Václav Pinkava citáty

Jake Rolands, Jan Křesadlo, J. K. Klement, Ferdinand Lučovický z Lučovic, Kamil Troud · pseudonymy

česká, 1926 - 1995

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (6)

Bylo mi zvláštním způsobem smutno a lehko, jak už to tak někdy ve snech i v životě bývá. Dvacet snů


Co znám tuhle katolickou inteligenci, tak to má vždycky a stereotypně tenhle průběh: Napřed má jednu ženskou, většinou svou první, protože předtím se stydí a netroufá si a taky, že by hřešil. Do tý to pálí, až ji úplně zhuntuje, protože, to se ví, na ňákou služku nebo tak u nás málokdo vydělá a přísnej katolík prakticky nikdy. A když už je chudinka ustaraná a udřená, tak pak muž najednou zjistí, že ho žena duševně nechápe a táhne jinam. Známe to, viděli jsme to tolikrát, tuhle katolickou intelektuálskou originální stádnost. Většinou se tak začnou cukat kolem čtyř, pěti dětí, někdo dřív, někdo později.


Dobří lidé jsou všude, ve všech partajích, tak jako naopak všude jsou svině a hyeny, kterých bývá asi procentuálně víc. Záleží ovšem na režimu, do jaké míry se mohou svobodně rozvinout.


Don Quijote bojoval proti větrným mlýnům, protože si myslel, že jsou to obři. Kdyby věděl, že mlýny jsou mlýny, vysral by se na to, ovšem. Protože proti mlýnům, jasně věda, že jsou to mlýny, dokáže bojovat jenom Švejk. (Království české a jiné polokatolické povídky, str.15)


V Evropě chodí na psychiatrii lékaři zaměření filosoficky a umělecky, felčaři spekulativní a kontemplativní, v Anglii naopak ti, kteří jsou na normální medicínu příliš tupí, protože u bláznů se to tak nepozná. (Království české a jiné polokatolické povídky, str. 114)


Vidí-li člověk na vlastní oči, jak je snadné neexistovat vůbec, jeví se náhle i existence měřiče šroubků téměř vznešenou. (Království české a jiné polokatolické povídky, str. 5)