Obecně o Čtenářské výzvě 2020


hammond
hammond 21.10.2019 v 00:41

Ahojte, mate niekto info, kedy sa zacnu zverejnovat temy na buduci rok? Vdaka.

RMarkéta
RMarkéta 21.10.2019 v 12:57

Už je asi opravdu na čase, aby se začala objevovat témata pro další rok.

Text příspěvku byl upraven 21.10.19 v 12:57

JáJejí
JáJejí 21.10.2019 v 13:23

Vaše přání se mi stalo nikoliv rozkazem, ale podnětem k velmi poťouchlé aktivitě.

Vyhlašuju DIY Čtenářskou výzvu Já Její, dosavadní odpíračky této aktivity na DK:

1. Kniha, která byla původně napsána v jazyce, jímž v současnosti mluví méně, než jeden milion mluvčích.
2. Básnická sbírka českého, moravského, slezského nebo slovenského básníka, která vyšla v rozmezí let 2015-2020.
3. Populárně vědecká kniha věnující se předmětu, který mě na ZŠ nejméně bavil.
4. Dětská kniha, kterou bych podle prvního dojmu (v knihovně, knihkupectví, e-shopu, knihobudce…) chtěl(a) přečíst svému (klidně i budoucímu) dítěti/vnukovi/ děcku z příbuzenstva starému 5-10 roků
5. Biografie člověka, jehož jméno jsem doposud neslyšel/nečetl.
6. Kniha autora, kterého bytostně nesnáším.
7. Kniha vydaná malým nezávislým nakladatelem, který má oficiální sídlo do vzdálenosti 50 km od místa mého bydliště.
8. Monografie výtvarníka narozeného ve stejné dekádě, jako čtenář(ka).
9. Kniha napsaná jiným výrazovým prostředkem , než běžně preferuju. (Čtenáři komiksů si přečtou knihu bez jediného obrázku, čtenáři audioknih klasickou tištěnou knihu, čtenáři e-knih p-knihu a naopak!)
10. Kniha, kterou paulhunter umístí na první pozici rubriky Knižní novinky v týdnu, kdy má čtenář/čtenářka narozeniny.
11. Kniha, kterou účastník/účastnice této HRY našel/našla v nějaké formě komunitní knihovny (knihobudka, výprodej v knihovně, knihovna v kavárně, čajovně, charitním obchodě, v krabici před antikvariátem,…)

Ano, k této čtenářské výzvě nebude existovat žádná oficiální podpora.
Všechno si budete muset pěkně ručně vybírat, evidovat a procenta počítat sami.
Žádné diáře, žádné hrníčky, žádná doporučení.
Nikdo vás nebude moci kontrolovat, posmívat se, ani kritizovat.

Volnost-Rovnost-Čtenářství!

Text příspěvku byl upraven 21.10.19 v 13:27

Marylaa
Marylaa 21.10.2019 v 16:49

A jak chcete uhlídat to "žádná doporučení"?

JáJejí
JáJejí 21.10.2019 v 17:10

Já nechci nic hlídat!
Já si chci číst a podporuju v tom každého, kdo si SÁM dokáže vytvořit takovou výzvu, která ho bude bavit.
Proč čekat s "rozšiřováním čtenářského obzoru" na kohokoli dalšího?
Vážně nevíte, co nečtete?
:-)

Marylaa
Marylaa 21.10.2019 v 17:25

No jo, ale tak proč slibujete "žádná doporučení"? :)


mirektrubak
mirektrubak 21.10.2019 v 17:44

Já pochopil „žádná doporučení“ tak, že bude dána kategorie a zájemce si k ní sám najde odpovídající titul, že nebude ke kategoriím žádný seznam knih do nich patřících.

