Obecně o Čtenářské výzvě 2020

Parwana25.10.2019 v 21:56

Nemůžu se dočkat dalších témat a chystání knížek... Sice jsem si říkala, jestli bude stále kde brát nová a nová témata na další výzvy, ale hned první zveřejněná položka mě ujistila, že ano ;)

Angelika9227.10.2019 v 21:46

Podle prvního tématu si myslím, že to bude pecka. Už se nemůžu dočkat, až budou zveřejněny všechna témata.

RMarkéta29.10.2019 v 10:11

I další témata budou jistě zajímavá, už si pomalu vytvářím seznámek. Snad to doklepu.

Mateo6730.10.2019 v 19:53

Čtenářská výzva je ten nejlepší “adventní kalendář” na světě. Nejen že se těším na každé nové téma jako malá holka, ale ještě si na něm “smlsnu” celý příští rok.

Bubo1930.10.2019 v 20:31

Krásně řečeno. To je přesné.

hannah200030.10.2019 v 20:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Dada07730.10.2019 v 22:13

Výzva 2019 bola historicky moja prvá, ale určite nie posledná.. Už teraz sa teším, aké nové knihy, autorov, či príbehy vďaka nasledujúcej objavím. A pri mojom výbere vôbec nemusím mať istotu, či sa nebude podobať na povestnú Forrestovu bonboniéru - nikdy neviem, čo práve ochutnám.
Pre tvorcov výzvy mám dotaz, alebo návrh. Patrím k čitateľom, ktorí k jednej téme mali kníh viac a nevedeli, pre ktorú z nich sa rozhodnúť. A po splnení výzvy by si dali dupľu. Pridať ďalšiu knihu do splnenej témy však nie je možné. Neuvažuje sa v budúcnosti o možnom opakovanom absolvovaní výzvy?

bekule31.10.2019 v 08:49

Také bych si ráda přidala k jednotlivým bodům více knih, každý rok mě několik bodů tak zaujme že k nim přečtu klidně knih více a pak se musím rozhodovat kterou přiřadit

Akimbo31.10.2019 v 09:30

Ano ano, i já bych byl pro možnost přidávat více knih k jednomu tématu.

Ivagar01.11.2019 v 00:05

Já bych zase uvítala možnost zpětně si doplnit první ročník, o Výzvě jsem tenkrát nevěděla a nula procent splněno se mi vůbec nelíbí :-). Je to skvělý projekt!

Text příspěvku byl upraven 01.11.2019 v 00:05

Naias01.11.2019 v 07:13

Ivagar, tá možnosť existuje, pokojne si ten rok doplň.

Ivagar02.11.2019 v 12:32

Naias, děkuji a jdu na to ;-)

Greenfingers04.11.2019 v 13:12

Přiznám se, že mi poněkud uniká smysl akce Čtenářská výzva.
Pokud by to měla být soutěž, chybí mi zde její vyhodnocení a případně ocenění vítězů.
Pokud by Čtenářská výzva měla směřovat čtenáře k zajímavým tématům, o mnohých z těch, které již byly vyhlášeny v minulosti, lze s úspěchem pochybovat (viz: kniha s černobílou obálkou; kniha , jejíž děj se odehrává v Ostravě a podobné banality).
Jestliže je záměrem Výzvy podnítit účastníky ke čtení knížek, které by za jiných okolnosti nevzali do rukou, může to u někoho zabírat. U mně rozhodně ne.
Své knížky si vybírám sám, a to na základě osobních preferencí (žánry, témata), oblíbenosti autorů, doporučení přátel (i zde mezi přispívateli do DK).
Je pravda, že jsem v letošním roce některé přečtené knížky zařadil do Výzvy, ale dělo se tak "ex post". Vůbec mě netrápí, že nemám splněno.
Možná jsem tímto svým příspěvkem někoho pěkně naštval, ale někomu si pomoci.

