koupit eknihy

Jodi Picoult

americká, 1966, webkoupit eknihy

Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (33)

,,Anus mundi," prohodím. ,,Nikdy jsem o tom neslyšela." Josef se zasmál. ,,Byla to jen přezdívka. Určitě znáte něco z latiny, ne? Znamená to prdel světa. Ale vy to místo znáte zřejmě spíš pod názvem Osvětim." (Vypravěčka)


,,Každý si ale čas od času myslíme, že náš žal je větší než smutek těch ostatních." (Vypravěčka)


,,Máte někdy pocit, že ji ztrácíte? Že už v duchu neuslyšíte tón jejího hlasu nebo si nedokážete vybavit, jak voněl její parfém?'' Starý pán zavrtí hlavou. ,, Mám opačný problém,'' řekne. ,,Nemůžu na něho zapomenout.'' (Vypravěčka)


,,Náboženství přece člověk nemá zakódované v genech. Nemusí věřit jen proto, že věří rodiče." (Vypravěčka)


"Delilah, kdy se ve vašem světě dějí zázraky?" "Když použiješ Photoshop?" odpoví. (Láska mezi písmenky)


"Jak vypadají rodiče?" Zdálo se,že nad tím uvažuje. " Znáte toho chlápka na visutém laně v cirkuse, který chce, aby všichni věřili, že to jeho číslo je vlastně umění, ale hluboko v srdci víte, že jenom doufá, že se dostane na druhou stranu? takové to je," (Je to i můj život)


Aby se člověk stal znovu lidskou bytostí, stačí někdo, kdo vás tak vnímá bez ohledu na to, jak vypadáte. (Vypravěčka)


Člověk dokáže sám sobě namluvit, že je bezpečnější milovat někoho, kdo jeho lásku nebude nikdy opětovat, protože o někoho, koho jste nikdy neměli, nikdy nemůžete přijít. (Vypravěčka)


Existuje mnoho způsobů, jak někoho zradit. Člověk ho může za jeho zády pomlouvat. Může ho záměrně podvést. Může ho vydat do rukou nepříteli, když mu dotyčný věří. Může porušit slib. Otázkou je, jestli když tohle všechno udělá, nezradí i sám sebe? (Vypravěčka)


Existují různé druhy ztrát, které lidi utrpí - od drobných až po ty velké. Můžete ztratit klíče, brýle, panenství. Můžete ztratit hlavu, ztratit srdce, nebo ztratit rozum. Můžete se vzdát svého domova a přestěhovat se do domu s pečovatelskou službou. Vaše dítě se může odstěhovat dd zámoří, nebo vidíte, jak se vám váš partner ztrácí v demenci. Ztráta je víc než smrt a žal je proměnlivá bytost ovlivňující emoce.


Historie nejsou jen data, místa a války. Jsou to především lidé, kteří zaplňují volný prostor mezi nimi. (Vypravěčka)


Hlavní síla vlka není v jeho mohutných čelistech, které dokážou stisknout tlakem sto dvacet kilogramů na centimetr čtvereční. Skutečná síla vlka spočívá v tom, že ví, kdy tuhle schopnost nevyužít.(Vlk samotář)


I ta nejhorší příšera, může být jednoho dne vzdálenou vzpomínkou. (Vypravěčka)


Je možné, že jak stárnete, přestává se vám po druhých tolik stýskat? Možná když vyrostete, soustředíte se na to, co máte, ne na to, co vám chybí. (Čas odejít)


Jediné obludy, které jsem kdy znala, byli lidé.(Vypravěčka)


Jizvy jsou mapou vedoucí k bolesti, kterou v sobě člověk pohřbil příliš hluboko, než aby si ji pamatoval. (Vlk samotář)


Každá z těch vzpomínek je jako papírový květ, který vytáhne kouzelník z rukávu: nejdřív není vidět, ale vzápětí se rozloží na velkou květinu a člověk uvažuje, jak mohl zůstat tak dlouho schovaný. A stejně, jako ty papírové květy, jakmile se vzpomínka jednou vynoří, není možné ji už znovu schovat.


