Marie Kudeříková citáty

česká, 1921 - 1943

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (14)

...Celý můj život byl krásný.


A aby byl život lidsky krásný, soudím, že do něho musí vjet princ na bělouši, za růžové záře.


A nejsem živoucí mrtvola, neumírám pomalu den ze dne. Ne, zemřu ve zlomku okamžiku a ještě v tom budu žít, myslit na život.


Ale moji drazí, je stále ještě nezodpovězené, nerozhodnuté ,,kdyby“ a já se těším na ten okamžik s vámi, který nám všem způsobí velkou radost. Kdyby se mě někdo zeptal, zdali tuším její příchod, řekla bych ano.


Ano, ano, žijí přece ještě lidé. Jen je objevit. A znát je, umět s nimi zacházet, umět zatajovat a přece ukazovat jejich slabosti, to se musíme stále učit.


Bolí srdce? Bez jeho bolesti by nebylo vykoupení.


Člověk potřebuje samoty i společnosti lidí. Aby se vyrovnal sám se sebou, samoty.


Chci zapomenout, že čekám. Na žádnou očekávanou radost se nespolehnout cele. Život je záludný, mohla by nepřijít a zklamání je bolestné a duše prázdná, nelze ji ničím vyplnit.


Já jsem připravena a nelituji. Nežila bych jinak dnes, po těchto zkušenostech, ledaže bych se vyhnula chybám, kterých jsem se dopustila.


Já jsem zdravá, nic mně neschází, jsem klidná, veselá, rozezpívaná. Jen maličko smutná a to jen okamžik.


Jak to, že někdy bys odcházela s úsměvem, vnitřním úsměvem (usmívat se ústy a očima lze skoro vždy), a jindy by tě to stálo velkou bolest a boj?


Proč bychom se netěšili? Proč ne z každého okamžiku, který můžeme ještě žít? Mne život nemrzí a nepřipadá mi ani ten konec zvlášť smutný.


Vyjít s každým je velký kumšt a velké ovládání. Mám zkušenosti.


Vždycky, v každé situaci lze jednat, nejen trpět. Máš zdraví, sílu, mládí, rozum vůli, máš ideál? Máš vždy aspoň něco z toho.


Marie Kudeříková - knihy

1962  80%Zlomky života

Žánry autora

Literatura faktu Literatura česká

Štítky z knih

korespondence příběhy z války Marie Kudeříková, 1921-1943

Kudeříková je 0x v oblíbených.