Lenka.Vílka04.11.2019 v 13:33

Greenfiingers:
Jsou tady dvě skupiny lidí:
- hledám a klikám dopředu
- čtu, když se hodí, dám to tam

My dva jsme spolu v druhé kategorii. Myslím (vím), že tam nejsme samy dva :D Jenom o tom nemá každý potřebu psát do diskuse. Prostě dočte a klikne. Já mám třeba v rámci výzvy svou soukromou výzvu, která mi už automaticky nemůže dovolit splnit. Taky mě to netrápí ;)

ewi04.11.2019 v 15:29

zatial sa mi temata Citatelskej vyzvy na rok 2020 celkom pacia... umoznuju znacnu volnost...
uvidime, co bude dalej ...ale zatial mam chut sa zapojit i buduci rok...

Greenfingers04.11.2019 v 17:50

To Lenka.Vílka:
Jelikož jsem člověk zvídavý a mám ve zvyku pátrat po smyslu různých věcí, nesměle jsem si dovolil oslovit diskutující příznivce (účastníky) Čtenářské výzvy. Snad mi to někdo vysvětlí. Pokud je můj příspěvek považován za zbytečný, dodatečně se omlouvám. Závěrem ještě malý kvíz:
a) samy dva
b) sami dva
Řešení: jelikož jsem muž, správná odpověď je pod písmenem b)

Lenka.Vílka04.11.2019 v 17:57

Greenfingers:
Rozhodně váš příspěvek nebyl zbytečný :) já se výzvy zúčastním, proto jsem se ozvala...třeba se ozve i ten z druhého "tábora". Nevěděla jsem, že toužíte jenom po odpovědi od nich. Už tedy mlčím...
Ups za gramatiku, brala jsem to z pohledu tvrdých mužů a napsala jsem "samy" :(

Text příspěvku byl upraven 04.11.2019 v 17:57

InaPražáková04.11.2019 v 18:02

Greenfingers: Ani v jednom z příspěvků jste nepoložil otázku, pouze definoval svůj postoj, nejsem si tedy jistá, co konkrétně byste chtěl vysvětlit. Nicméně každý rok se tu řeší, zda a jaký má výzva smysl, loni na to vzniklo celé jedno vlákno. Odkaz na vlákno přikládám, konkrétně na stránku, kde jsem popsala své důvody k účasti, ale třeba Vás tam toho zaujme víc. https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/anticharta-proti-ctenarske-vyzve-4504/str-5

Greenfingers04.11.2019 v 18:07

Lenko, vše odpuštěno! A vůbec - myslel jsem to v dobrém.
Mimochodem: čeština není můj " mother language".

Lenka.Vílka04.11.2019 v 18:13

Greenfingers: já jsem Čech jak poleno, ale i tak mi občas přijde, že něco ve mě tuší, že všechno jinak. Vzhledem k občasným výstupům :D

Jinak, mě to taky štve, když je něco tam, kde nemá být. Ale nebudu se kvůli tomu rozčilovat. Já to mám u sebe ok a to mi stačí :)

PS: v pohodě ;)

Text příspěvku byl upraven 04.11.2019 v 18:13

JessieEx05.11.2019 v 07:38

Greenfingers: Smysl čtenářské výzvy? Je nutné, aby nějaký měla? Vždyť je naprosto dobrovolná. A je pro lidi, kteří prostě mají rádi výzvy. Jako třeba já. Nejde nám o to, nad někým vyhrát a někoho porazit. Je to výzva osobní, já přečtu za rok 100 knížek a o inspiraci nemám nouzi, přesto se výzvy účastním. Sama pro sebe, téměř nikdy nesplním... Ale v tom je ta výzva, věřím, že letos to dám. Patříte do skupiny lidí, kteří nedokáží výzvu pochopit, protože jim z toho neplyne žádný zisk, pocit osobního vítězství neocení každý ;)