Když člověk dokáže oddálit nevyhnutelné, je to vždycky lepší. Proto predátor svou oběť vždycky pronásleduje. Není to pohrávání si s potravou, jak si někteří lidé myslí. Jde o to, aby se u lovce a oběti srovnala hladina adrenalinu. Přijde ale okamžik, kdy už není možné čekat. Zaslechnete srdce oběti bít ve vlastní hlavě a to je poslední myšlenka, kterou se vám podaří vědomě zachytit. Jakmile převládne pud, stává se z vás pozorovatel, sledujete své druhé já, jak trhá maso, aby našlo ten nejlepší kus. Vpíjíte se do strachu oběti, ale ten chutná jako vzrušení. Nemáte minulost, budoucnost, soucit ani duši. Ale to jste věděli už předtím, než jste se do toho pustili, ne?


Když člověku vezmou svobodu, asi ji potom vnímá spíš jako poctu, ne jako nárok. (Vypravěčka)


Mít moc neznamená dělat hrozné věci těm, kdo jsou slabší než ty. Znamená to mít sílu něco takového udělat, ale rozhodnout se, že ne.


Napadá mě, že rodinu nedělá rodinou to, že se všichni pořád chovají správně, ale naopak to, že dáte druhou šanci lidem, kteří něco pokazí, a vy je přesto milujete. (Vlk samotář)


Nejvýše postavený vlk ve smečce není ten, kdo používá brutální sílu. Je to ten, kdo by ji mohl použít, ale rozhodne se to neudělat.


Nevěřím v boha. Věřím v lidi, v jejich sílu a pomoc, kterou jsou schopni poskytnout jeden druhému, v lidi, kteří touží spolupracovat, ne se hašteřit. Věřím, že výjimečné věci vždycky překryjí ty obyčejné. Věřím, že pokud má člověk v co doufat - i kdyby to byl jen lepší zítřek -, je to ta nejsilnější droga na této planetě.


Nevím, co ti ten člověk udělal. Vlastně si nejsem jistá, jestli to vědět chci. Ale odpuštění neděláš kvůli někomu jinému. Je to něco, co děláš kvůli sobě. Říká se, že žádný člověk není tak důležitý, aby měl nad námi moc. Říká se ale také, že není dobré se nechat uvěznit v minulosti, protože každý si zaslouží budoucnost.


Nezáleží na letech ve vašem životě, ale na životě ve vašich letech.


Občas slova nejsou dost velká, aby dokázala obsáhnout všechny pocity, které se do ně člověk snaží vložit.


Občas slova nejsou dost velká, aby dokázala obsáhnout všechny pocity, které se do nich člověk snaží vložit. (Vypravěčka)


To je paradox ztráty: Jak je možné, že něco, co je pryč, nás dokáže tak strašně tížit? -Vypravěčka


V našem světě, nebudou žádné středníky. Ať je to tečka nebo čárka, ale ať se rozhodne.(Vypravěčka)


V nebi i v pekle sedí lidé u stolu plných lahodných jídel, ale nikdo nedokáže ohnout ruce v lokti. Takže všichni v pekle hladoví, protože se nemohou najíst. V nebi jsou ale všichni syti, protože na to, aby se nakrmili navzájem, ruce ohýbat nepotřebují. (Vypravěčka)


Ve světě vlků panuje čest a přímost, které jsou osvobozující. Není tam žádná diplomacie ani zachování dekora. Svému nepříteli sdělíte, že ho nenávidíte, obdiv vyjádříte sdělením pravdy. Taková přímost ale mezi lidmi nefunguje, ti jsou mistři lstí a úskoků. Nevypadám v těch šatech moc tlustá? Stýskalo se ti po mně? Když se nějaký člověk na tohle vyptává, nechce znát skutečnou odpověď. Chce slyšet lež. Po dvou letech života s vlky jsem zapomněl, kolik lží je potřeba, aby si člověk vybudoval vztah. Vzpomněl jsem si na obrovského vlka v beta v Québeku, o kterém jsem věděl, že by bojoval na smrt, aby mě ochránil. Věřil jsem mu, protože on věřil mně. Ale tady mezi lidmi bylo tolik polopravd a milosrdných lží, že bylo těžké rozpoznat, co je skutečné a co nikoli.


Věřím v peklo...Ale to je tady na zemi.Zavrtí hlavou.Dobří líde a špatní lidě.Jako kdyby to bylo tak jednoduché.V každém z nás se skývá obojí.Nemyslíte si,že jedno vždycky nad druhým převařuje?To mi řekněte vy.(Vypravěčka)


Vlci vědí, kdy je ta správná chvíle přestat hledat to, o co přišli, a soustředit se na to, co přijde. (Vlk samotář)