Tomáš Radil citáty

Tomáš Weiss · pseudonym

slovenská, 1930 - 2021

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (6)

.. za hlavní považuji to, že každý člověk má mnoho "stran", kterými se k nám může natočit. A ty různé strany podobně jako fasety u broušených drahokamů odrážejí světlo a různě se lesknou. Když ten kámen natočíme z různých stran ke světlu, bude vždy vypadat jinak. Ale to je jen jedna z důležitých věcí. Zaleskne-li se jedna určitá faseta, ještě to neznamená, že kámen nemá jiné, které zazáří při jiném osvětlení.


Mně jde o věci trvale platné, o to, jak se má rozumný člověk stavět vždy a všude k jakékoli propagandě. Obecně platí vždy kriticky! ... Když uvěříš nepřátelské propagandě, jsi debil. Jestli však uvěříš propagandě vlastní strany, to znamená skupiny, ke které patříš, jsi ještě větší hlupák, jsi imbecil, protože ty přece musíš znát skutečné poměry u vás doma, když tam žiješ celý život. Ale kdybys uvěřil jak propagandě nepřátelské, tak i vaší vlastní, byl bys úplný idiot, protože bys nebyl schopen poznávat, jak vlastně svět vypadá, a nerozeznal bys ostrůvky pravdy v moři lži!


Oproti prvnímu stadiu chování terorizovaných a soustavně stresovaných vězňů, označenému jako stádní chování, představovalo jejich sdružování do skupin velký pokrok a dokazovalo, že ani za těch hraničních podmínek ve vyhlazovacích táborech a v podobných extrémních situacích neplatí jako jediný zákon, že "každý se musí postarat sám o sebe a musí k tomu použít všech prostředků, které jsou k dispozici".


Ta nově získaná zkušenost spočívala v poznatku, že i někteří dospělí, inteligentní, vysoce vzdělaní a života znalí lidé mají mizerný charakter a jsou všeho schopni. Bylo jasné, že sama dospělost těm záporným vlastnostem nezabrání. A že dospělí lidé mohou být nejen hloupí, ale i mizerové. To ještě nebylo tak těžké přijmout. I mezi dětmi jsou lumpové a ti pak vyrostou. A co z nich asi může vyrůst? Otec mi ještě asi před půlrokem říkal: "Už jsem viděl mnoho slušných lidí, ze kterých se stali mizerové, ale málo mizerů, kteří se skutečně změnili k lepšímu." To asi platí, i pokud jde o dospívání. Nešlo mi ale do hlavy, jak je možné, že ani vrozená inteligence nebo vysoká úroveň vzdělání nezabrání mnoha lidem s vynikajícími zděděnými i získanými rozumovými předpoklady, aby páchali nestoudnosti a lumpárny všeho druhu.


Uvědomoval jsem si také, že se možná většina lidí, ať byli předtím hodní nebo zlí, chopí vyskytnuvší se nebo nabízené příležitosti. Zvláště když si za zoufalých celkových podmínek, kdy o životě a smrti rozhodují zločinci, mají vybrat mezi zrádcovskou, avšak pro jedince výhodnější cestou těch několika, kteří ty ostatní bijí a vykořisťují, nebo se dát cestou těch slušných a poctivých, kteří jsou biti, vykořisťováni a vražděni. A tak si vyberou tu první cestu, která je vlastně přivede mezi zločince!


Začínal jsem nabývat přesvědčení, že potenciálních lumpů je hodně, mnohem více, než kolik jich zrovna vykonávalo nějaké výhodné funkce. Dokud tito lidé nic špatného neprovedou, ani o nich nevíme, ale projeví se okamžitě, jakmile dostanou příležitost k lumpárně!