LooneyCZ05.11.2019 v 08:27

InaPražáková: Díky za názor a odkaz na "antichartu". Já asi zase nechápu lidi, kteří mají neustále potřebu řešit smysl výzvy. Když mě to nezajímá, tak to prostě ignoruju, ne? Fungování DK přece nestojí a nepadá s výzvou. Asi mě to definitivně utvrdilo v tom, že bych měla přestat číst diskuze (leda ty, kde si nechám doporučit něco k jednotlivým tématům). Vážně se lidi potřebují za každou cenu pohádat? Kvůli výzvě? Bože, svět se v p*del obracá!
Greenfingers: Nevím, jestli jste se ptal přímo na tohle, nicméně pro mě třeba opravdu je Čtenářská výzva zdrojem zajímavých tipů na knihu. A ačkoli jsou témata někdy trochu ulítlá, překvapivě mě letos dovedla k přečtení několika moc dobrých kousků. Inspiraci ale čerpám i odjinud. A když výzvu nesplním, nic se neděje. Neprožívám to. Nepotřebuju to všude ventilovat a urážet příznivce/odpůrce. Podle počtu zapojených uživatelů výzva zřejmě smysl má. A koho tak moc obtěžuje, ať si podá návrh na možnost filtrování zobrazeného obsahu v DK. Hlavně klíííd!

iška05.11.2019 v 08:59

LooneyCZ: Kdyby se mohly dávat palce i za příspěvky do diskuze ode mne byste dostala přinejmenším dva. Výzva opravdu není povinná a nakonec, pokud někdo není spokojen s tématy a chce něco obdobného podniknout, ať si vytvoří výzvu vlastní. Já se na výzvu vždy těším.

Greenfingers05.11.2019 v 09:48

Na DK jsem se zaregistroval teprve letos a proto mi zřejmě scházely potřebné informace o tom, jak to tady chodí. Do diskusí se obvykle nezapojuji a tudíž jsem logicky nemohl tušit, že se zde v minulosti odvíjely bouřlivé debaty na téma Čtenářská výzva. Z několika reakcí na můj příspěvek jsem vyrozuměl, že patrně budu se svými pochybnostmi o smyslu Výzvy v menšině. Proto jsem se rozhodl, že v zájmu zklidnění situace nebudu dále v diskusi pokračovat. Děkuji všem za vysvětlení, kterého se mi nakonec přece dostalo.

LooneyCZ05.11.2019 v 10:33

Greenfingers: Možná se svými pochybami nejste v menšině, jen si myslím, že počet lidí zapojených do výzvy je poměrně vysoký, takže pro autory ČV má význam dělat další ročník. Jen takhle "od stolu" je ale obtížné určit např. kolik procent aktivních uživatelů DK výzva opravdu zajímá. Třeba je to v tomhle ohledu jen nepatrná část.

Nicméně, v zájmu objektivity musím přiznat, že díky výzvě jsem přečetla nejen několik velice dobrých knih, po kterých bych asi jinak nesáhla, ale taky několik knih velmi špatných (resp. knih, co se mi opravdu nelíbily). Holt, špatná volba. I v tom je pro mě ta výzva, jít do neznámých vod a čekat, co vylovím. Tyhle "jednohvězdičkové" knihy si ve výzvě nechávám taky, protože jsem je opravdu přečetla. Vždyť i jindy se mi stává, že si něco vyberu v knihovně a ona se z toho vyklube blbost. Chápu, že někdo se snaží naplnit výzvu jen knihami, které se mu/jí fakt líbily. To je věc, kterou každý asi cítí trochu jinak, a je to v pohodě. Na druhou stranu, se napovažuju za čtenářku, která by výzvu musela nutně splnit. Letos se plnohodnotně účastním poprvé (předchozí ročníky jsem doplňovala zpětně - pokud jsem zjistila, že mi knihy z toho roku náhodou pasovaly do témat, ale to je spíš taková lehká úchylka) a zatím nevím, zda splním poslední letošní chybějící téma, protože mě prostě nic nezaujalo. U těch témat, kde jsem nakonec hodnotila knihy nízko, se mi totiž dle anotace zdály příběhy zajímavé. Tady mám ale od počátku problém.
Omlouvám se za dlouhý komentář, asi jsem si to sama pro sebe potřebovala utřepat v hlavě.

Mimochodem, jak píše iška, taky by se mi líbily "lajky" příspěvků v diskuzi :)Vložit příspěvek
1 ...