Halucinogenní houby světa diskuze

Paul Stamets

Praktický průvodce světem psilocybinových hub z celého světa od spolutvůrce filmového dokumentu Zázračné houby Lidé v různých kulturách využívali psychoaktivní houby odpradávna – od náboženských obřadů praktikovaných domorodými obyvateli Ameriky až po starořecká eleusinská mystéria. Většina lysohlávek je drobná a nevýrazně zbarvená, takže jim naše civilizace dlouho nevěnovala zvláštní pozornost. To se změnilo v roce 1957, kdy Robert Gordon Wasson upozornil svět na využívání magických hub při tradičních mexických obřadech. O něco později se je vydali Američané i Evropané hledat do odlehlých oblastí státu Oaxaca, aniž by přitom věděli, že stejně aktivní druhy rostou i v jejich vlasti, někdy doslova u nich doma na dvorku. Tato kniha ukazuje, že se psilocybinové houby dají najít prakticky ve všech koutech světa. Renomovaný mykolog Paul Stamets ve své knize Halucinogenní houby světa přináší fascinující přehled těchto nedoceněných hub a ilustruje jejich význam přetrvávající i v dnešní kultuře. Podrobný popis více než stovky druhů doprovázejí barevné fotografie, grafy a přehledné shrnutí účinků každé z nich. Stamets zkoumá také smrtelně jedovaté dvojníky psychedelických hub a varuje čtenáře před nebezpečím jejich konzumace.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: 2025 , Jota
Originální název: Psilocybin Mushrooms of the World, 1996
více info...

Diskuze u knihy Halucinogenní houby světa (2)

Přidat komentář

tomas1291
02.12.2025

Dobrý den,

jaksi mi uniká smysl Vašeho diskuzního příspěvku, který u mne vyvolává touhu zapojit se do dobrovolnictví u CzePsu, vyjma hození jedovaté sliny na autorizovaný psychedelický výzkum, který již (snad) nikdo nezastaví, leda administrativně. Tyto látky jsou s námi evolučně nesouměřitelně déle než psaná historie, a lidským bytostem pomáhají.

Bude to ode mne zbabělý alibismus, ale nechci se tady zamotat do kontroverze.

S pozdravem,

Pán rostlin

uxor
27.10.2025

V České republice byl psilocybin doteď mimo výzkum zakázán.
Trestní novela, která umožňuje jeho využití ve zdravotnictví, už ale prošla celým legislativním procesem a má vejít v platnost v lednu příštího roku.

Vůbec jsem netušila, že existuje Česká psychedelická společnost a pražská psychedelická klinika.

Podle výzkumů data ukazují, že psilocybin pomáhá u pacientů s depresí, traumaty nebo poruchami příjmu potravy.

Lékař určí dávkování, pacient vyrazí do lesa ( ještě pocítí blahodárný účinek pohybu), nainstaluje si aplikaci Houby a pojišťovny ušetří obrovské sumy za antidepresiva? Tak takhle tedy opravdu ne.

Podle psychiatra a psychoterapeuta Psychedelické kliniky Psyon je od zlegalizování psilocybinu k jeho bezpečnému využití ještě dlouhá cesta!!!

Je v České republice dost odborníků, kteří by psilocybin mohli podávat?
Tak hlavně, že trestní novely schvalují takhle nedořešené využívání psychedelik v lékařství....

Myslím, že se k testování účinků "zázračných houbiček" přihlásí mnoho dobrovolníků.


Zavřít

Vypněte si reklamy na Databázi

Za 99 Kč vám vypneme všechny reklamní bannery na CELÝ ROK:

Chci vypnout reklamy

Paul Stamets napsal(a)

Paul Stamets
americká, 1955
2000  95%Halucinogenní houby světa