20.) kniha s černobílou obálkou


el.peee
el.peee 05.02.2019 v 21:16

RA: Pokud je to "šedá" v rámci černobílého obrázku (fotografie), pak ano. Ale pokud je to kresba, ve které je nějaká plocha vybarvena šedou, tak bych to neuznala.
Přesně jak se píše v komentářích nade mnou.

Dle obrázku na první pohled na DK bych Aktu X zařadila. Samozřejmě v reálu tam může vykouknout z té šedé jiná. ;)

Text příspěvku byl upraven 05.02.19 v 21:17

el.peee
el.peee 05.02.2019 v 21:20

Uf, nicméně jsem si aktualizovala můj soukromý seznam: https://www.databazeknih.cz/seznamy/el-peee-121955/20-cernobila-obalka-26184
a musím říci, že mě opravdu udivuje, co zde někdo považuje za černobílou obálku...
Nechápu, jestli opravdu současná populace netuší, jak vypadá černobílý obraz anebo to ignoruje.
Celkem mne to mrzí, výzva je sice o nás a stojí na našem úsudku, ale jak může někoho těšit, že téma obejde? Nechápu.
Přeji výzvě mnoho poctivých čtenářů. :)

Vilma232
Vilma232 06.02.2019 v 13:52

Taky jsem tento bod výzvy pochopila tak, že černobílou fotografii lze počítat jako černobílou obálku, ale teď jsem se dívala na žebříček - a to je mi překvápko, co všechno je černobílé..

Marylaa
Marylaa 06.02.2019 v 17:48

V tom žebříčku se asi někdy zobrazí jiné vydání, než jaké lidi zařadili do výzvy, jsou tam knihy co mají vydaní s barevnou i čb obálkou.

Polajda
vladkamudrova
vladkamudrova 12.02.2019 v 08:36

Asi dám taky "Krávu nebeskou" díky všem za tip


karel0684
karel0684 14.02.2019 v 14:26

Marylaa: máte pravdu,a le třeba aristokratka má jen jedno vydání a to určitě není černobílá, totéž Kříďák a Trhlina... a další

SaraSun
antiope
antiope 10.03.2019 v 14:54

Prohledala jsem obsáhlou knihovnu mého tchána a narazila jsem na černobílý kousek, na který se vysloveně těším -scénáře od Svěráka a Smoljaka https://www.databazeknih.cz/knihy/filmove-komedie-150140

Nelly
Nelly 11.03.2019 v 14:07

Tady celá série s černobílými obálkami: http://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/rostislav-vojkovsky-46294

Metla
Metla 13.04.2019 v 10:42

Jak tady poctivci řeší barevnost: šedá je ve škále od černé po bílou, tím pádem imo splňuje zadání. Narozdíl od 22 knih v žebříčku nejčtenějších ČB titulů, které obsahují různobarevné nápisy a dokonce i fotografie či ilustrace obsahují jiné odstíny než zmíněnou škálu od bílé po černou. "Aristokratka a vlna zločinnosti..." - vždyť ta tapeta je hnědá. "Žena v okně" - barva kůže a modré oko, k tomu "zlatá medaile" bestselleru. Minierova "Tma" je hodně do modra. Které z vydání "Deseti malých černoušků" je skutečně čistě černobílé? Atd. Grafická úprava je přece taky součástí obálky, nejen ústřední fotka či ilustrace.

Maria95
Maria95 30.04.2019 v 14:41

Jana Eyrova, co myslíte? Viděla jsem, že to někdo měl ve výzvě k tomuto tématu

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.04.2019 v 15:03

Maria95: pokud budete číst vydání z roku 1954, 1968, 1969, můžete použít ;)

Maria95
Maria95 30.04.2019 v 15:24

Bohužel, četla jsem novější vydání, takže nebudu zahrnovat do výzvy, děkuji

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 30.04.2019 v 15:44

Maria95: dost lidí nejspíš mávne, že jedno že vydání jejich knihy nesplňuje, ale jiné vydání knihy ano, což berou jako stejnou knihz, tak zařadí, přestože přesně ono vydání nečetli. Potom už záleží na poctivosti jedinců, dalo by se říct... :/
Ale tím dost odpadá ta pointa výzvy, tedy ona výzva samostatná... :(

Text příspěvku byl upraven 30.04.19 v 15:44

EZ.
EZ. 05.05.2019 v 18:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

TaLu
TaLu 04.06.2019 v 18:12

Chtěla jsem se inspirovat v žebříčku již zařazených knih na čistě černobílou knihu a zjistila jsem, že je tam mnoho knih , které mají jinou barvu názvu a někdy ani nejsou černobílé, ale spíše modré, šedé...a tak.
Čtu knihu dýchání pod vodou, kde je jen spisovatelovo jméno slabě červenou, jinak jde opravdu o černobílou knihu a tak si ji do výzvy zařadím. Myslím že tam patří mnohem více než knihy, co jsou tady v žebříčku uváděné.

