Robert Musil citáty

rakouská, 1880 - 1942

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (11)

Dva týdny poté byla Bonadea už čtrnáct dni jeho milenkou.


Existuje tolik otázek ve vztahu k milovaným lidem, které musí překlenout stavba společného života, než jsou domyšleny do konce, a později to, co vzniklo, neponechá na svobodě už ani trochu síly, abychom si to třeba i jen představili jinak.


Filozofové jsou násilníci, kteří nemají k dispozici armádu, a proto si podrobují svět tím, že jej zavřou do nějakého systému.


Jediným pevným znakem naší morálky je, že si její přikázaní odporují. Nejmorálnejší ze všech pouček je ta, že výjimka potvrzuje pravidlo.


Krása a dobrota lidí pochází z toho, več věří, a nikoli z toho, co vědí. Muž bez vlastností 1


Na svete je len jeden spôsob, ako urobiť nejakú osobu alebo vec peknou: milovať ju.


Odvrhneme od sebe veškeré sobectví, nebudeme shromažďovat ani statky, ani poznatky, ani milence, ani přátele, ani zásady, ani sebe samé: následkem toho se otevře naše mysl, uvolní se vůči člověku i zvířeti a bude tak přístupná, že už vůbec nebudeme moci zůstat sami sebou a zachováme se pouze ve spojení s celým světem!


Podle ústavy byla liberální, ale vládlo se v ní klerikálně. Vládlo se klerikálně, ale žilo se slobodomyslně. Před zákonom si byli všichni občané rovni, ale ne všichni byli právě občané.


V dobách tyranů existovaly velké filozofické povahy, kdežto v dobách pokročilé civilizace a demokracie se nedaří vytvořit presvědčivou filozofii.“


Z nejranější doby prvního mladistvého sebeuvědomění, na něž je později často tak dojemný a otřesný pohled, zbylo ještě dnes v jeho vzpomínce dost všelijakých kdysi milovaných předstáv a mezi nimi heslo „žít hypoteticky“. Stále ještě vyjadřovalo odvahu a nedobrovolnou neznalost života., v němž každý krok je čin rizika bez zkušenosti, touhu po velkých souvislostech a dech neodvolatelnosti, který cíti mladý člověk, když váhavě vstupuje do života.


Zdravého od duševně nemocného odlišuje přece právě to, že zdravý má všechny duševní nemoci a duševně chorý jenom jednu!