2.) Kniha, která má lichý počet stran


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 10.01.2019 v 09:42

Doporučuji přečíst vyjádření moderátora ohledně číslování stran a proč je v každém jiný počet, první příspěvek na stránce:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/chyby-na-webu-6/prosim-o-opravu-146/str-127

Bishamonten
Bishamonten 10.01.2019 v 10:00

Knihy z tejto témy by sa mohli označiť ako Schrödingerove knihy - majú párny aj nepárny počet strán súčasne.

princesse
princesse 11.01.2019 v 12:02

Tak potom předchozí diskuse jsou celkem bezpředmětné. :-D Kde končí text, zda se započítává např. i poděkování apod. Každopádně jestliže existuje více důvěryhodných zdrojů, záleží na tom který si kdo vybere.

princesse
princesse 11.01.2019 v 12:06

Diskuze » Chyby na webu » Prosím o opravu
jirin@ 06.01.2019 v 13:34:24
Info ke stránkování:
NK uvádí v v rozsahu/stránkování údaj, který odpovídá poslední číslované stránce v knize. To je podle platných katalogizačních pravidel, kterými se řídí, správně.
Tento údaj je však odlišný od údaje, který uvádí nakladatel v tiráži. Ten neuvádí jako počet stran poslední číslovanou stránku v knize, ale bere v potaz i stránky nečíslované. Záleží na tom, odkud uživatel přebírá údaj o stránkování.Proto se zde stále objevují požadavky na opravu počtu stran v knize. Pokud uživatel přebírá údaj z tiráže, bude se vždy lišit od údaje, který uvádí NK a další knihovny, přispívající do souborného katalogu. A naopak.
Pokud se požadavek na opravu počtu stran netýká řádově alespoň rozdílu o několik desítek, je téměř zbytečné tyto opravy požadovat

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.01.2019 v 12:08

Princesse: opakování matka moudrosti. Dva příspěvky nad vámi jsem psala to samé. Snad to do budoucnosti bodu výzvy a funkce tohoto vlákna přinese své plody :)

princesse
princesse 11.01.2019 v 12:11

Lenka.Vilka:
Myslím, že tím zopakováním by se tato diskuse mohla uzavřít. Řečeno bylo vše ... Tím, že diskuse o několik stranách se dlouho pročítá a nachází se v ní odpovědi, tak myslím nevadí nikomu, že jsme to zopákly. ;-)


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.01.2019 v 12:21

Princess: no, já doufám, že se to už nebude řešit :D
Viz každý druhý dotaz ve vlákně, jestli někdo neví knihu s tím a tím jménem a na to odpověď, že tabulka je pod názvem bodu ;)
Jenom bych byla opatrná s "diskuze by se tedy mohla uzavřít". Většinou když to padne, místní inkvizice dobrých mravů a svobody projevu má problém...

Dominator.00
Dominator.00 13.01.2019 v 15:11

Muzete mi vysvetlit, proc je v zebricku knih, ktere maji lichy pocet stran, na prvnim miste kniha "Lazar", ktera ma 512 stran?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.01.2019 v 15:25

Dominator.00: odpověď na této stránce, hned první příspěvek. Záleží na zdroji a podle toho se odvíjí počet stran. Nebo jestli to někdo bere tak, kde končí text. Odpověď na vaší otázku je tedy na této stránce dvakrát...

Vilma232
Vilma232 14.01.2019 v 14:10

Dočetla jsem Anděla smrti od R. Skláře. Kromě ostravského tématu lze použít i jako "licháč". Text končí na straně 399.

JezinkaJ
JezinkaJ 15.01.2019 v 08:42

Prohlédla jsem snad deset knih, které se chystám číst a všechny mají sudý počet stran. Opravdu se sudá a lichá čísla pravidelně střídají?

Text příspěvku byl upraven 15.01.19 v 14:29

Pavlapila
Pavlapila 25.01.2019 v 10:31

Jasně, v tiráži je napsaný počet stran knihy.

Františka
Františka 27.01.2019 v 15:28

Jen dovětek k poznámce Princesse z 10.1. " Myslím, že údaje z NKD jsou přesné."
Myslela bych si to stejně. Ale protože jsem byla zmatená nad počtem stran (očividně ne jako jediná), rozhodla jsem se na radu místních diskutujících kouknout do databáze národní knihovny.
Šlo mi o knihu Kedrigern a hlas pro princeznu, u které DK uvádí 240 stran. V NKD uvádí 234 stran, ačkoli mám knihu před sebou a má prokazatelně 239 očíslovaných a popsaných stran.
Ha chyba, řekla jsem si a nahodile vytáhla další knížku z vedle stojící knihovny.
Šlo o Tajné houbové recepty naší babičky od Kláry Trnkové. Kniha má spoustu ilustrací. Když jsou na spodní části stránky, chybí zde číslo stránky. Takto vypadá téměř každá druhá stránka včetně té poslední. Takže v NKD je počet stran 38, ale v knize je popsaných 39 stran, přičemž ta poslední jen nemá z výše uvedeného důvodu na sobě číslo.
Stejné je to u Vejce a já rok vydání 1989 - počet stran je v NKD uveden 293, ačkoli následuje ještě jedna strana textu, jen není očíslovaná.
V prvním případě je to jednoznačně chyba. U zbylých dvou jde zřejmě o princip uvádět počet stran podle poslední očíslované stránky, ale osobně mi přijde divné nebrat v potaz poslední stránky textu, jen proto, že na nich není explicitně vytištěné číslo stránky.