LadyCharlene
LadyCharlene 04.06.2019 v 20:35

TaLu: No, výzvu si má plnit každý podle svého vědomí a svědomí. Podle mě, tam červený nápis nepatří, to spíš bych už tolerovala tu šedou - černobílá kniha = černobílá fotka, nebo jen černá a bílá obálka, zrovna toto téma je dost jednoduché. Takže nevím, proč to tolik lidí komplikuje.

TaLu
TaLu 04.06.2019 v 20:39

Pokud do konce roku narazím na čistě černobílou, tak to obměním, ale jinak nechám, je alespoň převážně opravdu černobílá.

Yokolobuna
Yokolobuna 06.06.2019 v 18:27

LadyCharlene: Před pár měsíci jsem se na nesrovnalosti u zadání dotazoval přímo tvůrců a bylo mi sděleno, že v případě tohoto tématu lze brát i knihu, kdy je černobíle vyvedený vlastně pouze ilustrace přebalu, název knihy potažmo autora už může být klidně vyveden barvou... ale je to jak říkáte, tedy na každém.

Já momentálně v rámci tohoto tématu rozečetl "V pasti" a tam už to trochu vnímám jako malý úkrok stranou zadání. Obálka černobílá je, ale těm zpropadeným ptákům na obálce svítí zlatě kukadla :D. Chci se tedy zeptat na názor ostatní? Co "V pasti (Birdbox)"? Splňuje? Pravděpodobně to prostě přečtu a ke konci roku nahradím jiným kandidátem pro čisté svědomí ;). Takhle to už budu muset udělat u "Jako zabít ptáčka", kde jsem se v žebříčku nachytal... Tohle mi tedy jako typický příklad knihy ženské autorky s hlavním mužským hrdinou nepřijde :(.

Boby17
Boby17 06.06.2019 v 21:50

No já tedy nevím, ale spousta čtenářů je asi barvoslepých. Když se dívám na prvních 50 knížek podle počtu přečtení, tak nejméně 10 z nich je s barevným obalem/přebalem a to jsem ve své úvaze hodně zdrženlivý. Ale je to každého věc (ostuda), když vydává knížku s barevnou obálkou za splnění zadaného úkolu.
Zadání například splňuje:
https://www.databazeknih.cz/knihy/hra-vezi-137784

Text příspěvku byl upraven 13.06.19 v 19:22

mariva
mariva 15.08.2019 v 10:24

Vidím, že tohle bude jedno z nejsložitějších témat. Mám pocit, že dnes už snad ani knihy s černobílou obálkou nevycházejí. Mám jich kolem sebe v obchodě tisíce a snad na každé je i nějaká jiná barva. Žebříček mi moc nepomohl, snad polovina knih tam rozhodně nemá černobílou obálku. Možná se lépe hledá mezi starými knihami, tam se ještě tolik barvami nehýřilo. Ale našla jsem přece jen jednu, která by měla splňovat zadání na 100% (možná díky tomu, že vpředu nemá žádný nápis
https://www.databazeknih.cz/knihy/americky-rebel-zivot-clinta-eastwooda-183274
Já ale ještě zvažuju jinou, i když se mi zdá, že ta fotka má nádech spíš do hnědé:
https://www.databazeknih.cz/knihy/jan-triska-360972

Bishamonten
Bishamonten 15.08.2019 v 10:44

Nové vydania kníh od Remarqua (IKAR) vychádzajú takmer výhradne v čiernobielych obálkach.

Yokolobuna
Yokolobuna 15.08.2019 v 13:59

Mariva: zadání rozhodně splňuje "Bez filtru"... tu budu nakonec do tématu číst já. Nicméně se na to vůbec netěším :). Nebo neuznáváte ani odstiny šedé? V tom případě by to skutečně bylo hodně obtížné téma. Sám jsem se ptal autorů výzvy a bylo mi řečeno, že je schůdný i barevný nápis... je to prostě na čtenáři. Ale jasně, i já chci splnit co nejpoctivějším způsobem.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.08.2019 v 14:14

Myslím, že ten nadhoz nových vydání Remarqua není špatný, tam se toho vybere hodně. A žádné zlaté, stříbrné ani zelené písmo do černobílé obálky.
Já mám (a tam vše ok):
https://www.databazeknih.cz/knihy/gantz-gantz-21-386282

PS: série se vleze do víc kategorií ;)

Text příspěvku byl upraven 15.08.19 v 14:19



Vložit příspěvek