Ólafur Jóhann Sigurðsson citáty

islandská, 1918 - 1988

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (5)

A netušil ještě, že o několik let později se země změní znovu a oděje se jasem krásnějším než jarní nebe, září nevyslovitelnější než bílé letní svítání - a pak jednoho dne bude náhle temná a pustá, chladná a krutá jako noc, která se vkrádá do srdce, když umíráme.


Málokdy byla země tak krásná a barevná: byla hnědá a zelená, růžová a žlutá, rudá a světlá, na některých místech už vybledlá, jinde si však uchovala velebnou hebkost a byla skoro nedotčená mrazíkem a severákem minulých nocí.


Na pasece zavoní večerní vůně, motýli uprchnou a něžný svit obestře listí a květiny. Pak zmizí i červánky nad horami, příroda utichne a nastane noc, která dýchne svěží chlad na trávu a uzavře koruny květů. Nastane bílá a tichá červencová noc, noc snů a lásky, noc průzračná jako studánka ve skalách.


Počasí se ochladilo, větry z ledovců si hrály na honěnou s mraky nad horou a zakrátko země zbělela, ztichla a ztvrdla mrazem. Vánoční svátky ještě nikdy nebyly tak mírné a vyjasněné, nikdy se neodráželo měsíční světlo na ledovém příkrovu zářivěji, ani polární záře se nemihotala rychleji mezi hvězdami.


Senoseč byla za námi a jeseň se už loučila, ohnivé barvy keřů na druhé straně řeky nezadržitelně bledly jako marné naděje.


Ólafur Jóhann Sigurðsson - knihy

1977  0%Nesmrtelní milenci 3
1981  83%Rodná blata, loď národa a měsíc
1964  87%Země, která mění barvu

Žánry autora

Literatura světová Novely Romány

Štítky z knih

dospívání islandská literatura

Sigurðsson je 0x v oblíbených.