Závěrem, ne vše uvedené v NKD musí být správné. A mé zmatení počtem stránek není o nic menší než bylo na začátku :)

Bishamonten
Bishamonten 27.01.2019 v 16:48

Stále ma udivuje, ako niekto môže brať do úvahy výsledný počet strán číslo, na ktorom končí text knihy. Ani začiatok textu knihy sa nezačína číslom 1.

Františka
Františka 28.01.2019 v 06:40

Bishamonten: Naprosto s vámi souhlasím, dle mého názoru je počet stran v knize počet všech stran. A protože z logiky věci tak mají knihy vždy sudý počet stran, koukla jsem do diskuze co na to ostatní.
Co mě překvapilo je, že očividně neexistuje jednotná definice počtu stran a i odborníci (vydavatelé, prodejci, knihovníci) uvádí tento údaj různě.
A přístup databáze národní knihovny mě udivuje ještě víc. Podle knih co jsem si hledala (viz. výše) je počet stran knihy počet stran, které se někdo "obtěžoval" očíslovat plus prázdné stránky na začátku, které sice nikdo nečísluje, ale jsou do číslování započítané, tak co už... a stránky na konci nebereme v potaz (popsané/nepopsané), protože proto... ten nepatrný exaktní vědec uvnitř mě pláče nad touto logikou :)
Za mě jednoznačně špatně zvolené téma do čtenářské výzvy (tím nechci vyvolat další kolo diskuzí, každý ať se s tím vypořádá po svém). Předchozím příspěvkem jsem jen chtěla poukázat, že údaje v NKD nemusí být vždy správně.

Yokolobuna
Yokolobuna 28.01.2019 v 17:49

Zdravím, koukám, že nejsem sám, kterému přišlo zadání trochu matoucí. Ptal jsem se tedy přímo DK prostřednictvím příslušného formuláře a bylo mi řečeno, že se prostě počítá poslední očíslovaná strana. Spoustu zábavy u plnění výzvy :)!

marimari
marimari 29.01.2019 v 18:16

Sledovala jsem diskuzi ohledné lichého a sudého počtu stran, prohlížela jsem spoustu knih , ale stejně si nejsem jistá, že vyberu správně. Tak budu brát v potaz poslední očíslovanou stránku textu příběhu.

hasmanka
hasmanka 01.02.2019 v 15:39

Protože oxymórem už je samotný bod výzvy „Kniha, která má lichý počet stran“, rozhodla jsem se přečíst si pro tento bod výzvy knihu Oxymoron s deklarovanými 109 stranami. No, není to kouzelná shoda?

mira.l
mira.l 05.02.2019 v 21:19

Pominu-li diskutabilitu celého tématu, tak https://www.databazeknih.cz/knihy/zlomene-duse-389319 končí na straně 331, resp. "Poděkování" na straně 333. Takže asi splněno:-).

Jarka59
Jarka59 06.02.2019 v 15:05

Gabriela Koukalová -miss biatlon https://www.databazeknih.cz/knihy/gabriela-koukalova-miss-biatlon-401345

slezakova.nika
slezakova.nika 07.02.2019 v 10:15

Co si myslíte o tom, když mam ve ctecce lichy počet stran, ale nemam možnost kouknout se, jak je na tom tištěná kniha... Je to v toleranci? :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 07.02.2019 v 10:21

Slezakova.nika: v tom problém nevidím. Až budete dávat do přečtenych udělejte to v profilu ebooku. Sice to ve statistice bude vypadat jinak, ale na vašem profilu to bude sedět :)

Bishamonten
Bishamonten 07.02.2019 v 10:30

slezakova.nika: Z môjho pohľadu je ebook jediná kniha, ktorá môže doslovne splniť zadanie výzvy.

syskas
syskas 07.02.2019 v 11:56

https://www.databazeknih.cz/knihy/mesto-krasnych-zvrhliku-3307
Patrí aj do kategórie súčasná česká autorka :-).

kamibe
kamibe 07.02.2019 v 13:05

Tady byla Britt-Marie - příběh končí na straně 361



Vložit příspěvek