cca 1000 lidí ji splní. To je celkem vysoké číslo.
A je dobře, že vás výzva pobavila, že vás snad dokonce rozesmála. Smích je prospěšná věc.
Že jsem díky výzvě opravdu objevila zajímavé knihy sice zní jako klišé, ale je to pravda. Ano, slyšela jsem o lidech, kteří si vybírají čtivo dle vysoce intelektuálních parametrů, ba snad na to mají patentován algoritmus. Bohužel jsem pouhý diletant a knihy vybírám tak strašně neodborně, např. na základě čtenářské výzvy, doporučení kamarádky, někdy v knihovně namátkou sáhnu do sekce Novinky a jednou jsem si, považte, dokonce půjčila knihu jen proto, že mě zaujala obálka (byl to Gentleman v Moskvě, skvělá kniha). No, jak říkám, některým z nás (cca 10 tisíc uživatelů DK), připadá čtenářská výzva smysluplná, dokonce jsme ochotni o ní debatovat, doporučovat si knihy k tématům a ujišťovat se, že jsme zvolili správně. Někomu můžeme připadat jako parta šílenců, uznávám. Tak na nás prosím hleďte shovívavě, nerozčilujte se a tím kabaretem se dál nechte bavit. Mně osobně ani nevadí, když se mi tu lidé budou kvůli tomuto názoru smát. Jsem jen prostá čtenářka, co vůbec můžu vědět o vybírání vhodných knih ke čtení.
(Pozor, příspěvek může obsahovat jisté množství sarkasmu.)

JessieEx
JessieEx 05.11.2019 v 16:52

Skeeve: ahaa, no já jsem naštěstí ještě neměla tu čest, příště ty komentáře raději přejdu :)

JáJejí
JáJejí 05.11.2019 v 17:14

Milá JessieEx, má exkolegyně. U vás, jako knihovnice a zakladatelky a provozovatelky Čtenářského klubu, mě obzvláště mrzí, že nedokážete správně interpretovat pár řádek jednoduchého textu.

Ne, Čtenářská výzva mi nevadí. Jen je mi ne-milé, že zabírá spolu s tzv. herními vlákny podstatnou část Diskuze, kde se ještě před takovými 4-5 lety člověk dozvěděl ledacos zajímavého a inspirativního.

Nechci nic rušit, jsem založením svobodomyslná liberálka.

A příště si nechejte našeptávat názor raději od své zkušenosti resp. intuice a nevědomí, než panem Skeevem, či blahou paní alekis.

Text příspěvku byl upraven 05.11.19 v 17:15

IVANA0123
IVANA0123 05.11.2019 v 17:35

Plně souhlasím s LoonayCZ a JessiEx a děkuji, že to tak pěkně shrnuly.
Na výzvu a témata se vždy těším, plním ráda a svobodně :-).

alekis
alekis 05.11.2019 v 17:43

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JessieEx
JessieEx 05.11.2019 v 17:52

Milá JáJejí, nebudu si obhajovat vlastní interpretaci jakéhokoliv textu. S mojí profesí či zálibou v knihách to nijak nesouvisí.
Tady to vypadá, že nejsem sama, kdo váš text pochopil stejně.
Znáte-li moji identitu je to pro mě docela znepokojující, protože já neznám tu vaši, takže vás prosím, můžete se mi prozradit, třeba do zprávy? Bylo by to fér. Kolegyň jsem měla mnoho.

P.S. Čtenářský klub již dlouho neprovozuji, bohužel
P.P.S. Od nikoho si našeptávat nenechávám, to zkušenost mi radí vyhýbat se rýpavým komentářům. Jen mi občas trvá, než je poznám ;)

Text příspěvku byl upraven 05.11.19 v 17:57

Skallarix
Skallarix 05.11.2019 v 18:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 05.11.2019 v 18:22

A proč bych to, JessieEx dělala, když mi zřetelně dáváte najevo, svou nelibost s mým komentářem a mnou osobně?
Co je znepokojujícího na tom, že já si umím přečíst, co vy tady na DK o sobě chcete nechat znát a paměť mám dobrou?

Text příspěvku byl upraven 05.11.19 v 18:24

Aya81
Aya81 07.11.2019 v 07:30

Na Výzvu 2020 se moc těším! 2019 sice ještě nemám splněnou, ale čtu právě předposlední téma a do konce roku to určitě dám :)
Trochu mne mrzí, že zatím skoro k žádnému tématu nemohu přiřadit žádnou z knih, které čekají na přečtení v mé knihovně, ale to nevadí. Dost často mne kniha, kterou jsem zvolila mimo seznam "mých" knih, zaujala nakonec mnohem víc. Aj aj, zase to klišé ;) ale je to tak.



Vložit příspěvek