Jinak musím říct, Simono, že jste mě svými body pobavila a místy i nalákala k vyhledávání vhodných knih (že bych si jako přečetl nějakou populárně vědeckou knihu o deskriptivní geometrii? Hmmm. :-). Skoro je mi líto, že jsem takový suchar - kdybych byl hravější typ, pokusil bych se vymyslet a doplnit zbylou devítku :-)

JáJejí
JáJejí 21.10.2019 v 17:49

Mirku, zkuste se naložit do mléka a uvidíte, že těch deset dalších tzv. dáte !
:-)

Naias
Naias 21.10.2019 v 17:54

Mirektrubak, to je práve to, ako zariadiť, aby žiadny zoznam nebol, teda ako zabrániť užívateľom nevytvárať na tie témy vlákna a zoznamy?

mirektrubak
mirektrubak 21.10.2019 v 17:58

Kdepak, Simono, tenhle uschlej pařez už nevykvete ;-)

JáJejí
JáJejí 21.10.2019 v 18:03

Nejdříve suchar, teď pařez, to jsem tedy zvědavá, co bude ten třetí do Trojice!
ČediČ, nebo OlovO,
That's the Question!?

:-)

JáJejí
JáJejí 21.10.2019 v 18:05

Naias, nic nezařizujte, nechte čtenáře žít, číst a bavit se obojím.

Naias
Naias 21.10.2019 v 18:20

JáJejí, ja nič zariaďovať nemienim, ja som netvrdila, že "žádná doporučení" nebudú.

JáJejí
JáJejí 21.10.2019 v 18:27

Znovu, polopatě:

Milí čtenáři a čtenářky,
jestliže si chcete přečíst něco z žánrů, jazykových oblastí, od spisovatelů, které NORMÁLNÉ nečtete, vyberte si prostě něco, co ještě nemáte v seznamu Přečtené, tedy podle sebe.

Nečekejte na žádné výzvy, doporučení, příkazy, zákazy, seznamy, témata, ale čtěte si, co si sami vyberete a chcete.

A jestli fakt potřebujete něco odfajfkovávat, tak si vytvořte témata vlastní, jako výše JáJejí čili já.
A na konci roku se podívejte, co jste si skutečně splnili a NIKAM TO NEPIŠTE!

:-)

Text příspěvku byl upraven 21.10.19 v 18:29

mirektrubak
mirektrubak 21.10.2019 v 19:07

Nojo, Simono, ale kouzlo seznamu, který mi vytvoří někdo jiný je v tom, že tam zařadí kategorie, které by mě samotného nikdy nenapadly (Vašich 11 bodů je toho důkazem) - když si takový to-read-list pokusím vymyslet sám, zůstanu omezen horizontem vlastního přemýšlení o knihách. Trochu jako bych chtěl luštit křížovku, kterou si sám sestavím.

A psaní si svých pokroků do nějaké záložky a pozorování, jak mi rostou procenta splnění? Hm, uznávám, že to není asi ta úplně nejdospělejší činnost mého života (rozpačitě se červenající smajlík), ale je to překvapivě zábavné. Můj „čtecí plán“ to neovlivňuje, jasně, nečtu kvůli výzvě něco, co bych jinak nevzal do ruk.
Je to možná podobné, jako když má někdo (Já ne! Fakt ne!) na zdi mapu Evropy a zapichuje si vlaječky do zemí, které už navštívil. Pokud toho člověk není otrokem a plnění se nestane účelem samo o sobě, zdá se mi to v pohodě. (při jedná minulé diskuzi na toto téma zde bylo použito přirovnání ke geocachingu, které mi přišlo velmi případné: pokud někdo pro procházky lesem nepotřebuje hledat kešky - fajn, pokud někoho donutí jít do lesa to, že někde najde skrýš - taky fajn, výsledek je stejný, oba udělají pro své zdraví nakonec to samé)

Marylaa
Marylaa 21.10.2019 v 19:19

Je mi to trapné, ale poslední dobou jsem párkrát někomu nějakou tu knihu doporučila. Snad mě ospravedlňuje, že to bylo mimo výzvu.

