Koupit knihy

Kurt Vonnegut Jr.

americká, 1922 - 2007


Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (37)

"Možná by ti pomohl psychiatr. Znám jednoho slušného v Albany." Finerty zavrtěl hlavou. "Vtahoval by mě zpátky do středu, a já chci zůstat co nejblíže okraje, aniž bych se z něj zřítil. Na okraji vidíš věci, na které ze středu nikdy nedohlídneš."


"Řekl bych vám: ‚Mohu pro vás něco udělat?‘ - ale Kapitán mi jednou řekl, že je to nejodpornější a nejhloupější fráze v lidské řeči."


„Bojovat má smysl se spoustou všelijakých věcí. Ale nikdo nemá právo nenávidět bez jakýchkoli zábran a představovat si, že sám Bůh Všemohoucí s ním nenávidí taky. Kde je zlo? Je to ta větší část každého člověka, která chce nenávidět naprosto bez hranic a mít při tom Pánaboha po boku. Přesně ta část každého člověka, kterou tolik přitahuje každá podoba šerednosti. Je to ta část imbecila, která touží trestat a sprostě uráží a ráda vyvolává války.“ (Matka noc)


„Jsme tady na světě, abychom se prostě jen tak flákali. A nenechte si od nikoho nakukat nic jiného!“ (Časotřesení)


„Máte-li za přítele Maďara, nepotřebujete žádné nepřátele.“ (Časotřesení)


„Není možné, aby se krásná žena dokázala chovat dostatečně dlouho stejně krásně, jako vypadá.“ (Časotřesení)


A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a stávali jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to miluju, neboť to bylo velice lidské.


A sám seba som sa opýtal aká je prítomnosť: aká je široká, aká je hlboká, koľko z nej vlastním.


Beznaděj je matka originality.No není to krása?


Buďte jemní. Nenechte se světem zatvrdit. Nedovolte bolesti, aby vás přiměla nenávidět. Nedovolte, aby vás hořkost okrádala o to sladké. A zůstaňte natolik pevní, že i kdyby s vámi zbytek světa nesouhlasil, vy stále budete věřit, že je to krásné místo.


Evoluce je strašně tvořivá. To jen díky ní máme žirafy a kapavku.


Fašismus byl dosti oblíbenou politickou filozofií, která zposvátňovala národ a rasu, k nimž filozof náhodou přináležel.


George W. Bush kolem sebe shromáždil dvojkaře ze smetánky, kteří nemají ponětí o historii nebo zeměpise, plus ne zas tak příliš skryté rasisty, známé též pod názvem křesťané, plus, což je ještě děsivější, psychopatické osobnosti neboli PO, což je lékařský termín pro schopné, příjemné lidi, kteří nemají svědomí.


Chcete něco vědět? Pořád ještě žijeme v temném středověku. Temný středověk totiž ještě neskončil.


Jakožto humanista miluji vědu. Nesnáším pověry – jejich přičiněním bychom dodneška neměli atomovou bombu.


Jsem humanista, to, aspoň částečně, znamená, že se snažím chovat slušně i bez toho, aniž bych za to po smrti čekal nějakou odměnu či trest. Až kvůli nám umře poslední živý tvor, jak by bylo poetické, kdyby Země mohla říct hlasem zvedajícím se možná ze dna Velkého kaňonu: „Je po všem. Lidem se tu nelíbilo.“


Jsme to, co předstíráme, že jsme, a proto si musíme dávat pozor na to, co předstíráme, že jsme.


Jsme to, co předstíráme, že jsme, a tak musíme být na to, co předstíráme, že jsme, opatrní.


Knihy člověka učí imaginaci. Ti z nás, kteří nemají ve svých hlavách okruhy imaginace zničené informačními dálnicemi, se podívají do něčí tváře a vidí příběhy. Pro všechny ostatní je obličej prostě jen obličejem.


Kouření je jediný čestný způsob sebevraždy.


Lidé mají pořád o čem mluvit, aby si udrželi hlasový fond v pořádku pro případ, že by je někdy napadlo něco skutečně závažného.“


Mám pocit, že lidi prostě kašlou na to, jestli se tahle planeta bude točit dál, nebo ne.


Milá budoucí pokolení, prosím přijměte naši omluvu. Byli jsme pod obraz zpití ropou.


Na okraji vidíš věci, na které ze středu nikdy nedohlídneš. (Mechanické piano)


Není důvodu, proč by dobro nemohlo zvítězit nad zlem, jen se musí andělé zorganizovat po způsobu mafie.


Neobvyklé cestovní návrhy jsou tanečními lekcemi od Boha.


Pusťte se do nějakého umění. Nedělám si legraci. Umění není způsob, jak se živit. Je to velice lidský způsob, jak udělat život snesitelnější. Když budete provozovat nějaký druh umění, a je úplně jedno, jak mizerně, sakra, vaše duše poroste. Zpívejte si ve sprše. Tancujte si v obýváku s rádiem. Vyprávějte příběhy a pohádky. Napište příteli báseň, i když to bude báseň mizerná. Dělejte to, jak nejlépe dokážete. A budete obrovsky odměněni. Něco vytvoříte.


Stal jsem se obětí řady náhod, tak jako my všichni.(Sirény z Titanu)


Tady jsme. Zataveni v jantaru tohoto okamžiku. Není žádné proč.


Tady máte lekci tvůrčího psaní. Pravidlo jedna – nepoužívejte středníky. Jsou to hermafrodití transvestité reprezentující absolutně nic. Jediné, co ukazují, je to, že jste chodili do školy


1