Tove Jansson citáty

finská, 1914 - 2001

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (5)

“Když tak budeš pokračovat, stane se z tebe brzy dospělý,” řekl pimek. “Budeš jako tatínek a maminka a to ti patří. Budeš vidět a slyšet všedním způsobem. Chci tím říct, že nebudeš ani vidět, ani slyšet, a bude s tebou konec.” “Nono!” řekl bratříček a začal pojídat hlínu. Muminí moudra


Cokoliv člověku chutná, je zdravé na žaludek.


Ne, to není konec, řekla Sofie. Budou ještě další kapitoly, ale o těch budu přemýšlet až zítra. Jak se ti to líbí? Velmi přesvědčivé. Taky si myslím, řekla Sofie. Možná se z toho lidi něco dozvědí. Pokračovaly nazítří večer pod titulkem Jiní politováníhodní živočichové. S malými živočichy je to těžké. Přeji si, aby Bůh nikdy nestvořil malé živočichy nebo aby je udělal takové, že by mohli mluvit, nebo aby jim dal jasné tváře. Mezera. Tak například noční můry. Neustále nalítávají na lampu a pálí se o ni, pořád dokola. To nemůže být instinkt, protože takhle se věci nedějí. Ničemu nerozumí a vrhají se do toho bezhlavě. Pak padají na záda, škubou nohama a potom umřou. Skončila jsi se psaním? Připadá ti to dobré? Velmi dobré, řekla babička. Sofie se zvedla a zakřičela: Řekni přesně tohle, řekni, že nesnáším všechno, co umírá pomalu. Řekni, že nesnáším všechno, co člověku nedovolí, aby tomu pomohl. Zapsala jsi to? Ano.


Škoda, že se maminky nemohou také sebrat a někam jít, když se jim zachce, a spát venku. Zvlášť maminky by to někdy potřebovaly.


Vypadá to tu líp, když se špinavé nádobí strčí pod postel. Než zaprší...