Egypťan Sinuhet

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sinuhet je dítě neznámého původu. Připlul ke své nevlastní matce Kipě a otci Senmutovi v proutěném košíku po řece. Učil se v chrámě Amonově a stal se jako otec lékařem. Dobrodružství, která zažil, jsou četná. A tím nejpovolanějším, kdo by nám o nich měl povědět, je on sám.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/106500/egyptan-sinuhet-8-vydani-106500.jpg 4.63715
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Český klub
Orig. název:

Sinuhe egyptiläinen (1945)

více informací...
Nahrávám...

Diskuze o knize (5)

Diskutovat
E. Witerez
09.08.2016

@alimrix, vzhledem k tomu, ze Waltari byl velice ovlivnen 2. svetovou valkou a toto dilo bylo inspirovano jeho vlastnimi zazitky, mozna ze to bylo zamerem aby ctenar pohrdal mohymi postavy. Aby nezapominal na to, co jsou to skutecne hodnoty a aby neztracel svou lidskost.

E. Witerez
09.08.2016

O tom ze je to skvela a nadcasova kniha zde bylo napsano hodne, tak se zdrzim vychvalovani tohoto dila. Nicmene pri cteni me velice zarazila jedna vec. Konkretne se jedna o "dni nepraveho krale". Je to tak neskutecne podobny tomu, co se prihodilo Sanchu Panzovi, kdyz byl jmenovan "vladarem ostrova". Ne jenom ze se jedna o stejnou sprymarskou situaci, kde se blbec a sluha na oko stane vladarem. Ale i to vypraveni je skoro na chup stejny. Taky to nekoho z vas prastilo do oci?
Tak napriklad: "Kaptah byl ponekud v uzkych, kdyz ho odvedli do Domu spravedlnosti ... Ale lid .. volal: "Chceme poznat moudrost krale..." Tak se stalo, ze byl Kaptah posazen na soudcovsky stolec..." (Kniha 6. Kapitola 5)
A ted Cervantes: "Na konec jej vyvedli z kostela, privedli k soudcovskemu stolci, posadili jej nan a spravce vevoduv mu rekl: "Je starym zvykem ... ze ten, kdo se slavneho toho mista ujima, musi odpovedet na otazku... Z odpovedi lid soudi na rozum sveho noveho vladare..." (Kniha 4. Kapitola 45)
Vi se neco o tom malym "plagiatu", nebo se toto prihodilo omylem?

gad
23.05.2016

Jedna z nejznámějších knih tohoto spisovatele, jejíž děj se odehrává ve starém Egyptě. Příběh chlapce, který připlaval jako nemluvně po Nilu ke starým manželům a různými řízeními osudu se stává lékařem a dostává se až do blízkosti faraóna a jeho rodiny. Stává se královským otvíračem lebek. Jeho život je plný zvratů a několika osudových lásek. Jednou z nich je zrádná Nefertiity, která pronásleduje Sinuheta celým životem, dokonce se kvůli ní dostane do povedené partičky mumifikátorů, kde se zbaví veškerého citu. Dále přichází Merit, která však umírá na Krétě v jeskynním labyrintu, určeném pro místní božstvo, představované obrovským přežraným krokodýlem. I jeho poslední žena zemře, tentokrát při bojích v hlavním městě. Děj knihy je vyprávěn zahořklým Sinuhetem, který na konci svého života bilancuje a touží zemřít, což se mu však nedaří.

borecnakonec
19.02.2015

souhlasím četla jsem ji kdysi dávno ještě v totalitě a je to fakt dobrá kniha

lucifr
07.02.2012

V komentářích bylo řečeno vše podstatné o této knize! Doporučuji a byla by chyba ji nepřečíst!!!!!!!!!!!!