Jiřina Šiklová citáty

česká, 1935 - 2021

Přidat do oblíbených
Koupit knihy

Citáty (9)

A já opakuji sama stále stejnou chybu, tj. není na mně vidět, co a jak prožívám, dle tátova vkusu nemanifestuji dost svou bolest. (Omlouvám se za svou nepřítomnost)


A teď honem od těch citů k realitě. Ještě za šera tu zpívají ptáci, pak začnou rachotit dole ešusy, pak již je budíček, ustýlání dle předpisů, raport na cele, kdy ohlásíme, že i nadále jsme tři, stejně jako večer. A den začal. (Omlouvám se za svou nepřítomnost)


Jsem zdravá, jím všechno a chci to zvládnout. Ale, děti, i když se to zdá trochu romantické, pro poznání vězeňského prostředí ten týden v CPZ stačí, takže se, prosím, snažte sem nedostat. (Omlouvám se za svou nepřítomnost)


Přijměte to prosím především jako sondu do prostředí, do nějž se většina lidí nedostane, a ilustraci toho, jak pobytu v něm asi prožívají lidé ,,mého ražení“. Doufám, že instrukce, jak zde přežít, nikdy nebudete potřebovat. (předmluva knihy Omlouvám se za svou nepřítomnost)


Víš, člověk jen sám se sebou si vždycky nevystačí, občas by přece jen měl rád vedle sebe druhého, blízkého člověka. Tak se ti touto neobvyklou formou na dálku nabízím. Zvláštní inzerát, viď, Milane – Abelarde – odpověz. Tvoje Jiřina (Omlouvám se za svou nepřítomnost)


Všechno na světě se dá koupit, ale přátelství a čisté svědomí nikdy [...] Omlouvám se za svou nepřítomnost


Vůbec, je to pohoda, číst si knížky jen tak pomalu, s vědomím, že ti nic neuteče (naopak), že nejde o obsah, ale o to, prožít čas a něčím hezkým ho naplnit. Jen výjimečně jsem mívala čas „prochutnat“ formulace. (Omlouvám se za svou nepřítomnost)


Zatím to tu celé spíše pozoruji ,,jako turistka“, jako realita mně to ještě zcela nedochází. Ale není to zlé. Měla jsem daleko horší představy, než je skutečnost. Někdy Vám podrobně napíši, jak žiji. Je to dost fádní, chce to přestat přemýšlet o budoucnosti a soustředit se jen na přítomnost, zhodnocovat si právě prožívaný okamžik, zintenzivnit si vše, co je k dispozici, náladu deště, nostalgické zpěvy večer před usnutím, přátelství lidí a třeba i to, že čaj je teplý. (Omlouvám se za svou nepřítomnost)


Život nezískává na hodnotě délkou, trváním, ale hloubkou, obsahem... Čteme-li něčí životopis, také jej nehodnotíme podle tloušťky knihy. ale podle bohatosti obsahu a formy zpracování.