Marylaa
Marylaa 21.10.2019 v 19:26

A jinak bych tedy odpověděla na původní otázku: podle toho co je na fejsbuk o výzvě se budou témata zveřejněna v nejbližší době. (Podle mě je to brzo)

KnihomolkaEva
KnihomolkaEva 21.10.2019 v 19:30

Já vůbec nechápu, proč by mi nemohl knihu do výzvy doporučit někdo jiný. Knihy, které čtu mimo výzvu, mi většinou taky někdo doporučil, třeba ve čtenářských skupinách na fb, kamarádi nebo rodina. Co je na tom špatného?

JáJejí
JáJejí 21.10.2019 v 21:33

Nejyyšší čas, abych si odhlásila odběr tohoto vlákna, protože míra minutí myšlením přesahuje únosnou mez.
:-)

Nelmal
Nelmal 22.10.2019 v 07:53

nojo těžký život nepochopených géniů
tak pá

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 22.10.2019 v 08:13

JáJejí: jsou vlákna, kam je jedno, co napíšete, vykopnou vás hodně rychle, a je jedno, kde jste na oblouku inteligence...vy jste bohužel napsala alternativu, osvětu, humor (tentokrát jsem nepochopila, co z toho to bylo) do vlákna s výzvou, a tam je to mnohdy drsnější než válečky nebo střet s recyklovaným hajzl papírem ;)
(Já bych tuhle subkomunitu komunity výzvy nechala bez povšimnutí. Ať si udělají radost.)

bamba
bamba 23.10.2019 v 09:11

ja to ešte rozšírim - ale hrnček by bodol!
Kniha ktorá sa mi počas čítania rozpadla.
Kniha v ktorej chýbajú strany.
Kniha, kde je časť strán opačne otočená - v známkach sa chybné aršíky oceňujú.
Modrý mauricius - kniha ktorá púšťa farbu pri čítaní.
Detektívka, v ktorej som nepochopila kto a prečo je vrah.
Desiata kniha - vyber knihu zo svojej knižnice v poradí desiatu./Metóda prevzatá z vojenských útvarov - každý desiaty sa zastrelí, alebo pri sťahovačke - kedy je treba zredukovať knižnicu/
Kniha ktorú si dostal a nevieš od koho.
Kniha, ktorú si ukradol, bola ti ukradnutá, stratil si.
Moje váhové prírastky pri čítaní.

Text příspěvku byl upraven 23.10.19 v 09:11

Koka
Koka 23.10.2019 v 09:21

Vím, že děláte, co můžete (a mnohé návrhy jsou ve své "ujetosti" opravdu vtipné), ale překonat absurditu a pitomost loňského zadání "kniha, která má lichý počet stran", se zřejmě nikomu jen tak nepovede. Nebo žeby přece jen se někomu povedlo prorazit dno?

P.S. Teď zjišťuji, že příspěvek, který vtipně a případně odstartoval tu parodii "výzvového čtení", byl silně redukován. Proto navrhuji: všichni, co nedovedete číst na základě vlastního výběru, zájmu a vůle, zařaďte do své výzvy i "dílo autora, který vše, co kdy napsal, později popřel, revidoval, opravil ..."

smazenaryba
smazenaryba 23.10.2019 v 10:34

A čo takto helouwííínska výzva ?

Kniha ktorá je zamazaná od krvi.
Kniha ktorá má v názve slovo smrť.
Kniha v ktorej slúži kniha ako vražedný nástroj.
Kniha v ktorej sa jedna z postáv utopí.
Kniha ktorej filmové spracovanie je horor pozerať.
Kniha v ktorej jednej z postáv obelejú vlasy.
Kniha ktorú je nočná mora dočítať.
Kniha ktorá má počet strán 666 (tolerancia +-10 strán).
Kniha ktorá je strašidelne dlhá.

Ale inak beriem výzvu v mnohých ohľadoch ako pozitívnu vec. Aj keď niektoré témy sú na zamyslenie.

Text příspěvku byl upraven 23.10.19 v 10:45

bamba
bamba 23.10.2019 v 11:21

pridám - kniha, ktorá ma zranila - v tomto prípade skôr na tele, než na dušši - pád na nohu z poličky...
Kniha, kde sa mení farba očí hlavného hrdinu z modrej na uhľovočierne a naspäť.



Vložit příspěvek